Ekşi sözlük

Başlatan soufa, Haz 29, 2017, 02:34 ÖS

« önceki - sonraki »

soufa

Ekşi sözlükte bur yazar var. Lantrin161 rumuzlu kendisi sanirım 10 filan hava kuvvetlerinde  sözleşmeli subay olarak çalışmış. Bazen anılarıni yaziyor misal.

Kurtlanan f16

sıcak bir yaz günü öğle saatlerinde öğle bloğunda uçan bizim filonun f-16'sına kuş çarptı dediler. indi geldi uçak baktık radomun altına vurmuş, hava alığına girerken parçalanmış sonra motor da öğütmüş atmış. muhtemelen küçük bir leylek veya farklı bir deniz kuşu. hava alığının için komple kan, et parçaları filan. aldık uçağı orası açıldı burası açıldı temizlendi, motora bakıldı sorun yok. koyduk biz bu uçağı kenara sorun yok diye.

yanlış hatırlamıyorsam tüm işler bittikten sonra 2-3 gün filan uçmadı bu uçak. sürenin sonunda filodan emir geldi ege'ye çıkıcaz hemen 4'lü kol hazırlayın. 4'lü kolun bir uçağı da bu. verdik uçağı filoya pilot geldi atladı içine motor çalıştırdı kontrolleri yapıyor tak kesti motoru. hayırdır abi demeye kalmadı "yapacağınız işi skiim" gibi bir küfür etti yardırdı yedek uçağa kalktı gitti başka birşey demeden.

neyse döndüler geldiler, pilota sorduk abi noldu neden bıraktın uçağı diye, "oğlum uçağın içinde kurt gördüm böyle fiti fiti dolanıyordu, bir de havalandırmadan leş gibi koku geliyordu sandalyenin altında fare mi öldü amk diye bıraktım" dedi. uçağı hazırlayan makinist yemin ediyor vallah billah koku yok, kurtta görmedim ben diye hassiktir dedik koşturduk uçağın başına.

uçağı şeltır derler böyle beton sığınağın içine koymuşlar. kanopiyi açmamızla o kokuyu o görüntüyü tarif edemem. yüzlerce beyaz kurt fiti fiti dolanıyor her yerde, bir de leş kokusu gibi bir koku sarmış uçağı aboooooo....

"lan sen nerde hazırladın bu uçağı?" dedim makiniste, eleman açığa çektik güneşin altında hazırladım dedi. tam o anda uyandım mevzuya güneşi görünce kurtlar kuytuya kaçmışlar o nedenle bizim makinist görmemiş. e dedik peki bu koku nerden geliyor? ordan atladı bizim havalandırma teknisyeni açalım bakalım air condition sistemini ordandır belki.

açtılar artık, bir de ne görelim meğerse bizim uçağa çarpan kuşun yarısı bu air condition içine böyle komple etli kemikli sıvanmış, her yer kuş artığı. çarpmadan sonra kontrol ederlerken sistemi çalıştırmışlar ama kuş çarpmalarında karakterisik bir yanık kokusu gelir hem o koku nedeniyle hem de daha etler taze olduğundan durumu farketmemişler. air condition girişine de bakmışlar ama birşey görülmeyince artık burasının temiz olduğunu düşünmüşler, motorun kuşu komple öğüttüğüne karar vermişler. fakat bizim kuşun yarısı o sıcağın altında tam bir kurt deryasına dönmüş. bizim hat komutanı görünce delirdi, "sakın kimseye söylemeyin milletin daşşak malzemesi oluruz efsane oluruz yıllarca bizi anlatırlar kuvvette uçak kurtlandıranlar" diye bin defa tembih etti.

artık o air condition sistemi kaç defa çamaşır suyundan geçti, nelerle temizlenmedi ki. üssün doktoru geldi tifo tifüs olmasın diye temizleyen ekibe aşı yaptı. bazı malzemelerden koku çıkmadı el altından yalvar yakar ne dümenlerle malzeme değiştirildi. yok arkadaş biz topluyoruz sistemi amk kurtları gene bir yerlerden çıkıyor. olayı da anlatamıyoruz millete, filo noldu lan uçak diyor, bizim komutanlar ne o uçak neden yatıyor diyor. artık yalan kıvırmaktan bahane kalmadı, bizim hat komutanının da sabrı taştı "skerim yapacağınız işi, atın şu uçağı açık alana 50 derecede pişsin amk kurtları sonra temizleriz" dedi. attık uçağı artık dışarı bir hafta kaldı öyle güneşin alnında sonra kurt murt kesildi. kesildi de o ara mevzu duyulmuş herkes bizle dalga geçiyor uçak kurtlandıran ekip diye. ulan üssün tarihine geçtik, ne alay ettiler bizle be.

Veya cn235

mevsim sıcak bir yaz ayı.cn-235 casa karadeniz'de bir yerlere göreve gider, içinde zamanın üs komutanı da vardır. görev icra edilir ve adet olduğu üzere gidilen yöredeki askeri erkan, valilik, belediye başkanı vs devlet görevlisi ziyaret edilir. belediyeyi ziyaret sırasında askerleri çok seven yörenin belediye başkanı "paşam size de uygun olursa buzhaneden biraz balık aldırayım uçağa yüklesinler, götürün üsse askerlere yedirirsiniz buraların balığı güzeldir." teklifini yapar. olurdu olmazdı derken mevzu ölümü gör paşam götürürsüne gelir ve ister istemez uçağa yaklaşık 500 kilo kadar hamsi yükletilir. hamsiler içlerine buz kalıpları yerleştirilmiş tahta kasalara konmuştur. bu arada belirtmemiz gerekirse uçak pulman olarak tabir edilen yolcu versiyonundadır ve içinde bildiğimiz yolcu uçaklarındaki gibi sıra sıra koltuklar vardır. hamsiler sadece bagaj olarak kullanılan arka kargo kapağı üzerine konulabileceğinden oraya konulmuştur.

teşekkürler edilir, vedalaşılır ve üsse dönüş yolcuğu başlar. tam inişe gelirken havada bir emir gelir ve bir kaç bacaktan oluşan bir görev uçuşu zaten havada diye bu uçağa verilir. emir demiri keser hesabı görev yapılır ve planlanandan bayağı bir geç saatte gelip gece vakti üsse inilir. balıklar da bozulmamıştır ama hemen indirilip mutfağa gönderilir (akabinde askere pişirilir ve afiyetle yenilir.) uçak da kontrollerin ardından kapıları kapatılarak emniyete alınır.

uçak birkaç gün uçmaz ve kapıları açılmadan bekler. bir kaç gün sonra ise görev uçuşuna verilmiştir ve hazırlanması lazımdır. ancak uçağın kapılarının açılmasıyla müthiş bir balık kokusu resmen dışarıya doğru patlar. meğerse uçak havada dolanırken buz erimiş, eriyen buzlar balıkların kokularını da alarak açılır kapanır kargo kapağının altından sızmış ve uçağın zemini boyunca ilerleyerek tüm uçağı kaplamış, o sıcağın altında kalarak da geride feci bir koku bırakarak buharlaşmştır.

tüm uçak itinayle sökülür, tüm zemin panelleri kaldırılır, koltuklar çıkartılır, zeminden geçen tüm kablolar ayıklanır, arka kargo kapağı çıkartılır ve en ufak parçasına varıncaya dek ayrılır. tüm uçak günlerce deterjanlarla, çamaşır suları ile silinir, temizlenir. ama o konu ne mümkün çıksın. tüm bakım ekibi sırayla birkaç hafta boyunca uçağı nöbetleşe temizler. en sonunda uçak her tarafı açık şekilde 15 gün havalandırılmaya bırakılır ve tüm askeri disiplini etkileyen o balık kokusunun hakkından bu şekilde gelinir. Mesajı Paylaş

murattekin

Kurtlanan F-16'ya çok güldüm. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

DelKu

Yalnız adamın nicki  Lantirn161 Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter