Türkiye'nin Güneş Enerjisi Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 01, 2017, 04:49 ÖS

« önceki - sonraki »

theavengers

#30
Şub 16, 2018, 12:31 ÖS Last Edit: Şub 16, 2018, 12:33 ÖS by theavengers
Bireysel olarak baktığımızda kulağa hoş geliyor ancak işin arka planında büyük bir mühendislik ve hazırlık olmalı.

Güneş panelleriyle elektrik üretiminin en büyük sorunlarından biri belirsizlik.

Geleneksel santrallerin açıldıktan ne kadar sonra hangi kapasitede çalışacakları, ne kadar enerji üretecekleri, bakım zamanları vs. herşey planlı programlı ilerler ve bu da bize bölgelerdeki yoğunluklara göre enerji dağıtımı yapma fırsatı sunar.

Yenilenebilir enerjide ise rüzgar türbini bir anda arıza verip sistem dışında kalabilir, güneş panelinin üstünden bulut geçebilir, yalnızca gün içinde kullanabilirsiniz, steady enerji üretimi için enerji depolamak gerekli vs. vs.

Modellemesi zor birçok belirsizlik söz konusu. Bu da zaman zaman yerel olarak sistemlerin devre dışı kalmasına, hatta bütün ülkede black-out yaşanmasına sebep olabilmekte.

Dolayısıyla, yavaş yavaş, planlı bir biçimde ilerlememiz gerekiyor. Smart grid sistemler de bu sebeple revaçta ve gerekli araştırmalar, hazırlıklar hali hazırda yapılıyor. Özellikle ODTÜ'de bu mevzunun her adımı ayrıntılı biçimde çalışılıyor.

Bir laboratuvar grubu güneş pillerinin verimliliği arttırırken* bir laboratuvar grubu yenilenebilir enerjiyle elektrik dağıtım sistemleri üzerinde çalışıyor.

*Dip not: Türkiye kendi güneş pilini üretebilen ülkelerden biri. ODTÜ GÜNAM eldeki imkansızlıklara rağmen bu mevzu üzerinde büyük adımlar atıyor ve pillerimizin verimliliği sürekli artıyor. Fikir vermesi açısından Almanya'daki adamlar büyük bütçelerle 1.000 kişilik laboratuvarlarda çalışırken biz bu rakamların çok altında, eldeki imkanlarla çalışıyoruz ancak yine de Orta Doğu ve Doğu Avrupa arasında en iyi verimlilik oranlarına sahip ülkeyiz. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

putty

Elektrik zaten çok ucuz ne gerek var böyle şeylere. Kaç para veriyoruzki elektriğe. Mesajı Paylaş

theavengers

Fosil yakıtlar önünde sonunda bitecek, ayrıca politik sebeplerle fiyatlar artıp/azalabiliyor. Yukarıdan bedava enerji gelirken, elde teknoloji de varken asıl niye fosil yakıtlarla uğraşalım ?

Aşağı yukarı tüm dünyanın elektrik ihtiyacını karşılamak için aşağıdaki alanın güneş paneliyle kaplanması yeterli mesela.


Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

malpsoy

Japon'ların megaXmega projesi vardı. Uzayda güneş enerjisi üretip kablosuz dünyaya iletmek. Detay ;

http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/japonya-uzaya-gunes-tarlasi-kuracak/11931#ad-image-0 Mesajı Paylaş

Alkyone

GÜNDER Başkanı Kaleli: İhtiyaç fazlası elektriğin satışında engeller kaldırıldı


Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, AA Enerji Masası'na konuk oldu.

Çatı güneş sistemlerinin saha sistemlerinden farklı olarak ekipman yönünden daha ekonomik olduğunu aktaran Kaleli, "Mesela, mekanik taşıyıcı aksam yok. Sahada yapılan bir hafriyat çalışması yok. Tel, çit çalışması, güvenlik kamerası ihtiyacı yok. Dolayısıyla çatı tipi santraller, saha tipi santrallere göre ekipman açısından biraz daha az maliyetli." ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda geçen hafta torba yasa tasarısının binaların çatı ve cephelerinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektriğin satışında aboneler için vergi muafiyeti içeren maddelerinin kabul edildiğini hatırlatan Kaleli, bu gelişmeyle çatı güneş sistemlerinin yaygınlaşacağını anlattı.

GÜNDER Başkanı Kaleli, şöyle konuştu:

"Ülkemizin doğal kaynaklarının ne kadar yeterli olduğunu, güneş enerjisinden elektrik üretimi için ne kadar verimli olduğunu biliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha verimli, daha sürdürülebilir şekilde ve ülke geleceği adına kullanıyor olacağız. Çünkü vatandaşlarımızın da bu bilinçle hareket edeceğini düşünüyoruz. Çatısına güneş paneli koyacak vatandaşlar iki tane yöntem izleyebilirler. Bunlardan bir tanesi bir vekaletname vermek suretiyle, kurulumu gerçekleştirecek bir firmaya başvuru yapabilirler. Çok çok rahatlıkla geri kalan tüm işlemlerini o firma yönlendirebilir. Diğer yöntem ise kendileri gidip hangi bölgedeyseler ilgili elektrik dağıtım şirketlerine başvurup işlemleri başlatabilirler. Yani, çatısına güneş paneli koyacak vatandaşlar iki yöntem izleyebilir, kurulumu yapacak bir firmaya veya elektrik dağıtım şirketlerine başvurabilirler."

Maliyet hesabı ve vergi muafiyeti

Kurulumun maliyeti konusunda da bilgi veren Kaleli, "Çatı güneş sistemi maliyeti çatı koşullarına göre değişebilir, ancak 10 kilovatlık bir çatı sistemi için 10 bin dolarlık maliyet hesabı yapılıyor. Dolayısıyla işte bugünkü kurlarla baktığınızda 35 bin 40 bin lira bandından gezecek bir rakam gibi duruyor. Bu, yatırımların bulunduğu bölgeye, çatının koşullarına, çatı eğimli olabilir, düz olabilir, güneye doğru güzel bir eğimi olabilir. Çatının koşullarına göre de belirli sürelerde de geri dönecektir. Bunu da 6 ila 8 yıl arası diye düşünebiliriz.​" diye konuştu.

Kaleli, 10 kilovatın altında güneş panelini çatıya entegre edildiğinde şahısların bir vergi muafiyetine tabi olacaklarına değinerek, "Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi yüzde 20 ila 35 arasında değişen bir vergidir, bunu ödemeyecekler. Bu da yatırımların geri dönüş sürelerini hızlandıracak bir rakam, nereden bakarsanız bunun beşte birini vergi olarak ödüyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık mahsuplaşma düzenlemesi

Çatıda üretilen elektriğin o saat içerisinde tüketilmemesi durumunda oluşacak kayıpların azaltılmasına ilişkin çalışmalar da yapıldığını belirten Kaleli, şöyle devam etti:

"Tüketilmeyen elektrik sistem tarafından aboneden satın alınıyor. Şöyle bir örnek verebilirim. Diyelim ki Muğla'da bir yazlığınız var. Bu yazlığınızda panelleri de çatınıza koydunuz ve artık oradan elektrik üretiyorsunuz. Bazı aylar fazla elektrik üreteceksiniz, onu sisteme satacaksınız. Bazı aylar ise ürettiğiniz elektrikten fazla tüketim yapacaksınız. Tüketim yaptığınız o dönemlerde para ödemek zorundasınız. Çünkü siz artık üretmişsiniz, ürettiğinizin de fazlasını tüketmişsiniz. Dolayısıyla bir fatura gelecek size. Biz bunu istemiyoruz. Biz diyoruz ki ürettiği elektriği kullanmıyorsa, ihtiyacı olduğu zaman mahsuplaşabilsin. Yıllık mahsuplaşma uygulamasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da sıcak bakıyor. Çok büyük ihtimalle, önümüzdeki dönemde, bu senenin sonuna kalmadan benzer bir modele geçilecek."

Kaleli, güneş enerjisinde 3 bin 450 megavatı lisansız olmak üzere şu an 3 bin 500 kurulu güce ulaşıldığına dikkati çekerek, çatı ve cephe uygulamaları sayesinde 2023 yılındaki 10 bin megavat kapasite hedefine rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/gunder-baskani-kaleli-ihtiyac-fazlasi-elektrigin-satisinda-engeller-kaldirildi/1067435 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Fotovoltaik güneş paneli üretiminde 'süper teşvik' şartları

Atayurt İnşaat AŞ'nin, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Malatya'da yapacağı 1,6 milyar liralık fotovoltaik güneş paneli üretim tesisi yatırımıyla bin 590 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, söz konusu yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, faiz desteği gibi yardımlardan yararlanacak. Kurumlar vergisi indirimi alacak yatırım için vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 50 ve yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100 olacak. Söz konusu proje, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteğiyle 10 yıl süreli gelir vergisi stopajı desteğinden de yararlanacak.

Yatırıma sağlanacak nitelikli personel desteği ise azami 57 milyon lira olacak. Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak. Enerji desteği kapsamında, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 260 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si karşılanacak.

Ayrıca söz konusu yatırıma, 300 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl faiz veya kar payı desteği sağlanacak. Faiz desteği, sabit yatırım tutarının yüzde 80'ine kadar bir veya birden fazla aracı kurumdan kullanılacak Türk lirası, döviz veya dövize endeksli yatırım kredilerine ödenen faiz veya kar payının yüzde 80'i Ekonomi Bakanlığınca karşılanmak üzere itfa planının Bakanlığa gönderildiği tarihten itibaren yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak.

Yatırım süresi 6 yıl

Malatya'da yapılacak fotovoltaik güneş paneli üretim tesisi için yatırım süresi, başlangıç tarihi 11 Aralık 2017 olmak üzere 6 yıl olarak öngörülüyor. Yatırımın bu sürede bitirilememesi halinde Ekonomi Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek. Öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 1 milyar 607 milyon 835 bin 360 lira olan projenin bin 590 kişilik ilave istihdam ve 20 nitelikli personel istihdamı sağlaması bekleniyor. Söz konusu yatırımla yılda 500 MWp fotovoltaik güneş paneli üretilmesi hedefleniyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/fotovoltaik-gunes-paneli-uretiminde-super-tesvik-sartlari/1166415 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter