Türkiye'nin Güneş Enerjisi Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 01, 2017, 04:49 ÖS

« önceki - sonraki »

saladin

Harzemsah hocam,

Japonya'nin atiklari almayi kabul etmedigini duymustum ama yanlis hatirliyor olabilirim.

Ben nukleer santral olayina ulke capinda bakmiyorum, o atiklar Rusya'ya gitse bile giderken ne olacagini bilmiyoruz (deniz yolu mu, kara yolu mu, ucak mi hepsinin riski var). Daha da onemlisi, adam bunu Karadeniz kiyisina koyarsa ne anladim bundan? Sibirya'ya koyarsa oradan da sizip atmosfere giderse ne olacak? Turkiye'nin santrallerini biraktim, Ermenistan'daki, Bulgaristandaki hatta Fransa'daki santraller bile hem Turkiye hem dunya icin bir risk.

Kisisel gorusum, parasi neyse verilsin alternatif teknolojiler kullanilsin. Amac enerji uretimi disinda baska teknolojilerse diger santral kullanmaya ulkeler artik nasil o teknolojilere sahiplerse ona bakilsin.

Biraz bu konuda tarafli bakiyor olabilirim,  bunda yasadigim yerinde etkisi olabilir ama gelismis ulkeler nukleerden kacarken bunlarin sebeplerini de arastirmak lazim. Mesajı Paylaş

hergeleci

Su siralarda Toryum'la calisan erimis tuz reaktorleri (molten salt reactors) uzerine calismalar var. Eski NASA'li Kirk Sorensen abimiz uzun suredir bu teknolojinin borazanligini yapiyor. Yine Bill Gates'in TerraPower sirketi bu reaktor dizayni uzerine ugrasiyor. Tabi Cinliler de bu isi en ciddiye alan aktorlerden biri; hatta Amerika'yi bu teknolojide gecebilecekleri dillendiriliyor.

Bu reaktorler daha yuksek sicaklikta daha verimli ve daha dusuk basincta calisiyorlar. Yakit sivi oldugundan pasif guvenlik sistemleri yetiyor; sicaklik kritik seviyeye ulasinca eriyen bir tapa yardimiyla sivi yakit yercekimi yardimiyla rezervuar tanklarina akitilarak fizyon islemi durduruluyor. Diger nukleer santrallerden cikan nukleer artiklari tuketebiliyor ve boyutlari ufak oldugundan daginik uretime uygun. Turkiye'nin dunya Toryum rezervlerinin hatiri sayilir bir kismina sahip oldugunu da ekleyeyim.

Lisede reaktor yapan su cocuk TED'de nasil calistigini anlatiyor: https://www.youtube.com/watch?v=5HL1BEC024g

Gelecek hidrokarbonlar gibi tek bir enerji kaynagi uzerine insaa edilmeyecek. Yenilenebilir enerji aynen nukleer enerji gibi buyuk bir portfolyonun parcasi olacak. Bu yuzden bizim de bu tur reaktorler uzerinde haril haril calismamiz lazim.
Mesajı Paylaş

Traverten

Güneş panelleri çoğalıyor, İzmir kazanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menderes Arıtması ve ESHOT atölyelerinden sonra Ekrem Akurgal Yaşam Parkı'nın elektrik ihtiyacını karşılamak için parkın içindeki spor salonu ve otopark alanlarının çatılarını da enerji tesisine çevirdi. Kurulan güneş panelleri ile üç ayda 45 bin kilovat saat elektrik enerjisi sağlanarak 19 ton karbondioksit salımının önüne geçildi.

"Sağlıklı kentler" yaratmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre duyarlılığının en somut örneklerini tesislerine kurduğu güneş enerjisi sistemi ile gösteriyor. Menderes İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve ESHOT atölyelerinde kurulan güneş enerjisi sistemi hem ekonomiye hem de doğaya önemli katkılar sağlıyor.

Bayraklı'daki Ekrem Akurgal Yaşam Parkı'nın elektrik ihtiyacının tamamı ile Havagazı Fabrikası'nın enerji ihtiyacının yüzde 40'nın karşılaması için kurulan güneş enerjisi sistemi, bu çevreci yatırımın karşılığının kısa sürede alındığını gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, parkta toplam bin 217 metrekarelik alana, 380 tanesi spor salonu çatısında, 336 tanesi de otopark alanında olmak üzere 716 güneş paneli kuruldu. Ağustos ayında sistem devreye girdi ve ilk 3 aylık dönemde 45 bin kilovat saat elektrik enerjisi sağlandı. 19 ton karbon salımının önüne geçilirken, buna eş doğar olarak 185 ağaç doğaya kazandırılmış oldu.

Yüzde 20 sözü
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tesisten yılda 275 bin kilovat saat elektrik enerjisi sağlanacağını belirterek, "Böylelikle atmosferi yılda 126 ton yani 1.218 ağacın ancak temizleyebileceği karbondioksitten kurtaracağız. Ayrıca parkımızın içinde engelli ve elektrikli binek araç şarj istasyonumuz da bulunuyor. İnsan-çevre ilişkisine duyarlı bir yönetim anlayışını benimseyerek, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanır bir kent bırakmak için 'AB Belediye Başkanları Sözleşmesi'ne taraf olduk. Kendi hizmet ve yatırımlarımızdaki karbon salımını 2020 yılında yüzde 20 aşağı çekeceğiz. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz. Tesislerimize kuracağımız güneş enerji panelleri ile hem kamu kaynaklarını etkin kullanmayı sağlayarak kamusal tasarruf etme çalışmalarını yaygınlaştıracağız hem de verdiğimiz sözü tutmuş olacağız" dedi.

http://www.rayhaber.com/2017/11/gunes-panelleri-cogaliyor-izmir-kazaniyor/
Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

2014 yılında Güneş Enerjisi'nin Türkiye'nin Kurulu gücü içinde ki payı 40,2 MW ile %0,1.
2015 yılında Güneş Enerjisi'nin Türkiye'nin Kurulu gücü içinde ki payı 248 MW ile %0,3.
2016 yılında Güneş Enerjisi'nin Türkiye'nin Kurulu gücü içinde ki payı 832,5 MW ile %1,1.
2017 yılında Güneş Enerjisi'nin Türkiye'nin Kurulu gücü içinde ki payı 1165,7 MW ile %1,5.

* Kaynak TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası

4 yılda 1000'den fazla linsanslı/linsanssız ges kuruldu. Toplam gücü 2017 mayıs ayı itibari ile 1165,7 MW. Akkuyu ise tek başına 4800 MW. Yapılan en büyük Ges Konya Kızılören Ges. 18,5 MW kapasitesi var. 76000'den fazla panel kullanılmış 430000 metrekare alan işgal ediyor. Akkuyu yerine aynı gücü üretecek bir Ges yapsaydık Kızılören GES'in 260 misli büyüğünü inşa etmemiz gerekecekti. Bu da 20.000.000 panel kullanıp 112.000.000 metrekare alan işgal etmek demek.
Zaten Türkiye'nin GES yatırımlarının bir nükleer santral kadar elektrik üretecek boyuta gelmesi çok uzun sürmeyecek.

Ges'lerle elektrik üretim maliyetlerinin Nükleer santrallerin elektrik üretim maliyetlerinden daha ucuz olmaya başladığını da unutmamak gerekiyor. Ayrıca tarım arazileri üzerinde ÇED raporu alınamadığı, bakanlıkça Lisans verilmediği de unutulmamalı.

Sonuç olarak Ges'ler de lazım Hes'ler de lazım Nes'ler de lazım. Hepsi bizim. Mesajı Paylaş

putty

Gece çalışmayan şeyi konuşmaya bile değmez Mesajı Paylaş

commandos

Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

≾10TΩ≿

Endüstriyel A.Ş firması Konya'da kendi tesislerinde kendi Vipnet Solar markası altında monokristal ve polikristal yerli güneş hücrelerini ve inverter vb diğer tüm ekipmanları yerli olarak üretiyor. Yeni kurulan santrallerde yerli panellerin kullanılıp paramızın yurt içinde kalmasını umut ediyorum. 

https://endustriyel.com/files/catalog/VipNet.pdf

Mesajı Paylaş

turkdefence

İklim olarak Malta çoğu zaman güneşli bir ülke, bu açıdan ülkemizin Akdeniz kesimine benzer ama biraz daha sıcak bir iklim hakim. Lakin Mersinden Mardin'e kadar yöre için çok geçerli bir iklim profili çiziyor. Çoğu zaman güneşli olması ve binaların çoğunda çatı bulunmaması sebebiyle binaların üstüne güneş panelleri kurulabiliyor.

Devletin burda bir teşviki var, Güneş panelini kuruyorsun ve sağladığı elektiriği şebekeye veriyorsun. Abone olman bunun için yeterli, saçma form işlemleri bile yapmıyorsun. Sonuçta ürettiğin elektriği şebekeye verdiğin için kullandığından daha fazlasını çoğu zaman şebekeye vermiş oluyorsun ki sistem Malta şartlarında 5 yılda kendisini amorti ediyor ve devlet bunun için kredi veriyor.

Bu sistemi ülkemize de uygulamamız faydalı olacaktır. Yapılacak işlemler:

* Şebekeye elektrik vermeyi abonelik işlemlerindeki bir tercih şıkkına indirgemek.
* Uygun saat değişimini sağlamak
* Sistem kurulumu için bankalardan faizsiz veya düşük faizli kredi sağlamak

Bitti.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Güneş enerjisi panelleri milli ve organik olacak

Ege Üniversitesinde (EÜ) yerli imkanlarla organik güneş paneli üretildi. Üretim maliyeti, yaygın olarak kullanılan güneş panellerinin dörtte biri kadar olan yerli panel, çevreci yapısının yanı sıra esnek yüzeylere uygulanabilmesi ile öne çıkıyor.
EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Erten Ela, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır güneşten elektrik üretimi teknolojileri üzerine çalıştığını, bu konuda yeni trendin organik güneş panelleri olduğunu belirtti. Organik güneş panellerinin 2020'de piyasada olacağını anlatan Prof. Dr. Ela, bu panellerde güneş ışığını absorbe eden moleküllerin kullanıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Ela, moleküllerin bitkilerde fotosentez sırasında güneş ışığını absorbe ederek besin yapımında rol alan klorofil benzeri nano materyaller olduğunu ifade ederek, "Öncelikli hedefimiz kendi laboratuvarlarımızda sentezlediğimiz bu nano materyallerle güneş paneli verimlerini artırmak. Kendimizin sentezlediği, dizaynını kendimizin yaptığı yeni moleküler sistemler bunlar. Kendi materyallerimizle bu molekülün dizaynını yapıyoruz. Bunun dizaynı çok kritik, çünkü güneş ışığını absorbe etme görevi var. Güneş ışığını ne kadar çok absorbe ederse güneşten elektriğe dönüşüm verimi o kadar yüksek." diye konuştu.

Tamamen Milli Bir Teknoloji

Enerji alanındaki çalışmalarıyla 2017 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü alan Prof. Dr. Ela, organik güneş paneli üretiminin tamamının yerli imkanlarla yapılabildiğini, tüm üretim teknolojisine hakim olduklarını vurguladı.

Yaygın olarak kullanılan panellerin silisyum temelli teknoloji ile üretildiğini, bu yöntemde üretilen panellerde güneş pili hücrelerinin yerli olarak üretilmediği için ithal edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Ela, "Hücre boyutunu ithal edip, panel boyutuna kendimiz getirebiliyoruz. Yani bu teknolojinin tüm noktalarına hakim değiliz. Fakat organik güneş pillerinde bu güneş pili üretiminin materyal boyutundan karakterizasyon boyutuna kadar her aşamasına hakimiz." ifadelerini kullandı.

Kullanım alanı geniş

Prof. Dr. Ela, yerli organik güneş panellerinin esnek ve cam yüzeylere de uygulanabildiğine dikkati çekerek, kıyafetlerden şapka, çanta gibi farklı eşyalara kadar geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu bildirdi.

Yerli güneş panellerinin organik yapısı nedeniyle çevre dostu niteliği taşıdığını, geri dönüşümü sırasında doğaya zarar vermediğine dikkati çeken Ela, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kullandığımız nano materyaller çevreye zararı olmayan yeni bir teknoloji. Silisyum temelli onların geri dönüşümü ise kirlilik yaratıyor. Silisyum temelli güneş panellerinde amortisman süresi 3-4 yılı bulmasına rağmen organik güneş pillerinde bu süre 3-4 ay. Bu da tüketici için avantaj. A'dan Z'ye üretim teknolojisine hakim olduğumuz için daha ucuz. Silisyum güneş paneli teknolojisinin tüm sürecine hakim olmadığımız için maliyeti fazla. Bu teknolojide tüm üretime vakıfız, üretim maliyeti neredeyse 4'te 1 düşüyor. Organik güneş panellerinin üretim maliyeti çok düşük olduğu için daha ucuza satılacak. Dolayısıyla tüketici organik güneş panelini almayı tercih edecek."

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/gunes-enerjisi-yerli-ve-organik-olacak/1063830 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Adam maliyetini 3 4 ayda çıkartır diyor
Yakında bu ülkede kiremit satılacağından şüpheliyim. Her eve mini bir güneş enerji santrali artık çok uzak bir hayal değil
Ama buna en çok sanayiciler sevineceklerdir. Zaten orada bir talep patlaması olduğu konuşuluyordu. Şimdi iyice coşarlar artık  8)
Bu haberin en güzel yanı da nihayet Dünyada sadece muhtemelen bizde olan bir teknoloji ile öne geçecek olmamızdır bana kalırsa Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

≾10TΩ≿

@Alkyone

"Adam maliyetini 3 4 ayda çıkartır diyor
Yakında bu ülkede kiremit satılacağından şüpheliyim. Her eve mini bir güneş enerji santrali artık çok uzak bir hayal değil
Ama buna en çok sanayiciler sevineceklerdir. Zaten orada bir talep patlaması olduğu konuşuluyordu. Şimdi iyice coşarlar artık  8)
Bu haberin en güzel yanı da nihayet Dünyada sadece muhtemelen bizde olan bir teknoloji ile öne geçecek olmamızdır bana kalırsa"

Tabi ki nihai bir ticari ürün olarak pazara arz edebilirsek... Mesajı Paylaş

putty

Şub 16, 2018, 10:17 ÖÖ Last Edit: Şub 16, 2018, 10:19 ÖÖ by putty
Akünün parası bile 4 ayda çıkmaz akıl var mantık var
Evinizin şu anki aylık elektrik faturası ile kaç ayda akü alabilirsiniz. Mesajı Paylaş

Alkyone

"Akünün parası bile 4 ayda çıkmaz akıl var mantık var "

Ürettiğin ama harcayamadığın elektriği devlete satıyorsun zaten
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Ev tipi fotovoltaik elektrik üretiminde yatırımın geri dönüş süresi  ortalama 4 yıldır. Devletin evden satın aldığı elektriğin  tarifesi sıfırın biraz üzerinde olduğu için daha öncesinde yatırım tutarı karşılanamaz. Mesajı Paylaş

farabi

Rakamlar aklımda yanlış kalmamış ise , 1 MW yatırımın amortisman süresi son fiyatlar ile 16-18 ay civarındaydı.
Yalnız lisanssız elektrik üretiminde asıl sorun yatırımı yapmak değil , önce kapasite kotasını ardından bürokrasiyi aşmak. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter