Uydu Yol Haritası Çalıştayı

Başlatan The Thing, Haz 07, 2017, 12:22 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İtalyan Telespazio firması ve BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Ankara'da Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri'(EGNSS)'nin Avrupa'ya komşu coğrafyalarda ve özellikle Türkiye'de kullanımına yönelik uygulama alanlarının ve yol haritasının ele alındığı iki günlük bir çalıştay düzenlediler.

Çalıştayda, söz konusu uydu teknolojilerinin Türkiye'de çok modlu sektörlerdeki hizmet ve uygulamalarının örneklerine de yer verildi. Avrupa Birliği'nin Ufuk 2020 isimli yenilikçilik programı kapsamında başlayan, Avrupa uydu navigasyon teknolojilerinde kapasite geliştirmeyi amaçlayan ve Avrupa'nın EGNOS ve GALILEO gibi Küresel Navigasyon Uydu Sistemlerinin çok modlu uygulama alanlarında kullanımını hedefleyen BEYOND isimli projenin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında analiz edilen coğrafi bölgeler Doğu Avrupa ve Akdeniz olarak seçilmiştir. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye de proje kapsamındadır.

PROJE TEMMUZ AYINDA TAMAMLANACAK

2015 yılında başlayan BEYOND projesi Ufuk 2020 programının bir parçası olarak Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan, Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı (GSA) tarafından yönetilen ve Avrupa Uydu Hizmetleri Sağlayıcısı (ESSP) tarafından koordine edilmektedir. İtalyan Telespazio firması projenin Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerine yönelik çalışmaların yürütüldüğü 3000 numaralı iş paketinin lideridir. Proje 2017 yılının Temmuz ayında sonlanacaktır.

Düzenlenen konferans bazı sektörlere özellikle odaklandı : Uydu tabanlı hassas konum belirleme teknolojilerinin karayollarında geçiş ücretlendirmede ve diğer bazı acil durum yönetim hizmetleri kapsamında kullanımı, demir yollarında sinyalizasyon sistemlerinde kullanımı, deniz ulaşımındaki kullanımları, havaalanlarında Apron Yönetim Hizmetlerindeki kullanımları ve bazı diğer konum tabanlı hizmetler uygulamaları bu kapsamda ele alındı. Çalıştay mevcut olan ve Avrupa'da yeniliçi bir şekilde kullanılmaya başlayan uydu tabanlı navigasyon teknolojilerinin detaylarının irdelenmesi için önemli bir fırsat sundu ve Avrupalı ve Türk paydaşların bir araya gelerek gereksinimlerin anlaşılması ve işbirliği fırsatlarının değerlendirilebilmesine yönelik bir platform oluşturdu. Türkiye'nin özellikle çok modlu ulaştırma uygulamalarında ve diğer alanlarda uydu tabanlı navigasyon teknolojilerini gündelik hayatta kullanabilmesine yönelik bir yol haritası da çalıştay kapsamında ele alındı. 

İLGİ GÖRDÜ

Çalıştaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın farklı Genel Müdürlükleri'nden ve kurumlarından yoğun katılım oldu. Özellikle projenin paydaşı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve TCDD, TCDD Taşımacılık, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Denizcili ve İç Sular Genel Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Kara Yolları Genel Müdürlüğü, PTT, AFAD, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Türksat gibi kurum ve kuruluşlar ile Avrupa Uydu Hizmetleri Sağlayıcısı, Türkiye'deki Üniversitelerden akademisyenler ve araştırmacılar, ve yerli Uzay, Havacılık, Ulaşım ve Konum tabanlı Hizmetler gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalar çalıştaya katılım sağladılar. Mesajı Paylaş

HDS

Tübitak Uzay'dan Egemen İmre'nin gayet düzgün ve tane tane, epey de eğlenceli şekilde geçmiş, günümüz ve geleceğini tartıştığı bir "Evrim Ağacı" programı.

"Türkiye'nin Uzay programı ve Geleceği"

Egemen üniversitede de zaten son deree girişken, konuşkan ve eğlenceli bir adamdı. Tübitak-Uzay da doğru adamı "yetkilendirmiş".  ;) Mesajı Paylaş

hergeleci

Iki cocuk kisitli imkanlariyla koskoca rezil basinimizin yapamadiginin daha iyisini part-time yapmislar. Patreonda desktekci oldum; yollari acik olsun.

Bu arada konu ile ilglu: Sile ve Fethiye bolgelerinin firlatma bolgesi olarak dusunulmesi ilginc. Ekvatora yakin yurt disi bir bolgede firlatma ussu dusunulemez mi? Mesajı Paylaş

merzifonlu

Ağu 21, 2017, 08:21 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2017, 08:30 ÖÖ by merzifonlu
@hergeleci, Düşünülebilir elbette. Önerim: Endonezya'dan bir adayı ya satın alalım ya da 99 yıllığına kiralayalım. Asya ekonomisine yakın olacağından, endüstriyel altyapı desteği ucuza gelecektir. Pulau Pini Adası olabilir örneğin. Mesajı Paylaş

HDS

Egemen'in söylediklerinden şunlar özetlenebilir mi?

* Şu anda Optik Mükemmelliyet Merkezi Göktürk-2'dekinden "çok daha iyi" bir kamera üzerinde çalışıyor.
* Hall Effect motor projesi epey almış başını gitmiş.
* Genel olarak uydu yer kontrol ve uzay aracı kontrol yazılımlarında epeyce ilerlemişler.
* Rasat ve Göktürk-2'de kendi "görev bilgisayarı"mız uçuyor.
* Göktürk-2'de veri aktarımı konusunda kendi donanım ve yazılımımız uçuyor.
* Rasat 6. yılını doldurdu, devam ediyor.
* Türksat-6 içinde epeyce bir "yerlilik" payı varmış.
Mesajı Paylaş

hergeleci

@merzifonlu hocam ben Somali'yi dusunuyordum. Hatta askeri us falan kuskulaniyordum boyle bir sey yaparlar mi diye. Salla Hint okyanusuna gitsin.

Acikcasi birinci elden sunlari duymak umut ve guven verdi. Gokturk-3 SAR'dan haber var mi bu arada? Mesajı Paylaş

commandos

Fırlatma üssü olarak bir ara Konya dillendiriliyordu. Sanırım çabuk yok oldu bu düşünce. Yurtdışında bir fırlatma üssü olması ne kadar stratejik ve sağlıklı olur. Yarın öbür gün daha sistematik ve kapsamlı casus uydular yada benzeri gereçler fırlatmak istediğimizde yurtdışında bulunan fırlatma üssüne nakil, hazırlık ve fırlatma aşamaları herhangi bir sabotaj yada karşı hamleye ne kadar hazırlıklı ve güvenilir olur. Bunları da irdelemek gerekir diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Sabri Ünal

Özel bir firma Malta'da ticari amaçlı uydu fırlatma merkezi kurmayı düşünüyordu. Yani artık Somali veya Cibuti bir yerleri ticari amaçlı biz de düşünebiliriz. :) Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

merzifonlu

Ağu 21, 2017, 08:11 ÖS Last Edit: Ağu 21, 2017, 08:40 ÖS by merzifonlu
@hergeleci ve @commandos; Somali olur, lokasyon açısından sorun yok. Ancak o ülkenin etrafında gelişmiş ekonomi bulunmuyor. Her şeyi buradan taşımak gerekecek. Bir şey inşa edeceksen bile taşıma malzeme ile inşa edeceksin. Örneğin sıvı hidrojen üretecek ve depolayacak tesisler gerekecek. Yanı başında Malezya, Endonezya ve hatta Çin, Kore vs varken oradan getirtirsin mühendisi ve malzemeyi, buradan taşımazsın. O bakımdan Endonezya dedim.

Çalışanın sosyal hayatı da önemli, gelişmiş endüstri demek gelişmiş eğlence sektörü demek. Somali'de eğlenmek için nereye gidecekler?

Bir husus daha var, velev ki paramız yetişmedi ve uzay üssüne mali ortak aradık, Malezya ve Endonezya mı daha kolay para çıkartır, Somali mi? (Müslüman olmayan ülkeler bizimle daha zor girerler ortaklığa, o bakımdan Müslüman ülkeleri örnek gösterdim)

Fransa denizaşırı toprağından fırlatırken güvenlik sorunu olmuyorsa, bizim için de olmaz.

Not: Fırlatma normalde doğuya doğru olacağından, ilk aklıma geliveren ada uygun olmayabilir. Ama Endonezya bir adalar ülkesi. İllaki uygun bir adaları, olmadı kayalıkları vardır. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 21, 2017, 08:27 ÖS Last Edit: Ağu 21, 2017, 08:53 ÖS by putty
Denizde bu füzeleri atmak mümkünmüdür acaba bunun üzerinde çalışmak lazım. Başarılır ise bu sorun en mükemmel şekilde çözülmüş olur. Okyanusa bir füzeyi götürür ateşleriz. Alçak yörüngeye şüphesiz olur deniz altılar bile benzer güçte kıtalar arası füzeler atıyorlar bir özel plalatform gemiden neden atılamasın. Daha büyük füzeler için sorun olabilir ama bence mühendisliğin sonu yok ona da çare zorlanabilir. Başkaları yapmamış çünkü füze atabilecek ülke olupta yer sorunu olan çok ülke yok. Bir İsrail var oda alçak yörünge için kendi topraklarında bir şeyleri zorlayarak yapıyor. Bu İsrail in yaptığı şey yani batıya doğru füze atma zorlaması neyse onu bizde KKTC den yapabiliriz buna bir seçenek. Başka ülkelerden ikili ilişkiler üzerinden bir şeyler yapmak mümkün ama bunu ilelebet sürdürmek çok can sıkıcı olur. En kolayı ya kendi toprağımızdan zorluklarına rağmen İsrail in yaptığı gibi fırlatmak yada denizden fırlatmak. Tam bağımsızlığın yolları zorlanmalı yoksa Somali den atmanın bir anlamı pek yok onun yerine veririz parayı Hindistan Rusya Ukrayna atar uzaya aynı şey.

Burasını da yarı espiri yarı ciddi gibi ekliyorum 3. çözümünde şöyle. Çin in suni  adaları gibi bir tane ada yapmamız için  okyanusta yer aradım ve buldum. Seyşellerde derinliği 100 m olan en yakın karaya 700 km olan yani tüm kıta sahanlıklarından açıkta olan yerler var. Buralardan birine bir platform sabitleyelim büyük bir iş olsun ama ilelebet bizim suni adamız gibi okyanusta dursun egemenlik ilan ederim. Allahın denizi sonuçta. Seyşeller civarında böyle sığlıklar var en yakın adaya 700 km ama 100 metreye kadar sığlaşan yerler var. Başka yerler de çok var ama Şeyseller kızıl denizden çıktım mı karşında ve doğuya doğru dünyanın yarısı var. Kaya dolgu bile yapılabilir 5 yılımızı alır orayı kaya ile doldurmak ve üstüne bir fırlatma üssü yapmak. Kızanlar olur ama bir fırlatma üssüne ihtiyacımız var kusura bakmayın biz Akdeniz ülkesiyiz çaresiz kaldık deriz birazda yumruğumuzu da sıkarız sıkıysa mani olun deriz.
Adayı yapacağımız yer burası alabildiğine düz ve 100 m sığlıkta bir su altı platosu. En yakın ada 700 km uzakta yani Antalya dan Mısır a olan mesafenin bir yarısı kadar daha fazlası. Uluslar arası hukuka göre açık deniz burası. burası bizim kıyamete  kadar sahibi olacağımız tek deniz aşırı toprağımız olacak ve hep bir karış bir karış büyütülebilir. 1 km2 olsa bize yeter fazlası ile. Bir orta boy baraj kadar kaya dolgu olacak gemi ile kayaları taşırız. Yanı başında İngiliz Fransız adaları var onlardan dahamı edepsizce. Biraz şok edici ama uzaya kapız kapalı kalacak fiziğin kuralları gereği bu şeyi yapmazsak. Bin yıl sonrası da var bunun ilelebet uzaya kapımız aralık mı kalacak yani bizim. 10. paralelde neredeyse ekvatorda bir platform. Önce 200 m2 lik bir plaformluk ada yaparız sonra onu önümüzdeki yüzyılda bir kaç km2 ye çıkatırız.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yer belli. İstimlak çalışmaları bir kaç ay önce başladı bile... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Ağu 21, 2017, 10:10 ÖS Last Edit: Ağu 21, 2017, 10:15 ÖS by ÜNAL
Benim kulağıma bir duyum geldi ama bilemedim şimdi... Mesajı Paylaş

commandos

Sn.@merzifonlu hocam, Fransanın fırlatma yaptığı ülke Fransanın zaten sömürge ülkesi değil midir? Ben mi yanlış biliyorum. Doğal olarak da güvenlik sorunu olmuyordur. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

merzifonlu

Ağu 22, 2017, 07:49 ÖÖ Last Edit: Ağu 22, 2017, 11:26 ÖÖ by merzifonlu
@commandos, Hocam evet, fırlatma üssünün konuşlandırıldığı Fransız Guyanası resmen Fransa toprağı. (yaklaşık 83.000 km^2) Ama güvenlik açısından yabancı topraklardaki bir üsten pek bir farkı olamaz.

İki türlü saldırı mümkün fırlatma üssüne: Konvansiyonel ve asimetrik saldırı. Konvansiyonel saldırı durumunda savunması yabancı ülkelerdeki üsleri savunmaktan biraz daha kolay. (Çokta kolay değil savunması, zira anavatana uzak bir yerde. Özellikle de uzayan bir çatışma halinde...) Ama günümüzde endüstriyel ülkelere konvansiyonel saldırıyı kim yapar? Asimetrik saldırı durumunda ise güvenlik açısından anlamlı bir farkı yok.

İkmal hatlarına dönük saldırı durumundaysa güvenlik açısından hiç bir fark yok.

Üssün bulunduğu toprağın resmen Fransız toprağı olmasının Fransa'ya faydası, güvenlikten ziyade diplomatik/politik alanda. Bir çok gereksiz detayla uğraşmaktan Fransa'yı kurtarıyor. Mesajı Paylaş

hergeleci

Egemen Imre 2017-11-24 tarihinde Gazi Universitesinde olacak. Sunum halka acik. Giden olursa belki yine bir kac yeni birsey ogrenebiliriz.

https://twitter.com/uyducusirin/status/933717359772209152 Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter