Çin-Hindistan İlişkileri ve Keşmir Sorunu

Başlatan radar, Tem 24, 2017, 02:38 ÖS

« önceki - sonraki »

radar

Çin ordusundan Hindistan'a sınır uyarısı


Çin Ordusu, Hindistan sınırındaki lojistik ve tatbikat yoğunluğunu artırmaya odaklanacak.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien, düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'a sınır ihlallerini durdurması çağrısını yineledi.
"Bir dağı titretmek kolaydır ancak Çin Halk Kurtuluş Ordusunu (PLA) titretmek zor olur." diyen Vu, ülkenin toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliğini korumak için askeri gücünü giderek artırdığına vurgu yaptı. Sözcü Vu, Hindistan'ın, işini şansa bırakıp gerçek dışı hayallere kapılmaması gerektiğini dile getirerek, "Ordu güçlerimiz, Hindistan sınırındaki lojistik kapasitesi ve tatbikat yoğunluğunu artırmaya odaklanacak" dedi. Yeni Delhi yönetimine "yapıcı adımlar atarak hatasından derhal dönmesi" çağrısında bulunan Vu, "iki ülke arasındaki sınır güvenliğini korumak için provokasyonlara son verilmesi gerektiğini" söyledi.

Pekin yönetimi, geçen ay Hint sınır güvenlik güçlerinin sınır ihlali yaparak Çin'in Donglan bölgesindeki bir yol çalışmasını engellediğini öne sürmüştü. Çin Dışişleri Bakanlığınca, Hindistan'ı ordu güçlerini sınırın gerisine çekmesi için defalarca uyardıkları ancak Yeni Delhi yönetiminin "hatasında ısrar ettiği" açıklaması yapılmıştı.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, söz konusu mesele son zamanlarda Pekin-Yeni Delhi hattında tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor. Çinli askeri uzmanlar, potansiyel bir çatışmanın, 1962'deki Çin-Hindistan sınır savaşından daha ağır sonuçlar doğurabileceğini iddia ediyor. PLA güçlerinin, bu ay sınıra yakın bölgede bazı silah ateşleme eğitimleri yaptığı duyurulmuştu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404431/cin-ordusundan-hindistana-sinir-uyarisi Mesajı Paylaş

Defence

Çin sınırını ihlal eden Hint askerlerin sayısı 400'ü aştı


Çin emniyet güçleri, sınırlarını ihlal eden en az 40 Hindistan askerini gözaltına aldı Çin, Hindistan ordusuna mensup askerlerce yapılan sınır ihlallerine tepki göstererek, söz konusu ihlallere ilgili verileri açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin'in Donglang ve Hindistan'ın Sikkim eyaleti arasındaki sınır hattının Hindistan ordu güçlerince ihlal edilmesinin güçlü şekilde kınandığı belirtildi. Çin Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının, başkent Pekin'deki Hindistan Büyükelçiliği üzerinden ihlallere yönelik tepkilerini Hint yetkililere ilettiği ve bu yasa dışı eylemlerin güçlü şekilde kınandığı ifade edildi.
Söz konusu bölgede 1890'da Çin ve İngiltere arasında yapılan anlaşma ile belirlenen sınır hattının 18 Haziran'da 270 Hint asker tarafından ihlal edildiği belirtildi. Bugüne kadar sınır hattını ihlal eden Hindistan askerlerinin sayısının 400'ü aştığı, Çin güvenlik güçlerinin bunlardan 40'ını gözaltına aldığı bildirildi.

Ayrıca Hint askerlerinin sınır ihlallerinde iki buldozeri de Çin sınırına soktuğu aktarılan açıklamada olaya ilişkin görüntülere de yer verildi.
Diğer yandan Bakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, söz konusu sınır hattının 1890'da Çin ve İngiltere arasında imzalanan anlaşmayla çizildiği hatırlatılarak, Hindistan'ın yaptığı ihlallerle hem söz konusu anlaşmayı hem de uluslararası hukuku ihlal ettiği öne sürüldü.

Yeni Delhi yönetimi Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı duymaya çağrılırken, askerlerini de Hindistan sınır tarafına çekmesi çağrısı yapıldı. Pekin yönetimi, haziran ayında Hint sınır güvenlik güçlerinin sınır ihlali yaparak Çin'in Donglan bölgesindeki bir yol çalışmasını engellediğini öne sürmüştü.

Çin ve Hindistan arasında 3 bin 500 kilometrelik sınır hattı bulunuyor. Hindistan'ı müttefiği Butan'dan ayıran vadinin Çin kontrolünde olması, Pekin-Yeni Delhi hattında sıklıkla gerginliğe neden oluyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404992/cin-sinirini-ihlal-eden-hint-askerlerin-sayisi-400u-asti Mesajı Paylaş

Trilogy

Keşmir'e son 1 senenin en ölümcül saldırısı: 8 polis hayatını kaybetti


Hindistan'ın Cemmu ve Keşmir Eyaleti'ndeki bir polis karakoluna düzenlenen ve 8 polisin öldüğü silahlı saldırı, son bir senedir devlet tesisine yapılan en ölümcül saldırı oldu.
Hint medyasının haberine göre, sabah saat 04.30 (TSİ 02.00) civarında Pulvama kentindeki polis karakoluna militanlar tarafından saldırı düzenlendi.

Militanlar, polis binalarından birine girerek ateş açtı ve el bombaları kullandı.

​Karakolun militanlar tarafından ele geçirildiği, tüm memur ve sivillerin tahliye edildiği ifade edildi.

Saldırıda 8 polis hayatını kaybederken, saatlerce süren çatışmaların ardından iki militanın öldürüldüğü açıklandı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201708261029888752-kesmir-olumcul-saldiri/ Mesajı Paylaş

Terra

Hint ordusunun Keşmir hattına açtığı ateşte 1 ölü, 4 yaralı


Hint ordusunun Keşmir kontrol hattında açtığı ateşte bir Pakistanlı öldü, 3'ü kadın 4 kişi yaralandı.

Hint ordusunun Keşmir kontrol hattında açtığı ateş sonucu bir Pakistanlı sivilin öldüğü, 3'ü kadın 4 kişimnin de yaralandığı bildirildi.
Pakistan ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Hint ordusunun açtığı ateşte, sınırın Pakistan tarafındaki Nikyal bölgesinde bir kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, yaralananlardan üçünün kadın olduğu ifade edildi. Hindistan tarafından ise henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.
Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir kontrol hattında iki ülke askerleri arasındaki çatışmalar, Keşmir'deki gerilimin tırmandığı 2016 sonundan bu yana sık sık yaşanıyor. İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana Hindistan ve Pakistan arasında tartışma konusu olan Cammu Keşmir'de yaşanan şiddet olaylarında 70 bin kişi hayatını kaybetti.

Cammu Keşmir'deki Müslüman direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylem yapıyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408561/hint-ordusunun-kesmir-hattina-actigi-ateste-1-olu-4-yarali Mesajı Paylaş

Terra

Hindistan-Pakistan sınırında çatışma; 2 çocuk 3 asker öldü

Hint ordusunun işgali altındaki Keşmir Kontrol Hattı'nda açtığı ateş sonucu 2 Pakistanlı çocuk hayatını kaybederken, sınırdaki misilleme ateşinde 3 Hint askeri öldü.

Pakistan Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Hint ordusunun açtığı ateşte, sınırdaki köylerden birinde yaşayan iki Pakistanlı çocuğun öldüğü belirtildi. Kontrol Hattı'ndaki bazı noktalardan Hint askerlerinin açtığı ateşe karşılık verildiği ifade edilen açıklamada, Pakistan ordusunun misilleme ateşinde ise 3 Hint askerinin öldürüldüğü, 5'inin de yaralandığı bildirildi.

Hindistan ile Pakistan'ın Keşmir Kontrol Hattı'nda iki ülke askerleri arasındaki çatışmalar, Keşmir'deki gerilimin tırmandığı 2016'nın son aylarından bu yana sık sık yaşanıyor.

Himalayalar'da Hindistan ve Pakistan arasında Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı bölge Keşmir, iki ülkenin İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947'den bu yana egemenlik tartışmalarına konu oluyor. Cammu Keşmir'deki Müslüman direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylem yapıyor. Bölgedeki şiddet olaylarında bugüne kadar yaklaşık 70 bin kişi hayatını kaybetti.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408997/hindistan-pakistan-sinirinda-catisma-2-cocuk-3-asker-oldu Mesajı Paylaş

Terra

Keşmir-Pakistan arası seyahate 4 ay yasak

Pakistan sınırları içindeki Azad Keşmir ile Hint işgali altındaki Cammu Keşmir arası seyahatlere 112 gün boyunca seyahat yasağı geldi

Hindistan işgali altında bulunan Cammu Keşmir'in Chakan Da Bagh bölgesi ile Pakistan'ın Rawalakot bölgesi arasında ( Hindistan ile Pakistan arasındaki fiili sınır olan Keşmir'deki kontrol hattı-LoC) yapılan ticaret ve seyahatler 112 gün boyunca askıya alındı.

İki bölge arasındaki ticari faaliyetler, LoC'deki Hintli ve Pakistan orduları arasındaki gerginliklerin ardından 10 Temmuz'da askıya alınmıştı.
Ancak Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'in Srinagar şehri ve Pakistan sınırları içinde bulunan batı bölgesindeki Azad Keşmir'in Başkenti Muzaffarabad arasındaki turizm faaliyetleri devam ediyordu.

earlytimes.in'de yer alan habere göre üç ailenin fertleri Pakistan sınırları içindeki Azad Keşmir'in Muzaffarabad şehrinden akrabalarıyla buluşmak için otobüse bindiler. Pazartesi günü Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'e giriş yapmak isteyen 19 yolcu Pazartesi günü Pakistan'a geri gönderildi.

Cammu Keşmir'deki fiili sınır boyunca yaşayan bölünmüş aileler tarafından seyahat etmeyi kolaylaştırmak amacıyla, Hindistan ve Pakistan arasında büyük bir güven artırıcı önlem olarak, otobüs servisi Nisan 2005'te başlatılmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410810/kesmir-pakistan-arasi-seyahate-4-ay-yasak
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter