Katar

Başlatan bnb, Haz 05, 2017, 08:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

Suudi Arabistan ve Bahreyn, ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı

 05 Haziran 2017 Pazartesi, 06:46 Güncelleme: 05 Haziran 2017 Pazartesi, 07:58

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı SPA'da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ülkenin milli güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiği, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Doha'nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen'deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan'ın bu kararları almak durumunda kaldığı" belirtildi.

Bu kararların aynı zamanda "Katar'ın Bahreyn'de desteklediği terör eylemleri sonrasında kardeş ülke Bahreyn ile dayanışma çerçevesinde alındığı" ifade edilen açıklamada, karar gereği Suudi Arabistan vatandaşlarının Katar'a seyahati ve ülkede sürekli oturumu ile Katarlı vatandaşların ülkeye gelmesi ve transit hava limanlarını kullanmasının yasaklandığı kaydedildi.

Suudi Arabistan'da bulunan Katar vatandaşlarının güvenlik gerekçesiyle 14 günde ülkeyi terk etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, ilişkilerin kesilmesi işleminden Hac ve Umre yapacak Katarlıları etkilemeyeceği aktarıldı.

- BAE de Katar ile diplomatik ilişkileri kesti

BAE resmi haber ajansı ENA'da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Bahreyn ve Suudi Arabistan'ın Katar ile ilişkileri kesme kararının desteklendiği, BAE'nin de Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiği belirtildi.

Ülkede bulunan Katarlı diplomatların 48 saat içinde, Katar vatandaşlarının da 14 gün içinde ülkeyi terk etmesi gerektiği, BAE vatandaşlarının da Katar'a seyahatinin yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada, Katar ile deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı kaydedildi.

- Katar ile Arap ülkeleri arasındaki siber saldırı krizi

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfedilen "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar yayınlamıştı. Açıklamalar kısa süre içinde medyada geniş şekilde yer almıştı.

Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da QNA'nın siber saldırıya uğradığı ve yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamaları talep edilmişti.

Katar'dan gelen açıklamalara rağmen BAE ve Suudi Arabistan basınında Al Sani'ye atfedilen açıklamalar kullanılmaya devam etmişti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, medya üzerinden ülkesini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, "Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar'ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız." demişti.

Siber saldırı olayının incelediğini duyuran Katar, olay ile ilgili ABD Federal Soruşturma Bürosundan (FBI) destek aldıklarını, faillerin bulunması için beraber çalıştıklarını açıklamıştı.

AA


Daha dun Katar, dış baskilar sebebiyle Hamas'in yoneticilerini ulkeden cikardi ve yasakladi. Dış baskilardan kasit S.Arabistan ve ABD. Bugun ise bu haber geldi.

Yine dun veya bir onceki gun, Katar emirine aile icinden darbe planlandigi haberi cikmisti. Sanirim yi e S.Arabistan destekli.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Konu geniş olarak SAKFOR!da tartışılıyor ama buraya da yazıp kayıtlara geçirelimÇ

Bizim açımızdan yapılacak tek bir şey var. Türkiye'nin ara buluculuk yapması...

Ancak artık Sisi'den kurtulma zamanı da geldi. Mısır'da halkın iç desteğinden yoksun kalan ve dikkatleri dış tehditlere (!) çekmeye çalışarak Libya operasyonlarına başlayan Sisi'nin gidişi bu muhteşem bloğu çökertecektir. Halen Türkiye ne Katar'dan ne de Suudi Arabistan'dan vazgeçebilecek durumda değildir.

Ayrıca Suudi Arabistan-BAE-Mısır-Bahreyn-Yemen-Libya altılısının Katar ile ilgili olarak aldığı karardaki, "Müslüman Kardeşler"i destekleme suçlaması bizi de ilgilendiriyor... Mesajı Paylaş

southwater

#2
Haz 05, 2017, 02:08 ÖS Last Edit: Haz 05, 2017, 02:16 ÖS by southwater
Bu işi ben çözemiyorum.
Ortalık öyle bir karıştı ki "düşmanımın düşmanı dostumdur" analiz seviyesi aşılıyor.
Suudiler İran ile papaz, ABD uşağı.
ABD en azından bir seviyede İran'a göz yumuyor, Türkiye'ye çakıyor.
Türkiye Suudlardan hayatının golünü yedi (Mursi) ama ses çıkaramadı, İran ile bir çekişmesi olabilir ama ses çıkarmadı, Suriye ile malum, Kıbrıs'ta oldu bittiler olsa nefesi yok.
BAE teröristlerimize destek verir, SA yalakasıdır yani ABD'nin adamıdır.
Rusya İran ile sorunlu değil bence, Suriye'ye bir seviyede destek veriyor ama Türkiye'yi de bir nebze kontrol ediyor. Hem de iyi ediyor.

Şaka mısınız Allahsızlar?
Hiç bir şey anlamıyorum.

Anladığım tek şey ABD silah sattı, Rusya ve ABD petro-dolarlara kondu.
Kürt koridoru açılıyor.
Türkiye İngiltere ile yakınlaşıyor, SAS komandoları YPG'lileri eğitiyor (WTF?).

Ben gidiyorum, Survivor falan izleyeceğim.

ekle: SAKFOR'a başvurumu da kabul edin artık. Bir daha pasif agresif üye görünce kavga etmeye çağırmayacağım, söz! Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) sonra Yemen de Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Karara gerekçe olarak "Katar'ın terörizme destek vermesi" gösterilirken, Doha yönetimi suçlamaları reddetti.

5 Arap ülkesi Katar'ı; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide dahil çeşitli militan grupları destekleyerek "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla" suçladı. Katar'ın ayrıca Müslüman Kardeşler'e verdiği desteğe de dikkat çekildi. Doha yönetimi ise suçlamaları reddetti.

Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin hemen hemen hepsinin Katar ile diplomatik ilkişkilerini kesmesi, bölgede son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz.

Suudi Arabistan, Katar ile sınırlarını kapadı, El Cezire ofisinin faaliyeti durduruldu Suudi Arabistan haber ajansı SPA, Katar ile sınırların kapandığını; kara, deniz ve hava bağlantılarının kesildiğini açıkladı. Ayrıca Riyad'da bulunan Katar merkezli El Cezire kanalının da ofisi kapatıldı. Kapatma haberi Suudi devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Mısır da hava sahasının ve limanlarının Katar ulaşımına kapandığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi.

Bahreyn haber ajansı da "ülkenin güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği ve içişlerine karıştığı için" Katar ile ilişkilerin kesildiğini aktardı.

Yemen'in uluslararası toplum tarafından tanınan hükümeti de Katar ile ilişkileri kestiğini duyurdu. Ülkenin resmi haber ajansı Saba, Yemen hükümetinin Katar'ı "Husilere destek vermekle" suçladığını bildirdi. Yemen hükümetinden yapılan açıklamada da "Katar'ın darbeci Husi miliatanlarına desteği aşikar hale gelmiştir" denildi.

Reuters haber ajansı, Yemen'in ardından Libya'nın doğusundaki Batı'nın tanıyıp desteklediği Tobruk hükümeti de Katar ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurdu.

Katar: Gerçek dışı iddialar

Katar Dışişleri Bakanlığı ise Arap ülkelerinin diplomatik ilişkileri kesme kararından 'üzüntü' duyduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kararın şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi, suçlamalar için ise "dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar" yorumu yapıldı. Katar ayrıca BAE'deki vatandaşlarından iki hafta içinde bu ülkeden ayrılmalarını istedi.

Krize giden süreç: 'Siber saldırı' iddiaları

Krizin ilk işaretleri, 23 Mayıs gecesi Katar Resmi Haber Ajansı'nın (QNA) 3 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani'nin ağzından, ABD'ye karşı İran'ı destekleyen açıklamalarıyla geldi. El Sani, QNA'da yayımlanan röportajsa "İran'a karşı düşmanlık beslemek akıllıca değil" ifadelerini kullanıyordu. Ancak röportajın yayılmasından birkaç saat sonra Katar İletişim Dairesi Başkanı Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA web sitesinin siber saldırıya uğradığını, QNA üzerinden yayımlanan haber ve röportajlara itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani ise 25 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, "Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar'a karşı bir kampanya olduğu belli. Biz de buna karşı koyacağız" dedi. Katar hükümeti ise Müslüman Kardeşler ile ilgili iddialarla ilgili olarak, "Lübnanlı Hizbullah ve Hamas gibi direniş hareketlerini reddedip, Müslüman Kardeşler'i kara listeye aldıkları için kimse terörizmi desteklemekle suçlayamaz" açıklaması yaptı.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-40155829 Mesajı Paylaş

putty

Katar ile garip ilişkilerimiz bakalım bizi nasıl bir sıkıntıya sürükleyecek göreceğiz.  Ne dolaplar çeviriyoruz çok merak ediyorum. Bu garip ekonomik işbirliklerin altındaki finans hikayeleri neler acaba. Yakın dönemdeki krizi görmek zor değil. Katar da bir darbe olacak yada Arap koalisyonu askeri müdehalede bulunacak ve yeni iktidar aynı Mısır da başımıza gelen gibi Türkiye nefreti ile dolu olacak. Tabi onları destekleyen iktidara getiren Suudi Arabistan ile olabildiğine papaz olacağız oradaki üssümüzü boşaltacağız tam bir madar olma hali yaşayacak bölgedeki tüm ülkeler ile papaz olacağız. Mesajı Paylaş

Dolphin

Ya sen ne felaket tellalı çıktın böyle. Sakin biraz sakin. Mesajı Paylaş

southwater

#6
Haz 06, 2017, 07:53 ÖÖ Last Edit: Haz 06, 2017, 07:57 ÖÖ by southwater
Biz Mursispor formasını sırtımızdan çıkardık mı?

Artık yeni bir de facto var ortamlarda, ona göre dikkatli olsak iyi olur.
Gerekirse fasilitatör olarak bütün bu devletleri buluşturalım, konuşsunlar.
Ama ipleri çeken Trumpistan olduğundan benim pek bir umudum da yok.
Mesele daha önce de yazıldığı gibi şii-sünni çatışması mı?
Bence öyle.
Bu esnada ne kaçacak?
ESAS SORU(N) budur!

Bence Araplar birbirini yerken, Kürdistan kurulacak, Koridoristan!
Petrodolaristan!
Katar da belkim İran'a bir gözdağı mı?
Bence bu işi barış içinde çözmeliyiz abilerim ve ablalarım.
Sonrasında da Irak merkezli bir Şii-Peşmerge çatışması olmalı.
Biz de elbette Kürtlere insani yardım yapmalıyız, o esnada da PKK'ya havadan mühimmat desteği (!) atarız :)

Yemeyip içmeyip, bu senaryoya çalışmak lazım.
Yoksa gelecek karanlık beyler!

ekle: Ha, bu çatışmaya İran asla girmez, proxy generate eder, silahını verir, sahaya gönderir. Bir sürü Asyalı veya Turanik şii var, şehit olmaya hevesli.
İran işine bakar. Bu nedenle İran, eğer Türkiye yanacaksa Kİ evvelemirde streoidli ekrad devletinin hedefidir kendisi, bir süre "bekle-gör" yapacaktır.
Ama uzun vadede kendisi de yanar.
Mahalle yanarken saçını tarayan şıllık style!
Mesajı Paylaş

putty

Katar'ın çok korkunç bir misilleme imkanı var aklına gelirse eğer. Yapması gereken şey OPEC in kotalarına uymayıp fazla petrol çıkartıp satması. Bunu yaparak petrol fiyatını aşağı çeker. 30 doların altına petrol fiyatı iner ise Suudiler büyük nüfusları ile sıkıntıya giriyorlar. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Katar'ın petrol rezervleri ve üretimi çok küçük miktarlarda. Ancak doğalgazda Dünyada 3. en büyük rezerve sahip. Bu nedenle bunu petrol ile gerçekleştiremez Putty... Mesajı Paylaş

HDS

Ama o doğal gazı atmosfere karıştırırsa bir senede küresel ısınmayı dünyayı yakacak hale getirebilir.


Korkuyorum..  :P Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump: Terörizmin finansmanında tüm oklar Katar'ı işaret ediyordu

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin ilişkilerini kestiği Katar'la ilgili ABD Başkanı Donald Trump'tan da açıklama geldi.

Twitter hesabından paylaştığı mesajda Trump, "Orta Doğu'ya yaptığım ziyarette, Radikal İdeoloji'ye artık finansman sağlanmamalı dedim. Liderler Katar'ı işaret etti - bakın!" dedi. Trump daha sonraki Twitter mesajlarındaysa "Suudi Arabistan Kralı ve 50 ülkeyle yapılan görüşmelerin işe yaradığını görmek çok güzel. Radikal örgütlerin finansmanına karşı katı bir tutum takınacaklarını söylediler ve tüm oklar Katar'ı işaret ediyordu. Belki de bu, terörizm felaketi için sonun başlangıcı olur" dedi.

Trump, ABD Başkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Mayıs ayında Suudi Arabistan'a yapmış, ziyaretinde Müslüman ülkelerin liderlerlerine radikalleşmeyle mücadelede başı çekmeleri çağrısında bulumuştu. Trump, "Onları (radikalleri) bu dünyanın dışına sürün" diye seslenmişti.

Diğer yandan Katar, diplomatik ilişkilerin kesilmesi üzerine Körfez ülkelerine uzlaşma mesajı gönderdi.
Reuters ajansının haberine göre Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, Körfez'deki komşularına misillemede bulunmayacağını açıkladı. Es-Sani, 'farklılıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği' söyledi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi Kuveyt de itidal mesajı gönderdi.

Öte yandan Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen ülkelerden Mısır, bugün TSİ 07:00'de Katar uçaklarına hava sahasını "ikinci bir emre kadar" kapattı. Suudi Arabistan ve Bahreyn'in de gün içinde hava sahalarını kapatmaları bekleniyor. Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, Yemen ve Maldivler ile Libya'nın doğu bölgesindeki hükümet Pazartesi günü Katar ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklamış, karara gerekçe olarak da "Katar'ın terör örgütlerini desteklemesini" göstermişlerdi.

Bu ülkelerinin Katar uçaklarına hava sahalarını kapatmalarının ardından Katar'dan kalkıp batı yönüne gidecek uçakların, komşu ülkelerin etrafından dolaşması gerekecek.

Katar suçlamaları reddederken ülkenin borsası Pazartesi günü yüzde 7.2 düşüşle kapatmıştı. Somali hava sahasını kullanan Katar uçaklarının sayısında büyük bir artış yaşandığı belirtiliyor. Katar'ın başkenti Doha'da bulunan ve bölgenin en büyük hava limanlarından biri olan Hamad Uluslararası Havalimanı ve Qatar Havayolları'nın bu yasaktan etkilenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar diplomasisi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan son gelişmeler sonrası çeşitli liderlerle bir dizi telefon görüşmesi yaptı.
Erdoğan; Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani'nin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah ile görüşerek bölgedeki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın görüşmelerini sürdüreceğini açıkladı.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-40175935

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

ABD'de de Obama artığı dahiler, Şiiler ile Sünnileri birbirlerine kırdırma projesi kapsamında çalışıp, Trump'ı da ikna ederken, bölgedeki Rusya-İran-Suriye ittifakına Türkiye ve Katar'ı da ittiklerinin farkında değiller... Mesajı Paylaş

southwater

#12
Haz 06, 2017, 02:53 ÖS Last Edit: Haz 06, 2017, 02:57 ÖS by southwater
Rusya-İran-Suriye Türkiye ve Katar  ittifakına


Böyle bir ittifak olmadığını düşünüyorum.
Bizi şu an havuç-sopaya oturtmuş bir Rusya ile, bir eli yağda bir eli balda İran var.
Rusya bayrağı şu an teröristlerin başında efil efil esiyor.
İranlı askerler sınırımıza yakın yerlerde ve başka yerlerde fetihlerde (!) bulunuyor.
Bunlar kazanırken biz ise sürekli kaybediyoruz.
Nasıl bir ittifak olabilir ki?

Ver-ver bizim için, al-al onlar için...


Katar bize para vermiş olabilir ama yakında paşa paşa veya seve-seve Suudi kampına geçebilir veya toz ederler adamı.
Suriye?
Suriye bitti hocam.
Suriye değil de Bir gri alan bir de Lazkiye Mini Suriye'si var.
Bir de kabaran şişen bir PYD Devleti var, tank ve uçaksavarlı, MRAPlı falan...
Güneyimiz bize kapanmıştır, geçmiş olsun.
Kamayı biz soktuk, şimdi hazırlanan kama bizim böğrümüze girebilir.
Bunu bitirmenin tek yolu PKK ile birilerinin sağlam kapışmasıdır.
Hemen mezhep savaşının önüne geçerek bölge devletleri ile işbirliği kurmak gerekir ama İran seni bu saatten sonra takmaz.
Suriye ve Irak zaten sana düşman.
Suudi Arabistan'a da esas bizim düşman olmamız gerekir, Mursi nedeniyle...
BAE ürettiği silahları PKK'ya veren devlet dimi?
İngiltere SAS marifetiyle PKK eğitmedi mi?

Sahi biz ne yapacağız?
Katar konusunda susup, PKK'ya saldırmak da bir opsiyon, eşzamanlı.
Özellikle ABD yardımları yok edilmeli ama binlerce doçka BKC zaten dağıtılmış, onlarcası belki yüzlercesi sınırımızdan girmiş bile olabilir artık.
Bu yaz da sıkıntılı geçebilir.
İHA, uçak, heli marifetiyle savaşkan terörist kadrolar azaltılmalı, yeni eğitimli PYD teröristleri oldukları yerde zayıflatılmalı, şehirlerde sağlam bir PKK'lı avı başlatılmalıdır.
İşin güvenlik ayağı bu!
İkincisi belki bir incursion zamanımız da gelmiş olabilir, Katar olayından sonra Rusya belki ses etmez, ama bayrağı bile yetiyor ki namıssızın.
Büyük döwlet böyle bir şey demek ki!
İki bayrakla felç olduk, de mi?

ekle: BAE PKK'daki yeni keleşleri nasıl dağıttı?
 böyle: http://www.middleeasteye.net/news/uaes-shadowy-dealings-serbia-44700108

ekle2: Fotodaki adam si-ay-ey kuklasıdır, M.D. Mesajı Paylaş

kara mehmet

 Diplomatik olarak Katarın yanında yer almamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun sebebi Katarın Türkiyeyi birkaç yıldır çok ciddi şekilde desteklemesi. Bundan sonrada benzeri bir destek bekleyeceksek bunu yapmak zorundayız.

 Ben bu ülkeler arasında bir savaş çıkacağını düşünmüyorum. Dolayısıyla Katarı askeri olarak değil diplomatik olarak destekleyeceğiz. Neden savaş çıkmayacak diye sorulabilir.  İran sebebiyle Sünni bloğun böyle bir işe girişmesi pek makul değil. Hali hazırda Katar krizi en çok İranın işine yarayacaktır.

 Katarda bir darbe olup yönetimi değişebilir. Bu gerçekleşirse yeni yönetim bizim için sorun olur. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

putty

Araba firmamız ile Katar ı kel alaka ortak ediyoruz.
Anormal miktarlarda siparişler verip araba firmamızı zengin ediyoruz
Katar da araba firmamıza sipariş yağdırıyor dahada zengin ediliyor
O garip tipli adamlar şirketin hakları olan geliri ile paraları alıp bilinmez kişisel keyiflerine kalmış bir yerlere harcıyorlar
Sonra ABD dinci örgütlerin finansı Katar a çıkıyor diyor.
Burada bir bit yeniği ihtimali düşünülemez mi
Matematiğe ters olan araba firmasının devlet kredisi ile alınıp çok şartta olmayan ortak edinip sonrada oluk olup para kazandırmanın izahı bu olamaz mı
Sonra biz bu karşılıklı işbirliklerine Türk KAtar gelişen ekonomik ilişkilerimi diyeceğiz yani.
ABD ve diğer ülkeler haklı bence tamamen. Bir dolap çevirdik beceremedik yakalandık madar olduk.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter