Belçika Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Tem 13, 2017, 08:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

İsveç Gripen Teklifi Vermeyecek


İsveç, Belçika'nın yeni savaş uçağı tedariki için yayınladığı hükümetlerarası Teklife Çağrı Dökümanı'na cevap vermeyecek.

Belçika Savunma Bakanlığı, 10 Temmuz'da, İsveç Savunma Tedariki İdaresi FMV'nin, F-16 hava muharebe kabiliyetinin yerini alabilecek yeni savaş uçağı tedariki için yapılan çağrıya teklif vermeyeceğini konfirme eden bir bildiri yayınladı. Bununla birlikte, Belçika'nın yeni programı için hala üç aday var; Rafale seçeneği ile Fransa, F-35 teklifi ile ABD ve Eurofighter ile Birleşik Krallık.


http://www.c4defence.com/Gundem/isvec-kapilari-kapadi/4641/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Belçika'nın savaş uçağı ihalesine Fransa'dan cazip teklif


Fransa, savaş uçağı arayışında olan Belçika'ya Rafale modelini önerdi ancak bununla kalmayıp operasyonlar, eğitim ve hizmet alanında geniş çaplı hükümetler arası işbirliği önerdi.

Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakan Florence Parly'nin Belçika Savunma Bakanı'na iki ülke arasında derin bir ortaklık kurulmasını önerdiği, bu ortaklığın Avrupa savunmasını ve stratejik özerkliğini her zamankinden daha fazla güçlendireceğine vurgu yapıldı.

Fransa, Belçika'nın savaş uçağı ihalesi için yarışan F-35 gibi güçlü bir rakibe karşı Belçika ile endüstriyel ve teknolojik işbirliği öneriyor. Dassault Aviation CEO'su Eric Trappier, 9 Belçikalı şirket ile ortak çalıştıklarını hatırlatarak, ortaklarıyla birlikte Belçika sanayinin geleceğini şekillendirecek orta ve uzun vadeli bir işbirliği önerdiklerini belirtti.

Belçika, hava kuvvetlerindeki 54 adet F-16 uçağının yerini dolduracak 34 adet yeni savaş uçağı almayı planlıyor. Temmuz ayında İsveç'li Saab, 3.6 milyar Euro'luk Gripen uçaklarını öngören teklifini geri çekmişti. Mevcut durumda ihalede en güçlü iki aday F-35 ve Eurofighter Typhoon görülüyor.

http://www.kokpit.aero/belcika-savas-ucagi-ihalesi Mesajı Paylaş

nokta

Belçika'ya İki Yeni Teklif

Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin yaşlanan savaş uçağı filosunun yerine geçecek platformlar için Birleşik Krallık ve ABD'den tekliflerin geldiğini; ihale sürecinin parçası olmayan Fransa'nın yaptığı teklifin ise ayrıca inceleneceğini söyledi.

Belçika, Lockheed Martin F-16 uçakları filosunun yerine 34 adet yeni platform tedarik edecek. Bu bağlamda ülke, Mart ayında teklif vermeleri için hükümetler seviyesinde davetiye gönderdi. Davetiyelere cevaben ABD'den F-35 Lightning II için, Birleşik Krallık'tan ise Eurofighter Typhoon için teklif geldi. Öte yandan Fransa, bu ihaleye katılmamayı tercih ederken, çok daha geniş kapsamlı bir askeri anlaşma imzalanması önerisinde bulundu. Anlaşmaya, Dassault Rafale uçakları da dahil edildi.

Belçika'nın gelecek yıl içinde bir karar vermesi bekleniyor. Tedarik edilecek 34 uçağın teslimatlarına 2023'te başlanacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/belcika-ya-iki-yeni-teklif/4949/1 Mesajı Paylaş

nokta

Belçika, MQ-9'da Karar Kıldı

Belçika Hava Kuvvetleri'nin orta irtifa uzun havada kalışlı (MALE) insansız hava aracı sistemi gereksinimi için Genel Atomics MQ-9 Reaper (Predator B) insansız hava aracı sistemi (RPAS) seçildi. Belçika Savunma Bakanlığı'nın "2030 Stratejik Vizyonu" kapsamında, 2021-2025 yılları arasında iki ila dört sistemin tedariki gerçekleştirilecek. Predator B, Belçika Hava Kuvvetleri'nin hizmet ömrünün sonuna yaklaşan B-Hunter İHA'larının yerini alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/belcika-mq9-da-karar-kildi/6011/1 Mesajı Paylaş

nokta

Modüler Seçim

Belçika Savunma Bakanlığı, Jankel firması ile 199 adet Hafif Birlik Nakliye Aracı (Ligt Troop Transport Vehicles / LTTV) tedarikine ilişkin anlaşma imzaladı. Tedarik kararı, Belçika Bakanlar Kurulu'nun Haziran 2017'deki toplantısında alınmıştı.

Mercedes UNIMOG 4x4 şasisi üzerinden üretilecek araçlar, 2019 ve 2021 yılları arasında teslim edilecek. Özel operasyon kuvvetleri, ranger, ambulans ve komuta merkezi varyantlarında üretilecek araçların görev modülleri, baz araçlar arasında kolayca değiştirilebilecek.
http://www.c4defence.com/Gundem/moduler-secim/6053/1
Mesajı Paylaş

Merkator

Belçika'da yeni nesil uçak alım ihalesi skandalı ortaya çıkardı

Belçika, 54 F-16 savaş uçağını yenilemek için ihale açtı. Ancak NATO'nun öngördüğü yeni nesil uçakların alımı için 'Yenileme şimdi şart değil. 6-10 yıl sonra yapılabilir' raporunun gizlendiği ortaya çıkınca ülke çalkalandı.

Belçika, hükümet programında savaş uçağı filosunun yenileneceğine dair bir taahhüt vermişti. 2016 yılında Belçika Genelkurmayı tarafından, uçakların yenilenme süresi olarak öngörülen 8 bin saatten fazla uçup uçamayacağı üretici Lockheed Martin firmasına soruldu. Ancak ABD'li firma tarafından hazırlanan raporun Belçika Hava Kuvvetleri'nde ismi açıklanmayan bir general tarafından bakanlığa ulaştırılmadığı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı ile hükümetten gizlendiği anlaşıldı. Eğer rapor değerlendirmeye alınmış olsaydı uçaklar daha 6-10 yıl uçabilecek, yenilenmeleri de gerekmeyecekti. Belçika yargısı bu skandalın patlak vermesinin ardından soruşturma başlattı ve ismi açıklanmayan general başta olmak üzere bütün generaller açığa alındı. Konu Belçika Federal Meclisi'nde gündeme geldi. Belçika muhalefeti uçakların 10 veya 12 bin saate kadar uçabileceğinden yana görüş bildirirken; uçakları yenilemek isteyen hükümet zorda kaldı.

 'Karar almama kararı'

Belçika hükümeti, Savunma Bakanlığı'nın denetiminde bir araştırma başlattı. Başbakan Charles Michel, geçtiğimiz hafta genel kurulda gelen sorular üzerine. ''Biz bu konu ile ilgili şu anda 'karar almama kararı' aldık. Bütün veriler elimize ulaştıktan sonra değerlendirip karar alacağız'' dedi.  Belçika hükümeti yeni uçak alımları ile bir ihale açmıştı. İhaleye İsveç Saab Gripen JAS-39, İngiliz Eurofighter Typoon, Fransız Rafale ve Amerikan Lockheed Martin F-35 katıldı. Şu ana kadar ise Eurofighter ve Lockheed Martin fiyat verdi. İhaleye göre Belçika yeni nesil 34 savaş uçağı alacak ve hükümetin buna ayırdığı bütçe ise 3,6 milyar avro. 40 yıl içerisinde uçakların bakımı dahil maliyetin 15 ilyar vro dlacağı tahmin edilmekte. Belçika'nın şu an elinde 54 adet F-16 var. Bunlar 8 bin uçuş saatine ulaştığında uçakların yenilenmesi gerekiyordu. Ancak rapor bunun gerekli olmadığını ortaya koydu.

Trump NATO'yu taşır mı?

Belçika'nın yeni nesil savaş uçakları alması konusu NATO'yu doğrudan ilgilendiriyor. Öyle ki 11 Temmuz'da Brüksel NATO Zirvesi yapılacak. Geçen yıl NATO Askeri Ana Karargahı'nın yeni binasının açılışında Amerikan Başkanı Donald Trump, NATO üyesi ülkelerinin büyüme oranlarını yüzde 2 artırması konusunda uyarıda bulunmuştu. Belçika Nisan 2018 tarihi itibari ile yüzde 0,91 seviyesinde. Yeni nesil savaş uçaklarının alınması ile yüzde 2 bandına ulaşabilecek. Eğer Belçika, 11 Temmuz 2018'deki NATO Zirvesi'ne kadar yeni nesil savaş uçakları ile ilgili bir karar almaz ise, zirvede 'Trump'ın gazabına' uğrayıp  'fırçalanması' beklenirken; diğer üye ülkelerin de eleştirilerine maruz kalacak. Belçika, NATO Ana ve Askeri Karargahı'nın Brüksel ve Mons Shape'te bulunması nedeniyle önemli bir ülke. Amerikan Başkanı Trump 11 Temmuz'da Brüksel'deki NATO Ana Karargahı'na geldiğinde Belçika'ya "Yükümlülüklerinizi yerine getirmiyorsunuz" diye tehdit edip, 'NATO'yu Varşova'ya taşıma' talebiyle geleceği bekleniyor. Bu gerçekleşirse Belçika hükümetinin iki cephede baskı yaşayacağı düşünülüyor. Bir tarafta bu kadar ekonomik kriz ve yaşamsal sıkıntılar var iken yeni nesil uçaklara verilecek parayı sorgulayacak olan kamu baskısı, diğer tarafta NATO'nun Varşova'ya taşınacağı korkusu.

http://www.kokpit.aero/belcika-yeni-nesil-ucak-ihalesi Mesajı Paylaş

putty

F16A uçakları değişsin yani bir zahmet. ABD bu modelleri hava hedefi yapıyor eğitimlerde vuruyor. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter