AB-Rusya İlişkileri

Başlatan canıtez, Tem 29, 2017, 09:12 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Rusya Başbakan Yardımcısının Uçağı AB Hava Sahasına Alınmadı

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, uçağının Romanya ve Macaristan hava sahasına girmesine izin verilmemesi üzerine Moldova'ya planladığı ziyareti iptal etti.

Rogozin, dün yaşanan olayla ilgili  Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, kendisi ve diğer Rus yetkililerin ticari bir uçuşla Moldova'nın başkenti Kişinev'e seyahat ederken, uçağın, her ikisi de AB üyesi olan Romanya ve Macaristan üzerinde uçmasına izin verilmediğini açıkladı.

Rus Başbakan Yardımcısı, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakının ardından AB'nin vize yasağı getirdiği en kıdemli Rus yetkililerden biri konumunda bulunuyor.

Rogozin, İnterfaks haber ajansına verdiği demeçte, Romanyalı yetkililerin 2014'ta 'charter' uçuşuna hava sahasını kapatmasından sonra ticari uçaklarla seyahat etmeye başladığını söyledi.

Amerikanın Sesi'nin haberine göre Romanya Dışişleri Bakanı, Rogozin'in ülkenin hava sahasına girişine izin verilmediğini doğruladı.

Rogozin daha sonra Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Romanyalı yetkilileri uçağı yön değiştirmeye zorlayarak "yolcuların, kadın ve çocukların hayatlarını riske atmakla" suçladı ve Romanya hükümetine küfürlü bir tehdit yolladı.

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon da, yaşananlara sert tepki göstererek, "Moldova-Rus ilişkilerini bozmayı amaçlayan, eşi görülmemiz bir Rus fobisi gösterisi izliyoruz" dedi.

http://www.bagimsizhavacilar.com/rusya-basbakan-yardimcisinin-ucagi-ab-hava-sahasina-alinmadi/ Mesajı Paylaş

Defence

AB, Rusya'ya yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulundukları gerekçesiyle aralarında Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov'un da yer aldığı 3 kişi ile 3 şirkete yaptırım getirdi.

AB Konseyinden yapılan açıklamada, Alman endüstri devi Siemens'in ürettiği doğalgaz türbinlerini, Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'a gönderdikleri tespit edilen 3 Rus vatandaşı ve 3 şirkete yaptırım uygulanmaya başlandığını bildirildi.

Bu eylemin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına zarar verdiği kaydedilen açıklamada, Kırım ve Sivastopol'e enerji sektörü gibi alanlarda ekipman sağlanmasının yasak olduğu anımsatıldı.

RUSYA ENERJİ BAKAN YARDIMCISI DA YAPTIRIM GETİRİLEN KİŞİLER ARASINDA

AB'nin Kırım ve Sivastopol'un Rusya tarafından ilhakının tanınmadığı vurgulanan açıklamada, Rusya'ya satılan doğalgaz türbinlerinin Kırım'a iletilmesinin Siemens'le yapılan satış sözleşmelerine aykırı olduğu, bu faaliyette yer alan kişilere ve şirketlere AB çapında seyahat yasağı uygulanacağı ve AB'deki mal varlıklarının dondurulacağı bildirildi.

Yaptırım getirilen kişiler arasında Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov da bulunuyor.

AB'NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE MAL VARLIKLARI DONDURULMUŞ VE SAYAHAT YASAĞI GETİRİLMİŞ KİŞİ SAYISI 153'E ÇIKTI

Böylece, AB'nin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve seyahat yasağı getirilmiş kişi sayısı 153'e, şirket sayısı 40'a çıktı. AB'nin bu yaptırımları pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

AB'nin, Kırım'ı ve Sivastopol'u yasa dışı egemenliği altına alması nedeniyle Rusya'daki belirli sektörlere yönelik ekonomik yaptırımları da bulunuyor. Ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke Rusya'ya silah satışı yapamıyor. Ekonomik yaptırımlarla Rusya'nın petrol ve doğalgaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlandı ve Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen dışlandı.

Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya'ya yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405163/ab-rusyaya-yaptirimlari-genisletti
Mesajı Paylaş

Anatolia

Ağu 05, 2017, 12:46 ÖÖ Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:53 ÖÖ by Anatolia
Ayi'nin kaybedecek bir seyi kalmadigi zaman , Ayi bilemekte oldugu pencelerini kullanmaktan cekinmeyecektir. ZAPAD firtinasi olur Baltik ve  Dogu Ukrayna isgali , iyi hos tarim sektoru ve teknolojisine bunca yatirim yapmalari ve elektronik aciklarini G.Kore - Cin - ve yakinda Japonya ile kapatmaya baslamalari birazda bu yonuyle isaret aslinda.

Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'dan füze, uçak ve jet motoru dahil her türlü yüksek teknoloji ürünü alan Çin, Rusya'nın elektronik açığını mı kapatıyor?
Fason telefon ve televizyon üreten Çin'i elektronik devi olarak görüyorsunuz galiba? Mesajı Paylaş

HDS

Neden her şeye böyle uçlarda bakıyoruz? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ağu 05, 2017, 03:32 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 03:37 ÖS by HARZEMŞAH
Çünkü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın dediği gibi, "Şark kutuplarda gezer"...

Doğu toplumlarında her şey, "ya iyi, ya kötü", "ya faydalı, ya zararlı"", "ya güzel, ya çirkin"," ya yararlı, ya zararlı" olarak algılanır. Ara değerler yoktur. Bir şey ya "ak"tır ya da "kara". Doğuda "gri" diye bir renk yoktur... Mesajı Paylaş

syfy

Sayın üstad. Çok duygulandım. Geçenlerde Türkiye'de mukim bir dostum bana :

'' Abi , Putin'in izni olmadan hiçbir Türki ülkede ne yatırım yapabilir ne de bir Kuranı- Kerim sokabilirsiniz dedi''.

SSCB ortadan kalktı ama RUS egemenliği devam ediyor. Ermeni-Rus ordusu Türk siyasetine karşı ustaca bir hamledir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ağu 05, 2017, 07:23 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 07:59 ÖS by delenda_est_carthago
"Fason telefon ve televizyon üreten Çin'i elektronik devi olarak görüyorsunuz galiba?  "

1990'larda değiliz, köprünün altından çok su aktı. Mesela Huawei'yi değil geçecek, yanına yaklaşabilecek bir firma çıkarmayı becersin  önce Rusya da görelim elektronikte neredelermiş :) . Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Anatolia

Ağu 05, 2017, 08:27 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 08:33 ÖS by Anatolia
Konusu burasi olmadigi icin cevap vermemistim aslinda ama Huawei'in bir kiyas olacagini sanmiyorum bunun yerine ulasmis olduklari radar teknolojisi ve bilgisayar teknolojileri alanlarina bakmak yeterli olacaktir dusuncesindeyim , tarihin en buyuk teknoloji transferini Ruslarin gerceklestirdigi dogrudur ama bu transfer cok once gerceklesmis bir transfer , bunun disinda G.Kore ile al gulum ver gulum temeline dayanan transferleri soz konusu ve son yillarda Japonya pek cok yonden Rusya ile isbirligi icin bastiriyor ve istekli gorunuyor.

Konu disi oluyor biraz fakat Rusya eger ki gerekli tarim teknolojisine ve elektronik teknolojisine orta donemde ulasirsa pek kimsenin kendilerini yaralayacak sekilde incitebilecegini sanmiyorum. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Rusya'yı Rusya incitecek. Yozlaşmış bürokrasi ve tek adam otoriterliğinin geçerli olduğu ortamda serbest girişim olabilemez. Serbest girişim yoksa verimli ekonomi de olmaz. Bürokrasi yozlaşmış olmasa ve işini yapsa, (yani rüşvete ve adam sendeciliğe teşne olmasa) tek adam otoriterliği ekonomiye fayda bile sağlayabilir. İlle de demokrasi gerekmiyor. Ancak Rusya'nın şu anki şartlarında bu geçerli değil...

Baltık taraflarına saldıracağını da düşünmüyorum Rusya'nın. Sert darbe alacağını bilebilecek askeri tecrübesi vardır. Daha ziyade güneyine hibrit saldırılar düzenleyecektir diye tahmin ediyorum. (Romanya, Bulgaristan, Moldovya, Ukrayna, Gürcistan ve şartları uygun görürse Türkiye!)

Uzun vadede Rusya'nın kaderini Çin ve Batı çekişmesi tayin edecektir. Paylaşımda anlaşabilirlerse, Rusya Federasyonu daha çabuk çözülecektir. Mesajı Paylaş

HDS

"Fasoncu Çin" konusunda bir kaç ekleme daha yapacağım.

Bundan on yıl önce bile bir bilimsel makale tararken Çinli'nin yazdığı makalelere büyük hayal kırıklığı ile bakardım. Özellikle o sırada birlikte çalıştığımız Şangay'daki bilimadamı-mühendis grubu ile haftalık toplantılarımızda, adamların çalışma disiplinine şaşırır, ama bu kadar eforla bu kadar az gelişme göstermelerine de şaşardım.

Hasılı, on sene önce, en azından benim çalıştığım konularda çok vasat, literatüre pek bir şey katmayan makaleler yazardı herifler. Şimdi ise durum çok farklı. Mao döneminde Sovyet üniversitelerini modelleyerek kendine bir "bilim" ekosistemi kuran, bunu da son otuz yıldaki sürekli büyümenin getirdiği nakit ile boğan Çin, döve döve, kıra döke, o taşıma su ile dönen ekosistemi kendini döndürür ve kendi içinden "bilim" üretir hale getirdi. İnanılmaz bir merhale kaydettiler.

Kişisel olarak ben de, Çinli'nin Amerikan mali kontrolü ve program koordinatörlüğü altında pek verimli olamayacağı, lakin Çinli'nin Çin'de Çinli gibi organize olarak çok enteresan şeyler başarabileceğini anladım. Yanlış yere bakıyormuşum.

Şimdi belirli konularda en yetkin makaleler Çin'deki Çinliler'den çıkıyor. Çok gelişti ve çok öğrendiler herifler. O fasonculuk vs pencereden uçup gideli çok oldu. Çin'in bir kısmı tabii ki iş yapmak için fasonculuk yapacak, yapıyor. Ama Çin bunun çok ötesine geçti.

Bu konudaki en enteresan anektodlardan birisi, Obama ve Trump yönetimlerinin Apple'a üretimi artık Amerika'ya getirmeleri için telkinlere rağmen Cook'un bir kaç vasat iş dışında Çin'den imalatı çekememiş olması. Zira, artık amerika'da kritik bazı prosesler için pratik know-how ve üretim kapasitesi kalmamış. Bunlar da alelade torna, freze işleri değil.

Ancak bunların hiç birisi Çin'in elini kolunu sallayarak yürüyüp gideceği anlamına gelmiyor. Nasıl ki Silikon Vadisi'ne sahip Amerika kıçı kırık telefonun üretimini Çin'den geri alamıyorsa, Çin de bazı şeyler için çok zorlanıyor. Ama çok çalışıyor, çok iyi kontrol ediliyor. Başka bir bilgi edinim modeli kurmayı başarıyor.

Tıpkı Stalin Sovyetleri'nin yapmayı başardığı gibi.  ::) Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Sihirbaz

AB, Rusya'ya yaptırımları 6 ay daha uzattı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini 6 ay uzattı.

AB'nin aldığı karara göre Rusyalı ve Ukraynalı özel ve tüzel kişilere uygulanan yaptırımlar 15 Mart 2018'e kadar yürürlükte kalacak.
Bazı AB ülkelerinin Rusya ile ticaretin zarar görmesi nedeniyle yaptırımların kaldırılmasını talep etmesine rağmen Brüksel Moskova'ya yönelik yaptırımlarını uygulamaya devam ediyor.

AB ülkeleri, Ukrayna krizi nedeniyle 2014'te Rusya'ya bir dizi yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Rusya da kendisine yaptırım getiren ülkelere karşı gıda ambargosu getirme kararı almıştı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201709141030146576-ab-rusyaya-yaptirimlari-6ay-uzatma-karari-aldi/ Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter