Türkiye-Hollanda İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Tem 07, 2017, 11:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Haber İngilter'nin resmi yayın kuruluşu BBC'den:

Hollanda: Başbakan Yardımcısı Türkeş'in ülkemize gelmesini arzu etmiyoruz

Hollanda hükümeti, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle Salı günü Apeldoorn kentinde yapılacak toplantıya katılmasını "arzu etmediğini" açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan Cuma sabahı yapılan açıklamada, "mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda'ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı" vurgulandı. Açıklamada, Türkeş'in istenmemesinin, "Mart ayında yaşanan olayların mantıksal sonucu" olduğu vurgulandı. Açıklamada ayrıca, "15 Temmuz darbe girişiminin Türk demokrasisine yönelik bir saldırı olarak değerlendirildiği" ve Hollanda tarafından kınandığı da anımsatıldı.
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yurt dışı örgütlenmesi olarak bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Hollanda şubesi tarafından düzenlenen toplantı için Orpheus adlı kongre merkezinde salon kiralanmıştı.

Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, toplantıya Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de konuşmacı olarak katılacağı açıklanmıştı.

'Türk bakana yasak'

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın, Başbakan Yardımcısı Türkeş'in ülkeye gelmesini istemediği yönündeki açıklaması, ülke medyasında geniş yer buldu. Gazetelerin internet baskılarında haber, "Türk bakana yasak", " Hükümet, Türk bakanın gelmesini istemiyor" başlıklarıyla duyuruldu. Hollanda Televizyonu (NOS) da hükümetin, Türkeş'in 15 Temmuz anması için Apeldoorn'a gelmesini istemediğini ve konuşma yapmasına izin verilmeyeceğini ilk haber olarak aktardı.
İki bakana izin verilmemişti

Hollanda, Mart ayında anayasa değişikliği referandumu kampanyası çerçevesinde toplantı yapmak isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya miting izni vermemişti. Hollanda hükümetinin, Türk bakanların uçağına iniş iznini iptal etmesi üzerine Almanya'da bulunan Fatma Betül Sayan Kaya, kara yoluyla Rotterdam'a geçmişti.
Polis tarafından Türkiye'nin Rotterdam Başkonsluğu'na gidişine izin verilmeyen Kaya, "istenmeyen yabancı" ilan edilip sınır dışı edildiği bildirilmişti.

Türkiye ise Bakan Kaya'nın, yaşanan tartışmanın ardından kendi isteği ile Almanya'ya geri döndüğünü açıklanmıştı.
Hollanda'nın Türk bakanlara kampanya izni vermemesi, Ankara ve Lahey arasında diplomatik krize neden olmuştu.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-40529490 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Hollanda Afrin harekatının kınanması AB ve NATO'dan destek bulamadı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'e yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle kınanması için yaptıkları önerinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO'dan gerekli desteği alamadığını açıkladı.

Rutte, Salı günü parlamentoda yapılan özel oturumda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Muhalefet partileri, Afrin harekatı nedeniyle Türkiye'nin kınanması yönündeki önerileri anımsatarak, hükümetin bu konudaki tutumunu sordu.

Bir süre dışişleri bakanlığına vekalet eden Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı Sigrid Kaag, muhalefetin Türkiye'nin kınanması yönündeki önerisi konusunda hükümetin iki hafta içinde görüşünü açıklayacağını bildirmişti.

Hollanda Başbakanı, Türkiye'nin Suriye'deki harekat nedeniyle kınanması konusunda AB ve NATO üyeleri arasında yeterli desteğin sağlanamadığını söyledi.

Rutte, Hollanda ve AB üyelerinin çoğunun Suriye'deki insani durumdan endişe duyduğunu vurguladı.

Türkiye'nin sürdürdüğü harekat nedeniyle IŞİD'e karşı verilen mücadelenin zarar görmesinden kaygılı olduklarını belirten Hollanda Başbakanı, Ankara'ya "insancıl savaş kurallarına saygı duyulması ve BM tarafından ilan edilen ateşkes kararına uyma" çağrısı yaptı.

Rutte, 18 Mart 2016'da Türkiye ile AB arasında imzalanan mültecilerin geri kabulü anlaşmasına da değindi.

Yunanistan'ın anlaşma konusundaki tutumunu eleştiren başbakan, Atina yönetiminin mültecilerin geri gönderilmesi ile ilgili ağırkanlı tutumunun sorunlara yol açtığını söyledi.

Rutte, "Doğruyu söylemek gerekirse Türkiye'nin yapılan mülteci anlaşmasına son derece bağlı kaldığını düşünüyorum" diye konuştu.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43485691 Mesajı Paylaş

Trilogy

Türkiye'deki seçimlerin ardından, Hollanda'da AB dışındaki ülkelerden seçmenlerin oy kullanmaları yasaklandı

Hollanda'da Türkiye kökenli göçmenlerin en fazla olduğu ülkenin en büyük ikinci kenti Rotterdam'da, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden seçmenlerin oy kullanmaları yasaklandı.

Yasak kararının alınmasında, Türkiye kökenli bazı seçmenlerin Pazar gecesi konvoylar, klakson ve havai fişekler eşliğinde yaptığı kutlamaların yarattığı huzursuzluğun etkili olduğu belirtildi.
Pazar günü Türkiye'de yapılan seçimlerin sonuçlarının açıklanmasının ardından Rotterdam ve çevresinde yaşayan ve Türkiye'de 24 Haziran seçimlerinde oy kullanan vatandaşlar, konvoylar eşliğinde kutlama yaptı. Türkiye kökenli seçmenlerin kutlaması sırasında yasak olmasına rağmen klakson çalınması, havai fişek atılması ve trafik kaosu yaşanması nedeniyle 70 kişiye ceza kesildi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Başbakan Mark Rutte'nin de mensubu olduğu hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD), Türkiye'de yaşanan gelişmelerin Rotterdam'da hayatı olumsuz etkilemesinin kabul edilemeyeceğini açıkladı. VVD Rotterdam Meclis Grup Başkanı Vincent Karremans, "Pazar gecesi Türkiye kökenli seçmenlerin yarattığı kaosu" ele almak üzere bir tartışma talebinde bulundu.

Karremans, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi ve seçim propagandaları gibi Türkiye'deki olayların, Rotterdam'da huzursuzluk yarattığını savundu. Hollandalı politikacı, "Artık bizim için bitti. Yabancı seçimler sadece huzursuzluğa neden oluyor. Bu konuda yeterince olumsuz tecrübeye sahibiz" diye konuştu.

'BİZ BU KONUDA AÇIKLAMA YAPMIYORUZ'
Rotterdam'da 21 Mart'taki yerel seçimlerin ardından 3 ay sonra kurulan geniş tabanlı koalisyonda yer alan VVD'nin önerisiyle, koalisyon protokolüne "sıkıntıya yol açacak seçimlerin yasaklanması" içeren bir madde kondu.

Koalisyon protokolüne eklenen madeye göre, Rotterdam'da gerginliğe yol açan AB dışındaki ülkelerin seçim yapmasına, ulusal hükümetle de istişare edilerek izin verilmeyecek.

Türkiye kökenli seçmenler, Hollanda'da Rotterdam, Amsterdam ve Deventer'deki konsolosluklar tarafından belirlenen noktalarda oy kullanıyor. Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu, son iki seçimde oy verme işlemi için Lahey'deki bir kongre merkezini belirlemişti. Hollanda'daki Türkiye kökenli sivil toplum kuruluşları, Rotterdam Belediye Meclisi'nin Türkiye kökenli seçmenlere oy kullanma yasağı konusunda henüz sessiz.

AK Parti Rotterdam Bölgesi Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Aslan ise BBC Türkçe'ye "Biz bu konuda açıklama yapmıyoruz" dedi.

Konunun henüz çok yeni olduğunu ve içeriği konusunda yeterli bilgileri bulunmadığını belirten bazı göçmen örgütleri ise Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizin, ülkedeki Türkiye kökenlileri olumsuz etkilediğine işaret ediyor. Hollanda'daki Türklerin "adeta mercek altına alınmış durumda olduğunu" söyleyen göçmen örgütlerine göre, Rotterdam'daki yasak kararının sadece AB dışındaki ülkeleri kapsaması ciddi bir ayrımcılık.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201806281034061277-turkiyedeki-secimlerin-ardindan-hollandada-ab-disindaki-ulkelerden-secmenlere-oy-kullanma-yasagi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Türkiye ile Hollanda'dan ilişkileri normalleştirme kararı: Karşılıklı büyükelçi atanacak

Türkiye ile Hollanda'nın ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldığı, iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atayacağı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Bert Koenders'le yaptığı telefon görüşmesinin ardından Türkiye ve Hollanda'nın ilişkileri normalleştirme kararı aldığını söyledi.
NTV'nin aktardığına göre, Türkiye ve hollanda karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders'in bu yılın ikinci yarısında Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtildi.

16 Nisan referandumuyla gerilen ilişkilerin ardından 13 Mart 2017'de Hollanda'yla tüm üst düzey diplomatik ilişkiler askıya alınmıştı.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201807201034379552-turkiye-hollanda-iliskileri/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter