Filipinler

Başlatan Defence, Haz 15, 2017, 08:26 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

ABD'den Marawi'de Filipinler ordusuna destek

Filipinler'de DEAŞ bağlantılı Maute örgütünün kuşatması altındaki Mindanao eyaletine bağlı Marawi kenti yakınlarında ABD birliklerinin beklediği bildirildi.

New York Times'da yer alan habere göre, Filipinler Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla, düzenlediği basın toplantısında, sıkıyönetim ilan edilen Mindanao'nun Marawi kenti yakınlarındaki ABD personelinin, Filipinli askerlere bilgi sağladığını ancak tam sayıları ve özel misyonları hakkında bilgisi olmadığını belirtti. Padilla, kendilerini savunmaları için tüfek taşımalarına müsaade edilen ancak çatışmaya girmelerine izin verilmeyen Amerikan askerlerinin sadece destek sağladığını ifade etti. Tuğgeneral Padilla, ABD birliklerinin kente yakınlıklarına dair bilgi vermedi.

ÇATIŞMALARDA 89 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Marawi'deki çatışmalarda şimdiye kadar 29'u sivil 89 kişi hayatını kaybetti, 191 militan öldürüldü. Filipinler'de ordu, 23 Mayıs'ta, Marawi'de ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu İsnilon Hapilon'a operasyon düzenlemiş, çıkan çatışmalarda terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı Maute örgütü militanları Marawi'yi kuşatmıştı.

Ordu, 31 Mayıs'ta Marawi'nin yüzde 90'ında kontrolü sağladığını duyurmuştu. Ülkede adam kaçırma ve bombalı saldırı eylemleri düzenleyen Maute örgütü, Abdullah Maute ve kardeşi Ömer tarafından 2012'de kurulmuştu. Maute, Nisan 2015'te DEAŞ'a bağlılığını ilan etmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/402137/abdden-marawide-filipinler-ordusuna-destek Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Filipinler: İnsan Hakları Komisyonu'nun bütçesi yıllık 20 dolara düşürüldü


Filipinler Kongresi'nin alt kanadı olan parlamento , ülkenin uyuşturucuya karşı yürüttüğü tartışmalı savaşı inceleyen İnsan Hakları Komisyonu'nun bütçesini senelik 20 dolara düşürdü. Değişikliğe 119 vekil destek verirken 32 vekil karşı çıktı.

Meclis Başkanı Pantaleon Alvarez, komisyonun "işe yaramaz" olduğunu söyledi. Muhalefet ise bu hamlenin, uyuşturucuya karşı savaşta izlenen politikalara sert eleştiriler getiren İnsan Hakları Komisyonu'nun bilinçli olarak cezalandırılması olduğunu savunuyor. Muhalefetin eleştirilerine bir televizyon programında yanıt veren Meclis Başkanı Alvarez, "Suçluları korumak istiyorsanız bütçenizi de suçlulardan alın" dedi ve ekledi: "Hükümetten o kadar para almalarına rağmen neden işlerini yapmadılar?"

Bütçe 15 milyon dolardı

Filipinler'de Rodrigo Duterte devlet başkanı olmasının ardından başlatılan uyuşturucuya karşı savaş politikasının ardından binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu politikanın amacı ülkedeki uyuşturucu ticaretini yok etmek olsa da, silahlı çatışmalarda çok sayıda kişinin öldürülmesi uluslararası tepki çekmişti.

İnsan Hakları Komisyonu 2018 için 34 milyon dolar bütçe talep etmişti. Hükümet ise başlangıçta o bütçenin yarısını ödemeyi teklif etmişti. Komisyonun 2017 bütçesi de 15 milyon dolardı. Kongre üyesi Edcel Lagman, bu değişikliğin "Anayasayla yaratılmış ve bağımsız bir komisyon olan İnsan Hakları Komisyonu'nun idam fermanı" olduğunu söyledi.

Yasanın şimdi de senatoda oylanması gerekiyor. Ancak senatoda da Duterte yanlıları çoğunlukta olduğu için yasanın buradan da geçme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41244704
Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, Filipinler'e 5 bin ücretsiz Kalaşnikof gönderdi

Rusya'nın Filipinler Büyükelçisi Carlos Soretta, Rusya'nın aralarında Kalaşnikof şirketinin ürettiği AK-100 tüfeklerinin de bulunduğu silahların sevkiyatının ilk bölümünü ücretsiz olarak yapacağını söyledi.

Sputnik'e konuşan Soretta "Kalaşnikof'un 5 bin AK-100 saldırı tüfeği, bir milyon mermi ve 20 askeri kamyonet hediye olacak" dedi.
Soretta, silahların gemi ile yola çıktığını ve 22 Ekim'de Filipinlere ulaşacağını belirtti.

Daha önce de Sputnik'e konuşan savunma sanayiinden bir kaynak Rusya'nın anlaşmayı uygulamaya başladığını söylemişti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bu yıl gerçekleştirdiği görüşmede Rusya'dan silah almak istediklerini söylemişti. Bu adım, Filipinler'in Washington'dan silah almayı reddetmesinin ardından gelmişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710161030616346-rusya-filipinler-bes-bin-ucretsiz/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rus savaş gemileri Filipinler'de

Rus savaş gemileri, ABD ile ilişkileri bozulduktan sonra Rusya'ya yaklaşan Filipinler'in başkenti Manila'da

Rus donanmasına ait silah yüklü iki deniz altı ve üç savaş gemisi Filipinler'in başkenti Manila'ya demirledi. Donanma yetkilileri, yeni savunma ilişkisi kapsamında Filipinler'e silah ve askeri araç bağışlandığını belirtti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin eski yakın savunma müttefiki Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkileri bozulduktan sonra Rusya'ya yakınlaşması nedeniyle Rus Deniz Kuvvetleri'nin Pasifik Filosu bu yıl Filipinler'e üçüncü liman ziyaretini gerçekleştirdi.

Yetkililer ayrıca 5 bin AK-100 saldırı tüfeği, bir milyon mermi ve 20 askeri kamyonetin de gelen mühimmat arasında olduğunu aktardı.

Rusya Pasifik Filosu Komutan Yardımcısı Eduard Mikhailov, "İki ülke arasındaki dostane ilişkilerin simgesi haline gelen bu limanın bölge güvenlik ve istikrarına katkı sağlanması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.

Filipinler askeri sözcüsü, donanma çıkarmasının, Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun önümüzdeki hafta yapılacak Güneydoğu Asya Savunma Bakanları toplantısında ABD'li mevkidaşı James Mattis ile bir araya geleceği zamana denk geldiğini bildirdi.

Rusya ve Filipinler'in gelecek hafta askeri lojistik alanında geniş kapsamlı bir güvenlik işbirliği anlaşması imzalaması bekleniyor.

http://tr.euronews.com/2017/10/20/rus-savas-gemileri-filipinlerde Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ve Filipinler'den bir ilk

Rusya ve Filipinler arasında askeri teknik alanda ilk anlaşma imzalandı. Anlaşma RPG-7V bomba atarları ve onun için gerekli olan mermilerin sevkiyatına yönelik.

Manila'nın silah sevkiyatı konusunda yönünü Moskova'ya çevirmesinin ardından Rusya ile Filipinler arasındaki ilk anlaşma imzalandı. Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport Başkanı Aleksandr Miheyev ve Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana RPG-7V bomba atarları ve onun için gerekli olan mermilerin sevkiyatına yönelik bir anlaşmayı imzaladı. Anlaşmanın ayrıntıları ile ilgili bilgi verilmedi.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun da katıldığı imza töreni Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üye ülkeleri ve diyalog partnerleri savunma bakanları arasındaki toplantı kapsamında gerçekleşti.

Şoygu, Rusya'nın Filipinler'i bölgedeki stratejik bir partner olarak gördüğünü ve savunma alanındaki işbirliğini geliştirmek istediğini ifade etti. Lorenzana da iş birliği için teşekkür etti.
Rusya'nın Filipinler Büyükelçisi Carlos Soretta, Rusya'nın Filipinler'e Kalaşnikof'un 5 bin AK-100 saldırı tüfeği, bir milyon mermi ve 20 askeri kamyonet hediye ettiğini söylemişti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bu yıl gerçekleştirdiği görüşmede Rusya'dan silah almak istediklerini söylemişti. Bu adım, Filipinler'in Washington'dan silah almayı reddetmesinin ardından gelmişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710241030728481-rusya-filipinler-askeri-anlasma/ Mesajı Paylaş

Donanma

Bir zamanlar Amerikan donanmasının en büyük deniz üslerinden birini barındıran Filipinler elden gitti. Şimdi sırada Endonezya var. Mesajı Paylaş

Revolver

Bizim için çuval hadisesi neyse Endonezya için de genel kurmay başkanlarının uçaktan indirilip Amerika vizesinin verilmemesi aynı şeydir. Endonezya halkının kalbini bir daha zor kazanır coniler Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter