Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)

Başlatan 7Skies, Eki 08, 2015, 09:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

7Skies

Eki 08, 2015, 09:05 ÖÖ Last Edit: Eki 08, 2015, 09:12 ÖÖ by 7Skies

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)

Dost-Düsman Tanima Sistemi (IFF): L-Band, dönmeyen tipte, elektronik taramali, tahmini menzil: 450km
Arama Radari (Çok Fonksiyonlu Radar): X-Band, active phased array
Atış Kontrol Radari (Aydinlatma Radari): X-Band, active phased array

ÇAFRAD sistemi yukarıda sıralanan üç ürünün bir kulede birleşmesi ile oluşan gelişmiş sabit çok yüzlü anten yapısıdir.

Çafrad Faz1: Atis Kontrol Radari (Aydinlatma Radari), Dost-Düsman Tanima Sistemi (IFF)
Çafrad Faz2: Çok Fonksiyonlu Radar, Uzun Menzilli Radar

ÇAFRAD Faz-1 Projesi Sözleşmesi-Teknoloji/Konsept Gösterim Fazı
08.05.2013 Kaynak: Savunma Sanayi Müstesarligi

Dz.K.K.ligi ihtiyacina binaen, TF-2000 Firkateyninin ana sensörünü yurtiçinde gelistirmek üzere Çok Amaçli Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesi baslatilmistir. ÇAFRAD Projesinin fazlar halinde gerçeklestirilmesi öngörülmektedir.Savunma Sanayii Müstesarligi ve ASELSAN A.S. arasinda ÇAFRAD Projesinin ilk fazi için sözlesme imzalanacaktir. Sözlesme kapsaminda; Çok Fonksiyonlu Radar ile füze güdüm amaçli Aydinlatma Radari'nin ölçeklendirilmis prototipleri ve dönmeyen tipte IFF (Dost-Düsman Tanima) Sistemi gelistirilecektir.ÇAFRAD Projesi ile dünyada az sayida ülkede mevcut olan çok amaçli aktif faz dizinli radar tasarim ve üretim kabiliyeti ülkemize kazandirilmis olacaktir.

ÇAFRADı ASELSAN Geliştirecek

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müstesarligi arasinda Çok Amaçli Faz Dizinli Radar Projesi Konsept Gösterim Fazi (ÇAFRAD Faz-1 Projesi) için 200 milyon TL tutarinda bir sözlesme imzalandiDeniz  Kuvvetleri  Komutanligimiz için  insa  edilecek  TF2000  Hava Savunma   Harbi   Firkateyninin, Hava  Savunma  Harbi  ve  Su  üstü  Harbi görevleri  kapsamindaki  radar  görevlerini yüksek performans ve tam koordinasyon altinda yürütmek amaciyla radar sahasindaki  gelismis  teknolojilerin  ve  karmasik fonksiyonlarin bilesimi seklinde milli imkân ve kabiliyetlerle özgün olarak gerçeklestirilecek Çok Amaçli Faz Dizili Radar (ÇAFRAD) sistemi ülkemizde son yillarda hizla gelisen  radar  imkân  ve  kabiliyetlerinin ulastigi noktayi göstermektedir.Çok Amaçli Faz Dizili Radar Sistemi, adinda da vurgulandigi sekilde arama, takip, atis kontrol, güdüm gibi radar fonksiyonlarini bir arada gerçek zamanli olarak yüksek performansta gerçeklestirebilecek bir yapidir. ÇAFRAD sistemi dönen anten yapilarinca saglanamayan gerçek zamanli performansi mümkün kilan gelismis sabit çok yüzlü anten yapisina sahip olacaktir. SSIK  karari  ile  ASELSAN  tarafindan TÜBITAK ve diger yurt içi kurum/kuruluslarin  katilimiyla gerçeklestirilmesi  hedeflenen ÇAFRAD projesinin asamali olarak gerçeklestirilmesi planlanmistir.ÇAFRAD projesinin Teknoloji/Konsept Gösterim Fazi olarak tanimlanan ilk asamasinda çok fonksiyonlu radar ile aydinlatma radarinin gelistirilmesi hedeflenmistir. Bu asamada dönmeyen tipte, elektronik taramali bir IFF anteni'nin de gelistirilerek üretilmesi planlanmistir.

Çok Fonksiyonlu Radar, katihal gönderme/alma birimlerinden olusan yapisi ve sayisal huzme biçimlendirme yetenegi sayesinde, belirli sektör veya tüm hacimde, hava ve/veya su üstü tespit, takip ve aydinlatma fonksiyonlarini eszamanli gerçeklestirebilmektedir.ÇAFRAD  sisteminin,  TF2000  platformuna  ilave  olarak    farkli  boyutlardaki gemilerde  de  kullanilabilmesi  için  öngörülen  ölçeklendirilebilir  yapisi  sayesinde platform  ve operasyonel  ihtiyaçlara  göre anten yüzünün boyutu ve kullanilan anten yüzlerinin  sayisi belirlenmektedir.ÇAFRAD, hava ve su üstü hedeflerin tespit ve takibini  saglarken,  güdümlü  mermiler  ve top atisi için hassas hedef konum bilgisi üretir, güdümlü mermiler için gerekli aydinlatma isaretlerini saglar ve bu fonksiyonlari platformlarin savas yönetim sistemine entegre olarak gerçeklestirir.

ÇAFRAD Sisteminde kullanilacak yari iletken  gönderme/alma  modüllerinden, yüksek performansli islemci yapilarina kadar temel donanim teknolojileri ve karmasik radar algoritmalari ile kritik arayüzlere yönelik  yazilimlar  ASELSAN,  TÜBITAK, üniversitelerimiz  ve  yurt  içi  firmalarimiz tarafindan  özgün  olarak  gelistirilecek  ve yerli sanayi  tarafindan  üretilecektir.  Proje  kapsaminda  ihtiyaç  duyulan  çekirdek teknolojilerin kazanilmasi ve yüksek güçlü GaN transistörler basta olmak üzere kritik malzemelerin yurt içinde gelistirilerek üretilmesi de hedeflenmistir.

Kara Konuşlu ÇAFRAD

20.05.2015
Milli imkanlarla üretilecek olan TF-2000 hava savunma firkateynine entegre edilmek üzere gelistirilen ÇAFRAD deneme safhasina geldi.IDEF 2015 fuarinda maketi sergilenen ÇAFRAD'in ticari bir gemiye konularak denenecegi belirtiliyor. IDEF 2015 fuarinda alinan bu bilgi, ÇAFRAD'ta sona yaklasildigini isaret ediyor.

Birlikte çalisan 3 radar sistemi asagidaki görevleri gerçeklestirecek:

Çok Fonksiyonlu Aktif Faz Dizinli Radar »:
- Ufuk taraması
- Hava ve su üstü hedeflerinin tespiti, takibi ve sınıflandırlması,
- Küçük, alçak irtifa ve yüksek hız hava hedeflerinin tespiti ve izlenmesi
- Ates kontrol hedef izleme.

Uzun menzilli Aktif Faz Dizinli Radar »:
- Uzun Menzilli hedef arama
- Hava ve yüzey hedefleri algilama ve izleme.

Aktif Faz Dizinli Aydinlatıcı:
- Yari Aktif Füze Güdümü

Çafrad da  T/R modüllerinin en kritik parçası GaN güç amplifikatörü (MMIC) lerde  Türkiyede gelistirilmekte ve üretimi yapılmaktadır. ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklasa GaN teknoloji tabanlı üretim şirketi AB-MikroNano yu Aralık 2014 te GaN kalıpları üretimi için kurdu.

http://youtu.be/1HXvMF3QyQ4 Mesajı Paylaş
.

kimlikci

MAGNETO

ASELSAN ÇAFRAD Radarı testler sırasında en son yaramazlığını Nisan/2017'de İzmir, x bölgesinden 17 saniye 2 farklı Yunan uçağına radar kilidi atarak yaptı. 2018 yılında deniz testleri yapılacak ÇAFRAD'ın 2020+envantere alınması bekleniyor.

Menzil: 450km+

Kaynak: https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/895750621495795713

https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/895750765524004864 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

SAKFOR'da da yazdım ama...

İzmir-Atina arası yaklaşık 300 km. Radar Çeşme'de kurulu olsa 450 km. menzil ile değil Ege Denizini, Yunanistan'ı boydan boya aşıp İon Denizinde kilitlenme yapmış olmalıyız...  :) Mesajı Paylaş

neosinan

BATTLESTAR

Şu özelliklerle çafrad kağıt üstünde sampson, empar, smart-l, an/spy-1 gibi radar ve kombinasyonlarının takılı olduğu freem, horizon, atago,type-45, seajong the great gi dünyanın en gelişmiş gemilerinden radar menzili ve iz kapasitesiyle çok daha iyi bir yerde.

Tek rakibi an/spy-6 radarı gibi onunda özellikleri gizli. Eğer tf-2000'e şöyle sm-3 felan takabilseydik gerçekten zumwalt bir kenara bırakılırsa dünyanın en korkulan gemisi olabilirdi. Burke Flight III lerle birlikte. Gerçi kağıt üstündeki haliyle bile ki ben çafrad'ın bu menzilinden daha ileri bir menzile sahip olacağını düşünmekle birlikte halihazırda da dünyanın en iyi ilk 5 gemisinden biri olacağını düşünüyorum . Mesajı Paylaş

HDS

@BS, Bahsettiğin sistem/gemilerde bizdekinden biraz daha farklı bir konfigürasyon var. Mesela Type-45'te uzun menzilli arama için L bant bir radar var. Biz bunu S bant ile ve muhtemelen daha "farklı" ve belki de daha çok elektrik basarak yapacağız.

SPY'larda da durum epey farklı.

Ben Çafrad'ın bize çok "uygun" olacağını düşünüyorum. Umarım başarı ile altından kalkar ve çeşitli platformlar için de ölçeklendirebiliriz. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Hds

Hocam tabi gemilerin radar yerleşimi ve konseptleri farklı ancak menzil ve iz düşüm kapasitesi bakımından çafrad çok gelişmiş bir radar. Ve ben bize gösterilenden dahada gelişmiş bir alet olduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Destiny

S band'ın uzun menzilde tercih edilmesinide Galyum Nitrat Transistördeki başarılar mümkün kılıyor. Daha fazla elektriğide bu şekilde verebileceğiz zaten sanırım. Bu şartlardada S daha mantıklı kalıyor. Daha iyisi ana hacim radarlarımız ortak bandda buluşuyor beni sevindiren husus daha çok budur. Mesajı Paylaş

tomcat

Bu sanırım forumda henüz gündeme gelmedi. Okuduğum kadarıyla ÇAFRAD prototipi testler için Gabya tipi bir firkateyne entegre edilmiş.

https://www.denizhaber.com.tr/cafrad-gabya-firkateynine-entegre-edildi-haber-84662.htm

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/cafrad-deniz-testleri-icin-gabya-sinifi-firkateyne-entegre-edildi/haber-778316

Mesajı Paylaş

swat

Haberlerle ilgili görsellere bakıldığından Radar MAST'ı ile ilgili net bir görüntü yok, bir haber diğer bir haberi tutmuyor bu açıdan.
Ayrıca bir söylentiye göre ÇAFRAD Gabya sınıfı bir fırkateynimizin helikopter pistine monte edilmiş. Mesajı Paylaş

Pusat

Eki 25, 2018, 11:13 ÖÖ Last Edit: Eki 25, 2018, 11:18 ÖÖ by Pusat
 ??? Helikopter pistine mi ?
öyle nasıl olacakmış o radar ın bır kulesi mast ı vs olması gerekmıyormuydu?  pistte nasıl kullanılacakmış  nasıl test edılecek en güzeli gemide o çirkin direği kesip  TF2000 in planındakı gibi bir kule tarzı mast vs  yapıp kontrol odasını da SHM merkezine kurmak degıl mı ? Gemi üstüne radar mastı ve kulesını inşaa etmek o kadar zor olmasa gerek hem de ÇAFRAD  daha bir doğal ortamında çalışmıs olurdu belki o radar prototip olsa bile  o GABYA üzerinde kalıp o gemi tarafından kullanılarak GABYA ya çağ atlatabilir SM1 i veya olursa ESSM füzesini falan daha güzel kullanması mümkün olurdu
hangi firkateyn e monte edildiği bilgisi de var mı ? Mesajı Paylaş

Berk

Radar mastı antenleri tahminen tek yöne bakıyor. (Öyle bir resim vardı). O yüzden sıkıntı olmaz zannımca, ayrıca test için geminin ana radarlarını sökmek doğru olmaz gibi bence testlerde gemi radarları da kullanılıyordur. Referans ve doğrulama için olabilir mesela. Mesajı Paylaş

Pusat

Gabya nın resimlerine bakarsanız  normal radarın olduğu direği kesmeye gerek kalmaz belki direğin arkasında köprü üstüne doğruda yeni bir konik mast cafrad için yapılabilirdi bunların çok kolay şeyler olduğuna inanıyorum tersane rahatlıkla yapabilirdi, bunu böylece  daha gerçekli test ler yapılırdı Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter