Katar

Başlatan bnb, Haz 05, 2017, 08:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

TRT World'u ilk defa seyrettim. Bayagi genis bir yelpazeden programi, dunyanin her tarafindan haber segmentleri, ezber bozan  bir yapisi  var.  Buranin kaynagi neresi? Hem para acisindan hem de program acisindan.  Dunya'da freelance-serbest calisan televizyon haberciler var, magazin haberlerini onlardan aliyor desem, yine de buyuk bir butce gerektigini tahmin ediyorum.

Galiba bolgede bir uluslarasi kanal modasi cikti (El Cezire'yle birlikte), TRT'de uluslarasi seceneklerine bunlari ekledi. Ama yine de spikerlerin/yapimcilarin falan yabanci olmasi ilginc. Mesajı Paylaş

southwater

@ayibarishi,
uzun flood'un 2 ve 3 numaralı mesajları Katar ile SA arasının bozukluğunun sebebidir.
SA bu haberleri reddediyor zaten.
Kaldı ki SA-sempatisi ile yazılmış flood kendi içinde de çelişik. Bir şey olmayacaktan Katar'a dalacaklara evrilmiş. Mesajı Paylaş


Baltica

southwater yazdi :

Kaldı ki SA-sempatisi ile yazılmış flood kendi içinde de çelişik. Bir şey olmayacaktan Katar'a dalacaklara evrilmiş.


Hocam, zaten, floodun 51. maddesi de tam bir bilgi yoksunlugu. Bariz, maddi hata da iceriyor ayrica.

Cin'in dogalgaz ithalatinda, Katar ve Iran'in payi cok dusuk.

Dogalgaz temelde, 2 yolla servis edilir. Boru hatlariyla gaz olarak ve LNG (Liquefied Natural Gas) yani sivilastirilmis olarak.
 
Cin, dogalgazini %80 oraninda, Turkmenistan (En buyuk ithalat payina sahip), Kazakistan, Ozbekistan ve Myanmar'dan (Ugruna Rohingya'larin kurban edildigi hat)yapiyor. Turkmenistan'la arasinda mevcut 3 boru hattina ek olarak, 4.sunun projesi devam ediyor. Daha yenice Cin, Turkmenistan'a yeni sahalari gelistirmesi icin 8 milyar USD kredi verdi. Ayrica, 2020'de, devasa miktara ulasacak gaz ihtiyaci icin, Rusya ile mevcut hatlarin kapasitesinin arttirilmasi icin yine devasa bir sozlesme imzaladi. (Trans-Siberian gaz hatti).

Katar'dan ise sadece LNG seklinde ithalat yapiyor ve bunun (Toplam LNG ithalatinin) payi toplam gaz ithalatinda, % 10'dan dusuk. LNG ithalatinda, Katar'in payi ise, %50'nin altinda. Iran'in payi ise, ihmal edilir derecede daha da dusuk. Yani, Cin'in gaz ithalati geometrik dizi seklinde artmasina karsin, bu ihtiyaci karsilayan ithalatta, LNG'nin payi dusuk ve gelecekte dusmeye de devam edecek.

Bu tablo sadece gaz icin. Cin, temelde karbon (Komur) bazli enerji ureten bir ulke oldugu icin, toplam gaz bazli enerji uretimi ise, bu toplamin icinde, % 10 civarinda veya biraz daha az. Bir cok yeni nukleer santral yatirimlari nedeniyle, gelecekte dusmeye de devam edecek.

Herhalde, Katar'in Cin'in enerji ihtiyacinda rolunun ne kadar kucuk oldugu buradan anlasilir. Buna karsilik, Katar'in en buyuk LNG musterisi Hindistan'dir.

 Mesajı Paylaş

Merkator

Katar'a Türk F-16'ları da gidecek

Uluslararası gerilimin odağındaki Katar'ın başkenti Doha'daki üsse önce Türk jandarması konuşlanacak, ardından Türk savaş uçakları ve gemileri de gönderilecek. TBMM'nin bu kararının ardından dün sıcak bir gelişme daha yaşandı. Katar Dışişleri Bakanı "Türk askeri bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar'a geliyor" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nden Uğur Ergan'ın haberine göre öncelikli hedef Doha'daki üsse Türk Jandarması'nın konuşlanıp Katar Jandarmasını eğitmesi olsa da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kara, Deniz ve Hava birlikleri de üsse konuşlanacak. Üsse gidecek Türk savaş uçakları ile Türk savaş gemilerinin sayısı, üste yapılacak ön inceleme ardından hazırlanacak rapor doğrultusundaki değerlendirmelerle belli olacak.

Öncelikli olarak kara ve ardından deniz gücü Katar'da konuşlandırılacak. Üçüncü etapta, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 uçaklarının da Katar'a gönderilmesi planda. Ayrıca lojistik destek için üste askeri nakliye uçakları iki ülke arasında uçacak.

200-250 ASKER

Önümüzdeki günlerde bir öncü heyetin Katar'a giderek halen 90 civarında olan Türk askerinin geçici olarak konuşlandığı üste ayrıntılı bir inceleme yapması bekleniyor.

Çalışma sonrası Türk askeri, belirli aralıklarla Katar'a gönderilecekb. Yetkililer şu aşamada ilk etapta en erken 2 ay içinde 200-250 askerin gönderilmesinin planlandığını ancak bu süre ve sayının gelişmelere göre değişme opsiyonu olduğunu söylediler.

Türkiye ile Katar arasında daha önceden Türk askerinin Katar'a üslenmesi konusunda anlaşmaya varılmış olmasına rağmen anlaşmaların bir türlü Meclis'in gündemine gelmemesinin, Katar'ın 'resmen' bir üs yeri göstermemesinden kaynaklandığı öğrenildi.

RESMEN ÜS

Hafta başında başlayan krizden sonra Katar'la yapılan temaslarda Doha yönetiminin 'geçici' olan yeri 'kalıcı' konuma dönüştürdüğü, hükümetin de bunun üzerine anlaşmayı Meclis'in gündemine aldığı kaydedildi.

http://www.kokpit.aero/katar-turk-f16lari-us Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Almanya Dış İşleri Bakanı Gabriel: "Katar Krizi Savaşa Dönüşebilir"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Allgemeine Sonntagzeitung gazetesine verdiği demeçte Katar krizinin savaşa dönüşebileceğini söyledi. Gabriel, bununla birlikte gerilim azaltmak için hala şans gördüğünü de kaydetti.

"Bu ihtilafın savaşa dönme tehlikesi var" diyen Gabriel, durumu Körfez'dekimüttefik ve komşu ülkelerin ilişkilerinde dramatic sertlik olarak niteledi.

Gabriel, bu endişelerini Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İran ve Kuveyt dışişleri bakanları ile yaptığı görüşmelerde dile getirdiğini kaydetti.

Alman Dışişleri Bakanı, "Görüşmelerimden sonra durumun ne kadar ciddi olduğunu biliyorum, ama ilerleme sağlamak için iyi şanslar olduğunu da düşünüyorum" dedi.

Merkel: "Katar krizinde Körfez ülkeleri Türkiye ve İran birlikte çalışmalı"

Almanya Başbakanı Angele Merkel de Katar'daki durumdan endişeli olduğunu, çözüm bulunması için Körfez ülkeleri, İran ve Türkiye'nin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

Merkel bu açıklamayı Meksika ziyareti sırasında yaptı. Almanya Başbakanı İran, Türkiye ve Katar dahil bölgesel aktörler olmadan sorunun çözülemeyeceğinin mesajını verdi.

Suudi Arabistan Trump'ın açıklamalarından memnun

Suudi Arabistan ve Bahreyn Amerika Başkanı Donald Trump'ın Katar'ın teröre verdiği desteği durdurması yönündeki çağrısını Suudi Arabistan memnuniyetle karşıladı.

Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada, terörizme kaynak sağlayan bütün kaynakları kesmek için kararlı ve süratli harekete geçme taahhüdünde bulunuldu. Söz konusu açıklamada devlet haber ajansı SPA tarafından bir yetkiliye dayandırıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden yapılan açıklamada da Trump'ın 'Katar'ın aşırıcıları destekleyen problemli desteğine yönelik liderliği' övüldü.

Trump, Katar'ı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bu ülkeye yönelik yaptırımların azaltılması yönündeki çağrısına rağmen Cuma günü teröre yüksek seviyede destek vermekle suçlamıştı.

Katar Amerika eski Adalet Bakanı Aschroft'u tuttu

Bu arada Katar yönetimi Amerika Başkanı Donald Trump ve Arap komşularının suçlamarını çürütmek için 11 Eylül saldırılarında Amerika Adalet Bakanı olan John Ashcroft'u tuttu.

Katar 90 günlük bir zaman dilimi için Ashcroft Hukuk Firması'na 2.5 milyon dolar ödeyecek.

https://www.amerikaninsesi.com/a/gabriel-katar-krizi-savasa-donusebilir/3895190.html Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Merkel haklı. "Kitapsız ilim, Türkiye'siz çözüm olmaz"... :)
Kriz, Balkanlar'da da, Kafkaslar'da da, Orta Doğu'da da, Orta Asya'da da, Kuzey Afrika'da da olsa Türkiye'siz kalıcı çözüm olmaz... :) Mesajı Paylaş

saladin

Keske o soz, "Turkiye'siz ilim, kitapsiz cozum olmaz" seklinde olsaydi da belki  de o cozume gerek kalmadan problemler onceden halledilirdi :) Mesajı Paylaş

putty

Almanya bir gün süper güç olacağımızı çok iyi biliyor. Çünkü Anadolu da olan süper güç olmaya mahkumdur. Anadolu da yerleşen ülke evrilir çevrilir en sonunda süper güç olur. Tabi Anadouda ki devletlerin başka bir kaderide yıkılmaktır. Ona dikkat edicez işte az daha gidiyorduk kurtardık yine olur ama hep olur çünkü. Mesajı Paylaş

delidumrul

Gidiyorduktan ziyade şekil değiştirmek zorunda kaldık desek üstadım. Mesajı Paylaş

putty

Sen şimdi kesin 15 Temmuz dan bahsediyorum sanmışsındır Mesajı Paylaş

augustine

Suudi Arabistan kralı, Katar krizi sebebiyle G20'ye katılmayacağını belirtmiş.

Abd'ye tepkisinden dolayı olduğu konuşuluyor.

Abd tasmasını bıraktı bunların, bunlar da kemiksiz et var gibi saldırdılar. Sonra Abd adamlarla tatbikat yaptı :)

Bu araplar var ya araplar... Mesajı Paylaş

sahin1

İşin ilginç kısmı, önce Başkan Trump da Katar'ın teröristlere yardım ettiğini vs. söyledi ve S. Arabistan ile ortaklarını adeta teşvik eti. Sonra ne olduysa (12 milyar usd'lik silah satışı gibi mesela) ABD birden Katar'a yapılanları tam olarak anlamadığını beyan edip sonra bir de adamlarla tatbikata girişti. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Trump bugun  soyle bir tweet atmis:

Donald J. Trump‏
Verified account @realDonaldTrump · 1h1 hour ago 
Spoke yesterday with the King of Saudi Arabia about peace in the Middle-East. Interesting things are happening!

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

"True story!" Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter