Deniz Kuvvetleri Projeleri ve Tersanelerin Durumu

Başlatan ocay, Eki 09, 2015, 12:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saito

50 milyonluk teşvik almışlardır ,onun karşılığında devletin istediği boyutta havuz yapması istenmiştir ,o tip havuzlara 3-4 gemi birden alınır bakım için. Mesajı Paylaş

Terra

Ya da devletten teşvik alabilmek için henüz olmayan bir yeteneği kazandırma koşulu. Mesajı Paylaş

hergeleci

"Tirpitz niye norveç fiyortlarında batırıldı ,batmadan önce niye oralarda saklamak ihtiyacı hissetti komutanları ,fransadaki  havuz gece saldırısı ile yok edildiği ,geminin tamiri mümkün olmadığı için savaşa sürülemedi"

Boyle bir sey yok. Mesajı Paylaş

saito

Ne yazacağımı şaşırdım :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Fættenfjord

https://en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Tirpitz

http://www.bombercommandmuseum.ca/tirpitz.html

Buda liman saldırısı Türkçe

https://www.youtube.com/watch?v=dKG4RZQoLIk

Arkadaş bunun tadına varınca yaklaşık 5.5 ton aydınlanma yaşıyor.

Mesajı Paylaş

hergeleci

",batmadan önce niye oralarda saklamak ihtiyacı hissetti komutanları"

Orada saklanmak icin durmuyordu. Sen koordinatlarinin saklanmasini olayini Norvec'e komutanlar saklamak icin gonderdi diye sallamissin. Sallama burada... Tirpitz dahil butun buyuk gemiler 1943'te Hitler Raeder'i tokat manyagi yapip def ettikten hemen sonra jilet yapilacakti. Savas sirasinda hem de. Donitz de ayni fikirdeydi ama fikrini degistirdi sonra. Neden acaba? O linklerden ogrenirsin herhalde neden oldugunu aydinlatirsin kendini.

"fransadaki  havuz gece saldırısı ile yok edildiği ,geminin tamiri mümkün olmadığı için savaşa sürülemedi"

Tamirler Almanya'da yapilacakti. Fransa'da degil. Tamiri yine yapildi ama Norvec'te ve zorlukla. Tamir olayi da tabii ki savasa surulmemesinin nedeni degildi. Savasa surulmemesinin sebebi tamirin Norvec'te yapilmasiyla aynidir.

Hadi bas git simdi vikipedi linklerinle... Mesajı Paylaş

saito

Lojistik destek olmadan 22. gün patates olur bizim donanma her zaman şuna inandım ,gemi yapacaksan rus ve batı mantığını harmanlamak lazım geldiğidir vuruş gücü olarak rus gibi teknolojik sayıca az personel ,rusların denize çıkışları ne kadar sorunlu ise bizim sorunlarımız onlarınkinden onlarca kat fazla o önünü açarak giderde biz ne yaparız bilmiyorum.

Haritadaki 1 numara murmansk rusların çıkış yeri ,A-B-C batının devriye hattı suyun altında neler var onu ruslar ve batı biliyordur oradan tespit edilmeden geçen rus gemisi aşağı doğru ilerleyince  amerikanın hidrofonlarına takılıyor ,Atlas okyanusu ruslara kapalı kısacası birde bizim akdeniz`i düşünüyorum gözlerim kapalı ,o yüzden ya ufak kakalaklar ile donanma kuracaksın ya da ateş gücü çok iyi menzili uzun silahları taşıyacak gemiler planlayıp yapacaksın ,şimdikiler bu işlere güdük kalıyor ,başkasının koyduğu kurallar ile olmayacak işler ,biz bize lazım olan gemi modelleri ile yürümedikçe. Mesajı Paylaş

saito

Hergeleci

Bu ne şiddet bu celal :) yani ingilizler o kadar gemiyi ve o adamı bir havuz kapağını yıkmak ve zevk olsun diye heba ettiler :) o zaman koy kaynaklarını bende bilgileneyim alman olmasın ama kaynaklar onlara göre savaşı kaybetmediler müttefikler içlerinden geçti sadece,73+73 denizaltı yapılacak çeliği parayı zamanı  3-5 kılıç balığına yem et norveçte yatır.Viki içinse çok boş bir iş olduğu için ilk önüme gelen linkleri yapıştırıp geçtim sırf sizin için.Olayın özünü anlatsın yeter onbaşının ordusu sonuçta. Mesajı Paylaş

tomcat

Merhaba,

Özetle şunu söyleyeyim bu ebatta bir havuzda tahminen 200.000 dwt tona kadar dökme yük gemileri, tankerler ve ebatları uyabilecek yolcu gemileri inşa edilebilir teknik olarak. Fakat piyasa şartları gereği bunların burada inşası mümkün değil Çin, Kore ve Japonya var iken. Yolcu gemisi ise hiç mümkün değil. Biz onları Türkiyeye tamire bile getiremeyiz low end olanları hariç :)

Herkesin bir şekilde bir havuz satın alıp, yada inşa edip tamir piyasasına girmeye çalıştığı şu dönemde ben bu yatırımın amacının bakım/onarım'dan başka birşey olamayacağını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

putty

Eki 12, 2018, 06:37 ÖÖ Last Edit: Eki 12, 2018, 07:11 ÖÖ by putty
Ben uçak gemisine inanıyorum. Sebebi çok basit biraz soru cevap ile bu sonuca ulaşabiliriz
Soru 1 Türkiye uçak gemisi istiyor mu?
Cevap Evet
Soru 2 Bunu Anadolu gemisi ile mi edinme yoluna girdik?
Cevap Evet
Soru 3 Anadolu gemisinde kullanılabilecek dünyadaki tek uçak F35 B midir?
Cevap Evet
Soru 4 bu uçağı ABD den alamayabilir miyiz?
Cevap Evet
Soru 5 alamazsak uçak gemisi hayalimiz bu durumda çözümsüzlüğe mahkum mudur?
Cevap Evet
Soru 6 Bu durumda uçak gemisi için tek seçenek klasik uçak gemisine sahip olmak mıdır?
Cevap Evet
Soru 7 Klasik uçak gemisi satın alma ihtimalimiz yok mudur?
Cevap Evet
Soru 8 Bu durumda uçak gemisine sahip olmanın tek yolu üretmek midir?
Cevap Evet

Bu kadar basit bunca sorudaki kritik soru şu uçak gemisi istiyor muyuz ve bize F35 B vermemeleri olası mı. Cevaplar belli ise uçak gemisi üretmekten başka çaresizliğimiz var mı. Bu yapabiliriz yapamayız zor kolay sorusu değil başka çaremiz yok yapmaktan başka. Çizeceğiz kısım kısım üretip birleştireceğiz küçük bir klasik uçak gemimiz olacak bu kadar basit neden olmasın. Ayrıca başka çaremiz yok. Verebileceğimiz tek karar uçak gemisinden vazgeçmek olur haklı olmanız için. Vaz geçmeyeceksek yapmaya mecburuz bunu gördü karar alıcılar. Siz çok haklısınız bizi aşar belki ama çare yok imkansıza soyunacağız. Ben bu kadar imkansız olduğuna inanmıyorum ama ola ki öyle farz edelim durum yine budur imkansıza soyunmak mecburiyetindeyiz. Bu akış diyagramını adım adım cevaplayın var mı bir yerinde bir yanlış eksik.
Peki ortada olmayan projeye böyle ihalesiz filan start verilebilir mi. Ne yapacaktık peki ortada sonuçlanmaması çok olası Anadolu gemisine F35B olasılığı var yanı sıra uçak gemisi projesi mi başlatalım. Sivil bir yatırımı bu şekilde boyutlandırma şartı ile destekledik bence. Sonra start verilecek olay netleşince. Şimdilik F35B umudumuz devam ediyor ama olmayacağının da bir çok kişi farkında mutlaka.

Brezilya nın uçak gemisi bu işte çok mu zor. Anadolu gemisinden çok da büyük iş değil bence. Türkiye bu işin altından kalkabilir rahatlıkla isterse. Çokta rahat ederiz ABD nin bin bir şartla verdiği F35 B leri helikopter gemisine sıkıştıracağımıza. F35B verilse bile o anfibi gemiden ne kadar uçak gemisi olur.

Bakın alttan ikinci sonuçta klasik uçak gemisi demek Nimitz demek değilki. Ama Anadolu gemisinin yanında bu Brezilya gemisi Nimitz gibi kalıyor zaten

Hangi uçağı uçuracağız peki?. F16 yı uçurabiliriz biraz üzerinde çalışarak ama olmadı canımızda Rusya uçağı çekmedi Hürjet uçururuz Mesajı Paylaş

saladin

Eki 12, 2018, 06:59 ÖÖ Last Edit: Eki 12, 2018, 07:03 ÖÖ by saladin
TCG Anadolu'ya amma takilindi yahu. Istek varsa IHA gemisine cevirirler olur biter. Bu nesili pas gecip, bir sonraki nesile baksinlar, isterleri neyse versinler TAI'ye, Vestel'e (o biraz sabikali ama neyse), Baykar'a, adamlarda tasarlarsin.  Harbiden bu cagda artik bunu zor oldugunu dusunmuyorum. 

Millet artik evinde ucak yapiyor yahu.
https://www.youtube.com/watch?v=yfI0n0JjTLc

Pervanelerin yerine jet motoru koyun, kanat yerlerini aerodinamik yapin. Olmadi mi, o zaman konvensiyonel UCAV kullaninin ama govde icine  inis ve kalkista kisa sureli kullanilacak guclu elektrikli fan koyun. Olmadi mi konvensiyonel takilip trust vectoru yapin. F35'in ucak alyapisi 1990'lardan kalma. O zamandan beri kontrol icin gerekli yazilim ve donanim o kadar gelisti ki oturup arka bahcede yapabilirsiniz. Bakin pilotun arayuzu demiyorum, ucagin her seyinini takip eden yazilim kutuphanesi, ve donanim demiyorum, ucagin her tarafindan goruntu alip pilot kaskina verecek sistem demiyorum. Ucagin istege gore hareket etmesi icin gerekli olan kontrolerdan bahsediyorum.   Ozellikle amac sadece bomba tasiyan, hizli intikal eden, it dalasi yapmasina gerek olmayan (ama ornegin hava savunma fuzesi tasiyabilen) bir seyse.

Hatta evet, ben bir adim ileri gidiyorum ve F-35B masraftir, simdiden Taaruzi IHA olayina girilsin diyorum. Mesajı Paylaş

putty

Eki 12, 2018, 07:04 ÖÖ Last Edit: Eki 12, 2018, 07:09 ÖÖ by putty
Biz uçak gemisini Ege deki hava sahası anlaşmazlığımız da it dalaşında kaldığımız zavallılık içinde biraz düşünüyoruz. Egenin en batısında ki adada didişmeye ana karadan uçak götürüp getirmek yerine orada dolaşan uçak gemimizden uçak havalandırarak bunu yapacağız. Yunanlılar adalarından havalanıp iki dakika oralarda dolaşıyor biz ana karadan havalanıp uçakla 200 km gidip it dalaşı yapıyoruz. Dalga geçilmek gibi resmen. Uçak gemimizin adı da Anadolu dikkat edin. Eskiden uçaklar ana karamız Anadolu'dan kalkıp it dalaşı yapıyordu şimdide uçak gemimiz Anadolu'dan havalanıp it dalaşı yapacak. Niyeti nasıl dışa vurmuşlar anlaşılsın diye.

Yani şunu demeyelim onuda belirtmek istiyorum. Bize uçak gemisi mi lazım okyanusta adalarımız topraklarımız denizaşırı yerlerimiz mi var bizim demeyelim. Bize uçak gemisi lazım gerçekten de. Biraz garip sebeple ama lazım sonuçta. O gemi bizim ege deki adamız olacak. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Ana kara da güvenlik zaafiyetlerimiz çok fazla iken, uçak gemisi gibi bir yükün altına girmeyi mantıklı bulmuyorum. Tcg Anadolu zaten yarı-küresel güç aktarımı kabiliyeti sağlayabilecek bir proje. F-35B'leri alacağımızı düşünüyorum(His'den ibarettir) ve bu durumda Tcg Anadolu ve projenin ikinci gemisi bizim için gayet yeterli olacak bence. Bu saatten sonra deniz tarafında TF-2000 ve milden'e kasmak gerek bence. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter