Arnavutluk’un En Güzel Yerlerinden: Kruja

Başlatan yilmaz, Haz 13, 2017, 12:03 ÖÖ

« önceki - sonraki »

yilmaz

Arnavutluk'un en güzel yerlerinden biri olan Kruja, başkent Tiran'a sadece 20 km. mesafede bulunuyor. Şehir Akçahisar veya Kroya adıyla da bilinmektedir. Yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalan Kruja'da gezerken kendinizi hiç yabancı hissetmiyorsunuz. Kruja gezisi esnasında tarihi birçok yapıya rastlamanız mümkün. Arnavutluk gezinize bu güzel şehri mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz. Dilerseniz sizler için bu tarihi şehirde görmenizi önerdiğimiz yerlerden oluşan listemize birlikte göz atalım.

Kruja Gezilecek Yerler

1. Bektaşi Tekkesi
Bektaşiliğin önemli merkezlerinden biri olan Sarı Saltuk Türbesi, naifliği ve sadeliği ile insanın içinde huzur hissi uyandırıyor. Bahçedeki zeytin ağacının ise Osmanlı Devleti'ne büyük sorunlar yaratan İskender Bey tarafından dikildiği rivayet edilmektedir. Balkanlarda İslamiyet inanışının yayılmasında bu tekkelerin etkisinin büyük olduğunu söylememiz gerek.

2. Kruja Kalesi
Dönemin en heybetli yapılarından biri olan kalenin yapımının 5. yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. Şehrin en yüksek noktasında bulunan kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Kale, son olarak restorasyon çalışmalarının ardından İskender Bey Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır. Müzede Arnavutların ünlü lideri İskender Bey'e ait birçok heykel ve farklı eşyaları inceleme fırsatı yakalıyorsunuz. Bu arada kalenin muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu da belirtmemiz gerek.

3. Esad Toptani Paşa Konağı
Kalenin içinde bulunan Esad Toptani Paşa Konağı da görülmesi gereken yerlerden biri. Bektaşi geleneğinden gelen Esad Toptani Paşa'nın konağı günümüzde etnografya müzesi olarak değerlendirilmektedir. Müzede geçmişe dair kullanılan birçok eşyayı görmeniz mümkün.

4. Eski Osmanlı Çarşısı
Balkanlardaki birçok çarşı birbirine benzer. Kale içinde bulunan Eski Osmanlı Çarşısı da benzerine birçok Balkan ülkesinde rastlayabileceğiniz tarihi ve keyifli çarşılardan biri. Şehirden bu güzel çarşıyı görmeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

5.Eski Osmanlı Pazarı
Kruja, Balkan turu düzenlediğinizde mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri. Çok büyük bir şehir olmadığı için şehre yarım gün ile 1 gün arası ayıracağınız bir süre şehri gezmek için yeterli olacaktır. Kruja'ya ülkemizden uçuş bulunmuyor. Bu nedenle başkent Tiran'a düzenlenen seferler için uygun uçak bileti seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Tiran'a geldikten sonra yaklaşık 1 saatlik keyifli bir yolculuğun ardından bu sevimli şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/arnavutlukun-en-guzel-yerlerinden-kruja/ Mesajı Paylaş

commandos

Arnavutlukta güvenlikle ilgili sıkıntıların olduğunu duymuştum. Özellikle Makedonyaya gittiğimde oradaki Arnavut asıllı bir arkadaşım da sıkıntılı olduğunu söylemişti. Pek gitmeyi önermedi, özellikle de onlara göre yabancı plakalı araçla. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

catfish

Haz 13, 2017, 01:12 ÖS Last Edit: Haz 14, 2017, 05:51 ÖÖ by catfish
Ben, yaklaşık sekiz sene Arnavutluk'ta, ve nüfusunun %90'ı Arnavut olan Kosova'da yaşadım. Bu bölgelerde,  bir Türk için, en ufak bir güvenlik sıkıntısı bile söz konusu değil. Arnavutluk'un her yerinde gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz. Ve Türk olmak, çoğu kapıyı da açar. Makedonya'nın belli bölümleri, Büyük Arnavutluk hayalinin sınırları içinde kaldığı için, Makedonlar Arnavutlar'ı pek sevmezler.  Mesajı Paylaş

commandos

Sayın @catfish önerinizi dikkate alıp ata topraklarıma bir ziyaret gerçekleştireceğim. Gideyim bi göreyim istiyorum çok Allah nasip ederse. Mesajı Paylaş
-Albert Sorel-

southwater

Arnavutlar Avrupa'nın zengin ülkelerinde tehlikelidir.
Önemli uyuşturucu ticareti, özellikle UÇK zamanlarında bunlara ihale edilmişti, finansman için.
Sert adamlardır vesselam.
Çoğunun da dedesi, anası falan etnik Türk'tür.
Seviyorum ben bu insanları
ama
Arnavut inadı diye bir şey var; Nuh der, aleyhisselam demez vesselam (Ramazan mode: ON) Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

putty

Haz 14, 2017, 09:38 ÖÖ Last Edit: Haz 14, 2017, 09:41 ÖÖ by putty
Arnavutların yapması gereken bir şey var. Tekrar Hristiyanlık dinine geri dönmeleri gerek. % 30 u zaten Hristiyan kalan % 70 de fazlada oyalanmadan vaftiz olsun dinlerine geri dönsünler ülkelerini de bu kara basandan kurtarsınlar Avrupa ailesine hak ettikleri yere katılıp geleceklerini kursunlar. Yoksa ilelebet böyle kenarda itilmiş kakılmış izole edilerek yaşarlar. Başka hiç bir çareleri yolları yok. Zaten büyük bir hızla Hristiyanlığa dönüyorlar ama biraz daha acele etmeleri gerek. Avrupa'nın ortasında Müslüman devlet mi olurmuş Mesajı Paylaş

sadalone

Hristiyanlık mı kaldı illa döneceklerse ateist olsunlar o Avrupa'da daha iyi prim yapar.Hem Arnavutlar bizim kadar radikal değildir muhtemelen,din yüzünden pek sorun yaşayacaklarını sanmıyorum.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Adamların paraya ihtiyacı var. Bence Musevi olsunlar, para onlarda sonuçta ;)

Putty muhabbeti çevirdiğin yere bak ;D Mesajı Paylaş

commandos

Aslında doğa açısından çok güzel yerler var Balkanlarda. Hem ucuz ülkeler de. Ama yeterli reklam ve turizm fırsatları yok. Hatta yeni yeni artmaya başladı desek yalan olmaz. Ben bu bayram arkasını birleştirip şöyle 2 hafta arabayla Balkan turu yapacaktım (Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna, Arnavutluk, Karadağ) ama bi dahaki bayrama kaldı artık. İnşallah o zamana gidicem görücem güzelim Rumeliyi... :) Mesajı Paylaş
-Albert Sorel-

putty

Yunanlı tatile İtalya ya Fransa ya İspanya ya geçiyor biz vize yok diye Makedonya, Saray Bosna Arnavutluk filan. Börek yiyorlar karışık et yiyorlar geliyorlar. Güzel olduğundan filan değil vize siz gidilecek yer yok ondan. Mesajı Paylaş

commandos

Putty, aslında vizesiz olamsından çok kültürel yakınlık diyelim. Biz gittiğimiz yerlerde aç kalmayı sevmeyiz. Damağımıza göre yemek ararız. Bunun en belirgin özelliklerinden biri de gittiğimiz yerde muhakkak Türk restoranı var mı diye bi yoklarız. Tabiki bunun yanında vizesiz olamsı, ucuz olması da var ama doğası ve kültürünü de göz ardı etmemek gerekir. Mesajı Paylaş
-Albert Sorel-

southwater

İlaveten, paramız da yetiyor. Ben o kadar da kötü görmüyorum, oralara daha sık gidelim, iş kuralım, evlenelim vs.
(evlenme kısmını desteklersiniz elbette. hem milli takıma uzun boylu basketçiler de lazım. haydi Novi Sad'a!) Mesajı Paylaş

putty

Bizi sevdiklerini sanmamız başka bir hata. Hiç bir Arnavut Türkleri sevmez ister Müslüman ister Hiristiyan olsun. Yunanlılar Arnavutlardan daha çok seviyordur Türkleri. Mesajı Paylaş

commandos

Yok putty daha neler!. Ben hiç dediğin tarzda bir Arnavuta rastlamadım. Kendi sülalem de dahil. Mesajı Paylaş
-Albert Sorel-

southwater

Yunan ve bulgar'a biraz rakı içir.
Bak bakalım milletine nasıl da küfredecekler Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter