Çin'in Uzay Çalışmaları

Başlatan The Thing, Haz 15, 2017, 09:17 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Haz 15, 2017, 09:17 ÖS Last Edit: Tem 19, 2017, 01:42 ÖS by Yönetim
Çin Uzay Teleskobu Fırlattı

Çin gama, x ışınları ve kara delikleri gözlemlemek için ülkenin ilk uzay teleskobunu yörüngeye gönderdi.
Şinhua ajansının haberine göre, uzay teleskobu ülkenin kuzeydoğusundaki Gobi Çölü'nde bulunan Ciuçien Üssü'nden fırlatıldı.

Uzun Yürüyüş (Çangcıng) 4B roketiyle dünyadan 550 kilometre uzaklıktaki yörüngesine fırlatılan 2,5 ton ağırlığındaki teleskop, uzaydaki kara delikler ve değişimleri, gama ışını patlamalarını ve manyetik alanları gözlemleyecek.

Çinli bilim adamları teleskobu, pulsar adı verilen titreşen yıldızlar vasıtasıyla uzay araçlarının yönlerini nasıl bulacağını araştırmak ve gama ışınlarının yerçekimsel dalgalara tepki vermesini gözlemlemek için de kullanacak.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/cin-uzay-teleskobu-firlatti,J8lAJ03aNE-VZAlH609lBQ Mesajı Paylaş

The Thing

Çin X-ray uydusunu tüm bilim insanlarının açacak


Ülkenin ilk X-ray astronomi uydusu "Huiyen"den gelecek verilerin, kara delikler, manyetik alanlar ve diğer uzay yapısı araştırmalarına katkı sağlaması bekleniyor.

Çin'in yörüngedeki ilk X-ray astronomi uydusu "Huiyen"in (İçgörü), dünyadaki tüm bilim insanlarının hizmetine açılacağı bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, bu uydu, kasım ayı itibarıyla düzenli gözlem faaliyetlerine başlayacak ve uydudan elde edilecek veriler, dünyadaki tüm bilim insanlarının kullanımına sunulacak.

"Huiyen" adı verilen iki buçuk ton ağırlığındaki sabit X-ray modülasyon teleskobunun, yörüngedeki ikinci gününde dünya yüzeyindeki istasyona başarıyla veri transferi gerçekleştirdiği, onuncu gününde ise bir gama ışını patlaması saptadığı belirtildi.

Uydunun, uzaydaki kara delikler, güçlü manyetik alanlar, pulsarların (titrek yıldız) iç yapısının araştırılmasında uluslararası bilim insanlarının çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Projeyi yürüten Çin Bilimler Akademisi yetkilisi Song Limin, yörüngedeki uydunun düzenli gözleme başlamadan önceki dönemde, ekipmanların kalibre sürecini tamamlayacaklarını duyurdu.

"Huiyen", ülkenin batısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezinden 15 Haziran'da uzaya fırlatılmıştı.

Çin'in ilk X-ray teleskobunu taşıyan uyduyla beraber yüksek, orta ve düşük enerjili olmak üzere üç adet küçük gözlem uydusu da yörüngeye gönderilmişti.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/cin-x-ray-uydusunu-tum-bilim-insanlarinin-acacak,eeK2mjxBzECOUICpuBX_eA Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter