TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU

TARİH :   19 Ekim 2018
SAAT   :   14:55   

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BASIN BİLGİ NOTU

(12 Ekim - 18 Ekim 2018)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

2. Geçtiğimiz süreç içerisinde (12 Ekim - 18 Ekim 2018), PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Siirt, Diyarbakır, Ağrı, Mardin ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.

a. İcra edilen operasyonlarda;

(1) Yurt içinde ve yurt dışında toplam 33 terörist etkisiz hale getirilmiş,

(2) Bir adet RPG-7 R/A, 15 adet piyade tüfeği, bir adet tabanca, 2.167 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 14 adet RPG-7 R/A mühimmatı, 407 kg amonyum nitrat,  20 adet el bombası, iki adet gece görüş dürbünü, 11 adet telsiz ele geçirilmiş ve 39 adet EYP imha edilmiştir.

(3) Teröristler tarafından kullanılan 16 adet silah mevzii, sığınak, mağara ve depo kullanılamaz hale getirilmiştir.

b. PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 50 litre kaçak akaryakıt, 41.271 paket kaçak sigara, 161 adet muhtelif silah ve 48 adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

c. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.

3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;

a. Fırat Kalkanı Harekâtı:

Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.

b. İdlib Bölgesi:

İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır.

Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 13 Ekim 2017 tarihinden itibaren planlı Gözlem Noktalarının tamamı (toplam 12 adet) faaliyete geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde istikrarın temini için, garantör ülkeler tarafından imzalanan 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmalar sürdürülmektedir.

c. Zeytin Dalı Harekâtı:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost/kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak ve Türkiye'de bulunan Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönmelerini sağlamak üzere, 20 Ocak 2018 tarihinde başlatılan "Zeytin Dalı Harekâtı" başarıyla devam etmektedir.

12 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Yerel Kolluk Kuvvetleri de göreve başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerince, Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlanmakta; Afrin'de hayatın normale dönmesi için çalışmalara devam edilmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmiştir. Buna ilave olarak, harekâtın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesisler de kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından hedef alınmamıştır.

Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4.585 olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürdürülmektedir. Harekât kapsamında bugüne kadar 281 adet Mayın ve 1.612 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen tüm faaliyetler, geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine duyduğu özgüven ile şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Zeytin Dalı Harekâtı bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere tüm teröristlere karşı, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla sürdürülecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlamakta ve Afrin ve Tellef bölgelerinde tesis ettiği sahra fırınları vasıtasıyla bölgenin ekmek ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ilave olarak, Cenderis'te kurduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Acil Yardım Hastanesi ile bölge halkına sağlık hizmeti de sunulmaktadır.

ç. Münbiç Bölgesi:

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır. 18 Ekim 2018 tarihi itibarıyla iki ülke tarafından 62 bağımsız devriye faaliyeti icra edilmiş olup söz konusu devriye faaliyetlerinin planlama ve icrasına devam edilmektedir.

Buna ilave olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından icra edilecek Müşterek Birleşik Devriye faaliyetlerine yönelik 09 Ekim 2018 tarihinde başlayan ortak eğitimler devam etmektedir. Söz konusu eğitimlerin tamamlanmasını müteakip, ortak devriye faaliyetlerinin icrasına başlanacaktır.

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edilecektir.

4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.

Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino LOPEZ'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino LOPEZ 22 Ekim 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Somali Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dahir ADAN ELMİ'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti

Somali Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dahir ADAN ELMİ, 25 Ekim 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

TSK tarafından Cuma günleri yayınlanan "TSK Haftalık Bilgi Notları" bundan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanacaktır. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'in Diyarbakır Bölgesindeki Birlikleri İnceleme ve Denetlemeleri


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR ve 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin TEMEL ile birlikte; 01 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır bölgesindeki birlik ve karargâhlarda inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur.

Bu kapsamda Orgeneral GÜLER, bölgedeki birlik komutanları ile bir araya gelerek devam etmekte olan terörle mücadele harekâtı ve diğer faaliyetler hakkında bilgi almış ve direktiflerini vermiştir.

Orgeneral GÜLER, denetlemeler esnasında;

-Ülkemizin ve milletimizin huzur ve güvenliğine tehdit oluşturan hain bölücü terör örgütü yapılanmasının yok edilmesi için operasyonlara yaz-kış, gece-gündüz demeden aralıksız devam edileceğini,

-Bölgede etkin şekilde yürütülen operasyonlar neticesinde son dönemde bölücü terör örgütüne ağır kayıplar verdirildiğini,

-Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin; jandarmamız, polisimiz ve güvenlik korucularımızla birlikte omuz omuza, büyük bir özveriyle terörle mücadeleyi sürdürdüğünü,

-Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğini, şehit ve gazilerimizin tek damla kanının dahi yerde kalmayacağını geride bıraktıkları aile fertlerinin ve yakınlarının da gözyaşlarının hesabının sorulmakta olduğunu,

-Asil milletimizin sevgi ve güveninden aldığı güçle Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkemizin ve milletimizin birliği, bütünlüğü ve güvenliği ile egemenliği ve bağımsızlığı için kendisine verilecek her türlü görevi canı pahasına yerine getirme azim ve kararlılığında olduğunu ifade etmiştir.

-Orgeneral GÜLER; göstermiş oldukları kahramanlık ve fedâkarlıklardan dolayı personeli kutlamış ve kendilerine önümüzdeki dönem için başarılar dilemiştir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Raiimberdi DUISHENBIEV'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Raiimberdi DUISHENBIEV, 13 Kasım 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir.

Mesajı Paylaş

Observer

Amfibi Görev Grup Komutanlığı Harekata Hazırlık Eğitimleri

Amfibi Görev Grup Komutanlığı Harekata Hazırlık Eğitimleri; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 17 gemi, üç helikopter, iki deniz karakol uçağı, Amfibi Deniz Piyade ve Sualtı Taarruz Timleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait üç görev uçuşu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait iki helikopterin iştiraki ile 12-16 Kasım 2018 tarihleri arasında Ege Denizi'nde icra edilmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Silahlı Kuvvetler Komutanları Üçlü Toplantısı


Gürcistan-Azerbaycan-Türkiye Silahlı Kuvvetler Komutanları Üçüncü Toplantısı(GATe); Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Orgeneral Zakir HASANOV ve Gürcistan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Vladimer CHACHIBAIA'nın eş başkanlığında 21 Kasım 2018 tarihinde, Bakü/Azerbaycan'da icra edilmiştir.

Söz konusu toplantı kapsamında taraflar; yakın coğrafyamızda cereyan eden olaylar hakkında karşılıklı fikir teatisinde bulunmuş ve 2017 yılında Gürcistan'da icra edilen ikinci toplantı sonrasında alınan kararlar ve icra edilen iş birliği faaliyetlerinin son durumunu müzakere etmiştir.

Azerbaycan temasları kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER başkanlığındaki heyeti kabul etmiştir.

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral GÜLER, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV' in kabri ile Azerbaycan ve Türk şehitliklerini de ziyaret etmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Katar Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mohammed Bin Ali AI-GHANEM' in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti


Katar Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mohammed Bin Ali AI-GHANEM, 04 Aralık 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir. Mesajı Paylaş

Yönetim

FAALİYETLER

Senegal Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cheikh GUEYE'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti

Senegal Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cheikh GUEYE, 11 Aralık 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir.

Forum Yönetiminin Notu: Forumumuzda TSK faaliyetlerini paylaşma görevinde olan üyemiz sayın Observer, görev nedeniyle birkaç gün paylaşım yapamayacağından geçici olarak bu görev Forum Yönetimi tarafından yerine getirilecektir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Estonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Juri LUİK'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i Ziyareti


Estonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Juri LUİK, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER'i ziyaret etmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

FAALİYETLER

Türk Silahlı Kuvvetleri 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı ve Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni


Türk Silahlı Kuvvetleri 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı, Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kuvvet Komutanları ve Bakan yardımcılarının katılımıyla, 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde icra edilmiştir. Toplantıya Ordu Komutanları, Muharip Hava Kuvvet Komutanı ve Donanma Komutanı ile birlikte 60 General/Amiral iştirak etmiştir.

Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin ulaştıkları seviye ve bu seviyeyi daha da geliştirmek için alınması gereken tedbirler ele alınmıştır. Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının elde ettikleri başarılar nedeniyle katılımcılara teşekkür ederek, mevcut seviyenin çok daha iyi noktalara taşınacağına olan inancını ifade etmiştir.

Bu kapsamda, Genelkurmay Başkanlığı Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni de gerçekleştirilmiştir. Törende Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR tarafından; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER ile Kuvvet Komutanlıklarında bir yılını tamamlayan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL TSK Şeref Madalyası; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla GÜLAN TSK Üstün Hizmet Madalyası ile taltif edilmiştir.

Törende ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kendi kategorilerinde başarılı olan 29 birliğe şilt ve başarı plaketi, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet komutanlıklarında görevli beş sivil memura ise çalışmalarındaki başarılarından dolayı başarı belgesi ve hediyeler takdim edilmiştir.

Törenin ardından yaptığı konuşmada madalya alan Komutanları ve başarılı personeli tebrik eden Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR; tüm terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele içinde olduğumuzu ve bunun milletimizin güvenliği için gerekli ve zorunlu olduğunu ifade etmiştir. "En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelenin devam edeceğini" belirten Bakan AKAR, "Kararlı mücadele sonucunda terör örgütünde çok ciddi bir zafiyet, kırılmalar meydana geldi. Bu çerçevede yaptıkları terör faaliyetleri son derece kısıtlandı. İnşallah önümüzdeki günlerde de bunun tamamını etkisiz hale getirecek bir noktaya gelinecektir" ifadelerini kullanmıştır.

Bakan AKAR ayrıca, 462 bin kilometre karelik mavi vatanımızda barış, iyi komşuluk ve dostluktan yana olduğumuzu ancak bunun da uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizden taviz vermek anlamına gelmediğinin çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Bu vesileyle, elde edilen başarılarda en büyük pay sahibi aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anan Bakan AKAR, şehitlerimizin kederli ailelerine ve asil milletimize tekrar başsağlığı ve sabır, gazilerimize acil şifalar dilemiştir. Mesajı Paylaş

Observer

Amfibi Harekâta Hazırlık ve Savaş Dışı Harekât Eğitimleri


1.   Ege Ordusu Komutanlığı, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Amfibi Görev Grup Komutanlığı yüzer, uçar ve kara unsurlarının katılımıyla 10-14 Aralık 2018 tarihleri arasında,  Ege Denizi'nde Müşterek Amfibi Harekâta Hazırlık ve Savaş Dışı Harekât Eğitimleri icra edilmiştir.

2.   Sağlık Bakanlığı'ndan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi  ve 112 Acil Sağlık Müdahale Ekipleri de sahilde kurulan sahra ilk yardım ünitelerinde müşterek eğitimlere iştirak etmiştir.

3.   Müşterek eğitimlerin son gününde "Savaş Dışı Harekât Eğitimleri" kapsamında "Mülteci Olmayanların Tahliyesi Eğitimi" , Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı unsurları, TCG BAYRAKTAR ve TCG KARAMÜRSELBEY'in iştiraki ile icra edilmiştir . Mesajı Paylaş

Observer

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komutanlar Toplantısı


Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR'ın başkanlığında 23 Aralık 2018 tarihinde icra edilen toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah RECEP ile Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli generaller katılmıştır.

Toplantıda, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yıl içindeki faaliyetlerinin yanı sıra harekât kabiliyeti ve diğer ilgili konular ele alınmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

Batı Müşterek Bölgesel Birlik Komutanlığı Devir Teslim Töreni


Batı Müşterek Bölgesel Birlik Komutanlığı Emir Komuta Devir Teslim Töreni, 19 Aralık 2018 tarihinde birlik karargahının konuşlu bulunduğu İpek şehrindeki "Camp Villaggio Italy" kışlasında, KFOR (Kosovo Force) Komutanı Tümgeneral Lorenzo D'ADDARIO'nun katılımı ile icra edilmiştir. Mu.Alb. Cem Sinan BARIM, komutanlığı Ulş.Alb. Bahadır Özgür CENGİZ'e devretmiştir.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter