Kocaeli Ziyaretinde Mutlak Gezilecek Tarihi Yerler

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:27 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1) Hannibal Anıt Mezarı

MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşayan Hannibal, kendi döneminin en büyük generali olarak kabul edilir. Kartaca'da dünyaya gelen Hannibal, küçük yaşlardan itibaren babasıyla savaşlara katılmaya başlar. Katıldığı savaşların neticesinde Roma'ya kin gütmeye başlayan komutan, hayatı boyunca Roma İmparatorluğuna karşı çetin bir mücadeleye girer.

Birçoklarına göre tarihin en iyi komutanı olan Hannibal ise, bu unvana Büyük İskender'i layık görmektedir. Britanyalılar tarafından Roma İmparatorluğu'na teslim edileceğini öğrenen Hannibal, yüzüğündeki zehri içerek Gebze dolaylarında hayatında son verir.

Derin tarih bilgisine sahip Mustafa Kemal Atatürk, Hannibal'ın mezarının bulunmasının ve onun adına bir anıt dikilmesini ister. Böylece 1981 yılında, öldüğü yerde, ünlü komutanın anıt mezarı yer alır.

2) İzmit Saat Kulesi

İzmit'te bulunan saat kulesi, şehirde yer alan Osmanlı eserleri arasında en bilinenidir. Sultan II. Abdulhamit'in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılan kule, İzmit'in sembolü olmuştur. 1902 yılında yapılan saat kulesi bölgeden de izler taşıyor.

Hereke ve Tavşançıl traverten taşlarının kullanılarak yapılan kulede, üç adet çeşme bulunuyor. Mekanik saatlerin büyük ve pahalı olması nedeniyle saat kulesi tren garına yakın, merkezi ve yüksek bir yere yapılmış. Böylece garda çalışan işçilerin yanı sıra olabildiğince geniş bir alana hizmet etmesi amaçlanmış.

3) Tarihi Tren Garı

Sanayi devrimi ile değişime giren dünyada, İpek Yolu'nun üzerinde yer alan İzmit de bu değişimden nasibini almıştır. Dönemin son imparatorluklarından biri olan Osmanlı, diğer büyük devletlerle rekabete girmiş.

Bu rekabetin sonucu olarak artık ham maddelerin daha hızlı taşınması ihtiyacı doğmuş ve nakliye işlerinin daha hızlı ilerlemesi için İzmit-İstanbul arasında bir demir yolu hattı kurulması kararlaştırılmış.

O dönem Osmanlı ile iyi ilişkilere sahip olan Almanya, demir yolu yapımını üstlenmiş. Daha sonra bu hat İstanbul-Hicaz olarak uzatılmış. Bu projeyle Müslüman nüfusun rahat bir şekilde kutsal yolculuğunu yapması amaçlanmış.

Dönemin Almanya imparatoru Kaiser 2'nci Willhelm, Mustafa Kemal Atatürk gibi liderler, şehre geldiklerinde ilk olarak burada karşılanmış.

4) Kaiser II. Wilhelm Köşkü

Alman İmparatoru Kaiser 2. Wilhelm, yapımını üstlenmiş oldukları demir yolu ağını incelemek için İzmit'e gelmeye karar verir. İstanbul'da devlet adamlarının ağırlandığı birçok yer olmasına karşı, İzmit'te böyle bir yer mevcut değildir.

Dönemin Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid, İzmit'e bir köşk yapılmasını emreder. Köşkün yapımına İstanbul'da, Yıldız Sarayı'nda başlanır. Gemilerle taşınan parçalar, İzmit'e ulaşır ve burada inşa süreci başlar. Tekne yapım tekniği ile yapılan köşk, tamamen ahşaptandır ve yapımında bir çivi bile kullanılmamıştır.

5) Koca Mustafa Paşa Camii

Edirne, İstanbul gibi Osmanlı'nın başkentlerinde önemli eserler bırakan Mimar Sinan'ın yaptığı Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yer alıyor. Yavuz Sultan Selim'in damadı Mustafa Paşa adına yapılan külliyede; cami, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, ahşap ev ve kütüphane bulunuyor. Gebze'nin merkezindeki külliye, son yıllarda yapılan çevre düzenlemeleriyle daha belirgin bir hale geldi.

6) Sırrı Paşa Konağı

Şehrin en eski yapılarından biri olan Sırrı Paşa Konağı, dönemin İzmit Mutasarrıfı Sırrı Paşa tarafından yaptırılmıştır. 19. Yüzyıl sivil Türk mimarisine ait bir eser olan konak, zaman içerisinde harap olmuş olsa da, restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki halini almıştır. Muhteşem bir körfez manzarasına sahip Sırrı Paşa Konağı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

7) Eskihisar Kalesi

Gebze'de bulunan Osmanlı öncesi döneme ait Eskihisar Kalesi, Bizanslılar tarafından yapılmıştır. İstanbul'un fethedilmesiyle birlikte Fatih Sultan Mehmet, kaleye askerlerini yerleştirmiştir. Günümüzde Eskihisar'da bu askerlerin torunlarının yaşadığı söyleniyor. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan kale, günümüzde bir etkinlik alanı olarak da kullanılıyor.

8) Fatih'in Otağı - Hünkar Çayırı

İstanbul'un fethinden sonra 1481 yılında sefere çıkma kararı alan fatih Sultan Mehmet, ordusuyla birlikte Gebze'ye kadar gelir. Seferleri hakkında son ana kadar bilgi vermekten sakınan Fatih, Hannibal ile aynı kaderi paylaşır ve Gebze'de hayatını kaybeder.

Seferin nereye olduğu bilinmediği gibi Fatih'in ölüm nedeni de bilinmez. II. Mehmet'in vefatının ardından 16. yüzyılda adını yaşatmak için bölgeye bir namazgah ve çeşme yaptırılır. Günümüzde ise Fatih Sultan Mehmet adına bu bölgede güreş organizasyonu düzenleniyor.

9) Antik Su Kemeri

Üçtepeler Köyü'nde bulunan antik su kemeri, Kocaeli'deki en eski tarih yapılardan biridir. M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun Nicomadia şehrinin valisi Plinius tarafından yaptırılan kemer, Bizans ve Osmanlı dönemindeki onarım çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Derenin üzerinde bulunan büyük kemer ve diğer küçük kemerlerle tarihe meydan okuyan su kemeri, antik yapılara ilgi duyanların görmesi gereken bir eser.

10) Kutluca Köprüsü

Roma dönemine ait bir başka eser: Kutluca Köprüsü. M.S. 50 yılında Romalılar tarafından yapılan köprü, Geudos olarak adlandırılmış. Antik su kemerinin bulunduğu Nicomedia şehri ile İpek Yolu'nun bağlantısını sağlayan köprü, günümüzde Kutluca Köprüsü ya da Taş Köprü olarak anılıyor. Kocaeli'de Roma dönemine ait tek köprü olan Kutluca Köprüsü, dönemin Roma sikkelerinin üzerinde de yer alıyor.

Marmara'nın doğusunda Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Kocaeli, tarihi ve kültürüyle de dikkat çekiyor. İstanbul'un yanı başında bulunan şehre; hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz yolu ile ulaşım mümkün. Hava yolu ile seyahat etmek isteyenler, uçak seferlerini; kara yolunu tercih edecek olanlar ise otobüs biletlerini sitemizde bulabilir.

Tarihin gizli sayfası: Kocaeli; Türkiye'de sanayinin lokomotifi Kocaeli, artan nüfusuna rağmen tarihi değerlerine sahip çıkan bir şehir. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait önemli eserlerin yer aldığı Kocaeli'de tarihe doyacaksınız.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/kocaeli-ziyaretinde-mutlak-gezilecek-tarihi-yerler/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter