Deniz Kuvvetleri Projeleri ve Tersanelerin Durumu

Başlatan ocay, Eki 09, 2015, 12:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

May 22, 2018, 01:25 ÖÖ Last Edit: May 22, 2018, 01:42 ÖÖ by putty
Böyle bir haber var. Sanırım 370 metrelik kuru havuz inşası haberi bu ve "uçak gemisi bile yapılabilir " gibi bir ifadeyi Star gazetesi yanlış yorumlamış olmalı. 370 metre gerçek olamaz dünyanın en büyük uçak gemisi olur. Yinede güzel haber büyük gemiler yapılacak demekki.

İlk uçak gemisi için inşa havuzu yapılıyor
300 metre uzunluğa sahip ilk Türk uçak gemisinin yapımı için ilk adım atıldı. Gemiyi inşa edecek İÇDAŞ'ın Çanakkale'deki tersanesinde 50 milyon dolar yatırımla inşa havuzu yapımına başladı.

Yerli savunma alanında önemli bir kalkınmaya girişen Türkiye, Atak helikopteri, Altay tankı, milli piyade tüfeği, Bayraktar İnsansız Hava Aracı, Kirpi, Vuran ve Atılgan gibi silah sistemlerinin ardından bu kez de uçak gemisinin inşası için hazırlıklarına başladı. İÇDAŞ tersanesinde inşa edilecek 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğindeki uçak gemisinin inşası için maliyeti 50 milyon doları bulacak tesiste kuru havuzun yapımına başlandı. İÇDAŞ tarafından kendi öz kaynaklarıyl hayata geçecek uçak gemisinin yapımı sırasında önemli bir istihdam fırsatı da doğacak.

http://www.star.com.tr/ekonomi/ilk-ucak-gemisi-icin-insa-havuzu-yapiliyor-haber-1345284/ Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Atış serbest. İçdaş ın  Çanakkale Biga da demir çelik fabrikası var. Gemi söküm işi yapacaklar. Bu havuz onun içindir. Mesajı Paylaş

murattekin

İşin acı tarafı kokpit.aero ve bağımsız havacılar sitelerinin de bu tuzağa düşmeleri. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Küçük bir belki de koymak gerek. F35 alamıyor isek klasik uçak gemisi projesi başlatırız diye bir fikrim olmuştu forumda. Uçuk ama basit bir çıkarım başka ne yapılabilirki ABD gemi için F35 vermiyorum derse yada dediyse. Yinede bu şeyin izahı olamaz ama gerçek bir uçak gemisi yapma ihtimalimiz aslında zannettiğimizden çok daha yüksek ihtimal F35 in çok özel durumu nedeniyle. Başka F35 yok bizimde işimize yarayacak başka uçak yok tek seçenek gemi oluyor uçak olmayınca. F35 vermedikleri noktadan sonra bu açılımları beklemek şaşırtıcı olmaz. Belki ortaya bir blöf de erken evre F35 kararını etkilemek için atıyor olabiliriz. F35 vermezsek kendi uçak gemilerini yapıp başka ülkeden muhtemelen Rusya dan uygun uçak tedarik edecekler endişesi yaratmak için haber de kasten yapılmış olabilir.
  Mesajı Paylaş

HDS

F-35B alamıyorsak Rafale mi alıp atacağız katapulttan @putty? Mesajı Paylaş

putty

May 22, 2018, 08:59 ÖÖ Last Edit: May 22, 2018, 09:04 ÖÖ by putty
Olabilir o zaman seçenek daha çok. Kendimiz bile yaparız hatta ne olacak klasik uçak Hürjet i yapan öfkelenirse onuda yapar ama F35 B yi nasıl yapalım

Soru basit F35 vermezlerse ne yapacağız? Cevaplarda 2 seçenek olur. Uçak gemisinden vazgeçeriz yada klasik uçak gemisi yaparız. Vazgeçmeyeceğimiz ortada geriye seçenek uçak gemisi yapmak olur. Bu ikinci seçenekte bir sürü zorluk var ama aşılabilir zorluklar F35 B gibi değil. Zor mor başka seçenek yok onu demek istiyorum istemeye istemeye mecbur kalabiliriz gurur yaparsak. Klasik uçak gemisini nasıl yaparız hangi uçağı kullanırız onu bilemem tabi ama bana çözülemez sorun gibi gelmiyor. Başka çareler bulana kadar hürjet uçururuz hatta. Mesajı Paylaş

Eray

ABD öyle kafasına göre Türkiye'ye satmıyorum diyebilir mi?
Bildiğim kadarıyla F35 8 9 ülkenin ortak yürüttüğü bir proje bunun içinde Türkiye de var hatta F35 uçaklarının gövdesi kompozit malzemeden Türkiye'de yapılıyor. Başka kısımları da yapılıyor diye biliyorum. Türkiye o kadar kolay  proje dışına itilebilir mi? Mesajı Paylaş

HDS

Evet, diyebilir, itebilir... Mesajı Paylaş

sadalone

May 22, 2018, 09:58 ÖÖ Last Edit: May 22, 2018, 10:02 ÖÖ by sadalone
@putty  f-35b vermezlerse uçak gemisi işinden vazgeçeriz bu kadar basit.TCG Anadolu'nun üzerinde F-35B olsaydı güzel olurdu ama olmayınca gemi işe yaramaz hale gelmeyecek sonuçta.

Elimizde kısıtlı bir bütçe varken projeler ve ihtiyaçlar iyice birikmişken biz uçak gemisi yapacağız demek pek akıl mantık alır iş değil.

Ben F-35'i vereceklerini düşünüyorum en Türkiye karşıtı Amerikalı diplomatlar bile biraz düşününce vermemenin kendilerinin zararına olacağını görecektir.

Bu kongre olayından birşey çıkacağını sanmıyorum ama şöylede birşey var.
''because the sale is not by the u.s. government but by the international f-35 consortium, congress does not have the legal authority to block it. ankara is a development partner on the program and plans to purchase 100 f-35as in total, the first of which will soon be delivered to luke afb. ''
http://aviationweek.com/defense/should-us-block-f-35-deliveries-turkey
..................................................
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Genelkurmay Başkanlığı'na yazdığı yazıya göre Kuvvet; 2nci Havuzlu Çıkarma Gemisi LHD TCG Trakya'nın inşasının programa alınmasını, 32 adet F-35B STOVL (Kısa kalkış, dikey iniş) tedarik edilmesini talep etti.

C4 Defence'te yer alan haber göre böylece gemi başına 16 uçak talep ediliyor. 2018'de verilecek F-35B siparişlerinin TCG Anadolu'nun teslimine yetişmesi bekleniyor.
http://www.kokpit.aero/deniz-kuvvetlerine-32-f35b-talebi
http://en.c4defence.com/Agenda/tcg-trakya-on-the-way/6374/1

Şahsi görüşüm 100 F-35A siparişini azaltıp F-35B'ye çevirmek en doğrusu olur.Hava kuvvetlerine zaten TFX gelecek kaynağı oraya yönlendirmek daha doğru olur. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

F-35 vermezlerse ; F-35b nin dikey kalkış lift system teknolojisi RR geliştirdi. Şu an motor geliştiriyoruz birlikte ilerde bu teknolojiyi yeni motorla herhangi bir hava aracında kullanma ihtimali olurmu bilmem.

Onun dışında eğer tf-x'in motorları 27000 ib ise o kadar ağır bir uçak değil uçak gemisi için elverişli olabilir. Bütün döner kanatları lhd lere paslayıp uçaklar için makul bir konvansiyonel uçak gemisi olabilir 40 uçaklık vs. Hatta bu juan carlos üzerindne geliştirilebilir sanırım.

Onuda geçtim belkide hepsini silip atıp gelecek için çalışmalıyız. Uçak gemisinden kalkabilecek hava-hava kabiliyetli ve hava yer stealth bir ucav. Küçük hafif yer kaplamaz fazla.

Belki rr ile birlikte dikey iniş kalkış için uavlara entegre için çalışabiliriz.

Bayağı sürer geliştirilmesi ama devrimselde olabilir. Mesajı Paylaş

Tuğra

Eğer ABD mızıkçılık yapar da F-35'i vermezse bizim LHD'den dikey kalkabilecek bu uçaklara alternatif bir tek harrier uçakları var ve onlarda çok eski fakat geçen yıl bir haber vardı "tabi bu haber doğruysa" Rusların Sovyet Döneminde geliştirdikleri ancak sonradan iptal edilen vtol uçak çalışması "Yak-141" şimdi onun üzerinde yeniden çalışmaya başlamışlar,belki yeni nesil bir vtol uçağı için bir ortaklık kurulabilir

https://www.youtube.com/watch?v=cEXWf26cSlA

https://sputniknews.com/military/201712151060040750-new-russian-vtol-aircraft-analysis/ Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Kazakistan aselsanı ve dearsanın kazakistan donanması için önerdiği gemiymiş.

Gemi 75 metre ve milgemin 3 te 1'i menzile sahip ama vls var.

Bence milgem içinde çok değil bir vls anladığım kadarıyla diktördgen vls hazneleri two pack olabilir. 32 füze güzeldir.

Milli vls sistemi ve hisarların deniz versiyonu çıktıktan sonra belki bir entegrasyondan geçerler.

Ayrıca Kashtan ciws  :-* Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter