Hindistan

Başlatan The Thing, Haz 06, 2017, 01:55 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Hindistan, uzaya 200 fil ağırlığında roket gönderdi

Hindistan, en ağır roketini uzaya göndermeyi başardı.

Uzaya gönderilen roket 200 fil ya da bir başka anlatımla beş Boeing 747 ağırlığında. 640 ton ağırlığındaki GSLV Mark III adlı roketin, ağır uyduların fırlatılmasında Hindistan Uzay Ajansı'nın (ISRO) Avrupa uzay araçlarına bağımlılığını azaltacağı belirtiliyor. Roketin fırlatılışı, küresel ticari uydu pazarında daha büyük paya sahip olmayı amaçlayan Hindistan için önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Hindistan daha önce ağır uyduları başka ülkelerin roketleriyle uzaya gönderiyordu. Hindistanlı yetkililer, bunun ISRO'nun bütçesinde önemli bir baskı oluşturduğundan yakınıyordu. GSLV Mark III, televizyon, telefon ve genişbant internet uydularının konumlandırıldığı yüksek irtifaya sahip yörüngeye 3 tondan daha ağır uyduları taşıyabilecek.

Hindistan daha önce uzaya en fazla iki ton ağırlığında uydular gönderebiliyordu.

Rekor NASA'nın

Dünyanın en ağır roketi rekoru, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'ya ait. 1967-1973 yılları arasında kullanılan "Saturn V" roketi, GSLV Mark III'ten tam dört kat ağır.

Hint basınının "canavar" lakabını taktığı yeni roket, 2024'te uzaya astronot taşıyacak. Hindistan, ABD, Çin ve Rusya'nın ardından uzaya insan gönderen dördüncü ülke olmak istiyor.
I
SRO, 2013'te Mars'a insansız uzay aracı göndermiş, bu yılın başlarında da tek seferde yörüngeye 104 nano uydu yerleştirerek bu alanda rekor kırmıştı.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40168179 Mesajı Paylaş

cagribey

Yapan Hindistan olunca ölçü birimi fil oluyor galiba :D Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

Defence

Hindistan'ın Arakanlı Müslümanları sınır dışı etme planına tepk


Hindistan'daki Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, hükümetin ülkede yaşayan Arakanlı Müslümanları sınır dışı etme planına tepki gösterdi.
Komisyondan yapılan açıklamada, Arakanlı Müslümanların Myanmar'a geri gönderilmesi durumunda burada zulümle karşılaşacaklarına işaret edilerek, "insani sebeplerle" hükümetin planına karşı çıkılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Mülteciler şüphesiz ki yabancı ülke vatandaşıdır ancak insandır. Hindistan hükümeti, çok uzun süre önce Hindistan'a kaçan ve burada uzun süredir yaşayan Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmeye zorlandığında zulümle karşılaşma korkusunu dikkate almalı ve bu konuda büyük bir adım atmadan önce konuyu tüm yönleriyle ele almalıdır." ifadelerine yer verildi.

İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Kiren Rijiju, geçen ay parlamentoda, merkezi hükümetin ülkede yasa dışı yaşayan Arakanlı Müslümanların belirlenmesi ve sınır dışı edilmeleri sürecinin başlatılmasını istediğini açıklamıştı. Bakan Rijiju, Hindistan'ın Rohingyaları ülkede tutma zorunluluğu olmadığını söylemişti.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcı Farhan Haq, ülkelerinde zulüm gören mültecilerin oraya geri gönderilmeleri planlarının endişe verici olduğunu belirtmişti.

HİNDİSTAN'DA 40 BİN ARAKANLI MÜSLÜMAN OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Hindistan'da 15 bine yakını BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı, 40 bin Arakanlı Müslüman olduğu tahmin ediliyor. Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.
Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.

Bangladeş'e 25 Ağustos'tan bu yana 400 bine yakın Arakanlı Müslüman ulaştı.
 
http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407821/hindistanin-arakanli-muslumanlari-sinir-disi-etme-planina-tepki Mesajı Paylaş

Trilogy

Pentagon: Hindistan'ın S-400 alımı, egemen bir ülkenin kararı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Dana White, Hindistan'ın olası S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili yorum yapmayacaklarını, zira bunun egemen bir ülkenin kararı olduğunu belirtti.

White, Pentagon'daki basın brifinginde, "Bu bağımsız bir karar ve Hindistan kendisi karar vermeli" dedi.
S-400 alımıyla ilgili olarak Hindistan'a yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorusuna yanıt vermeyi reddeden Whinte, bu tür tedbirleri duyurmayacaklarını dile getirdi.

Ancak şunu hatırlatmak gerekir ki, ABD'nin Türkiye'nin S-400 alımına yönelik tutumu bu denli tarafsız değildi.

Daha önce bir grup Demokrat partili senatörün, ABD Dışişleri Bakanlığı'na gönderdikleri mektupta, S-400'leri alma planıyla ilgili olarak Türkiye'ye yaptırım uygulanması gerektiğini belirtmişlerdi. Bu alıma karşı tedbir olarak Türkiye'ye F-35 savaş uçakları sevkiyatının yasaklanması değerlendiriliyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201803291032839049-penttagon-hindistan-s400-alimi-egemen-bir-ulkenin-karari/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter