Boeing CH-47 Chinook

Başlatan nokta, Tem 28, 2017, 07:50 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

ABD'nin Chinook Programına İlave Destek


Boeing, CH-47F Blok 2 programının mühendislik ve üretim çalışmaları için yaklaşık 276 milyon Dolar bedelinde bir sözleşmeye imza attı. ABD Savunma Bakanlığı'nın 27 Temmuz'da yayınladığı bildiriye göre, sözleşme kapsamındaki çalışmaların 27 Temmuz 2020 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-nin-chinook-programina-ilave-destek/4708/1 Mesajı Paylaş

canıtez

TSK'NIN 'UÇAN KALELERİ' GÖRÜCÜYE ÇIKTI


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'uçan kaleleri' olarak nitelendirilen CH-47F yük helikopterleri, terörle mücadelede ve sınır dışı operasyonlarda ihtiyaç duyulan yükü taşıyacak.

Tam teçhizatlı 33 askeri taşıyabilen helikopterin uçuş menzili bin 100 kilometreye kadar çıkıyor. 6 adet helikopter envantere girdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaç duyduğu manevra ve nakliye desteğini sağlamak amacıyla 6 adet CH-47F yük helikopteri, 2016 yılında alınarak, Kara Havacılık Komutanlığı envanterine girdi. 2 adet 4 bin 800 beygir gücünde motoru bulunan helikopterin, azami surati saatte 315 kilometre. Kendi yakıt depolarıyla 2 saat 15 dakika havada kalabilen CH-47F yük helikopteri, bu şekilde 556 kilometre olan uçuş menzili içine yüklenebilen dahili yakıt depolarıyla bin 100 kilometreye çıkıyor. Gelişmiş dijital kokpit ve uçuş kontrol sistemiyle helikopter camiasında kendini kanıtlamış olan CH-47F yük helikopteri, uçuşun her anında dinamik bilgiler sağlayarak, uçuş planlamasının hassasiyetini arttırıyor.

Ankara'daki eğitim alanında CH-47F yük helikopterleri hakkında bilgiler veren Kurmay Pilot Yüzbaşı Levent Polat, helikopterin tam teçhizatlı 33 asker ve sedyeyle 24 yaralıyı taşıdığını söyledi. Polat, "Üç adet harici yük kancası ile irtifa ve sıcaklığına bağlı olarak 7.7 ton yükü gövde altında harici olarak nakledebilmektedir. Helikopterlerimiz her türlü coğrafi bölgede personel, malzeme nakli, orta genel maksat helikopterleri ile taşınamayan her türlü ağır malzeme, silah ve mühimmatların taşınması, hava hücum harekatı, kaza kırım yapmış hava araçlarının kurtarılması, hava indirme harekatı, arama kurtarma ve sıhhi tahliye, harici yük harekatı, top gibi silah ve zırhlı araçların nakli, mobil hareket merkezi ve yüklenebilen ek yakıt tankları ile ileri bölgede aynı anda iki, toplam 6 helikoptere yakıt ihmali yaparak ileri mühimmat yakıt ikbal noktası tesis edilmesi görevlerini icra edebilmektedir. Ayrıca helikopterimiz yüksek kapasitesi ile doğal afet durumlarında pek çok insanımızı kurtarabilecek yeteneği sahiptir" diye konuştu.

Özellikle terörle mücadelede ve sınır dışı operasyonlarda ihtiyaç duyulan yükü taşıyacak olan CH-47F yük helikopterlerinden önümüzdeki yıl, 5 adet daha alınacağı öğrenildi.

http://www.airkule.com/haber/TSK-NIN-UCAN-KALELERI-GORUCUYE-CIKTI/28171 Mesajı Paylaş

nokta

Chinook'un Partnerleri Belli

Boeing, ILA Berlin fuarında Almanya'nın ağır yük helikopteri ihalesinde CH-47 Chinook teklifini desteklemek üzere seçtiği partnerlerini açıkladı. Firma, ihaleyi kazanırsa "yerel uzun vadeli destek ve eğitim" hizmetleri için CAE, Diehl Defense, Honeywell, Liebherr, Rockwell Collins ve Rolls-Royce ile çalışacağını duyurdu. Boeing'in teklifi, standart CH-47F modeline veya genişletilmiş menzilli MH-47G versiyonuna dayanacak.

Almanya'nın bu yıl sonunda nihai bir Teklife Çağrı Dökümanı (RfI) yayınlaması bekleniyor. Chinook, Alman ağır yük helikopteri ihalesinde Sikorsky'nin CH-53K'sine karşı yarışacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/chinook-un-partnerleri-belli/6198/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Chinook Daha Verimli

Boeing, Chinook Blok 2 için yeni rotor palleri geliştirdi. Gelişen imalat teknolojileri ve malzeme teknolojisinin de yardımıyla geliştirilen kompozit pallerin Chinook Blok 2'ye 680 kilogramlık ilave kaldırma kapasitesi sağlaması hedefleniyor.

Boeing Nakliye Helikopterleri ve H-47 Program Müdürü Chuck Dabundo'nun yaptığı açıklamaya göre Blok 2'nin palleri, Blok 1 pallerinin aksine tek bir profilden değil, üç ayrı aerodinamik profilin kombinasyonundan oluşuyor. ACRB (Advanced Chinook Rotor Blade) adı verilen pallerin performansı, yeni kıvrık rotor ucu sayesinde daha da artırıldı. Daha aerodinamik bir tasarıma kavuşan paller, daha yüksek kaldırma kuvveti sağlarken tasarımları sayesinde daha az sürüklenme kuvveti oluşturuyor. Bu gelişme sayesinde helikopterin yakıt verimliliğinin de artırılacağı belirtiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/chinook-daha-verimli/6777/1 Mesajı Paylaş

nokta

Blok 2 Bitmeden Blok 3 Geliyor

Boeing, Blok-3 standardı CH(MH-47 Chinook helikopterlerinin geliştirme sürecine başladı. 2020'li yılların sonuna kadar devam edecek olan geliştirme fazının ardından helikopterler, 2040'lı yıllarda hizmete alınmaya başlanacak. Programın zaman çizelgesi hakkında ABD Kara Kuvvetleri adına açıklama yapan program sorumlusu Yarbay Robert Klarenbach, geliştirme sürecinin 2027 yılında başlayacağı ve 2040 yılına kadar devam edeceği ve ardından seri üretim safhasının başlayacağı bilgisini verdi.

Hâlihazırda Blok 2 yükseltme çalışmalarını yürüten Boeing, Blok 3 için ilk açıklamayı 2017 Mayıs'ında yapmıştı. Blok 2'nin ilk prototipinin şu an ürettim hattında olduğu bilgisi de verildi. Blok 3 Programı ile birlikte Chinook'un 2060'lı yıllara değin hizmette kalması planlanıyor. Blok 3 programı ile birlikte helikopterlerde yapılacak geliştirmeler hakkında henüz bilgi verilmedi. Future Affordable Turbine Engine (FATE / Gelecekte Tedariki Planlanan Türbin Motor) ile donatılması tahmin edilen Blok 2 ve Blok 3 helikopterlerinde bunun yanında aktif paralel aktüatör ve sayısal tork kontrol sistemlerinin de entegre edilmesi planlanıyor. Ayrıca Chinook Blok 2 ve 3 helikopterlerin opsiyonel olarak pilotlu hâle gelebileceğinin de altı çizilirken yapılan açıklamaların olası konfigürasyonlar olduğu bilgisi de verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/blok-2-bitmeden-blok-3-geliyor/6821/1 Mesajı Paylaş


Merkator

Yedinci CH-47F Chinook teslim edildi
Son Güncelleme: 25/08/18 15:51:227
Paylaş
Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir noktadan farklı bir noktaya kuvvet aktarım kapasitesini arttıracak yedinci CH-47 helikopterinin teslimatı gerçekleştirildiğini açıkladı. Böylelikle bu yıl teslim edilmesi planlanan 5 adet CH-47F'ten ilki Türk Silahlı Kuvvetleri envaterine girdi. Helikopter Özel Kuvvetler tarafından kullanılacak.

İmalatçı Boeing ile yapılan anlaşmaya göre envanterdeki CH-47F sayısı bu yıl yapılması planlanan 5 adet teslimatla birlikte toplam 11'e çıkacak.

TESLİMAT 2016'DA BAŞLADI

Kara Havacılık birlikleri tarafından kullanılan helikopterlerden ilk üçü 14 Temmuz 2016 tarihinde gemi ise İzmir Limanı'na gelmişti. Burada montajı tamamlanan helikopterler önce Gaziemir'e uçmuş, oradan da Ankara Güvercinlik'e geçmişti. Aynı yıl eylül ayında ikinci parti 3 adet teslimatı ile toplam sayı 6'ya çıkmıştı.

İKİNCİ PARTİ ÖZEL KUVVETLER VE MSB İÇİN

Kalan helikopterlerin ilk bölümü, yıl sonunda teslim edilecek. Gelecek dört helikopter Özel Kuvvetler Komutanlığı'na verilecek. 2019'un başında kalan son helikopter ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından kullanılacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilk parti CH-47F siparişini 2011'de vermişti. 7 Ocak 2015 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11'e çıkarılması kararlaştırılmış

KALAN HELİKOPTERLER GELECEK Mİ?

Planlanan teslimatlar önündeki en büyük engel, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı Pentagon bütçe yasası. Bu yasanın içine Türkiye'ye başta F-35 olmak üzere Chinook, S-70, AH-1 Cobra yedek parçaları konusunda 90 gün içinde hazırlanacak rapora kadar teslimatların durdurulması öngörülüyor.

http://www.kokpit.aero/yedinci-cn47f-teslim-edildi Mesajı Paylaş

Moon&Star

Öngörülüyor da, teslimat ta yapılıyor ama. Nasıl oluyor bu iş? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Teslimat, Bütçe Kanunundan önce yapıldı. Bundan sonra 3 ay herhangi bir yapılmaz... Mesajı Paylaş

orko_8

Öngörülüyor da, teslimat ta yapılıyor ama. Nasıl oluyor bu iş?
Olmaması için bir gerekçe yok. Trump'ın onayladığı yasa, Pentagon'un 3 ay içinde raporunu sunmasına kadar geçecek süre içinde F-35 teslim edilmemesini öngörüyor. Başka bir yaptırım yok (henüz). Mesajı Paylaş

Pusat

#11
Ağu 27, 2018, 07:25 ÖÖ Last Edit: Ağu 27, 2018, 08:35 ÖÖ by Pusat
 :)  peki bu bize resmi devri yapılan ilk 2 uçağıda kapsıyor mu acaba?  onlar bizi malımız oldu ama adamların elinde istesek getirebilirmiyiz ? ülkeye  teslimat yasağı bu 2 sini de kapsar mı acaba ?  Mesajı Paylaş

HDS


factoraptor

Biz de resmen Amerikan malı olup da Türkiye içinde olan varlıklara bir el atsak ne olur acep diyeyim bari :) Mesajı Paylaş

orko_8

F-35'in her şeyiyle Türkiye'nin malı olması için taraflarca imzalanması gereken iki form var. Bunlardan biri imzalandı ve "transfer of title" gerçekleşti. Uçaklar Türkiye'ye ait ama üzerlerindeki her türlü tasarruf ABD'nin. Türkiye topraklarına geldiklerinde ikinci form da imzalanarak teslimat tamamlanmış oluyor. Hukuk diliyle "mülkiyeti Türkiye'de ama zilyeti ABD'de" denebilir sanırım.

Bu arada ek bilgi: Luke üssündeki karma filo aslında bir uçak havuzu. Orada tüm ortakların (Hollanda, Avustralya vb) uçakları var ve tam bir havuz sistemi uygulanıyor. Yani söz gelimi Türk pilot bir gün Hollanda F-35'iyle uçabilir ya da ABD pilotu Türk F-35'iyle. Ama sorun şu ki, mesela Hollandalı veya ABD'li pilot Türk F-35'iyle uçarken uçak düşse, uçağın sorumluluğu Türkiye'ye ait. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter