İran'da Meclisinde Silahlı Saldırı

Başlatan swat, Haz 07, 2017, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »

swat

İran Meclisi'nin içine giren üç saldırgan arka arkaya ateş açtı, bir kişinin şehit düştüğü bilgisi var.

İran meclisinde silah sesleri duyuldu. Meclisin içine giren 4 saldırgan, peş peşe ateş açtı. Yerel haber ajansları, bir korumanın şehit düştüğü ve 8 korumanın da yaralandığını bildirdi.

Saldırganlardan birinin yakalandığı iddia ediliyor.

Ayrıntıları geliyor...

http://tr.mehrnews.com/news/1865022/%C4%B0ran-meclisinde-silahl%C4%B1-sald%C4%B1r%C4%B1 Mesajı Paylaş

kara mehmet

Savaşma Seviş

HARZEMŞAH

Ve Dünya terörünün en büyük abisi ve hamisi İran'da terör ile tanışır...
Ancak zamanlama manidar. :) Mesajı Paylaş

southwater

Şii Sünni savaşı geliyor.
İran'ın dayağı hak etmediğini düşünmüyorum.
Ama zamanlama hakikaten manidar.

Şiilerin şu an zayıflamasını istemiyorum. Ki mezhep siyasetini Ortadoğu'da esas Şiiler yapar. AKP'yi boşuna suçlamayalım yani...

Esas onların (Haşdi Şabi'lerin)  PKK ile Kürtler ile savaşmasını dilerdim. (PKK'yı Sincar'dan yakın zamanda çıkardıkları iddia edilitor, misal)
Yiyin birbirinizi ete vermeyin ekolü yani.
Şii Sünni savaşı olursa, PKK kazanır; ikinci İsrail kazanır.
Benzerini Suriye bağlamında da yazmıştım.

(Yükselen feodal Kürt ırkçılığını Türkiye çözemez, Saddamyen politikalar lazım, onu da yobaz mezhepçiler layıkıyle yaparlar efenim)
Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

HDS

@sw, Irak'ta Maliki hayvanoğluhayvanını oraya koymayın diye bas bas bağıran Türkiye de o zaman güya "mezhepçi"idi ve bunu yakınması mezhep kaynaklıydı. O isteğimizin haklı sebepleri vardı ve "Liberal" ekipçe mezhepçilikle yaftalanıp tasfiye olundular. Sonra IŞİD çıktı ve 2014'te bu hayvan herifin abuk politikaları ile sıcak bıçağın tereyağına daldığı gibi Irak'a dalınca da çok da haksız olmadığımız ortaya çıktı. Ama olan o "fikre" ve o "kadro"lara oldu.
IŞİD çıkınca yine mezhepçi olduk. "Süleyman hep başbakan!" gibi bir şey...

AKP, basın temelli, Cengiz Çandar, Taraf maraf ekolünün Türkiye'de çok etkin olması abukluğunu erken dönemde önleyemedi. Sonra şafak attı, buları dövmeye başladı. Zaten basın tarumar olmuşken, bütün etkinliğini de kaybettikten sonra da sanki sol, liberal yahut "vasat" basının Türkiye'de herhangi bir etki gücü kalmışmış gibi bir de bunları hapse falan tıkmaya başladı.

Irak döneminde de yanlış üzerine yanlıştı. Ülkü ve fikir çoğunlukla doğruydu belki, ama "execution" çok abuktu. Şimdi de öyle. Yahu biz bu dost meclisinde fikri ezip, kalkıp bunu en salak şekilde "execute" etme alışkanlığımızdan nasıl kurtulacağız?

Senin sevmediğin "çözüm süreci"ni de böyle bok ettik. Yürütemedik, çıkacaktıysak da kendimizi ona esir ettik. Uyanık olacakken olmadık, hareket edecekken de etmedik.
E ama bunca beceriksizlikle de bu kadar hırpalanma ile yine iyi yırtıyoruz. Koca koca adamların tafrasından, çakar lambalı arabalarından geçilmiyor. Ama iş? Yok.. Mesajı Paylaş

southwater

Haz 07, 2017, 12:03 ÖS Last Edit: Haz 07, 2017, 12:09 ÖS by southwater
En sondan başlayayım eyçdies Reyiz;
ben açılıma daha doğrusu müzakereye karşı değildim.
Müzakerenin execution'ı hatalıydı; halkı pekeke'ye ittiğini söyledim, netekim de itti. Ahalide "pekeke kozonmoştor babayaro" mantalitesi yaygınlaştı.
Benim karşı olduğum mücadelesiz müzakere idi.
Pekeke silah bırakmadan, devletin takibatı bırakmasıydı
ki
netekim yüzlerce şehit vererek beli zor doğrulttuk.
TRM'de daha çok yazdım (burada M-4 fiyatı sordum deyü askıdaydım o demler), AKP dış politikasını eleştirebiliriz ama mezhepçi diyemeyiz diye defaatle yazdım.
Mezhepçilik değil de bizim dış politika "dunning-kruger" sendromundan çekti.
Bir anda Şam'da, Halep'de namaz kılmaya falan kalktık, len ben Ankara'da kılmıyorum misal...
Kılanı da kılmayanı Allah affetsin de o zamanlar Emevi camisine gitmek daha kolaydı, hem o cami ayaktaydı, şimdi yıkık-dökük, yanılmıyorsam.
Biz Suriye'de penetration pacifique yapalım dedim, Kıvanç Tatlıtuğ Tugayları, Büyüküstün Ketibesi gönderelim dedim.
Hep sağır kulaklar... (kendime not: forumdan dış politika etkilemek mümkün değil, safarak!)

Neyse, Irak'ın şii olacağı 2003 yılında belliydi zaten, MP.net'te yazmıştım. :)

Batı neden İran'ı bu kadar güçlendirmek ister dedim, İran'a TC'nin bu süreçte yardım etmemesini bu nednele istedim.
Aşikar bir Batı tercihi vardı, İran güçlenecek!
Aha güçlendi...
Boşuna değil, o güçlenince Suudi, Bahreyn, Yemen rejimleri yıkılacak veya sallanacak.
Batı için sallanması iyidir, silah satarsın, imtiyaz kaparsın.
O nedenle şimdilik sallandı.
Kürt koridoru ile enerji güvenliği sağlanınca, sıra büyük dizayn olan Şii-Sünni çatışmasına geldi.
Eğer bugün biz bu bombanın pimini geri koymazsak, herkese benden YY Avustralya Şarapları! (Şarabın markası = Yarra Yering)

Bir soru o zaman:
Pekiyi, FETÖ ihanet ve darbesini nasıl konumlandıracağız?
FETÖ Hayvanatı başarılı olsaydı Kürt Koridoru'nun önünde HİÇ engel kalmayacaktı.
Şimdi hala cılız da olsa bir Türkish Casanova var, Kürt çiçeğinden balı alırız.
Alamazsan da pandik atarız.
15 Haziran tehditlerini belkim böyle okumak da mümkün!

Ne olur?

Suriye bitti ama tam da bitmedi , Şii Blokuna katılır ama iç savaş daha da kanlı hale gelecektir.
(Elbette koridor kapandıktan sonra)
İran'a sıra 15 Temmuz'da gelir bekliyorduk, bize denediler.
Sıra onlara mı geldi acep?

Suudi Arabistan para şike mama ile kurtarırsa kurtarır.
Mesele tüm Ortadoğu'yu tedip etme projesidir.

Arap Baharı 2.0?

*********************&******&***********************************
UZUN EKLE:

8 kASIM 2016'DA ŞUNU YAZMIŞIM MİSAL:::
"""
Acaba ABD'nin şekillendirdiği, ama onu da aşan başka bir dizayn mı var?

Tıpkı Sykes-Picot'nun uluslararası proje olması gibi ve hatta lehdarlarının hazırlayan sayısından fazla olması gibi?
Az önce iki Şii Filistinli savaşan cesedi fotosu gördüm twitterda.

Bence oyunun adı "mezhep savaşı".
Mezhepsel gerilim üzerinden müslümlerin negatif enerjisini kendilerine yönlendirmesinin sağlanması.

Böylece;
* zayıf rejimler ortaya çıkar (=dışa bağımlı elitler yani)

* Doğal kaynakların büyük nüfuslu toplulukların zenginleşmesine katkı sağlamasının önü alınır. (İran ne peki?)

* Bombacı İslamo-faşistlerin, NY yerine envai Müslüman şehrinde katliam yapması

* İsrail de bu aralar pek rahat değil mi?

* Mısır'ın arkasına alacağı yer kalmadı, dışa bağımlı zayıf bir ülke oldu; siyasal liderliği kalmadı. Liderlik yapacağı kim var ki zaten? Araplar çatır çatır ölüyorlar. (=rahat İsrail, dümensiz Araplar)

* Türkiye'nin güçlenmesinin yolu savaşsız- bol sevişmeli bir Ortadoğu idi. Kıvanç Tatlıtuğ Tugayları yerine şimdi FETÖist gerillaları konuşuyoruz. Gerçi, kerteriz petrol olduğundan bizim bir önemimiz yok. Bizim için mesele enerjiye ve paraya ulaşmamızın engellenmesidir.

Eskiden isolationist idik (CeHaPe zihniyeti +  fucking monşerler), "ne Arab'ın yüzü, ne Şam'ın şekeri" yani! Herkes burnumuzun dibinde deli gibi ticaret yaparken hem de!

İlgimizi biraz güneye çevirince, Şia Hilali oluşturulmak istendi. Buna tepkimiz askeri olmayabilirdi, (dini bir tatil ve yas günü olarak Aşura? anyone?)
Neyse, biz sadece önü kesilen bir devlet olarak buraya giriyoruz, bu resme. Bizim elbet bazı hususlarımız bizi ön plana çıkarıyor. İyi emperyalist hoplattığımızdan, hakiki Arap Baharı belki de Türk Modeli ile gelecekti!

Ama gelemedi.
Onun yerine Suriye'ye yakınsayan bir rejime evriliyorduk ki az daha bu 15 Temmuz ile yani Taliban-style ağır sünni bir faşizme dönüşüyordu.
 Neticede Türkiye'nin demografik bir bomba üzerinde oturduğunu herkeşler biliyor.

Bizim içten patlamamızı bekliyorlar (implosion baby). Bu son 6 yılda sevişseydik, yani zenginleşseydik belki gönüllü asimilasyon ile bu işten kurtulabilirdik ama ZOR!
 (bkz: Avustralya'nın medar-ı iftiharı "yarra yering" şarapları!)

Son olarak, İRAN şu an "ziyadesiyle müsaadeye mazhar devlet" statüsündendir amma bu çok sürmeyecektir.
Muhtemelen emperyalsever MEDLER oraya da uğrarlar.

Bu resimden enerji ihtiyacı olan herkes bir şeyler kapabilir mi? Evet.
Sıkıntı şurada; iki ayrı tandans var
1. Kaos sonucu tedarikin tehlikeye girmesi
2. Kaos sonucu, pazarlık payı olmayan zayıf devletlerin ucuza petrol vb. satması. (İslamic Dawla misal?)

Bu ikisi arasından optimum nokta herkesin işine gelir, İsrail'in de!

Belki Almanya barzosuna gelmez ama o da zaten Rusya'ya linked durumda (bkz. linkage politics)
"

Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

Sihirbaz

İran'da eş zamanlı terör saldırıları: 12 ölü 39 yaralı

İran güne silahlı ve bombalı saldırılarla başladı. Eş zamanlı saldırılarda 12 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi de yaralandı.

İran İçişleri Bakanı Yardımcısı, silahlı kişilerin Parlamento binasına kadın kıyafeti giyerek ana kapıdan girdiğini söyledi. Saldırıların sorumluluğunu terör örgütü IŞİD üstlendi.

İlk saldırı sabah saatlerinde İran Parlamentosu'nu hedef aldı.

İkinci saldırı ise yarım saat sonra başkent Tahran'ın güneyindeki devrim lideri Ruhullah Humeyni'nin mezarının bulunduğu yerleşkede yaşandı.

İran medyası, Humeyni'nin türbesinde saldırganlardan birinin kendini patlattığını, birinin güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği, diğerlerinin de yakalandığını duyurdu. Örgüte yakın sözde haber ajansı Amak da iki IŞİD üyesinin Ayetullah Humeyni'nin türbesinde kendini infilak ettirdiğini duyurdu. Parlamentoyu hedef alan saldırıda ise silahlı kişilerin meclis binasına girerek en az 4 kişiyi rehin aldığı kaydedildi. Parlamentodaki saldırganlardan birinin kendini infilak ettirdiği belirtildi.

İran İstihbarat Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İran Meclisi ve Ayetullah Humeyni'nin türbesi, terör gruplarının saldırısına uğradı. Üçüncü bir grup da saldırı gerçekleştirmeden önce gözaltına alındı" denildi.

http://www.euronews.com/2017/06/07/iran-media-reports-of-a-shooting-in-parliament-building-one-guard-injured
Mesajı Paylaş

augustine

Ziyaret planlı mıydı bilmiyorum ama patlama sonra. İran dış işleri bakanı apar topar Türkiye'ye geldi.

Cevad Zarif, bölgede endişe verici gelişmeler yaşandığını belirterek, "Bu olaylarla ilgili Türkiye ile yakın görüş alışverişinde bulunmamıza ihtiyaç var." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/iran-buyukelcisi-turkiyede-ilk-aciklama-40482809?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=gundem_xmlfeed Mesajı Paylaş

augustine

İran Devrim Muhafızları; Tahran saldırılarının ardında Suudi Arabistan var. İntikam alacağız.

https://twitter.com/Reuters/status/872464825858879489 Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter