Zıpkın-Atılgan KMS Sistemleri

Başlatan ocay, Ağu 07, 2017, 07:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Ağu 07, 2017, 07:55 ÖÖ Last Edit: Kas 07, 2017, 08:15 ÖS by ocay
Zıpkın ve Atılgan KMS sistemi KKK, HvKK ve DzKK envantere girmiş olup 150'den fazla Zıpkın ve Atılgan envanterdedir. Bu kadar çok sayıda sistemin bulunması bir avantajdır çünkü her araçta TV/IR/LRF ve IFF'den oluşan sensör sistemi bulunmaktadır.

KMS'nin yeni füzeler ile modernizasyonu, hem çok rollü hale getireceği gibi hem de etkinliği arttıracaktır.

Şunlar yapılabilir.

1. Modern bir IRST ve Laser İşaretlleme Sistemi eklenebilir.
2. Milli MANPADS ve GÖKTUĞ-IR füzeleri eklenebilir ki Stinger'dan daha iyi bir atış zarfı ve seyir füzelerine karşı etkinlik sağlanabilir.
3. UMTAS/OMTAS gibi füzelerin entegrasyonu sağlanabilir. Bu özellikle zırhlı birliklerle hareket edecek Atılgan için mantıklı olabilir.
4. Laser designator Cirit füzesini destekleyebilir. Bu hava savunma kabiliyetini korurken, aynı zamanda karadan gelebilecek sızmaları önlemede de işe yarayacaktır. Bence Zıpkın için düşünülmeli.
5. Aslında Stinger'ın yanına RBS-70 Mk2/Starstreak gibi laser beam rider güdümlü füzelerin eklenmesi TSK'nın VSHORAD ihtiyacını mükemmel bir şekilde çözebilir.
6. TÜBİTAK ya da ASELSAN Laser sistemleri eklenerek drone savunmasında kullanılabilir.
7. ASELSAN IHTAR elektronik karıştırma sistemi eklenebilir.

KMS eşdeğeri olan Avenger sistemi zaman içerisinde bir evrim geçirme aşamasındadır:Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter