Ankara, Samsun ve İskenderun Feribotları

Başlatan HARZEMŞAH, Tem 11, 2017, 09:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Bugün fark etim...

Vaktiyle Polonya'dan, bize ödeyemediği borçlarına karşılık uçak ve gemi almıştık. Çift kanatlı söz konusu uçaklar yıllarca Türk Hava Kurumu bünyesinde paraşüt eğitimlerinde kullanıldılar. Polonya'daki Gdansk Tersanesinde inşa edilen Ankara, Samsun ve İskenderun feribotları ise yıllarca Deniz Yolları bünyesinde seferler yaptılar. Ama gemilerin tasarım hataları nedeni ile verimli olmadıkları ve asla kar elde edilemeyeceğine dair müfettiş raporları ortaya çıkınca epey tartışılmışlardı.

Yıllar sonra İskenderun gemisi Donanma bünyesine alınarak A-1600 bordo numarası ile personel nakliye amacı ile kullanılmaya başlandı. Bugün fark ettiğim ise şu: Gdansk'ta inşa edilen diğer iki gemiden Ankara feribotu Piri Reis Üniversitesi, Samsun feribotu ise Türk Deniz Eğitim Vakfı tarafından satın alınarak eğitim faaliyetlerinde kullanılmaya başlanmışlar. Bu da demek oluyor ki; "Tasarım hataları nedeni ile asla kar edemeyeceklerine" dair raporlar sonunda amacına ulaşmış. Her üç gemi de kar amacı gütmeyen faaliyetlerde kullanılır hale gelmişler... Mesajı Paylaş

anafor2016

Samsun feribotunu istanbul sahil yolunda bir yerde gördüğümü hatırlıyorum. Mesajı Paylaş

murattekin

Tem 11, 2017, 01:44 ÖS Last Edit: Tem 19, 2017, 06:32 ÖÖ by murattekin
Samsun feribotuyla 1994'te İST-İZM-IST turu yapmıştım. Dönüş yolunda bir Libya feribotu (Adı Sana'a idi. Hala hatırlıyorum) kıç tarafında ufukta belirdi. Kısa bir sürede yetişip bizi geçti ve tekrar ufukta kayboldu.   :D  (Bu üç kardeş feribotun max hızları 10 kt imiş).
Yunan feribotları 25+ kt hız yapıyor.
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Energy

Bugün Samsun gemisini İzmir, Ankara gemisini de Kuşadası limanında gördüm. :)
Eğitim faaliyetleri tam gaz sürüyor. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter