FNSS ZAHA-Zırhlı Amfibik Hucum Aracı

Başlatan nokta, Tem 31, 2017, 05:40 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için FNSS tarafından geliştirilecek ve üretilecek 27 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) için ilk gözden geçirme toplantısı düzenlendi. FNSS, SSM ve Kuvvet Komutanlığı'ndan gelen yetkililerin katıldığı 14 Temmuz'daki toplantıda, proje için Deniz Kuvvetleri tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları masaya yatırıldı. Böylelikle büyük önem arz eden kavramsal tasarım çalışmaları da resmen başlamış oldu.

Bilindiği üzere, 7 Mart'ta sözleşmesi imzalanan ZAHA Projesi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın çıkarma filosunda kullanılması amacıyla SSM tarafından başlatıldı. ZAHA'ların, özellikle TCG Anadolu amfibi hücum gemisinin zırhlı araç ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/anadoluya-guc-carpani/4717/1 Mesajı Paylaş

nokta

ZAHA Yüzünü Gösterdi

ODTÜ'de düzenlenen 9'uncu Savunma Teknolojileri Kongresi'nde gerçekleştirilen firma tanıtım oturumlarında ZAHA'nın son hâli ilk defa görücüye çıktı. Oturum kapsamında FNSS adına sunum yapan Burak Sağ, firmanın projelerinden biri olan ZAHA'nın en son hâlinin de bir görselini katılımcılarla paylaştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için SavunmaSanayii Müsteşarlığı(SSM) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi, yurt içi geliştirme modeli doğrultusunda geliştiriliyor. FNSS, proje kapsamında 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi. Araçların, benzerlerine göre taşıdığı personel sayısı, balistik ve mayın koruma seviyesi, kara ve su performans kriterleri konularında benzerlerine göre daha üstün olması hedefleniyor.

ZAHA, 15 deniz mili mesafeden deniz piyadelerini karaya intikal ettirebilecek. Denizde kendini düzeltebilme kabiliyeti olan, deniz üzerinde 7 deniz mili sürate çıkabilecek olan ve 2,5 metrelik dalgalarla (4 Deniz Durumu) baş edebilecek şekilde tasarlanan araç, 8,3 metre uzunluğunda ve 3,3 metre genişliğinde olacak. Azami 300 kilometre menzile erişebilecek olan platform, 12,7 milimetre makineli tüfek ve 40 milimetre bombaatar ile teçhiz edilmiş uzaktan kumandalı silah istasyonuna sahip olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/zaha-yuzunu-gosterdi/6589/1 Mesajı Paylaş

Topgun

ZAHA, bu tasarımı ile AAV7 türevi bir araç olmuş. Hatta bence tamamen kopyalasalardıda, test edilip onaylanmış, kendini kanıtlamış AAV-7'nin aynısını yapsalardı. Toplam 27 araçlık ihtiyaç için, yeni bir araç geliştirme maliyetine girmek ne kadar doğru bir iştir, bunu siz değerli arkadaşlarımın görüşüne bırakıyorum. Bakalım birim maliyeti ne olacak bunun? Hiç bu kadar işe gerek yoktu, direkt olarak 27 adet yeni nesil AAV-7 satın alınabilir veyahut maden yerli ve milli olacak, zaten bir kamyon geliştirme maliyeti yapılmış olan KORKUT aracının burnunu örnekteki gibi tekne formu haline getirip, bu işi gayet güzel yerli ve milli ama aynı zamanda hesaplı halledebilirdiniz.

Üzgünüm ama madem ortaya çıkan mal bu, AAV-7'deki gibi yanlara dalga engelleyici çıkmalarıda koysunlarda bi faydası olsun bari! Eloğlu boşuna yapmamış onu... Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Topgun

Rumeliyide unutmyalım 27+27 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Kendi hissedarı olan BAe'ye ait AAV-7 tasarımından FNSS'nin faydalanmış olma olasılığı neden çok garip karşılandı, anlayamadım.

Eğer FNSS ile BAe arasındaki muhtemel mutabakat sonucunda, eldeki hazır AAV-7 tasarımları temel alınarak TSK'nın isterlerini karşılayacak, muhtemelen daha modern, bir cihaz geliştirilip üretiliyorsa bu herhalde kuşa benzemeyecek, AAV-7'ye benzeyecektir.

Maliyetler ve tasarım kolaylığı açısından firmanın elindeki hazır tasarımların kullanılmış olması gayet de doğal birşey olsa gerek.

Peki AAV-7 neden doğrudan satın alınmamış olabilir? Kimbilir, belki de isterleri doğrudan karşılamıyordur. Belki de fikri mülkiyet, ihracat hakkı vb. kriterler gözetilmiş olabilir.

Ama benzerlik beni şaşırtmadı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter