Kayseri’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Tarihi Yer

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:00 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1) Gereme Harabeleri

Erciyes Dağı'nın güney eteklerinde bulunan Gereme Harabeleri, Kayseri'de Hristiyanlık dönemine ait en önemli yapılardan biri. Hititlerden itibaren yerleşim olduğu bölgedeki harebeler Bizans dönemine ait. Eski adı "Spistra" olan Gereme'de Hz. İsa'nın havarisi Aziz Paul'un dini amaçlarla bölgeye geldiği biliniyor.

Aziz Paul'un gelişinden sonra bölgede din savaşları baş göstermiş, savaşa destek vermek isteyenlerin de şehre gelmesiyle bölge nüfusu artmış. Yaşanan depremler sonucunda bölgedeki birçok yapı günümüze kadar ulaşamamış ya da ciddi hasar almış. Gereme Harabeleri ise tüm hasarlara rağmen tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

2) Ağırnas Yer Altı Şehri

Mimar Sinan'ın doğduğu Ağırnas'ta bulunan yer altı şehrinin kuruluşu yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanıyor. I. ve XIII. yüzyıllar arası özellikle Hristiyan nüfus tarafından kullanılan şehir, bazı eklemeler yapılarak genişletilmiş. Selçuklu dönemine ait bir kayıt bulunmasa da, Osmanlı dönemi kayıtlarında Ağırnas farklı dinlere mensup insanların yaşadığı bir köy olarak geçiyor.

3) Karatay Kervansarayı

Karatay Kervansarayı, Kayseri'deki en önemli Selçuklu mirasların biri. Kervansaray, ilk olarak dış cephesinde bulunan taş işlemeleri dikkat çekiyor. 1240 yılında Selçuklu veziri Celaleddin Karatay tarafından yaptırılan kervansarayın kışlık ve yazlık olarak iki bölümü bulunuyor.

Kervansarayın yazlık kısmı büyük bir avludan oluşurken, kışlık kısmı ise tamamen kapalıdır. Karatay Kervansayarı'nda Selçuklu dönemi ve öncesindeki Orta Asya kültürüne ait birçok detay görmeniz mümkün.

4) Hunat Hatun Medresesi

Hunat Hatun Medresesi, I. Alaeddin Keykubat'ın karısı Hunat Hatun tarafından 1237 yılında inşa ettirilmiş. Kayseri'nin merkezinde yer alan medrese, uzun yıllar arkeoloji müzesi ve etnografya müzesi olarak kullanılmış.

Sıra sıra dizilmiş dersliklerden oluşan medrese, günümüzde ise hediyelik eşyaların satıldığı çarşı olarak hizmet veriyor. Selçuklu mimarisinin belirgin özelliklerine sahip Hunat Hatun Medresesi, Kayseri turunuzda yorgunluğunuzu atmak için en ideal yer.

5) Kayseri Kalesi

Kayseri'nin göbeğinde tarihin en önemli tanıklarından biri olan Kayseri Kalesi, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Gordianus tarafından yaptırılmış. Romalılardan sonra Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılan kale, günümüze kadar ulaşmıştır.

Kayseri Kalesi, iç kale ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılır. Dış kalede Selçuklu Sultanı Keykubad hakkında iki kitabe yer alıyor. İç kalede ise; Osmanlı dönemine ait bir cami ve hala kullanılan bir çarşı mevcut.

6) Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Farklı dinlere mensup insanların yüzyıllardır yaşadığı Kayseri'nin çok kültürlülüğünün göstergelerinden biri de Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'dir. 1191 yılında inşa edilen ibadethane, Anadolu'daki en eski Ermeni-Ortodoks kilisesi olarak biliniyor.

Sadece Hristiyan kesime değil, her inançtan insana turizm amaçlı kapıları açıl olan kilise, bugünlere kolay gelmemiş. Birkaç kez yıkılma tehlikesi yaşayan yapı, bölgede yaşayan Ermenilerin onarımlarıyla günümüze kadar ulaşmış omasının yanında, hala ibadete açıktır.

7) Şahruh Köprüsü

Sarıoğlan ilçesinde bulunan Şahruh Köprüsü, Dulkadiroğulları'ndan kalan bir eser. Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu Şahruh Bey tarafından yaptırıldığı düşünülen köprünün yapımı, 15. yüzyılın sonlarına doğru tamamlanmıştır.

Dönem dönem gerçekleştirilen onarım çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşan köprünün bir kitabesi de bulunuyor; ancak söz konusu kitabe şu an Sivas Müzesi'nde sergileniyor. Korkuluk taşları arasındaki çukur taşına sırtı dönük bir şekilde dilek tutup Kızılırmak'a taş atmak, köprünün bir geleneği haline gelmiş durumda.

8) Kültepe Örenyeri

Hititlerin Anadolu'da kurduğu ilk şehir olan Kültepe, ilklerin şehri olarak da biliniyor. Anadolu'daki ilk yazılı tabletlerin bulunduğu kent, aynı zamanda dünyanın ilk organize ticaret merkezi olma özelliğine sahip.

Hatta günümüzde Kayseri'nin ticaret ile anılmasının nedeninin de Kültepe olduğu ileri sürülüyor. Ayrıca Kültepe Örneyeri'nde Asurlardan kalan çivi yazısıyla yazılmış tabletlerin yanı sıra; Hititlere ait yönetim binalarının, dini yapıların ve atölyelerin kalıntılarını görebilirsiniz.

9) Soğanlı Harabeleri

Soğanlı Harabeleri, Kayseri'de Selçuklu döneminden öncesine ait yapılardan biridir. Roma döneminde kaya kilisesi ve mağaraların olduğu bölge, Bizans döneminde kilise ve yerleşim yeri olarak kullanılmış.

Bölgede yer alan 50'ye yakın kilise içinde Karabaş, Tokalı, Yılanlı ve Aziz Barbara Kiliseleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu kiliselerin içinde yer alan ikonalar günümüzde harabeleri ziyaret edenlerin en çok ilgisini çeken eserlerdir.

10) Melikgazi Kalesi

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde yer alan Melikgazi Kalesi, Bizanslılar tarafından yapılmış. Danişmendler, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanılan kale, konumu itibariyle tarih boyunca önemini korumuş.

Zamantı ve Elbistan yolunun kontrolünü sağlamak için kullanılan Melikgazi Kalesi, Osmanlı ve Selçuklu dönemindeki onarım çalışmalarına rağmen günümüze harap olmuş bir şekilde ulaşmıştır.

Türkiye'nin en büyük şehirlerinden Kayseri, 6000 yıllık tarihi ile Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden kalan miraslarıyla görülmeye değer bir şehir olan Kayseri'yi ziyaret etmek isterseniz, uçak seferlerine ve otobüs biletlerine göz atabilirsiniz.

Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden Kayseri, Selçuklu'dan kalan en değerli miraslardan biri. Sanayi ve ticaretin Anadolu'daki merkezi Kayseri, yetiştirdiği isimlerle ve tarihiyle de göze çarpan bir şehir. Asurlar, Lidyalılar, Persler, Romalılar derken, Selçuklu Devleti ile Türk yurdu haline gelen Kayseri'de görülmesi gereken birçok tarihi yapı mevcut.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/kayseride-mutlaka-gormeniz-gereken-10-tarihi-yer/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter