Türkiye'nin Doğalgaz Projeleri

Başlatan Energy, Tem 10, 2017, 02:59 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Enerji Bakanı Albayrak, doğalgaz depolama hedefini açıkladı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2023 yılı itibarıyla 11 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesine ulaşılacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuşuyor. Albayrak'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Petrol kongresine ev sahipliği yapmak Türkiye için büyük bir onur oldu. Petrol ve doğalgaz sektörü dinamik bir süreçten geçmekte. Türkiye'de son 15 yılda enerji sektöründe devrim niteliğinde adımlar attık. Elektrik kurulu gücümüzü 3 katına çıkardık.
Büyüyen ve gelişmekte olan ülkemiz aynı zamanda büyük bir tüketicidir. Denizlerimizde petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklandık. Akdeniz Havzası'ndaki sismik araştırmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Karadeniz Bölgesi'nde bu anlamda aynı yoğunlukta eğilmeye devam ediyoruz.

Bu çalışmaları, Akdeniz ve Karadeniz'in potansiyelinin anlaşılması ve Türkiye'nin enerji güvenliğinin güçlendirilmesi ve Türkiye özelinde bölge coğrafyasında katkı yapması için, başta Avrupa olmak üzere, kritik öneme haiz olduğunu düşünüyoruz.
Doğalgaz sektöründe ise iki temel hedefimiz var. Birincisi doğalgaz altyapımızı geliştirmek ve uzun dönemli işbirliklerimizi artırmak. Doğalgaz iletim şebekemizin günlük taşıma kapasitesini 190 milyon metreküpten 300 milyon metreküpe, takip eden iki yıl içinde de 400 milyon metreküpe çıkaracağız.

Doğalgazda arz güvenliğini sağlamak için depolama kapasitemizi artırıyoruz. 2023 yılı itibarıyla 11 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesine ulaşarak bu anlamda bölgedeki en büyük kapasiteye sahip ülkelerden biri olacağız."


http://www.ntv.com.tr/ekonomi/enerji-bakani-albayrak-dogalgaz-depolama-hedefini-acikladi,PeolLusvTkWuJvmeE3q9Vg Mesajı Paylaş

Energy

Tuz Gölü gaz depolama tesisi genişletilecek


Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), "Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi Genişletme Projesi" kapsamında mühendislik, temin ve montaj hizmetleri satın alma işini ihale edecek.

BOTAŞ'ın konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, işi alacak yüklenici şirket söz konusu tesisin genişletilmesi kapsamında, eritme pompaları, kuyu başı ekipmanları ve depolama tankları gibi yüzey tesislerini, 48 ilave kuyunun sondajı ve eritilmesi ve kavernaların devreye alınmasını kapsayan yer altı tesislerini, tatlı su ve tuzlu su deşarj boru hatlarını ve elektrik nakil hatlarını inşa edecek.

İstekliler, ön yeterlik başvurularını kapalı zarflar içerisinde BOTAŞ'ın Ankara Bilkent'teki adresine 18 Ağustos 15.00'e kadar gönderecek.

Söz konusu projeyle Tuz Gölü depolama tesisinin kapasitesinin 1 milyar metreküpten 5 milyar metreküpe, günlük enjeksiyon kapasitesinin 30 milyon metreküpten 60 milyon metreküpe ve gaz çekiş kapasitesinin de 40 milyon metreküpten 80 milyon metreküpe çıkarılması planlanıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/tuz-golu-gaz-depolama-tesisi-genisletilecek-haber-75578.htm Mesajı Paylaş

Energy

Türkiye'nin ikinci FSRU'su Kasım'da faaliyete başlayacak


Türkiye'nin ikinci yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali, Kasım ayında Akdeniz bölgesinde faaliyete girecek.

Türkiye'nin enerji arz güvenliğini garanti altına alacak, 263 bin metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama kapasiteli ikinci yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali (FSRU) Kasım'da faaliyete girecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak isteyen Bakanlık, bu alanda önemli bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl sonunda Türkiye'nin ilk FSRU'sunun devreye alınmasının ardından, ikinci FSRU için Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), yapılan görüşmeler sonucunda Japon MOL (Mitsui-OSK Lines) ile kiralama anlaşması imzaladı.

Kasım ayında faaliyete alınması planlanan dev yüzer terminal ile Türkiye'nin her yıl artan doğalgaz talebinin karşılanmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Söz konusu terminal ile ayrıca dünyada hızla yükselen LNG piyasasının avantajlarıyla kaynak çeşitliliği sağlanmış olacak. Türkiye'nin ikinci FSRU terminali olacak 345 metre boyundaki gemi, toplamda 263 bin metreküplük yüksek LNG depolama kapasitesi nedeniyle tercih edildi. Bu kapasite, gemi tam dolu olduğunda 167 milyon metreküp gazı her an hazır tutabildiği anlamına geliyor. Tesis, Türkiye'nin doğalgaz sistemine günlük 21 milyon metreküpe kadar gaz basabilecek.

Akdeniz bölgesinde devreye alınacak terminal ile kaynak ülke ya da sistemdeki sorunlardan kaynaklı doğalgaz arz riskleri de ortadan kaldırılmış olacak.

2 yılda büyük artış
Türkiye'nin 2015'te 34 milyon metreküp olan LNG'den gazlaştırma kapasitesi, 2016 yılında Egegaz terminalindeki kapasite artışı ve Türkiye'nin ilk FSRU projesinin devreye alınmasıyla 64 milyon metreküpe çıkmıştı.

Bu yıl devam eden çalışmalar kapsamında, Egegaz terminali, Marmara Ereğlisi LNG terminalindeki kapasite artışı ve ikinci FSRU ile söz konusu rakam 117 milyon metreküpe çıkmış olacak.

Bakan Albayrak, müjdeyi vermişti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak için yıl sonunda ikinci yüzer LNG terminalimizi de devreye alacağız." demişti.

Türkiye'nin LNG kapasitesini geliştirmek için çok önemli adımlar atıldığını söyleyen Albayrak, "Önümüzdeki dönemde küresel LNG piyasası artacak yeni arzlarla farklı bir seviyeye gelecek. Bu, rekabet noktasında maliyet açısından çok önemli gelişmeleri de beraberinde getiriyor. 2 FSRU projesini hayata geçirerek, kapasitemizi çok daha ileri bir seviyeye çıkaracağız." ifadelerini kullanmıştı.

Albayrak, bir taraftan doğalgazın ülke genelinde kullanımını yaymayı, diğer taraftan da kaynak çeşitliliğini artırarak rekabetçi bir maliyetle doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almaya çalıştıklarını belirtmişti.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/turkiyenin-ikinci-fsrusu-kasimda-faaliyete-baslayacak-/920616 Mesajı Paylaş

Trilogy

İran'dan doğalgaz açıklaması: Türkiye'ye takas yoluyla ihraca karşıyız

İran, Türkmenistan gazının İran üzerinden takas (swap) yöntemiyle Türkiye'ye ihraç edilmesine olumlu bakmadığını açıkladı.

İran Petrol Bakan Yardımcısı ve Ulusal Gaz Şirketi Genel Müdürü Hamid Rıza Iraki, Türkmen doğalgazının takas yöntemiyle Türkiye'ye satılmasına karşı olduklarını söyledi.
Tahran merkezli Cihan-i Sanat (Jahanesanat) Gazetesi'ne konuşan Iraki, "Türkiye, İran gazının geleneksel pazarıdır. Geleneksel pazarımız olan Türkiye'ye rakip ülke gazının takas şeklinde taşınmasına karşıyız. Fakat Türkmen gazının Azerbaycan ve Ermenistan'a takas edilmesinde bir sakınca yoktur" dedi.

TAKAS YÖNTEMİ

İran, takas yöntemiyle kuzeydoğu illerinde kullanılmak üzere Türkmenistan'dan aldığı doğalgaz karşılığı, Aşkabat adına kuzeybatı komşularına doğalgaz veriyor. Takas yöntemi, her iki üretici ülkenin taşıma maliyetini önemli ölçüde düşürüyor.

İran'ın Türkiye'ye ihraç ettiği doğalgaz miktarını mevcut hatlarla yıllık ikiÿmilyar metreküp arttırabileceğini kaydeden İranlı Bakan Yardımcısı, dokuzuncu ulusal boru hattının devreye girmesiyle İran'ın Türkiye'ye istenilen miktarda doğalgaz verebileceğini söyledi.

'CİDDİ GÖRÜŞME YOK'

Iraki, İran doğalgazının Türkiye'ye ihracının arttırılmasına ilişkin, iki ülke arasında "ciddi görüşmelerin olmadığını" sözlerine ekledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre, Türkiye geçen yıl İran'dan yediÿmilyar 705 milyon metreküp doğalgaz ithal etti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710221030703841-iran-dogalgaz-aciklamasi-turkiye-takas-ihrac-karsiyiz/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Kıbrıs Rum medyası: Türkler doğalgaz buldu

Kıbrıs medyası, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin ada çevresinde yaptığı araştırmalar sonucunda İskenderun Körfezi ile Kuzey Kıbrıs'ın Karpaz yarımadası arasında doğalgaz yatağı tespit ettiğini ileri sürdü.

Rum Fileleftheros gazetesi, son yıllarda Kıbrıs çevresindeki Doğu Akdeniz sularında sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin ayrıntılı haritalar çıkardığını, sondaj gemisinin doğalgaz bulunduğu tahmin edilen Kapraz yarımadası açıklarına 2018'in ilk aylarında geleceğini yazdı.

Türkiye 4 yıl önce Dubai merkezli bir petrol şirketinden Polarcus adlı, deniz tabanında yer kabuğunun 3 boyutlu haritasını çıkartabilen sismik araştırma gemisi satın almış ve adını Barbaros Hayrettin Paşa olarak değiştirmişti.
Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPOA) Deep Sea Metro II adlı sondaj gemisi satın aldığı belirtiliyor. Geminin alım işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye getirilmesi ve yeni isim verilmesi bekleniyor. Güney Kore yapımı Deep Sea Metro II, açık denizlerde faaliyet gösterebilen ileri teknoloji matkaba sahip. Gemi günümüzde Norveç'in açıklarında Kuzey Buz Denizi'nde faaliyet gösteriyor.

Enerji Bakanı Berat Albayrak bir süre önce Türkiye'nin kendisine ait sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz'de sondaj yapacağını açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/201710301030798760-kibris-turkler-dogalgaz-buldu/ Mesajı Paylaş

putty

Gaz varsa petrolde vardır. 10 milyar varil petrol bulacağız içime doğdu. Mesajı Paylaş

Energy

TPAO, Çorlu'da doğalgaz arayacak

Türkiye Petrolleri A.O. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açarak doğalgaz arayacak.
Türkiye Petrolleri A.O. Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından Tekirdağ İli sınırları içerisinde kalan AR/TPO/K/F19-c1, c2, c4 nolu ruhsat alanında Çorlu İlçesi, Ağırmeşe-Esetçe Mahallesi mevkiinde doğalgaz aranacak.

Doğalgaz aramaları için ruhsatlı alanın 11.452 metrekarelik tapulu alanında 1 adet (Karaçalı Soğucak-1) sondaj kuyusu açılacak. Kuyunun toplam maliyetinin yaklaşık bir milyon lira olması öngörülüyor. Sondaj çalışmalarının toplam 127 gün sürmesi planlanıyor.

Kuyuda yeterli gaz emareleri görüldüğünde muhafaza boruları indirilerek çimentolama yapılacak. Çimento kuruduktan sonra uygun kuyu başı ekipmanı montajı yapılacak ve Kuyu Tamamlama ekibine saha teslim edilecek. Kuyuda yeterli gaz emaresi görülmezse Petrol Kanunu`na ve Çevre Kanun ve Yönetmeliklerine uygun şekilde kuyu kapatılarak lokasyon toplama işlemleri yapılacak.

https://www.denizhaber.com.tr/tpao-corluda-dogalgaz-arayacak-haber-82461.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter