Katar

Başlatan bnb, Haz 05, 2017, 08:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

putty

Almanya bu kriz ile alakalı olarak Türkiye yede ceza kesmenin yollarını arıyor galiba. Küçük didişmemize cezayı böyle kesmeyi düşünüyor olabilir.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: Durumun dramatik bir şekilde tırmanmasından endişeliyim
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin durumun dramatik bir şekilde tırmanmasından ve tüm bölgede yol açabileceği sonuçlar konusunda endişeli olduğunu söyledi.

...

http://www.star.com.tr/dunya/almanyadan-katar-aciklamasi-bu-is-buyuyebilir-haber-1225123/ Mesajı Paylaş

matmat26

Haz 06, 2017, 09:51 ÖS Last Edit: Haz 06, 2017, 09:59 ÖS by matmat26
Tahminim o ki, bu işin Londra saldırıları ile bağlantısı var.

Londra saldırılarını yapanlar genellikle Libyalı idi.
Katar , Libya da Işıd ve Türevlerini Suudi, BAE, Mısır destekli Tobruk hükümetine karşı destekliyor ise ve bunların bazıları da Ingiltere saldırıları ile bağlantısı varsa veya bu işe karışmış ise.... Bu meselenin ana kökü budur.

Yada Suudi, Mısır, BAE üçlüsünün desteklediği Selefiler Ingilizlere saldırmıştır ve onlar da suçu Katar'a yıkma amacında olabilir.

. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ortada S.Arabistan ve İran gibi mezhepçi yaklaşımları çerçevesinde binlerce müslümanın kanına girmekten gram çekinmeyen iki ceberrut devlet var iken ihale Katar'a kalırsa bu gerçekten trajikomik bir durum olur :)

Zamanında Kaddafi'ye destek vermediğimiz gibi bugünde Katar'a destek vermez isek başımıza gelecek herşeyi hak ettiğimizi düşünmeye başlayacağım.

@Putty sen bu dediğinde gerçekten ciddimisin ? Mesajı Paylaş

kara mehmet

Sayın putty ben Katarın bizi desteklemesi derken bmc den bahsetmiyordum. Bana sorarsanız bmc çok yüksek bir fiyattan satıldı ve ben o işin ortağı olmayı istemezdim. BMC nin bir örgüt besleyecek kadar para kazandığını sanmıyorum. Katarın Suudi arabistan, Mısır, gibi ülkelerce terörü desteklemekle suçlanması kanatimce gülünçtür. Katar öyle şey yapmaz demiyorum. Suçlamayı yapana bak diyorum. Ayrıca Katarı şii; iranı ve haması, husileri aynı anda sünni; ihvanı ve işidi, el kaideyi desteklemekle suçluyorlar. Katarın tam olarak hangi terör örgütünü desteklediğinden emin değilim zira şu ara her ülkenin bir terör örgütü var. Fakat Katarla ilgili iddialar bu ülkenin çapından daha büyük.

http://www.ntv.com.tr/dunya/korfezde-kriz-yedi-ulkeden-katar-karari,SKabIrJKfUy659uKQwMALw

Linkte ülkelerin iddiaları var. Mesajı Paylaş
Savaşma Seviş

putty

Bizim görüntümüz daha savunulabilir bir şey olarak siyasal İslam ın desteklenmesi şeklinde. Ama bizde siyasal İslam nelere yol açtı oralarda nelere haydi haydi imkan bulur apaçık ortada. Totaliter rejimlerin hepsi radikal İslam a karşı duran rejimler ortadoğu da aslında. Kaddafi, Saddam, Esat, Fas, Tunus kralları Cezayir yönetimi hep kendi ülke dengeleri içinde radikal islama karşı direnen rejimler. İran da bile radikaller iktidarda değiller. Sadece Türkiye de radikal kanat iktidarda. Tabi her ülke kendi ölçüleri içinde yorumlanmalı belki buranın radikali İran ın koministinden bile daha ılımlı olabilir ama kendi dengeleri içinde radikal radikaldir teraziyi o yana etkiler. Şimdi biz apaçık ülkemizin radikalleri ile yönetiliyor iken dış politikasında radikallerden yana olmayacağını nasıl zannederiz.
Şu yanılgıya düşmemek gerek. Suudiler den kendimizi daha radikal kanattan uzak görmeyelim. Suudiler ülkelerini radikal seçenekler ile yönetmiyor ılımlı seçenek ile yönetiyor biz ise ülkeyi radikal tercihimiz ile yönetiyoruz. Biz problemiz yani bütün Ortadoğu çağdaş kalmaya çalışıyor karşısında bizi buluyor bu yüzden. Buna inanmak çok zor iki ülkenin fotoğrafını yan yana koyunca ama kendi gerçekleri ile mukayeseli yorumlayınca biz bölgenin en radikal ülkesiyiz. Afganistan İran bile radikalleri iktidardan uzaklaştırdı bir tek biz yapamadık bunu. Sonra dünya nın yaptıklarına kızıyoruz. Kızacağız tabi bir tekiz çünkü hiç bir şeyi anlayamamak her şeyi bize karşı görmek çok normal biriciğiz bu dünyada neredeyse. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Almanya'dan Katar'a destek: 'Trumplaşma' çok tehlikeli

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Körfez krizi konusunda Katar'a destek verdiğini ifade etti. Gabriel, bölgesel ilişkilerle ilgiliyse 'Trumplaşma' eleştirisinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, hafta başında patlak veren Katar kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bölgedeki ilişkilerin mevcut durumuyla ilgili 'Trumplaşma' kavramını kullanan Gabriel, Katar'a destek verdi.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'a açıklamalarda bulunan SPD'li (Sosyal Demokrat Parti) Bakan Gabriel, Körfez devletlerinin Pazartesi günü Katar'la diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamasıyla birlikte bu ülkenin "açık bir biçimde izole edildiğini" belirtti.
Katar'ın alınan karardan "hayati olarak etkileneceğini" söyleyen Gabriel, "Zaten krizlerle çalkalanmakta olan bir bölgede ikili ilişkilerde bu tür bir Trumplaşma'nın özellikle tehlikeli" olduğu konusunda uyardı. Gabriel, "Gerginliğin tırmanmasına ve bunun bölgenin tamamında yol açacağı sonuçlara dair büyük endişe duyduğunu" belirtti.

"Trump'ın politikası tamamıyla yanlış"

Alman bakan, eleştiri getirdiği ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'daki politikasını "tamamıyla yanlış" olarak niteledi. Gabriel, Trump'ın Körfez monarşileriyle gerçekleştirdiği geniş çaplı silah ticaretinin bölgede "silahlanmanın yayılma riskini artırdığını" söyledi.

Bakan Gabriel, Almanya'nın "çatışmaların diyalogla hafifletilmesi" taraftarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Çarşamba günü Suudi Dışişleri Bakanı Adel El Cubeyr ile bir araya gelmesi planlanan Gabriel, "Görüşmede Suudilerin bu son derece sert muameleyi tercih etme gerekçeleriyle ilgili daha çok şey öğreneceğimiz muhakkak" dedi. Gabriel, hafta başında Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirerek Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Çavuşoğlu ile bulunduğu temasların ardından Gabriel, Türkiye ile Almanya arasında bir süredir var olan İncirlik krizine çözüm bulunamaması çerçevesinde ikili ilişkilerin "zor bir döneme" girdiği görüşünde olduğunu belirtmişti.

http://www.dw.com/tr/almanyadan-katara-destek-trumpla%C5%9Fma-%C3%A7ok-tehlikeli/a-39136790 Mesajı Paylaş

HAZERFEN

BEA gibi bir ülke 1 milyon nüfusla yıllık 19 milyar dolarlık silah alımı yapıyorsa aslında bölgede bütün oklar BEA'yı gösteriyordur! Mesajı Paylaş

hergeleci

Gecen ilginc bir makaleye denk geldim. "Balance theory" adi altinda bir teoriden bahsediyor. Makale surada:

https://arxiv.org/pdf/physics/0605183.pdf

Basitce uc ozne arasindaki iliskiler bir ucgen olarak resmediliyor. Iliski iyi ise o kenar pozitif kotu ise negatif olarak gosteriliyor. Bu ucgenin dengede olmasi icin iki kenarinin isaretinin carpim sonucunun ucuncu kenarinin isaretine uymasi gerekiyor. Karmasik matematigi bir kenara birakirsak sayfa 13te "summary and discussion" bolumu altinda 1872 - 1907 yillari arasinda I. Dunya savasinin ana aktorleri arasindaki ittifaklarin nasil evrildigi gosteriliyor.

Suriye'deki ana aktorleri (proxyleri salliyorum) benzer sekilde yaparsak soyle bir sey cikiyor karsimiza:

http://imgur.com/zOy5Tsw

Kari taraftaki Rusya - Iran - Suriye pakti gayet dengeli olarak karsimizda. Bizim taraf ise su anda bile dengesiz durumda. Arap birligi icindeki catirdamanin son ornegi olan Katar olayi da iyi yonetilemez ise bunlar ile olan iliskilerimiz bozulacak ve daha da yalnizliga itilecegiz.

Daha da yacacaktim da neyse. Su son krizinin nasil yonetildigine bakalim daha sonra devam ederim.

Mesajı Paylaş

aktifkarbon

Çok haklısınız sayın HAZARFEN
"BEA gibi bir ülke 1 milyon nüfusla yıllık 19 milyar dolarlık silah alımı yapıyorsa aslında bölgede bütün oklar BEA'yı gösteriyordur!"

Ama silahın ve savunman olmadan Katar gibi çok paran olursa organize terörist örgütlere önce fidye ödemek zorunda kalırsın, sonra da özgürlüğünü kaybedersin. Yakın bir gelecekte ufak bir çatışma yaşanması durumunda bile o süslü camdan kuleleri, şatafatlı binaları enkaza dönecektir. Daha akılcı politikalarla bu noktalara gelmemesi sağlanabilirdi.
Sonuçta finansman sağladı diye tepesine çökenler onların parasını silaha tahvil eden ülkeler. Üreten ülkelere malesef birşey olmuyor. Olan elinde parası olup, kafatasında beyni olmayan gösteriş budalalarına oluyor. Mesajı Paylaş
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

saladin

@hergeleci,

Gec oldugu icin makaleyi dikkatli okuyamadim, sadece goz gezdirdim, sonra tekrar bakmayi planliyorum.

Bunun pratikte uygulamasi, dengeli  bir iliskinin nasil cikacagini bulmaktir.

Ama bir kac  problem var bence:
1. Dengeli bir sistem bulunduktan sonra, diger ulkeleri bu dengeye nasil getireceksin?  Yada bir baska degisle, burada Turkiye disinda hangi ulkelerin iliskilerine mudahele edebileceksin ki o istenen dengeye gelinsin.

2. Denge neye gore iyi?  Onu iyi incelemek gerekiyor, ornegin Rusya ve Iran iyi olsun, benim tarafimda da bunu dengeleyecek sekilde ben ABD'yle iyi olayim ama ABD araplarla zayif olsun mu? Yoksa ben hem rusya hem ABD'yle iyi olayim ama Araplar onemli degil mi? Isterler parametrik hale getirilirse, amaclanan iliskiler hedef alinabilir.

3. Makalede (dedigim gibi hizlica goz attim, o yuzden yanlissa duzeltin), model  iyi iliski-kotu iliski seklinde gosterilmis. Oysa bunlar  sayisal deger olsa o zaman daha guzel  bir denge firsati olabilir. Ornegin -10 ve 10 arasi bir deger verilir, -10 maksimum dusmanligi, 10 maksimum arkadasligi gosterir.  0, notr olur. Ulkelerin de belli agirligi olur (ABD, Rusya, suudi arabistan mesela yuksek agirlikli olabilir) Problem optimizasyon problemi haline getirilip, isterler limitler olarak veririlir. O gercek hayattaki iliskileri daha iyi yansitir bence.

Mesajı Paylaş

saladin

Haz 07, 2017, 06:19 ÖÖ Last Edit: Haz 07, 2017, 06:22 ÖÖ by saladin
Fidye olayi bence dogru olamayacak kadar salak bir olay. 26 tane kraliyet mensubu Irak'a ava gidecek, tuzaga dusecek, ve Katar bunun icin 1 milyar dolar verecek. Eger 26  kraliyet mensubu Irak gibi her seyin oldugu bir yere gidiyorsa, ve yanlarina kendilerini koruyacak koca bir guvenlik ordusu almadilarsa zaten ust duzey akraba degillerdir. O zaman da 1 milyar dolar vermeye degerler mi?

Daha cok ortaligi bulandirip Katar'a mudahele yolu acmak icin yapilmis klasik sahte haberlerden gibi geliyor bana (2. korfez savasindaki yalanlari hatirlayalim) .

Ha belki bu is danisikli dogustu, Iran'a rusvet vermek icin oynanan bir senaryoydu onu bilemem tabi.
Mesajı Paylaş

aktifkarbon

Fidyeden kastım üç-beş kişinin hayatı ve bir milyar için değil. Savunması olmayan, geliri çok olan bir ülkeye terör örgütlerinin çökmeye kalkmaması için ödenen bedel. Bu terör örgütlerinin bir milyar dolarla mı bu kadar dayanabildiklerini sanacağız. O para ortada dönen dolapların rüşvetine yetmez Mesajı Paylaş
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Sihirbaz

'Katar, Türkiye ve İran'la su ve gıda alımı için görüşüyor'

Reuters haber ajansına konuşan bir Katarlı yetkili, Doha ile beş Arap ülkesi arasında yaşanan krizin ardından, olası bir gıda ve su sıkıntısına karşı Türkiye ve İran'la görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

Hafta başında Doha'yla ilişkilerini donduran Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Katar'a en çok gıda ürünü ihraç eden iki ülke.
Suudi Arabistan'ın Katar'la kara sınırını kapatması nedeniyle karayolu üzerinden ülkeye hiçbir ürün giremiyor.

Reuters'a konuşan ve ismini açıklamayan yetkili, yeni anlaşmalar kapsamında ihraç ürülerinin Katar Havayolları'na ait kargo uçaklarıyla ülkeye sokulacağını belirtti. İthal ürünler ülkeye halihazırda limanlar ve havaalanları üzerinden girmeye devam ediyor.
Yetkili ayrıca, Katar'da dört hafta yetecek tahıl stoğu olduğunu söyledi.

Yetkililer olası paniği engellemeye çalışıyor

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman es-Sani de Salı günü CNN'e, "2014 yılından bu yana stratejik stoğa sahibiz. Hayatın etkileneceğini düşünmüyoruz" dedi. Katar'da yetkililer, krizin başından bu yana gıda konusunda panik yaşanmaması için halka çağrı yapıyor.

Krizin ortaya çıkmasının hemen ardından birçok kişi süpermarketlere ve bakkallara koşarak, stoklamak amacıyla süt ve diğer gıda ürünleri satın almıştı.

Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ise paniği engellemek için sosyal medyada, rafları dolu olan süpermarket fotoğrafları paylaşmıştı.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40121307 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Darbe hiç beklenmeyen bir ülkede de gerçekleşebilir. Bazen de ava giden avlanır... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter