ABD'nin Lazer Silah Projeleri

Başlatan nokta, Nis 11, 2017, 06:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ABD ordusu 'Süper lazer' silahı için düğmeye bastı

ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD ordusu 'süper lazer' olarak da anılan 150 kilowatt güçteki bir lazer silahı geliştirmek için düğmeye bastı.

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bir teknoloji daha kısa sürede hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilir. ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD Donanması 150 kilowatt güçteki bir lazer silahına 2020 yılında sahip olacak. Silah sanayi üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen Centre for Strategic and Budgetary Assessments çalışanı Mark Gunzinger ülke basınına yaptığı açıklamada bu silahın 2020 yılında test edilmeye başlanacağını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda ABD'li dev silah üreticisi Lockheed Martin geliştirdikleri lazer silahının test işlemleri için ABD ordusuna teslim edilmeye hazır olduğunu açıkladı. F-35 savaş uçağının üreticisi Lockheed Martin ABD ordusuna teslim edilmek üzere 60 kilowatt'lık bir lazer silahı geliştirmişti.

Lazer silahlarının mühimmata ihtiyaç duymaması ve seri atışlar yapabilmesi nedeniyle gelecekte daha fazla kullanılacağı tahmin ediliyor.

Ancak bu alanda çalışmalar yapan tek ülke ABD değil. İngiltere geçtiğimiz aylarda lazer silahı geliştirmek için 30 milyon sterlin (yaklaşık 135 milyon TL) bütçe ayırdığını duyurmuştu. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada çalışmanın amacı "enerjiyi tek bir yerde toplayarak bunun silahlı kuvvetlerin envanterine alınabilecek bir silaha dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğinin saptanması" ifade edilmişti.

http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/abd-ordusu-super-lazer-silahi-icin-dugmeye-basti,ga2WH4Kgh0OAHhtIoY9MBQ/LxOSHd8vREO-BXa3XZpysQ
Mesajı Paylaş

nokta

Lazere Fon Çelmesi

ABD'nin lazer silahları konuşlandırma süreci beklenenden yavaş ilerliyor. ABD'de askeri amaçlı bir internet sitesine görüşlerini aktaran ABD Füze Savunma Ajansı eski direktörü ve danışmanlık firması Booz Allen Hamilton Yönetim Kurulu Başkanı Trey Obering'in çalışmasına göre lazer silahlarında henüz istenen noktaya gelinmedi. Obering'in raporuna göre savunma operasyonlarında milyon Dolarlık önleme füzeleri yerine lazer silahı kullanımı hedefleniyor ancak süreç beklenenden yavaş ilerliyor. Bunun temel nedeni olarak kuvvetlerin güç, ağırlık, boyut ve dalgaboyu gibi alanlardaki farklı ihtiyaçları ve yeterli mali kaynağın ayrılmaması gösteriliyor.

Raporda, lazer silahlarını konuşlandırmaya en yakın kuvvetin ABD Donanması olduğu bilgisi yer aldı. Donanmayı ise hava kuvvetleri takip ediyor. ABD Donanması, operasyonel bir lazer silah prototipini USS Ponce gemisine konuşlandırdı. Bu gelişme, kuvveti bir adım öne götürüyor ancak araştırma ve geliştirme sürecinde daha önde giden hava kuvvetleri karşısına çıkan engelleri aşmakta güçlük çekiyor. Bu engellerin başında ise ağırlık ve boyut geliyor. Uçakların kanat altında taşınabilecek ya da insansız hava araçlarına monte edilecek lazer silahlarının boyutlarının ihtiyaç duyulan gücün üretimine yeterli gelmemesi en önemli sorun. Raporda yer alan bir başka bilgi de, yeterli teknolojiye sahip olunmasına karşın yeterli fonun ayrılmaması da kuvvetlerin önüne başka bir engel olarak çıkıyor.

Bu engellere rağmen, ABD Hava Kuvvetlerinin bu yaz F-15 Eagle uçaklarında testler yürütmesi bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lazere-fon-celmesi/5956/1 Mesajı Paylaş

HDS

Trey Obering haklı. Henüz bir dolu konuda çalışılıyor, lazer silahlarının kapasite ve kabiliyetlerinin ne olabileceği anlaşılmaya çalışılıyor, ancak halen aslında "İşte budur" denilecek bir güven verici gelişme sağlanmış değil.

Her ne kadar "swarm" türü saldırılara karşı bir "hava savunma" kabiliyeti olarak anılsa da, belki de bugünlerde konuşulan F-15 üzerinde testi, ileride AC-130'lara bindirilmesi ve nihayetinde F-35'çe kullanılması gibi konular daha ümit vaat eder olabilir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Atmosferik Absorption,  scattering ve dispersion'un  gozu kor olsun. Bu is zor is. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

nokta

ABD 100 kW Lazer Peşinde

Amerikan Kara Kuvvetleri, Dynetics ve Lockheed Martin ile 10 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Anlaşma ile firmalar, HEL TVD (High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator / Yüksek Enerji Lazer Taktik Araç Prototipi) geliştirme sürecinin bir sonraki safhasına geçecek.

HEL TVD Programı ile 100 kW sınıfı bir lazer silah sistemi geliştirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda ilk faz geride bırakıldı ve Lockheed Martin, Sistem Gereksinim Raporu'nu tamamladı. Bir sonraki safha olan tasarım değerlendirme fazı ise Ocak 2019'da başlayacak.

Düşmanın topçu, havan ve insansız hava sistemlerine karşı kullanılması hedeflenen HEL TVD Sistemi, FMTV kamyona monteli olarak testlere alınacak. 2022 yılında New Mexico'da bulunan White Sands Test Alanı'nda  başlanması planlanan testlerin ardından Dynetics ve Lockheed Martin sistemlerinin performansları gözden geçirilecek ve sistemlerden bir tanesi seçilerek, Amerikan Kara Kuvvetleri envanterindeki FMTV kamyonlarına entegre edilerek kullanıma alınacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-100-kw-lazer-pesinde/6861/1 Mesajı Paylaş

nokta

Lazer Çalışmaları Artıyor

ABD, UES Inc. İle 49 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında firma, FLAPS (Flash and Laser Airborne Protection Systems / Flaş ve Lazer Hava Savunma Sistemleri) Programı'na devam edecek. Altı yıllık süreci kapsayan sözleşmede yeni materyallar, üretim metotları, gelişmiş materyallerin Ar-Ge çalışmaları ve fotonik enerjiye karşı koruyucu malzeme teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütülecek. UES, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı (Air Force Researc Laboratory / AFRL) ile ışık körlüğüne karşı da çalışmalar yürütecek. Bu sayede uçucu personelin havada yaşayabileceği olası tehlikelerin de önüne geçilmesi hedefleniyor

http://www.c4defence.com/Gundem/lazer-calismalari-artiyor/6890/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter