Lockheed Martin LRASM Gemisavar Füzesi

Başlatan nokta, Tem 28, 2017, 07:58 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

LRASM'a Yüzey Kabiliyeti


Lockheed Martin, Uzun Menzilli Gemisavar Füze'nin (Long Range Anti-Ship Missile/LRASM) gemi yüzeyinden fırlatılan varyantını Whitesand Atış Alanı'nda 26 Temmuz'da başarıyla ilk kez test ettiğini açıkladı. Test boyunca, füzenin, gemiyi simüle eden atış alanında açılı fırlatma kabiliyeti doğrulandı.

Lockheed Martin'de Sesaltı Seyir Füzesi Direktörü olan Scott Callaway, "Bu test, aynı zamanda füzenin çok yönlülüğünü ve esnekliğini de kanıtlıyor, çünkü füzenin dikey fırlatma sistemi olan ya da olmayan tüm su üstü platformlarından başarıyla fırlatılabileceğini gösterdi."

Hassas güdümlü gemisavar füzesi LRASM'nin yüzeyden fırlatılan varyantı, JASSM, JASSM-ER ve LRASM havadan fırlatılan füzelerle aynı imalat hattında üretildiğinden, bu sistemlerde bulunan hassas güdüm ve uzun menzil kabiliyetlerini de bünyesinde barındırıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lrasm-a-yuzey-kabiliyeti/4705/1 Mesajı Paylaş

nokta

Taktik LRASM'den İlk Ateşleme


Lockheed Martin, 17 Ağustos'ta, geliştirdiği Taktik Konfigürasyon Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi'nin (Long Range Anti-Ship Missile/LRASM) ilk ateşlemesini bir ABD Hava Kuvvetleri B-1B Lancer'den gerçekleştirdi.

Lockheed Martin basın açıklamasına göre füze, planlanan rotadaki tüm noktalardan geçtikten sonra çok modlu sensöründen gelen girdileri kullanarak hareketli deniz hedefine doğru ilerledi. Daha sonra, hedef bölgeye nihai yaklaşım için düşük irtifaya inen füze, hedefini başarıyla tespit ve imha etti.

Hassas güdümlü gemisavar bir füze olan LRASM, elektronik harp ortamlarında, istihbarat, gözetim ve keşif platformlarına, ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltacak gelişmiş teknolojileri kullanarak gemi grupları içindeki belirli hedefleri tespit ve imha etmek için tasarlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/taktik-lrasm-den-ilk-atesleme/4797/1 Mesajı Paylaş

nokta

LRASM'ye BAE Sensörü

BAE Systems, daha önce Lockheed Martin'le imzalanan 40 milyon Dolarlık bir sözleşmenin bir parçası olarak, ABD Deniz Kuvvetleri'nin uzun menzilli gemisavar füze (LRASM) sensör teknolojisi üretimine başladı.

LRASM'ler sensörü sofistike uçaksavar sistemleri ile korunan gemi grupları içerisinde yüksek tehdit arzeden deniz hedeflerini arama ve imhaya yönelik kullanılacak. Firmaya göre BAE'nin hassas güdüm teknolojisi, spesifik olarak istihbarat, gözetim ve keşif sistemleri, ağ bağlantısı veya GPS navigasyonuna bağımlı değil. Bu da füzenin gündüz veya gece tüm hava koşullarında etkili bir şekilde çalışmasına olanak veriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lrasm-ye-bae-sensoru/5085/1 Mesajı Paylaş

nokta

B1-B Lancer'dan LRASM Testi

Lockheed Martin, seri üretim konfigürasyonundaki bir Uzun Menzilli Gemisavar Füze (LRASM) ile başarılı bir test atışı gerçekleştirdi. Firmanın 19 Mart'ta yaptığı duyuruya göre, Point Mugu'da yürütülen testlerde bir ABD Hava Kuvvetleri B-1B Lancer bombardıman uçağından fırlatılan LRASM, deniz hedefini başarıyla imha etti.

LRASM, elektronik harp ortamlarında istihbarat, gözlem ve keşif platformlarına, ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltan gelişmiş teknolojileri kullanarak gemi grupları içindeki belirli hedefleri tespit ve imha etmek için tasarlandı. Havadan fırlatılan varyantın, 2018 yılında hava kuvvetlerinin B-1B bombardıman uçaklarına, 2019'da ise donanmanın F/A-18E/F uçaklarına entegre edilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lancer-dan-lrasm-testi/5918/1 Mesajı Paylaş

nokta

LRASM'a Lot 1 Sözleşmesi

Lockheed Martin, Uzun Menzilli Gemisavar Füze (LRASM) Lot 1 üretimi için yaklaşık 14 milyon Dolarlık bir sözleşmeye imza attı. 12 Nisan'da duyurulan söz konusu modifikasyon sözleşmesi, dört adet LRASM füzesinin üretimini kapsıyor. İlgili çalışmaların 28 Şubat 2020'de tamamlanması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lrasm-a-lot-1-sozlesmesi/6096/1 Mesajı Paylaş

nokta

LRASM Teslim Edildi

ABD, ilk parti LRASM füzesini teslim aldığını duyurdu. Teslimatın kaç adet füzeyi kapsadığı bilgisi yer almazken, sistemlerin hangi birimlere dağıtıldığı da açıklanmadı.

Teslimatlarla birlikte ABD, erken operasyonel kabiliyet kazanımını duyurdu. İlk olarak ABD Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen LRASM sistemleri ,gelecek yıldan itibaren ABD Donanması'na da teslim edilmeye başlanacak.

Hava Kuvvetleri, füzeleri B-1B stratejik bombardıman uçaklarında kullanacak. Bir B-1B Lancer, dahili silah yuvasında 24 adet füze taşıyabiliyor. Donanma ise füzeleri F/A-18 E/F Super Hornet uçaklarıyla birlikte kullanacak.

Lockheed Martin üretimi AGM-158 JASSM füzesi üzerinden geliştirilen LRASM, 560 kilometre etkili menzile sahip. Bin 100 kilogram ağırlığındaki füze, radarda düşük iz bırakacak yapıda geliştirildi. Ses altı süratlerde seyreden ve 450 kilogram parça tesirli harp başlığı ile donatılan füze, çok modlu sensör, silah veri linki, karıştırmaya dayanımlı GPS gibi alt bileşenlere sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/lrasm-teslim-edildi/7594/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter