Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM)

Başlatan 7Skies, Eki 08, 2015, 05:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

"21.yy Türk asrı olacak"-Turgut Özal

"En azından savunma teknolojileri alanında"-Harzemşah :D Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#166
Mar 14, 2018, 09:16 ÖS Last Edit: Mar 14, 2018, 09:18 ÖS by delenda_est_carthago
Norveç hükümeti
Resmi web sayfasında>150 Nmi demiş JSM ile ilgili bir makalede. Ama tam @HDS'nin  bahsettiği zaman aralığına denk geliyor makale

https://www.regjeringen.no/en/topics/defence/innsikt/kampfly-til-forsvaret/Joint-Strike-Missile-JSM---A-Considerably-Strengtened-Norwegian-Threshold-Against-War-and-Conflict/id760245/
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Terra

Sayın HDS'nin anlattığı ile örtüşüyor. Haber 4 yıllık. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Şimdi JSM füzesinin hi-hi-low profilde 555 km menzile çıktığı belirtiliyor. Jsm füzesi Som ile aynı motoru kullanıyor. Jsm füzesi 400 kilo som 600 kilo. Bu motor bu profilde 400 kg füzeyi 555 km götürebiliyorsa 600 kg füzeyi 370 km götürebilir . 500 Kg olan som-j'yi de 462.5 km götürebilir.

Tabi işin içine aerodinamik girdiğinde bu rakamlar aşağı veya yukarı bir miktar oynar . Fakat som'un 250+ km ve som-j'nin 120 nm+(222 km ) diye açıklanan menzili 370 km+/- ve 462 km+/-


Olabilir mi acaba ? Mesajı Paylaş

Terra

Bizim mahalle bakkalı da daha iyi bir hesap yapamazdı. :D Helal sana Battlestar hocam. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Terra  Sözelci hesabı burda amaç bu noktaya ilgi çekmek . İşin erbabı yapar atar zaten.  Ki bunu sonuna Olabilir mi acaba ? diyerek ekledim. Mesajı Paylaş

Alkyone

#171
Haz 07, 2018, 04:08 ÖS Last Edit: Haz 07, 2018, 04:12 ÖS by Alkyone


SOM-B1 ALCM İçi Yerileşim Kesit GörseliSom-J versiyonu

JSM ve SOM-J Füzelerinin karşılaştırılmasıJSM Füzesi 3.99m uzunlukta ve 887lb (402kg) ağırlıkta. 69cm çapında ve kanat açıklığı 1.4m olan JSM TR40 turbojet motoru ile güçlendirilmiştir. Açık kaynaklarda seyir sürati Mach 0.7-0.95 olarak geçiyor. Azami menzili alçak-alçak-alçak uçuş  profilinde 100nm, yüksek-yüksek-yüksek uçuş profilinde ise 300nm olarak  verilen JSM'nin standart menzil verisi 15onm yani 277km. 120kg  Tahrip/HE, Titanyum zırh delici ve kontrollü parça tesirli harp başlığı taşıdığı ifade edilen JSM, Pasif IIR arayıcı baslık, INS/GPS, Arazi   Tarama ve Çift yönlü data link ile donatılmış. Sea skimming ve süper   seaskimming özelliklerine sahip füze deniz ve kara hedeflerine karsı  kullanılabilmekte.


SOM-J için 1000lb sınıfında yani 45okg civarında bir ağırlığa sahip olacağı, yaklaşık 4m uzunluğunda ve 310lb yani 14okg ağırlıkta  İnfilak parça tesirli ve zırh delici bir başlık taşıyacağı bilgisi mevcut. INS/GPS/TRN/IBN/ATA seyrüzefer sensörlerine sahip olacak SOM-J'de Link-16 data link sistemi yer alacak. SOM-J  için Geliştirilmiş TR40 turbojet motoru seçilmiş ve sipariş edilmiştir.  Ayrıca ABD kullanımı için bir ABD menşeili turbojet motor alımı  planlanmıştı ancak ABD'li motor üreticisi SOM-J isterlerine uygun modifikasyonlar için ABD $10 Milyon tutarında bir ArGe faturası çıkardıktan sonra ABD'den alınması düşünülen motorun geleceğinin belirsiz olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak : İbrahim Sünnetçi
https://twitter.com/5nci_Boyut/status/1004670023074447360
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Mavi renkli harp başlığının yanındaki kocaman boşluğu fark ettiniz mi. Burası hem daha büyük harp başlığı için hemde menzili arttırmak için rahatlıkla kullanılabilir. Orası boş kalırsa MTRC ye uygun füze olur ek depo koyarsan kendi sırrın menzilde olur. Dikkat etmemişler resim yayınlarken bu detaya halbuki bütün hacmi kaplayan harp başlığı çizmeleri gerekirdi ama gerçek hali ile bırakmışlar çizimi dikkat etmeyip. Mesajı Paylaş

HDS

Orası tıka basa dolu @putty.., Mesajı Paylaş

Merkator

SOM Füzesi Azerbaycan törenlerinde

Azerbaycan'da yarın düzenlenecek törenlerin provasında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM füzesi modelinin sergilenmesi dikkat çekti. 26 Haziran'daki Azerbaycan Ordusu'nun 100'üncü kuruluş yıl dönümü provalarında Roketsan'ın seri imalata aldığı SOM'un maketi, bir askeri aracın üzerinde geçit törenine katıldı.

Azeri Defence Dergisi tarafından çekilen fotoğrafta, akıllara 'SOM Füzesi Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin hangi uçağına takıldı' sorusunu getirdi. Halen Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin envanterinde Mig29 ve Su-25 savaş uçakları bulunuyor.

HASSAS GÜDÜMLÜ STAND OFF MÜHİMMAT

Havadan karaya mühimmat sınıfından olan ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanan füze, F-4E 2020 uçaklarından atılacak şekilde tasarlandı. Daha sonra füze F-16'lar için de modifiye edildi.

Projenin en önemli aşamasını da F-35 savaş uçakları için tasarlanan SOM-J oluşturuyor. Gövde içinde taşınabilen füzeler, ilk Türk uçağının teslimat töreninde de sergilenmişti.

SOM FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Menzili 250 kilometrenin üzerinde olan mühimmat, düşük görünürlüğe sahip. Elektronik karıştırmaya karşı önlemlere sahip SOM, Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli Terminal Safha Güdüm sistemleri taşıyor.

 http://www.kokpit.aero/azerbaycan-som-fuzesi
Mesajı Paylaş

Teknisyen

F-35'lerin bize verilmemesi durumunda SOM-J'nin akibeti ne olur? Mesajı Paylaş

nokta

Azerbaycan SOM Aldı, Rus Uçağında Kullanacak

Azerbaycan, AzeriDefence'in haberine göre Türkiye'den SOM füzesi tedarik etti. Habere göre SOM'un ilk ihracat müşterisi olan Azerbaycan, sistemin B1 modelini tedarik etti.

Sistemin, ilk defa 26 Haziran'da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kuruluşunun 100'üncü yılı münasebetiyle yapılacak geçit töreninde sergilenmesi bekleniyor. Sergilenecek model, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan sokaklarında görüntülendi.

Azerbaycan'ın envanterindeki MiG-21, MiG-29 ve Su-25 uçakları faydalı yük olarak SOM'u taşıyabilecek kabiliyette ancak füzenin MiG-29 uçaklarına entegre edilmiş olma olasılığı daha yüksek. SOM'un J modelinin F-35 uçaklarına entegrasyonu konusunda adımlar atılmaya devam ediliyor.

Beş farklı modeli bulunan füzenin B1 varyantı, dört metre uzunluğunda. 600 kilogram ağırlığındaki sistem, 230 kilogram yüksek patlayıcı basınç /parçacık etkili harp başlığına sahip. Roketsan, kızılötesi görüntülemeli arayıcı sistem ve hassas güdüm sistemine sahip füzenin menzilini 250+ kilometre olarak belirtiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/azerbaycan-som-aldi-rus-ucaginda-kullanacak/6575/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

delenda_est_carthago

Nasil ya?

4 tane SOM-J mi tasinacakmis govde ici silah istasyonlarinda?

Insan bir okur yazdigi seyi. Resmi dokuman bu yahu.. Uzerinde SSB logosu var. Ayiptir. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Merkator

SOM-J'nin ayrılma, BOZOK'un atış testleri yapıldı

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, farklı hava platformları içi farklı tiplerde özel mühimmatların gelişimi konusunda yenilikleri kamuoyu ile paylaştı. TÜBİTAK-SAGE'nin geliştirdiği ve Roketsan'ın imal ettiği SOM füze ailesinin üyesi J modelinin ayrılma testi başarıyla yapıldı.

Eskişehir'de bulunan 401. Filo tarafından gerçekleştirilen testte, gelecekte F-35'lerde yer alacak SOM-J için önemli adım atıldı. Ayrılma testinin ardından atış testlerinin yapılması ön görülüyor. Daha sonra SOM-J F-35A'da denenecek.

MENZİLİ 222 KİLOMETRE

Hem kara hem de deniz hedefleri için kullanılabilecek SOM-J, 4 metre uzunluğunda. Ağırlığı ise 500 kilogram. Menzili 222 kilometre (120 deniz mili) olan SOM-J, Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli Terminal Safha Güdüm ila hassas atış gerçekleştirebiliyor.

http://www.kokpit.aero/bozok-somj-testleri Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter