Karadağ

Başlatan Sihirbaz, Ağu 03, 2017, 11:13 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

ABD Başkan Yardımcısı Karadağ'da


Adriyatik Zirvesi'ne katılmak üzere Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya giden Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin Batı Balkan ülkelerine destek olmaya devam edeceğini belirten Pence, zirvenin, bölge ülkeleri ile ABD arasındaki bağları güçlendireceğini söyledi.

Pence, Batı Balkan ülkeleri ile ikili ilişkilerini geliştirmek için görüşmelere devam edeceklerini dile getirerek, "Batı Balkanlar'ın geleceği Batı'dadır. Bugün de Avrupa Birliği, Batı Balkan ve ABD arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunu ele alacağız" dedi.

Markovic de zirvenin, ideolojilere bağlılık söz konusu olunca uluslararası toplumda "büyüklerin" ve "küçüklerin" olmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

Bundan iki ay önce NATO'ya katılan 680 bin nüfuslu Karadağ'ın 2 bin kişiden oluşan silahlı kuvvetleri bulunuyor.

Bölgedeki diğer NATO üyesi ülkeler ise Slovenya, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve İttifak'ın en güçlü ikinci ordusuna sahip ülke Türkiye.

Bu arada 25 Mayıs'ta Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde, liderlerin aile fotoğrafı çektireceği sırada ABD Başkanı Donald Trump, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic'i eliyle iterek ön sıraya geçmiş ve bu hareketiyle zirveye damga vurmuştu.

http://www.euronews.com/2017/08/02/mike-pence-says-future-of-western-balkans-is-in-the-west Mesajı Paylaş

nokta

Karadağ hava sahası NATO'ya emanet

İtalya ve Yunanistan Hava Kuvvetleri Karadağ'ın hava sahasının güvenliğini sağlayacak. Karadağ geçtiğimiz yıl ittifaka katıldı.  NATO yaptığı resmi açıklamada, NATO'nun kendi hava kuvvetleri gücü olmayan müttefiklere bu tür destek sağladığı, bunun ittifakın "kolektif savunma" anlayışının bir parçası olduğu vurgulandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/karadag-hava-sahasi-nato-ya-emanet/6433/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter