BMC-Vuran

Başlatan Tolga, Eki 08, 2015, 08:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Tolga

Eki 08, 2015, 08:38 ÖÖ Last Edit: Eki 08, 2015, 09:07 ÖÖ by HARZEMŞAH

http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/bmc-yerli-zirhlisini-israilden-getirecek-953843/
BMC- israil ilişkisine yönelik ilginç bir haber yapılmış.

Eğer resimdeki bu zırh gerçekten VURAN aracına ait ise, araç fuarda gördüğümüz halinden bir hayli değişikliğe uğramış olacak. Üzerini örtmeden taşımaları ilginç doğrusu.
Bizler vakti zamanında Kirpi ve Vuran'ın, İsrail menşeilli olduğunu çok vurgulamıştık ama.
  Mesajı Paylaş

BETONBEY

Üstad ben teknik bilgi konusunda çok bilgili biri değilim ama bu zırh M 113 tarzı hafif zırhlı bir paletli personel taşıyıcı gövdesine benzemiyormu?

Vuran' ın şekli şemali belli zaten klansmanı yapılmış bir aracın bu kadar değişmesi doğru olabilirmi sizce!

Haber kaynağı gazetenin asparagas birçok habere imza attığı gerçeğinide unutmayalım.

BMC' nin İsrail ile bağlantısı zaten geçmişte Kirpilerin üretiminde ve tesliminde sorun çıkarmıştı. Ama bu durum şirketin ilk sahibi zamanındaki bir bağlantıydı.

Hatırlarsanız devlet şirkete el koyduktan sonra Kirpinin balistik plakalarını üreten İsrail şirketi ile anlaşmak, kalan borçları ödemek ve tüm haklarını satın almak zorunda kalmıştı. Sonrasında kalan kirpiler üretilip orduya teslim edilebilmişti.

BMC ihalesi ile ilgili ise gene hatırladığım kadarıyla kimse ihaleye girmemişti ve Ethem Sancak'ta bu ihaleye girme hususunda pek de hevesli değildi. Biraz baskı yapılarak ikna edilerek ihaleye girdiği konuşulmuştu baya bir zaman...

Özde bu tip bir firmayı alacak kişinin bu işlerin içinde yoğrulmuş, gönül vermiş birisi olmasını yeğlerdim. Lakin yapılan ihalede, ihale başkanının Ethem Sancak'tan son fiyat konusunda bir arttırım daha yaparmısınız ricasını hala hatırlıyorum.(tek kalan firmadan istiyor bunu!!!)

BMC sadece Kirpi yapsa yeter diye düşünüyorum. Sonuçta G.doğu'da yaşanan Eyp tuzaklarında kayıp verdirmeyen tek araç Kirpi!!!

Aslında bu meazda bile ele alınabilir bu haber...

Mesajı Paylaş

Elçibey

Hocam arka zırhlı kabindir fotodaki.M 113 olma olasılığı yok çünkü tekerlek boşluğu mevcut, yan kapılar mevcut; bilindiği üzere M 113 ler paletli araçlar Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

BETONBEY

Eki 19, 2015, 12:32 ÖS Last Edit: Eki 19, 2015, 12:37 ÖS by BETONBEY
Sonradan dikkat ettim dostum, lakin dorse üzerine yüklü gövde Vuran'dan ziyade otokarın hafif bir Mrap'ı vardı ona çok benzettim. Arka taraftaki çift cam boşluğu Vuran'da tek parça halinde, otokarda ise aynı yüklü araçta olduğu gibi 2-3 parça halinde!

Ayrıca bir konuyu daha belirtmek lazım, yapılan habere Bmc'nin resmi bir açıklaması var. Karşı cevap hakkı olarak burada yer verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kopyalamaya çalıştım fakat beceremedim bir türlü ;D Mesajı Paylaş

Elçibey

Sanırım kastettiğiniz araç bu; adı Cobra II.

Bende baktım şimdi çeşitli farklılıklar mevcut ama kesinlikle M 113 değil.Belki ham halinden dolayı olacak ben bu sınıftaki araçların hiç birine benzetemedim kendisini. Cobra II de olamaz çünkü yan yüzeyi düz, Cobra II de ise görüldüğü üzere meyilii bir yapı var.

Özellikle teker boşluğunun arkası bu sınıfta ürettiğimiz araçların hiçbirine benzemiyor. Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

sailordream

BMC vuran yada değil üzerini örtmemeleri neden ilginç? Saç kesimini ve montajını yapmış olan taşeron firma aracı BMC fabrikasına sevk ediyor. Eskiden Kirpiler Atatürk organizede taşeronda yapılır aynen bu şekilde fabrikaya taşınırdı.
Mühim olan bitmiş hali.
Ayrıca israil tasarımı olunca ne gibi bir dezavantajı olur? Mesajı Paylaş

Tolga

Eki 19, 2015, 04:19 ÖS Last Edit: Eki 19, 2015, 04:35 ÖS by Tolga
sailordream yazdı:
''BMC vuran yada değil üzerini örtmemeleri neden ilginç? Saç kesimini ve montajını yapmış olan taşeron firma aracı BMC fabrikasına sevk ediyor. Eskiden Kirpiler Atatürk organizede taşeronda yapılır aynen bu şekilde fabrikaya taşınırdı.
Mühim olan bitmiş hali.''

Gazete Bu resmin İsrail'de çekildiğini idda etmiş.
http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/bmc-yerli-zirhlisini-israilden-getirecek-953843/
Aracın resminin çekilmesi özellikle istenmiş gibi üzerinin örtülmediğini düşündüğüm için bana ilginç gelmişti.
Gerçi bu sayede aracın dış hatlarında değişiklikler olduğunu görme fırsatımızda oldu.

sailordream yazdı:
''Ayrıca israil tasarımı olunca ne gibi bir dezavantajı olur?''

Bence İsrail tasarımı olunca, şu dezavantajaları olur; 
Aynı daha önceki (karamehmet) döneminde, KİRPİ'de olduğu gibi, VURAN'da sadece ismi değiştirilmiş ama İsrail'in üzerinde hak idda edebildiği bir ürün olur ve sonuçda para ödersiniz. Tabii bunlar hep halkdan saklanır ama iş mahkemlere düşünce tutanaklardan da her şey belli olabilir.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu konuyla ilgili BMC resmi açıklama yapmış zaten!

Aracın İsrail menşeili olduğunu, eski yönetim zamanında projenin başlatılarak belirli bir noktaya getirildiğini belirtmişler. Kendilerinin şirketi aldıktan sonrada geliştirme faaliyetine devam edip %90 nını tamamladıklarını, projenin her türlü kullanım hakkının kendilerinde olduğunu belirtmişler. Geçmiş dönemde de aynı yayın grubu tarafından farklı suçlamalara maruz kaldıklarını, hepsinin iftira ve yalan olduğunu zamanın ortaya çıkardığını fakat bir özür bile dilemediklerinden dem vurmuş:)

Yukarıda da belirttim, ben sonuca bakarım. G.doğu'da bize kayıp yaşatmayan tek araç Kirpi!

Bu ülkede üretiliyor ve her hakkı Bmc' nin değilmi?

Terörle mücadelede Vuran, Ejder-yalçın tarzı küçük ama balistik koruması yüksek araçlara hem askerin hem polisin çok ama çok ihtiyacı var şu anda!!!

Maalesef Cobra ve Şortland tarzı araçlar güçlü Eyp'lere karşı başarılı olamıyor.

Eylemlerde gördüğünüz üzere araziden çok şehirde yada yollar üzerinde gerçekleştiriliyor. Meskun mahale Kirpi yada tankla giremeyeceğinize göre bu araçlar şu an gerçekten çok önem arz etmektedir.

Bu meazda düşünüp konuşmalıyız kanaatindeyim. Askerimizin, polisimizin canına kumanda eden bir hususta açıkçası yapılan bu haberin amacı çok manidar ve maksatlı diye düşünüyorum.

Zamanında BMC üzerinde yapılan spekülasyonlar başarıya ulaşsaydı yüzlerce Kirpi orduya teslim edilmemiş olacaktı. Bunun sonucu daha fazla şehit demek farkındaysanız... Mesajı Paylaş

sailordream

Bir şirketi kötü yönetirsiniz herkes sizden sonunda mahkeme ile para talep edebilir hatta alır.  Otokar yillardir Humwee türevi Kobrayi yapiyor neden böyle bir sıkıntı yaşanmadı ona bakmak lazım.

Yani kötü Karamehmet yönetimi İtalyadan da Sudan'dan da alsaydi ödemeleri geciktirdigi icin mahkeme sonucunda odeme yapmak zorunda kalirdi.

Alman 209 denizaltısı kullanmaktan bir farkı yok. Mesajı Paylaş

Tolga

BETONBEY yazdı:
''Bu meazda düşünüp konuşmalıyız kanaatindeyim. Askerimizin, polisimizin canına kumanda eden bir hususta açıkçası yapılan bu haberin amacı çok manidar ve maksatlı diye düşünüyorum.

Zamanında BMC üzerinde yapılan spekülasyonlar başarıya ulaşsaydı yüzlerce Kirpi orduya teslim edilmemiş olacaktı. Bunun sonucu daha fazla şehit demek farkındaysanız...''
                                                           -------------------------

Betonbey siz bu hikayenin ne kadarının farkındasınız tabii ben bilemem ama KİRPİ'nin daha doğrusu MRAP'ın gerekliliği ve en az 20 sene önce hizmete girmesi için daha önceki formlarda önemli gayret göstermiş yazmış-çizmiş birisiyim.
Örnek çalışmalar:
http://www.savunmasanayi.net/wp-content/uploads/icguvenlikharekat-copy.jpg
http://i.hizliresim.com/0k9kRo.png

Bu haberin maksatı yapanı bağlar ama ben kendi adıma halkımıza söylenen her yalanın karşısında olurum.
BMC'nin Fuarda Cumhurbaşkanının yanında yaptığı açıklamayı ve sonrasında oluşan tepki üzerine sizin yayınladığınız açıklamayı yaptığına dikkatinizi çekerim.
İsim değiştimek, Ar-Ge /ÜR-GE gibi yapmak bizim en büyük hastalıklarımızdan birisi.
Nasılsa halk anlamaz bilmez diye değiştirilen isimler kısa zamanda su yüzüne çıkmaktadır.

Güneydoğu için üretilmesi gereken araçlar konusu ise ayrıca tartışabiliriz.  Mesajı Paylaş

putty

Eki 19, 2015, 05:44 ÖS Last Edit: Eki 19, 2015, 09:04 ÖS by putty
Bu İsrail bize Kıbrıs savaşında hava hava füzesi verdi, S300 ler kıbrısa geleceği zaman Popeye verdi, herkes ambargo uygularken Sabra ları verdi, ABD mızıklanırken iha verdi, Rumlar ermeniler kongrelerde aleyhte kararlar almalarına yahudi lobisi ile hep engel oldu. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Eki 19, 2015, 07:27 ÖS Last Edit: Eki 19, 2015, 08:48 ÖS by BETONBEY
Sayın Tolga,

Siyasetçilerin popülist yaklaşımları, söylemleri yada gündelik politikaları, sanayicilerin çıkarları çervesinde hareket etmeleri veya beyanatları, üzerinde konuşulması, durulması gereken asıl konular değildir. Bu temelde insanların taşıması gereken "değerler" sorunudur.

Burada bizler ise mevcut askeri araçlarımızın kabiliyetlerini, bekasını, iyi ve kötü bulduğumuz yönlerini tartışmalıyız.

Elimizdeki askeri mevcudu nasıl, hangi yöntemlerle daha ileriye taşıyabilirizin muhasebesi bizim işimiz olmalı kanaatindeyim.

Bir grubu eleştireceksek ülke menfaatleri çerçevesinde hareket edip-etmemesiyle, bu ülkeye ne tür bir kazanım sağladığıyla, bunların paralelinde kendi kendine yetebilirliği ve savunma sanayiine sağladığı ürünlerin kalitesiyle, sürdürülebilir üretkenliğiyle ilgili hususları öne çıkarmalıyız.

Bu çerçevede, bu ülkeye katkı sağlayan grupları yapıcı bir dille eleştirmek kadar, sahip çıkmakta bizim görevimiz olmalıdır diye düşünüyorum. Sonuçta bu tip kurumların kolay kolay kurulamadığını hepimiz biliyoruz.

BMC vuran özelinde ama bu tip Mrap araçlar genelinde halen, koruyucu balistik plakalar ve motor konularında bir uzmanlığımızın olmadığını, genel itibarı ile bu komponentlerin öncelikle teknoloji paylaşımı olmaz ise direk alım yöntemiyle ülkemize kazandırıldığını görüyoruz.

Altay zırhı ile zırh dünyasına farkındaysanız daha yeni adım attık yerli üretim olarak! Gelişeceğiz bu hususta da:)

Motor konusunda ise işimiz çok açıkçası...

Lakin bu konularda hiçbir yetkinliği olmayan yayın organlarının kimi zaman taraflı, kimi zaman ise cehaletten yumurtladıkları eşsiz incileri malumunuz olduğu üzere hepimiz biliyoruz ;D

Bu meazda yaşadığımız konjonktürde bize gerçekten de çok lazım olan bir araç cinsini üretmeye çalışan 2 firmayı hedef tahtasına oturtup, yıpratmak ne kadar doğrudur takdirlerinize bırakıyorum.

İsrail'den teknoloji transferi konusuna gelirsek, fikrim son derece basit aslında!

İngilizlerin lordlar kamarası girişinde kocaman bir yazı asılıdır. Der ki;

"İngiliz Milletler Topluluğu'nun dostu yoktur, çıkar ortakları vardır."

Bu meazda kim benimle uyuşuyor, aynı yolda yürüyorsa dostum odur. Bugün dostum olan yarın düşmanım olabilir. Devletin ve milletin ali menfaatleri herşeyin üstündedir. Bu sebeple nefret etmekte, ileri seviyede dost olup güvenmekte devlet ilişkilerinde karşılığı çok pahalı olan lükslerdir. Maalesef bizim geçmişten beri devlet ilişkilerini insan ilişkileri gibi değerlendirme hastalığımız olduğu için başımız hiçbir zaman dertten kurtulmamıştır.

Son tahlilde savunma sanayi konusunda milletimizin ne kadar ilgisiz olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. Bu sebeple siyasetçilerin ve birçok grubun bu konuyu her zaman kendi çıkarları çerçervesinde suistimal ettikleride bilinen bir gerçektir. Bu konuya ilgi duyan yada çeşitli uzmanlıklara sahip olan bizlerin ise önümüze gelen bu tip konuları her yönüyle, objektif olarak tartışmamız en önemli kıstastır diye düşünüyorum.

Bunu yapabilirsek hem biz hem de etkileyebildiğimiz zümre doğruyu bulur ve gelişimini sürdürülebilir...

Mesajı Paylaş

Tolga

BETONBEY yazdı:
''Burada mevcut askeri araçlarımızın kabiliyetlerini, bekasını, iyi ve kötü bulduğumuz yönlerini tartışmalıyız.
Elimizdeki askeri mevcudu nasıl, hangi yöntemlerle daha ileriye taşıyabilirizin muhasebesi bizim işimiz olmalı kanaatindeyim.''

Bu konuda bende sizinle hem fikirim, VURAN'ın dış hatlarında değişiklik olacağı (resimden) anlaşılıyor.
Zamanında COBRA ve RN-94 araçlarımız gibi şimdi üretim aşamasında olan araçlarımızın savaş tecrübesi kazanmaları-denenmeleri çok önemli.
Umarım BMC-VURAN'da bir an önce bölgede yerini alır.

Mesajı Paylaş

ocay

BMC Vuran epey farklı bir araç olmuş

Eski Vuran, yeni Amazon oldu galiba IDEF'deki Vuran'la Amazon arazında fark var mı?

http://m.c4defence.com/Gundem/bmcden-paris-cikarmasi/905/1 Mesajı Paylaş

dum

Pencereler, tampon,basamaklar, muhtemelen v gövde ve silah kulesi farklı.

Ama aynı tasarım ekibinden çıktığı bariz. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter