Türkiye, Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni Terör Örgütü Olarak Tanıdı

Başlatan Sihirbaz, Ağu 03, 2017, 01:24 ÖS

« önceki - sonraki »

matmat26

#15
Ağu 18, 2017, 06:46 ÖS Last Edit: Ağu 18, 2017, 06:59 ÖS by matmat26
Celali diyorsun ama devlet adamları halkı adamları ile soyarken, köyleri basıp ev ev karıları kaçırırken Osmanlı nerede idi?Rakka, Musluca(musul), Halep, Erbil, Süleymaniye den zorla İç Anadolu bölgesine getirip, üstüne de toprak , düz arazi  vermeyip - dağ tepeye yurt kuran, keçilerin bile tırmanma direncini sınayacak yerler de ocak tüttüren yörüklerin kapılarına dayanıp vergi istemek de ne?

Devletin kaymağını, toprağını başkaları yiyor, vergi vermesi gereken toprak ağaları sistem içinde yükselip, devlet adına fakir fukaradan vergi adında haraç topluyor. Tımar sistemi babadan oğula geçiyor. Adam bin yıl kaymak yiyor . Adamlar çevrelerinde kayıtlı olmayan tüm arazileri bile ele geçiriyor. Kimseleri yaklaştırmıyor. Köleleştiriyor. Vergi ödemiyor. Örnek mi ?

- Erzurumlu Zorba Salim'in Oğlu Kumarcı Mustafa
Bölgede halen Deli Mustafa, Kumarcı Mustafa olarak adlandırılır.  2 Milyon Dönüm arazisi vardır.
MEB :     http://mahmudiye.meb.gov.tr/www/ilce-tarihi/icerik/14

Milli Eğitimin Kendi Sitesi.


Mezopotamya'nın düzlüklerinden, sulak arazilerinden, verimli topraklarından insanları zorla Anadolu'ya göç ettiriyorsun. Toprak vermiyorsun, vergi istiyorsun. Adamların evlerini basan eşkiyadan korumuyorsun.
Tımar sahipleri vergi adı altında milletin evini basıyor, haraç topluyor.


Vermeyince , veremeyince tekrar sürüyorsun.

Buna isyan edilmez mi?


Halen bu insanlar Anadolu'nun dehlizlerinde, dağın eteğinde, ocak tüttürüyorlar. Tarlasız, takkasız.. Kayalık çorak arazilerde.. Mahçup, mahçuplar.

Bu garibanların 400 yılda anadolu da 40 dönüm tarlası yok.

Yetmiyor,  Adamların tarlaların ortasından yol geçiriyorsun, tren yolu geçiriyorsun..  Dönümüne 1.850 Türk lirası veriyorsun. . Tarla kullanılamayacak hale geliyor, ortasından yol geçiyor. İtiraz ediyorsun, mahkeme masraflarını 1850 TL den düşüyor. Eline para bile vermiyor.

 1 Dönüm arazi 1850 TL.
Kimse ağzını açamıyor. Devletle uğraşılmaz deyip ağızlarını kapatıyor. Bu kadar da kalender ve sindirilmişler.

 -- Kırım , kafkas, balkan sürgünleri ise ülkenin en kaymak arazileri verildi. Bu kaçkınların ne fazlası vardı ? Edirne'ye gidiyorum.. Adam 200 dönüm arazim var diyor. Miras.. 100 yılda bölüne bölüne 200 dönüme geldi. Kim bilir kaç bin dönüm arazisi vardı.

Bin yıllık köylerin hane başı 40 dönüm arazisi yok. Çünkü mera yok. Sürgünden 1915 de gelenlerin her hanenin 400, 500 dönüm arazisi var. Ve sulak.. Ve düz.. Parçalanmış hali..


Ve has devlet arazileri parsellenip dağıtıldı.


Yavuz , Anadolu'nun ortasından geçerken anasını ağlattığını biliyor musunuz ? Kim var kim yok alayını sürdü. Bu insanlarımız, Kürtleşti.

Anadolu da huzur iklimi Yavuzdan sonra bozuldu. Alevilerin ve Kürtleşmiş Türkmen ve Yörüklerin Yavuza karşı direnç göstermelerinin sebebi budur. Çünkü adamların hayatlarında izleri halen var. Nesilden nesile aktarılıyor. O acı var ve aktarılıyor.

Köye gidiyorum. Karşımda ilk Yozgat Şehrinin kalıntıları.. Afyon nere, şimdiki Yozgat şehri nere..
Adamlar bin km sürülmüş. Kaça bilenler şimdi ki Yozgatı kurmuş.. Ya kaçamayanlar ?


Davutoğlu gibi bu topraklarda yatan iki nesil atası olmayanlar akıl veriyor. Esip gürlüyor.
Kendisi de bu garibanların gölgesine sığınmış , bunu suratına vursan ar yok haya yok. Mesajı Paylaş

putty

Peki niye kötü davranmış Osmanlı bu insanlara. Bir mantığı yok bu insanlar ülkenin kurucu halkı olan Türk oğlu Türkler. Öyle yapmış böyle yapmış vergi almış toprak vermemiş filan diyelimki doğru niye herkesten kötü davranmış bu hakla bunuda izah etmek gerek bir sebep bulmak gerek. Gözle görülen bir şey var oda meshep meselesi. Safaviler ile aynı meshepten ve aynı kültürden olan bu halk Osmanlıya kötü davranmış karşı fikrine inanmıyorsunuz onun yerine Osmanlı bunlara kötü davrandı sorun ordan çıktıya inanıyorsunuz. Bana öbürü daha mantıklı geliyor imparatorluğun halkı düşmana meyletti bu çok belli ve bence izah edilebilir haklı sebepleride var bu meyletmenin. Sonuçta bunu yaptığında devletin düşmanı olursun bu bu kadar basit. Aradan yüzlerce yıl geçincede ortada Safavi filan kalmayınca hepsini unutup Yavuz şöyle Yavuz böyle demek komik oluyor. Geri zakalımı bu Yavuz elin Rum u için bile İmparatorluk dengeleri ile yaşanılır şartlar yaratırken kendi özü olan halka ikinci sınıf davranacak. Ama düşman olunca işin rengi değişir. Aynı düşman ile Safavi ler ile yani Azeriler ile bir birimizi kesiyorduk ona bakarsanız ne farkı var hepsi Türkmen. Düşmanlık düşmanlıktır bunu kabullenmek gerek. Düşmandık deyin savaş gerçeğiydi deyin unutulacaklarda unutulsun savaşta olan şeyleri unutmak gerek çözüm budur öfke biriktirmek değil. Bütün kabahatleri Osmanlıya yıkmayın öyle olmadığı çok açık ortada hainlik filan var bırakın onurlu düşmanlığı. O çağda böyleleri ateşe atıyorlardı yakaladımmı dünyanın her ülkesinde. Mesajı Paylaş

anafor2016

İspanyollar tonlarca altın ve gümüş u güney Amerika dan avrupaya getirince , Anadolu da çok şey değişti Mesajı Paylaş

Alkyone

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rusyada Don Volga nehrini Karadenizden Hazar Denizine bağlamayı akıl eden ama nihayete erdiremeyen akıl süveyş kanalını yapabilseydi. Osmanlı yıkılmazdı muhtemelen Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

matmat26

O dönem Anadolu da yaşanılan problemlere Mezhebi olarak değerlendirmek doğru değil.


 Anadolu da ki beyliklerin ortadan kaldırılışının etkisi ve bu beyliklerden sonra ortaya çıkan otorite boşlukları , yerel halkın alışkanları gibi problemler.. Yönetimsel, Sistemsel problemler.

Anadolu Halkının zanaatkar , üretken olmayışı.
Ekonomik sistemin yönetim altında ki topraklarda kılcal damarlara kadar ulaşamaması.
Fetihlerin yavaşlaması ile ganimetlerin azalması. Osmanlının 1.yüzyıl öncesinde elde ettiği ganimetleri iyi yönetemeyişi. Parayı iyi kullanamaması. Özellikle Mısır dan getirilen ganimetlerin.

Ekonomik yetersizliklerin varlığı ile birlikte o dönem nufusun hızlı artması, bu nufusun Tarlalarda değerlendirilememesi. Üretken kılınamaması.. Bu nufusun şehirlere akın etmesi veya Başı boşların eşkiyalık yapması. Bunların var olan ticareti yok etmesi.

Coğrafi keşiflerin etkisi ile Ticaret yollarının değişmesi. Bununla birlikte Osmanlı da Devlet Ekonomisinin neredeyse çökmesi. Ticaret Kervanlarının geçmeyişi yerel halkın gelirini , kazancını etkiledi.


Osmanlının sürekli savaş halinde olması. Savaşsız geçen tek bir yılı yok. Her yıl savaş ve savaş halinde. Ve çoğu bir kaç cephede aynı anda ve büyük savaşlar.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Osmanl%C4%B1_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu_ile_ilgili_sava%C5%9F_listesi

Çelik olsa dayanmaz.

gibi gibi gibi.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Yavuz dönemi tam da mezhep ve din savaşının yaşandığı dönemdir. Safeviler'in kuruluşunda Şah İsmail güçlü bir Sünni devlet olan Osmanlı Devleti'ne karşı doğal olarak Şii'liği ön plana çıkartmıştır.

Bu dönemde Osmanlı Anadolu'da türk birliğini sağlamaya çalışmaktadır. Bu birliğin bir tarafı da mezhep olarak sünniliğin benimsenmesini sağlamaktır.

Bu meyanda Selçuklu'nun yıkılması sonrası Anadolu'ya göçe devam eden Türkmenlerin halen çoğunun "tengri" inancını taşıması sorun teşkil etmektedir. Türkmen obalarının Sünni inancı benimsemeleri yönündeki baskılar neticesinde Osmanlı ile bu güruh arasında ciddi sorunlar başgöstermiştir. Üzerine geçmişten beri Şii inancı benimsemiş bölge halkının da direnç göstermesi Şah İsmail'e devletini büyütmek yönünde büyük bir fırsat vermiştir. Bunu kullanan Şah İsmail öncelikle bu baskı altındaki Türkmen obalarını makam ve mevki vererek kendi tarafına çekmiş ve Anadolu'da Şahkulu gibi Şii tasavvuf ehlini öne çıkartarak desteklemiştir.

Sonuçta bu Türkmen obaları da Şii halkta bu etkilerle Osmanlı Devleti aleyhine çalışmış ve Şah İsmail'in Safevi Devleti'ne tabi olmak istemişlerdir. Bu taife tarafından çıkartılan Şahkulu isyanı Osmanlı Devleti'ni ciddi bir şekilde uğraştırmıştır. Osmanlının 3 ordusunu yenebilen ve Anadolu içinde büyük kıyımlar yapılan bu isyanın sona erdirilmesi taht kavgası yüzünden uzun sürmüştür.

Son tahlilde bu yaşananların hesabını Yavuz Sultan Selim'in hem isyancı gruplara hem de Şah İsmail'e sorması kaçınılmaz değilmidir... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter