Yapay Zeka

Başlatan Sihirbaz, Ağu 02, 2017, 11:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Robotların dünyayı ele geçirme ihtimalinden korkmaya başlamalı mıyız?


Facebook'un kullandığı yapay zekaların kendi dilini geliştirdiği haberleri dünyanın hemen her yerinde basın organlarında kendine yer buldu.

Gerçekten de tüm bu haberler, bir bilimkurgu filminden fırlamış gibiydi. Hatta bazı gazetelerde habere korkunç görünümlü robot fotoğrafları eşlik ediyordu. Peki, makinelerin dünyanın sonunu getireceğini düşünüp paniğine kapılmalı ve buna karşı hazırlıklara başlamalı mıyız? Bu sorunun yanıtı: Henüz değil.

Her ne kadar Stephen Hawking gibi dünyanın önde gelen bilim insanları, bir gün yapay zekanın insanlığa tehdit oluşturabileceği yönünde uyarılar yapsa da, Facebook meselesinin bu kadar korkutucu bir yanı yok.

Bu haberin çıkış kaynağı ne?

Facebook Haziran ayında, insanlarla ya da diğer robotlarla kısa metinler kullanarak, sohbet eden ya da sorulara yanıt veren sohbet robotu programlarıyla ilgili yaptığı araştırmalardan elde ettiği ilginç bulgularla ilgili bir blog yazısı yayınladı. Bu yazı, New Scientist gibi bazı bilim-teknoloji yayınlarında haber oldu.

Facebook yaptığı deneyde, sanal eşyaların sahipliği konusunda robotların birbirleriyle nasıl müzakere ettiğini inceliyordu.
Bu deneyin amacı, müzakerelere katılan taraflar açısından bu tarz tartışmalarda dilin nasıl bir rol oynadığını ve daha önemlisi dilin, sohbet etmeye programlanan robotların tartışmadaki hakimiyetini nasıl etkilediğini anlamaktı.

Deneyin başlamasından birkaç gün sonra, bazı durumlarda robotların kendi aralarındaki sohbetin ilk bakışta anlamsız bir hal aldığı görüldü:
Bob: "Yapabiliyorum, yapabilir miyim, diğer her şeyi"
Alice: "Topların bana sıfırı var bana bana bana bana bana bana bana bana"

Her ne kadar bazı haberlerde tam da bu noktada robotların insan yaratıcılarını atlatmak için yeni bir lisan geliştirdiği ima edilmiş olsa da, bunun altında yatan gerçek nedeni sinir (nöral) ağların, daha etkin bir etkileşim kurmak amacıyla insanların kullandığı dili değiştirmesi oluşturuyor.

Teknoloji haberleri yayınlayan internet sitesi Gizmodo, "Birbirlerinden öğrenme çalışmaları sırasında robotlar kendi türettikleri kısaltmalarla sohbet etmeye başladılar. İlk etapta ürkütücü görünse de olan biten aslında bundan ibaret" dedi.

Yapay zekaların verilen komutu daha iyi bir şekilde yerine getirebilmek için İngilizce'yi farklılaştırarak kullanmaları yeni değil. Google, tercüme yazılımının geliştirme aşamasında bu tarz değişikliklere başvurduğunu daha önce açıklamıştı.

2017'nin ilk aylarında da Wired dergisi, OpenAI'da çalışan bir araştırmacının yapay zekaların kendi dillerini oluşturarak, bilgiyi daha hızlı bir şekilde proses etme kabiliyetlerini iyileştirdikleri ve böylece zorlu sorunları daha etkin bir şekilde çözebildikleri bir sistem üzerinde çalıştığını bildirmişti.

Aslında yapay zekalar ve dil arasındaki ilişkiye dair bulgular çok yeni olmasa da bu konu son dönemde tekrar ısıtılarak gündeme getirildi. Bunda büyük ihtimalle Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ile teknoloji girişimcisi Elon Musk'ın yapay zekanın potansiyel tehlikeleriyle ilgili girdikleri söz düellosunun rolü oldu.

Robot fobisi

Ancak son haberin yazılma biçimine bakıldığında olgulardan çok, makinelerle ilgili kültürel korkular ve önyargıların ağır bastığı görülüyor. Dahası, kabul etmek gerekir ki, makineler sinemada şahane kötü adamlar olabiliyor. Gerçek dünyada ise yapay zeka şu anda üzerinde çok fazla araştırma yapılan devasa bir alan. Tasarlanan ve test edilen sistemler giderek daha da gelişmiş bir hal alıyor. Bunun bir sonucu da, aynı Facebook deneyinde olduğu gibi, sinir ağlarının insan müdahalesi olmadan birbirleriyle etkileşime geçerek ortaya çıkardıkları üretimi nasıl yaptıklarının halen henüz tam olarak anlaşılamaması.
Bazılarının otonom silahlar gibi sistemlerde yapay zeka kullanımının tehlikeli olduğu yönünde görüş bildirmesinin arkasında da bu belirsizlik yatıyor.

Ayrıca, yapay zekanın giderek daha çok hayatımıza girmesine bağlı olarak bunun etik taraflarıyla ilgili tartışmalar da büyüyor.
Ancak Facebook'un sistemi, halka açık bir uygulama olarak değil, kapalı devre tamamen araştırma amaçlı kullanılıyordu. Ekibin yaptığı çalışmayla alakası olmayan işler üretmeye başladıktan sonra da kapatıldı. Dahası, sohbet robotları geliştirmenin çok zor olduğunu da akıl tutmakta fayda var.

Elbette ki, sohbet robotları insanmış gibi davranacak şekilde programlanabilir ve bazı durumlarda bizi kandıracak kadar iyi olabilirler.
Ancak henüz bir isyan çıkaracak durumda olmadıkları da kesin.
En azından Facebook'un elindekilerin...

http://www.bbc.com/turkce/haberler-40798435 Mesajı Paylaş

The Thing

SpaceX'in kurucusu Musk: Yapay zeka Kuzey Kore'den daha tehlikeli


SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk, yapay zekanın Kuzey Kore'den daha büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu. Son yüzyılın dahileri arasında sayılan Musk, cuma günü paylaştığı tweette "Yapay zeka güvenliğinden korkuyorsanız, korkmaya devam etmelisiniz. Çünkü Kuzey Kore'den daha riskli" ifadelerini kullandı.

Musk, paylaşımına 'En sonunda, makineler kazanacak' yazılı da bir poster ekledi.

​Musk, "Kimse kontrol edilmeyi sevmez. Ancak topluma tehlike oluşturabilecek otomobiller, uçaklar, ilaçlar ve gıdalar regüle edilmiş durumda. Yapay zeka da öyle olmalı" dedi.

YAPAY ZEKA, 2 HAFTADA DÜNYANIN EN İYİ DOTA 2 OYUNCUSUNU YENDİ

Musk Aralık 2015'te, Y Combinator Başkanı Sam Altman ile 1 milyar dolarlık ortak sermayeli kâr amacı gütmeyen yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI'yi kurmuştu.

OpenAI'nin geliştirdiği bir yapay zeka, sadece iki haftalık bir çalışma sonucunda, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularını yenmeyi başardı.

ZUCKERBERG İLE ATIŞMIŞTI

Yapay zeka hakkındaki endişelerini daha önce de paylaşan Musk, yapay zekanın geleceğin en büyük korkusu olduğunu söyleyerek ileride robotların her şeyi insanlardan daha iyi yapacağını ve bunun da birçok işten çıkarmaya neden olacağını ifade etmişti.
Hatta bu görüşe katılmayan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'le aralarında sosyal medya üzerinde bir atışma olmuştu.

Musk, Zuckerberg'in konuyla ilgili bilgisinin sınırlı olduğunu savunmuştu.

https://tr.sputniknews.com/yasam/201708141029688191-elon-musk-yapay-zeka-kuzey-kore/ Mesajı Paylaş

hergeleci

#2
Kas 13, 2017, 04:49 ÖÖ Last Edit: Kas 13, 2017, 04:54 ÖÖ by hergeleci
Yarin Birlesmis Milletler'de yapay zekaya sahip otonom silahlar uzerine konusulacak.

https://www.voanews.com/a/united-nations-host-first-talks-use-killer-robots/4110227.html

Surada "Future of Life Institute" tarafindan duzenlenmis insan ustu yapay zeka uzerine bir panel var:

Superintelligence: Science or Fiction?
https://www.youtube.com/watch?v=OFBwz4R6Fi0

Konusmacilar cogunlukla bilim adamlari ancak Ray Kurzweil ve Elon Musk reis de orada.
Mesajı Paylaş

hergeleci


hergeleci

#4
May 12, 2018, 01:06 ÖÖ Last Edit: May 12, 2018, 01:14 ÖÖ by hergeleci
Dun Google I/O 2018 konferansi bitti. Konferanstan yapay zekanin nereye geldigi ile ilgili bir video (Google Duplex sistemi insanlarla konusarak rezervasyon yapiyor):

New Google AI Can Have Real Life Conversations With Strangers
https://www.youtube.com/watch?v=lXUQ-DdSDoE Mesajı Paylaş

hergeleci

Bu sistemleri arka planda destekleyen ozellesmis donanim

Google Tensor Processing Unit (TPU)
https://cloud.google.com/tpu/

Effective machine learning using Cloud TPUs (Google I/O '18)
https://www.youtube.com/watch?v=zEOtG-ChmZE Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter