Türkiye'nin Güneş Enerjisi Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 01, 2017, 04:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Türkiye'nin ilk yüzer GES'i devreye alındı


İstanbul Enerji, İSKİ ile birlikte Türkiye'deki ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali'ni Büyükçekmece Gölü üzerinde devreye aldı.

İstanbul Enerji'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Yüzer Güneş Enerji Santrali'nin amacı büyüyen şehirdeki artan enerji ihtiyacını karşılamak için geniş yüzey alanına sahip olan su havzalarının ve barajların şehrin elektrik üretimine katkıda bulunmasını sağlamak olarak belirtildi.

Açıklamada, "Yüzer Güneş Enerji Santrali, Türkiye de ilk kez uygulanan bir sistem olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul'a temiz su sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü üzerine uygulanmıştır. Bu uygulamada enerji verimliliğine katkı sağlaması ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin payının arttırılması hedeflenmektedir" denildi. Devamında ise şu bilgilere yer verildi: "Santralde 960 adet 260W gücünde polikristal fotovoltaik panel kullanılmıştır. Panel ve diğer malzemelerin seçiminde korozyona karşı dayanımlı ürünler tercih edilerek santral ömrünün uzatılması hedeflenmiştir. Yüzer Güneş Enerji Santrali'nin uygulamasında tasarlanan iki farklı yüzdürücü sistem kullanılmaktadır. Kullanılan sistemler, kapladığı su yüzeyini yüzde 70 oranında havadan izole ettiğinden yoğun su talebinin karşılanmasında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan buharlaşma ile su kaybının önlenmesinde de önemli bir etken olacaktır. Tesis kurulumunun tamamlanmasının ardından başlanan AR-GE çalışmaları 12 ay sürecince devam edecek olup, yüzdürücü sistemlerin enerji üretimi, su kalitesi, ekosistem üzerine etkileri (su canlıları, yosun oluşumu vb.) karşılaştırmalı olarak izlenecektir. Büyükçekmece üzerine kurulu Yüzer GES her sene 180 ton CO2 salınımını engelleyecektir."

http://www.denizhaber.com.tr/turkiyenin-ilk-yuzer-gesi-devreye-alindi-haber-75595.htm
Mesajı Paylaş

Alkyone

Güneş Enerjisinde Alternatif Çözüm

Güneş enerjisinden endüstriyel ısı elde etmek üzere çalışma yürüten Türk mühendisler, lunaparklardaki atlı karıncaları örnek alarak geliştirdikleri yatay ve dikey yönde hareket edebilen paneller sayesinde mevcut modellere göre yüzde 37 daha verimli solar termal sistem geliştirdi.

Güneş enerjisine yönelik teknolojiler geliştiren bir firmada çalışırken endüstriyel ısı elde eden santraller alanında bir boşluk olduğunu gören genç girişimci Şener Bilgin, buhar, ısı ve sıcak su kullanan sanayi tesislerine doğalgaz ve kömüre alternatif bir enerji kaynağı oluşturmak üzere proje geliştirmeye başladı.

Oluşturduğu ekiple İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ndeki (İYTE) İzmir Teknoparkı'nda çalışma yürüten ekip, sabit santraller yerine güneşi izleyen santraller yaparak elde edilen enerji miktarını arttırmaya odaklandı.

Lunaparklardaki atlı karıncaları örnek alarak hem yatay hem dikey hareket edebilen dairesel santral geliştiren ekip, güneşi doğumundan batımına kadar dik açıyla otomatik olarak izleyen paneller sayesinde mevcut santrallere göre daha fazla endüstriyel ısı elde etti.

Uluslararası yatırımcıların desteğini de alan LucidaSolar isimli ekibin geliştirdiği santralin, İspanya merkezli yenilenebilir enerji enstitüsü CIEMAT'ın testleriyle dünyadaki diğer solar termal santrallere göre yüzde 37 daha verimli olduğu kanıtlandı.

Deneme ve patent süreçlerinin ardından ilk olarak İzmir Teknoparkı içindeki İnovasyon Merkezi binasının çatısına kurulan santral, binanın soğutma ve ısıtmasında kullanılmaya başlandı.

Yatırımcıların dikkatini çeken santralin yıl sonuna kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Moğolistan ve İspanya'ya kurulması için talep toplandı.

Güneşi takip ediyor
Genç girişimci Şener Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneşten elektrik yerine ısı üreten bir sistem geliştirmek için yaptıkları çalışmada sanayi tesislerinin ihtiyacı olan 120 ile 250 derece arasında su, yağ ya da buhar üreten santral tasarladıklarını ifade etti.

Enerjide ithalata bağımlı bir ülke olan Türkiye'de güneşten daha fazla istifade etmek üzere mevcut tasarımlardan farklı bir santral geliştirmek istediklerini dile getiren Bilgin, "Performans olarak daha yüksek, maliyet olarak daha düşük bir ürün hedefledik. Bunu 1,5 yıl gibi kısa bir sürede başardık. Ürün güneşi iki eksende takip ediyor. Atlı karınca dediğimiz bir yapının üzerinde kurulan kollektörler hem yükseklik hem yatay açıyı takip edebiliyor. Sabahtan akşama kadar tam takip yapabiliyoruz. Bu da yaz veya kış tüm yıl boyunca yüksek verim demek." dedi.

Hedeflenenden daha verimli

Tamamen Türk mühendislerden oluşan ekibin geliştirdiği santralin "dünyanın en verimlisi" olduğunun uluslararası kuruluşlarca da onaylandığına işaret eden Bilgin, "Proje öncesi yüzde 30 daha verimli olmasını öngördüğümüz santralin uluslararası testlerde yüzde 37 daha verimli olduğu ortaya kondu." dedi.

"Gururla söyleyebilirim ki ben ve arkadaşlarım dünyanın en yüksek verimle çalışan solar termal sistemini geliştirdik" diyen Bilgin, sistemin buhar, sıcak su ve yağ kullanan tüm fabrikalar tarafından kullanılabileceğini, kısa sürede ülke genelinde yaygınlaşmasını beklediklerini dile getirdi.

Sistemin 6 yılda kendisini amorti ettiğini, işletme ve bakım dışında bir maliyetinin bulunmadığını anlatan Bilgin, bazı organize sanayi bölgeleriyle görüştüklerini ayrıca projeyi finanse eden uluslararası kuruluşların bağlantısıyla dünya genelinden talep toplamaya başladıklarını dile getirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Moğolistan ve İspanya'dan santral kurulumu için talep aldıklarını anlatan Bilgin, sistemin soğutmada da kullanılabileceğini, bu konuda özellikle Körfez ülkelerine odaklanacaklarına dikkati çekti.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/atli-karinca-tasarimiyla-gunes-enerjisinde-verimi-artirdilar/871983Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Enerjisa'nın İlk Güneş Santrali Bandırma'da İşletmeye Alındı


Türkiye'nin enerjisi Enerjisa, sadece 2,5 ayda inşaatını tamamladığı ilk güneş enerjisi santralini Bandırma'da işletmeye aldı. Yerli ve yenilenebilir enerji portföyüyle milli kaynakların kullanımını önceliklendiren Enerjisa, devreye aldığı Bandırma'daki 2 megavatlık güneş enerjisi santraliyle yılda 1.500 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretecek.

Güneş enerjisinin Türkiye'nin elektrik üretimindeki payını artırmak amacıyla yerli ve yenilenebilir enerji portföyünü büyütmeye devam eden Enerjisa, ilk güneş enerjisi santralini (GES) Bandırma'da işletmeye aldı. Enerjisa, 2 milyon dolarlık enerjisanin-ilk-gunes-enerjisi-santrali-bandirmada-isletmeye-alindiyatırımla 2,5 ayda tamamladığı güneş santraliyle yerli ve yenilenebilir enerji üretimine katkı sağlayacak.
2 megavat kurulu güce sahip Bandırma GES, yılda toplam 3,5 GWh elektrik üreterek 1.500 hanenin tüm enerji ihtiyacını karşılayacak.
Milli kaynakların kullanımını hedefliyoruz

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına verdikleri önemin altını çizen Enerjisa CEO'su Kıvanç Zaimler, devreye aldıkları ilk güneş enerjisi santralinden sonra bu alanda başlayan yatırımlarına devam edeceklerini, kısa süre içerisinde 7 megavatlık ikinci güneş enerjisi santralini ve diğer iki GES projesini daha devreye alacaklarını belirtti. Zaimler, yatırımları planlarken Türkiye'nin elektrik üretiminde milli kaynakların kullanımı hedefine katkıda bulunmaya devam ettiklerini belirterek, "Türkiye'de cari açığın en büyük kalemlerimden bir tanesini oluşturan enerji ithalatı milli kaynakların daha fazla kullanılarak yaratılacak katma değer ve artırılacak istihdam yanında enerji ithalatımızı ve dolayısıyla enerji bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltacak. Cari açığın ve dışa bağımlılığın azaltılması, sektörümüzde milli kaynakların kullanılması, AR-GE ve enerji teknolojilerinin daha da geliştirilmesiyle mümkün olacak. Enerji Bakanlığı'mızın da stratejik odak alanlarından biri olan yenilenebilir enerji alanında rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine yatırım yapmaya, büyüme planlarımızda bu alana odaklanmaya devam edeceğiz. Güneş enerjisinde bizim için ilk olan Bandırma'daki santralimizle birlikte yatırımlarımızı sürdürecek ve yılsonuna kadar toplam dört güneş enerjisi santralini devreye alacağız. Yeni santrallerimizin ülkemize hayırlı olmasını dilerim" dedi.
 
Avrupa ve diğer dünya devletlerine göre ülkemizin güneş enerjisi potansiyeli ve yıllık güneşlenme süresi oldukça yüksek. Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası'na (GEPA) göre ülkemizde, yıllık toplam güneşlenme süresi 2737 saat ve ortalama toplam gelen güneş enerjisi miktarı ise 1527 kWh/m²yıl. Türkiye, konumu itibariyle güneş enerjisi için Avrupa'da İspanya'dan sonra en verimli ülkelerden bir tanesi. Dünyada ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe artmaya devam ediyor ve Enerjisa'nın da bu alanda yaptığı yatırımlar devam ediyor.

http://www.enerjigazetesi.ist/enerjisanin-ilk-gunes-enerjisi-santrali-bandirmada-isletmeye-alindi/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yeni tehlike de bu...
Ülkenin tarıma elverişli toprakları heba oluyor. Basın bülteni eksik hazırlanmış. 2 Megawatt için kaç dönümlük alanın kullanıldığı bilgisi verilmemiş...

Eğer Akkuyu'daki nükleer santralin ürettiği enerjiyi güneşten elde etmeye çalışsa idik, Yalova ilinin yüzölçümü (şehrin değil ilin) kadar alanın panellerle kaplanması gerekecek idi.  Mesajı Paylaş

commandos

Aslında güneş enerjisi panellerin yerleşimi ile ilgili baraj gölleri ile doğal göller en ideal yerler olarak görülebilir. Buradan meydana gelen buharlaşmalar ve diğer faktörler de iyice hesaplanırsa, tarım arazilerinden bozma yerler yerine bu alanlar güçlü bir alternatif olur. Tarım arazilerine yazık hakikaten. Doğal sit alanı gibi daha fazla korunmaları gerekiyor. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HARZEMŞAH

Baraj gölleri ve göletler konusunda haklısınız da doğal göller bu iş için uygun değil. Çünkü doğal göller çevrelerinde birer mikro-klima oluşturur. Eğer buharlaşmasını engellerseniz çevresinde ekolojik bir değişime ve yıkıma sebep olursunuz, ne tarım eski tarım, ne de doğal fauna ve flora eskisi gibi kalır... Mesajı Paylaş

anafor2016

Konya karapınar bu iş için çok uygun deniyordu. Arazi verimsiz sanırım. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Konya Karapınarda açık madenciliğe uygun kömür yatakları keşfedilmişti, yanlış duyum almadıysam.

AKP Karapınara güneş enerjisi santrali kurabilir, termik santrali kurduktan sonra tabii! Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Karapınar ülkemizdeki tek çöl statüsünde bölge. Rüzgar erozyonu had safhada.Bu yüzden geçtiğimiz aylarda yapılan dev Güneş Enerji Santrali Karapınar'da inşa ediliyor... Mesajı Paylaş

Anatolia

Tuz golunu degerlendiremezmiyiz ustadim ? Mesajı Paylaş

putty

Dünya nükller ile bu sorunu çözmüş gündeminde elektrik diye bir dert  yok herkes bedavadan az pahallıya elektrik kullanıyor lambaları tv leri kapatmadan evden çıkıyorlar ayda 20 dolar ödüyorlar yemeği elektrikli ocakta pişiriyor en fakiri bile banyoyu elekrikli şohben ile yapıyor evin kaloriferi elektrik ile ısınıyor. İsrail barajımı var ama bizden daha rahat elektrik sıkıntısı konusunda. Bizde çok şükür bu yola girdik çok geç ama çok iyi başlangıç yaptık. Bu nükleer santralleri lazımsa on tane yetmedi otuz tane yapmak gerek. Fransa gibi Japonya gibi yani .Başka çare aramaya gerek yok en kolayı ortada herkes de bunu kullanıyor. Almanya şu tarihe kadar nükleerden vazgeçecek e de inanmıyorum. Sosyal demokrat + yeşiller koalisyonunda çıkan bir şeydir olmaz öyle şey gün gelir uygulamazlar. Biz şimdi harıl harıl uzaya çıkma gibi nükleer santral yapma projesi üzerine çalışmamız lazım. 30 milyar dolara Rusya dan santral yaptıramayız bunun bir milli çözümünü bulmak lazım. Tübitak ın bir numaralı enerji projesi milli nükleer santral projesi olmalı. Mesajı Paylaş

ÜNAL

#11
Ağu 26, 2017, 02:22 ÖS Last Edit: Ağu 26, 2017, 02:24 ÖS by ÜNAL
Benim Akp Hükümeti döneminde en çok şaşırdığım projelerden biridir Nükleer Santral projeleri.
Yapsalar tarihe geçecekler ama nedense durmadan bir aksilik oluyor projede. Bunun sebebi de toplumsal baskı falan değil doğrudan Akkuyudaki çalışmalarda saçma sapan sebeplerle iş duruyor.
Ayrıca ödeme konusunda zorluk çekiyorlarmış.
Gerekirse diğer Santral Projeleri Dursun bu Akkuyu bir bitsin artık.
İnsanlar Nükleer Santralin öcü olmadığını anlaması için bu işi çabucak bitirmeliyiz.
Emin olun bunun halka yansıması ₺ bazında pozitif olursa bizim halk gelin köyümüze kurun derler ileriki yıllarda...
ayrıca çok merak ettiğim bir husus var, neden sırayla yapıyoruz bu santralleri ?
Aynı anda Mersin ve Sinop inşa edilir miydi ?
Herhalde Trakya'daki biraz büyük olacakmış hadi onu geçtim Mersin ve Sinop aynı boyutta olacak diye biliyorum...
Son olarak G.Kore ve Rusya'yı biliyoruz ancak Çin ile bir Santral girişimimiz olacak mı ? Mesajı Paylaş

saladin


Nukleer santrallerin atiklari nereye gidecek? Bunu dunyada cozen bir ulke yok. Amerika 80 senedir kalici depo yapacagiz diyor, bir 80 sene daha soyler durur herhalde. Arada 10-15 seneli tasarlanan ve agzina kadar dolu olan  o gecici depolara ne olacak diye sormak lazim.

 Dunyanin belki de bu konuda  en guvenilir ulkesi olan Japonya bile nukleer santrali koruyamadi, simdiye kadar cok daha buyuk bir problem olmadi diye bundan sonra hic olmaz mi diyecegiz.

Bir de bu olay oyle aman orada olsun bize ne de demeyeceginiz bir olay.  Malum bir kere disari cikti mi her yere yayiliyorlar.

Bir teror orgutunun bir suru nukleer santrala ayni anda siber saldiri duzenledigini dusunmek bile istemiyorum. Bakiniz stuxnet, bakiniz Ukrayna, bakiniz belki de iki sene oncesinin Turkiyesi.


Nukleer santraller, gelecege atilan ipotektir. Bugun siz odemezseniz, yarin cocuklariniz oderler. Haa temiz bir nukleer teknolojiye gecersiniz o zaman baska.....

Dogalgazsa dogal gaz, iki kati masrafsa, iki kati masraf ama alternatifleri kullanmanin zamani geldi....

Bir de neden kimse dusunmez bilmiyorum (hatta acaba birilerini ayarlasak da biz mi yapsak diye dusundugum de olmustu). Dunyada en buyuk, en dogal enerji uretilebilecek yerler belkide  Istanbul'da Canakkale'de. Illaki baskasindan gorup ogrenmek mi lazim. Yap kardesim teknolojini, kimseye zarar vermeden uret megawatlarca enerjiyi. Adamlar gelgitten elektrik uretiyorlar, sen mi uretemeyeceksin. Armut pis, yandasa dus aklima geliyor baska bir sey gelmiyor. Mesajı Paylaş

neosinan

Akkuyu da Ruslar herşeyi söküp götürecek atık materyel dahil. @Saladin bey biraz acımasız kapitalist bir bakış olacak ama baktık eğer yerel halk karşı çıkıyor. Diğer santrallerde de çinlilere vsye veririz parasını alırlar nükleer atıkları gömerler bir çöle? Kalanını onlar düşünsün. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Saladin üstadım,

Bizim Mersin/Akkuyu için Rusya ile, Sinop için Japonya ile ve de muhtemelen Kırklareli/İğneada için Çinliler ile yaptığımız ve yapacağımız anlaşmaların bedelleri benzerlerinden yüksek. Çünkü bunlar salt enerji amaçlı projeler değil. Her 3 ülke de yüzlerce öğrencimizi nükleer teknoloji konusunda eğitip, santrali inşa edip, üretilen elektriği devlete satıp, santral ömrü bittiğinde de ortaya çıkan nükleer atığı alıp götürmeyi üstleniyorlar. Başka bir deyişle biz sıfırdan, olmayan bir sektör ve bilim yaratmaya çalışıyoruz.

Düşünsenize 3 farklı (Rus, Japon, Çin) teknolojisine vakıf uzmanlarımız, bilgi birikimimiz ve orta vadede milli reaktör ve santral tasarım yeteneğimiz olacak. Muhtemelen Batı teknolojisini kullanacak 4. nükleer santral de Tuz Gölü çevresinde kurulacak.

Bilmem farkında mısınız, her konuya en son girmekle birlikte iş bittikten sonra, yürürlüğe soktuğumuz iddialı projelerle ilgili konuda dünyadaki belli başlı oyunculardan biri haline geliyoruz... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter