Belçika Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Tem 13, 2017, 08:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

İsveç Gripen Teklifi Vermeyecek


İsveç, Belçika'nın yeni savaş uçağı tedariki için yayınladığı hükümetlerarası Teklife Çağrı Dökümanı'na cevap vermeyecek.

Belçika Savunma Bakanlığı, 10 Temmuz'da, İsveç Savunma Tedariki İdaresi FMV'nin, F-16 hava muharebe kabiliyetinin yerini alabilecek yeni savaş uçağı tedariki için yapılan çağrıya teklif vermeyeceğini konfirme eden bir bildiri yayınladı. Bununla birlikte, Belçika'nın yeni programı için hala üç aday var; Rafale seçeneği ile Fransa, F-35 teklifi ile ABD ve Eurofighter ile Birleşik Krallık.


http://www.c4defence.com/Gundem/isvec-kapilari-kapadi/4641/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Belçika'nın savaş uçağı ihalesine Fransa'dan cazip teklif


Fransa, savaş uçağı arayışında olan Belçika'ya Rafale modelini önerdi ancak bununla kalmayıp operasyonlar, eğitim ve hizmet alanında geniş çaplı hükümetler arası işbirliği önerdi.

Fransa Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakan Florence Parly'nin Belçika Savunma Bakanı'na iki ülke arasında derin bir ortaklık kurulmasını önerdiği, bu ortaklığın Avrupa savunmasını ve stratejik özerkliğini her zamankinden daha fazla güçlendireceğine vurgu yapıldı.

Fransa, Belçika'nın savaş uçağı ihalesi için yarışan F-35 gibi güçlü bir rakibe karşı Belçika ile endüstriyel ve teknolojik işbirliği öneriyor. Dassault Aviation CEO'su Eric Trappier, 9 Belçikalı şirket ile ortak çalıştıklarını hatırlatarak, ortaklarıyla birlikte Belçika sanayinin geleceğini şekillendirecek orta ve uzun vadeli bir işbirliği önerdiklerini belirtti.

Belçika, hava kuvvetlerindeki 54 adet F-16 uçağının yerini dolduracak 34 adet yeni savaş uçağı almayı planlıyor. Temmuz ayında İsveç'li Saab, 3.6 milyar Euro'luk Gripen uçaklarını öngören teklifini geri çekmişti. Mevcut durumda ihalede en güçlü iki aday F-35 ve Eurofighter Typhoon görülüyor.

http://www.kokpit.aero/belcika-savas-ucagi-ihalesi Mesajı Paylaş

nokta

Belçika'ya İki Yeni Teklif

Belçika Savunma Bakanı Steven Vandeput Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkenin yaşlanan savaş uçağı filosunun yerine geçecek platformlar için Birleşik Krallık ve ABD'den tekliflerin geldiğini; ihale sürecinin parçası olmayan Fransa'nın yaptığı teklifin ise ayrıca inceleneceğini söyledi.

Belçika, Lockheed Martin F-16 uçakları filosunun yerine 34 adet yeni platform tedarik edecek. Bu bağlamda ülke, Mart ayında teklif vermeleri için hükümetler seviyesinde davetiye gönderdi. Davetiyelere cevaben ABD'den F-35 Lightning II için, Birleşik Krallık'tan ise Eurofighter Typhoon için teklif geldi. Öte yandan Fransa, bu ihaleye katılmamayı tercih ederken, çok daha geniş kapsamlı bir askeri anlaşma imzalanması önerisinde bulundu. Anlaşmaya, Dassault Rafale uçakları da dahil edildi.

Belçika'nın gelecek yıl içinde bir karar vermesi bekleniyor. Tedarik edilecek 34 uçağın teslimatlarına 2023'te başlanacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/belcika-ya-iki-yeni-teklif/4949/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter