Türkiye, Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni Terör Örgütü Olarak Tanıdı

Başlatan Sihirbaz, Ağu 03, 2017, 01:24 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Türkiye, Çin basınında yer alan haberlere göre Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni resmen terör örgütü olarak tanıdı.

Çin'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu kabul eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Türkiye'nin Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine almasından övgüyle bahsetti.

Çin'in 'terör örgütü' olarak kabul ettiği Doğu Türkistan İslami Hareketi 1989 yılında Uygur Türkleri tarafından Uygur Özerk Bölgesi'nin bağımsızlığı elde etmek için kuruldu. Grubun Çin'de bir dizi saldırıyı üstlendiği biliniyor.

İki bakanın görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Çin'in resmi haber sitesine göre şunları söyledi "Bölgemizde ve kendi ülkemizde Çin'e karşı oluşturulan hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz. Çin'i hedef alan medya raporlarını da elimine edeceğiz."

http://www.euronews.com/2017/08/03/turkey-promises-to-eliminate-anti-china-media-reports Mesajı Paylaş

putty

Arap olmadıkları içindir. Mesajı Paylaş

southwater

Doğu Türkistan'da sadece bir terörist var, onu da hepimiz biliyoruz. Mesajı Paylaş

HDS

Bizim FETÖ'cüler oraya da sarkmış olabilir mi bu örgüt vesilesi ile?
Amerikan tipi "double tap". Bir yandan IŞİD, ince daneler için de FETÖ.. Mesajı Paylaş

southwater

Aslında bu konuşulan bir şey HDS hocam. Fetö nün kontrolünde islamist hücreler olduğu ifade ediliyor, fetö K Irak sorumlusunun bu konuyla ilgilendiği vs.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#5
Ağu 03, 2017, 02:41 ÖS Last Edit: Ağu 03, 2017, 02:45 ÖS by HARZEMŞAH
Aslında "Alınan Her Siyasi Karar Göründüğü Gibi midir?" diye yeni bir başlık açmak gerekir...

Özellikle de, "milli uzun menzilli hava savunma sistemi", "3.nükleer santral", "milli SVL" konuları masada iken.

Nasıl her silah alımı ihtiyaç için değilse, alınan her siyasi karar da göründüğü gibi olmayabilir... Mesajı Paylaş

BETONBEY

#6
Ağu 03, 2017, 06:00 ÖS Last Edit: Ağu 03, 2017, 06:05 ÖS by BETONBEY
FETÖ'nün Çin'deki yapılanması klasik yapılanmasının dışındadır ve çokta etkin değildir.

Çin kanunları yabancı destekli okullar açılmasına izin vermemektedir. Bu sebeple FETÖ kurduğu ticaret dernekleri ve benzeri kuruluşlar yoluyla faaliyet göstermektedir. Gönderdiği gelecek vaad eden öğrencileri Çin okullarında akademik kariyer yapmaya  yönlendirmekte ve ticari kuruluşları ile paralel olarak faaliyet göstermelerini sağlamaktadır.

Gene düşünülenin aksine F.Gülen, Çin'de Doğu Türkistan Türklerinin davasına müdahil olmanın hizmetin çıkarları için uygun bir yol olmadığı düşüncesini daha önce bazı basın yayın organlarında paylaşmıştır. Batı Trakya Türkleri içinde aynı görüşü dile getirmiş, sorunlu bir bölgeye yönelmektense ülke bütününde genel anlamda etkili olmaya çalışmanın hareket için faydalı olacağını dile getirmiştir.

Bu meyanda son yıllarda Çin'de akademik kariyer yapan yapılanması eliyle hazırlanan makaleleri kullanmak suretiyle Türkiye aleyhinde propaganda faaliyetlerine hız vermiş ve darbe sonrasında ise örgütlenmesini büyük ölçüde Honkong, Tayvan ve Avustralya'ya kaydırmıştır.

Şahsi kanaatim ABD'nin Çin'de etkili olmak için en az din kadar "Türkçülük ve Özgürlük" temalarıyla FETÖ'den ayrı bir yapı kurup eğittiği ve bu yapılanmayı Çin'den, Afganistan'a, İran'a, Kafkasya'ya  ve Rusya'ya, Türkiye'ye kadar her alanda  yerel diğer eğittiği gruplarla eşgüdümlü lejyoner teröristler olarak kullandığıdır.

Yılbaşında Reina saldırısını yapan terörist, geçmişte Halep'te, şu anda İdlib'de Ruslarla savaşan Kafkasya'dan gelmiş bazı muhalif oluşumlar ve hatta Daeş'in içindeki bazı örgütlenmeler bu yapının uzantıları diye düşünüyorum.

Son tahlilde adamlar hedef bölgeye sızmak için, her türlü yöntemi, adamı, fikri, siyasi fraksiyonu ve dahi mezhebi, dini kullanmaktan çekinmiyor.

Elemanlarını bir yerde Doğu Türkistan menşeili bir terörist, başka bir yerde Çeçen kökenli bir mücahit, diğer başka bir yerde Sünni Arap bir muhalif, bu tarafta ise Marksist bir kürt olarak görebiliyoruz.

Kabul etmeliyiz ki adamlar maalesef bu işte çok iyiler ve haklarını teslim etmemiz gerekiyor. İşimiz son derece zor... Mesajı Paylaş

syfy

CIA ürünü oduğunu yazmaktan kaçınmayınız. Ülkemiz ABD veya AB lehinde ne Rusya ne de Çin de böyle işlere girmez. Devlet tecrübemiz ve gelenekler  buna  iktirda kim olursa olsun asla izin vermez.
Ülkemize gelen sözde 'Türki' mülteciler ilerde büyük ve kontrol edilemeyecek sorun olacak. Mesajı Paylaş

Vatansever

Ne gibi sorun olacaklar acaba? "Sözde" Türk mülteciler kimdirler ve sayıları ne kadardır? Mesajı Paylaş

sadalone

Gelenlerin arasında ciddi anlamda radikal islamcılar da var belki onlar sorun olabilir.

Ben bu adımı doğru buluyorum radikal islamcı uygurlu grupların kan kaybetmesi Uygur davası içinde iyidir ama bu arada Uygurlular desteklenmeli unutulmamalı. Mesajı Paylaş

anafor2016

sorun orada zaten kim radikal kim değil nereden anlaşılır, ya da bizim  böyle bir ayıklama içine girer miyiz? Yoksa toptan hepsini sınırdışı mı yaparız?
Mesajı Paylaş

Vatansever

#11
Ağu 04, 2017, 08:13 ÖÖ Last Edit: Ağu 04, 2017, 08:45 ÖÖ by Vatansever
Anlaşılan Türkiye Çin'le arasını geliştirmeye ve iyi tutmaya uğraşıyor. Bunun için de onlara böyle hediyeler veriyoruz. 3 milyon ne olduğu belli olmayan... artık kaç tanesi terorist, kaç tanesi ajan Suriyeli aldık da 3-5 Türk mültecinin derdine düşmek mantıksız. Bir de bunlar ilerde "Çok büyük" problem olacakmış? Asıl problem onar onar çoğalan Suriyeliler. Mesajı Paylaş

southwater

Memlekete milyonlarca Arap gelmiş, problem yine Türklerde mi?
Vay beni vaylar beni! Mesajı Paylaş

HDS

 :)

Ya Hocam, Osmanlı'nın da büyük derdi aslında göçer Türkmen'di be yahu. Her şey bir yana, Osmanlı'nın bu coğrafyaya en büyük vasiyeti ve mirası göçerlerin tam teşekküllü yerleştirilebilmesi.

Celali'den ondan bundan az mı canı yandı? Mesajı Paylaş

putty

Cezayir in bağımsızlık mücadelesinde de buna benzer Fransa yanlısı budalaca şeyler yaptık. Sonra resmi devlet özürü ne mecbur kaldık yıllar sonra. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter