TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

Rus Personelin Tıbbi Tahliyesi

07 Ocak 2018 tarihinde Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetlerine ait KIL-158 isimli lojistik destek gemisi, Çanakkale Boğazından geçişi esnasında rahatsızlanan bir personeli için tıbbi tahliye talebinde bulunmuştur.

Çanakkale Boğaz Komutanlığı tarafından mülki makamlarla kurulan koordine neticesinde hasta personelin gemiden tahliye edilmesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevki sağlanmıştır. Söz konusu personelin hastanede tedavisine halen devam edilmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen bir tabip subayı ve bir sağlık astsubayı tarafından söz konusu personele refakat edilmektedir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_324 Mesajı Paylaş

Observer

Bangladeş'e Sığınan Rohingyalı Müslümanlara Yardım Malzemesi Sevki

MYANMAR'da yaşanan insani kriz nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Bangladeş'e sığınan Rohingyalı Müslümanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla, Sağlık Bakanlığına ait bir adet ağır iklim tipi sahra hastanesi, 10 Ocak 2018 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir adet A400-M nakliye uçağı ile nakledilmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_325 Mesajı Paylaş

Alkyone

TSK 2017'de etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı


Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nin geçen yıla ilişkin terörle mücadele faaliyetlerini basınla paylaştı.

Bilgilendirmeye göre, terör örgütü PKK/KCK'nın yurt içi ve sınır ötesi barınma ve faaliyet alanlarında terörle mücadele harekatına aralıksız devam edildi. Irak'ın kuzeyi de dahil 399 hava harekatı düzenlendi. Operasyonlarda, yurt içinde 538, Irak'ın kuzeyinde 2 bin 701 terörist etkisiz hale getirildi. Bunlardan 46'sının sözde lider kadrosundan olduğu belirlendi.

Operasyonlarda, 2 bin 889 muhtelif cins ve çapta silah, 7 bin 213 ağır silah mühimmatı, 77 molotofkokteyli, 68 ton muhtelif tipte patlayıcı madde, 3 bin 344 el bombası, 794 bin 245 çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, bin 768 el yapımı patlayıcı imha edildi. Teröristlerce kullanılan bin 958 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo tespit edilerek kullanılamaz hale getirildi.

Hudut güvenliğini sağlamak için yapılan denetim ve kontrollerde sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 439 bin 195 kişi yakalandı. Terör örgütü PKK/KCK'nın finansal kaynağını oluşturan faaliyetlerden kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlarda yaklaşık 54 ton uyuşturucu, 4 milyon 734 bin 27 kök Hint keneviri, 26 bin 483 hap, bin 84 muhtelif silah ile çok miktarda canlı hayvan, kaçak sigara, akaryakıt ve cep telefonu ele geçirildi.

Irak'ın kuzeyinde 717 DEAŞ'lı etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyinde PKK/KCK'ya karşı icra edilen operasyonel faaliyetlere ilave olarak başta DEAŞ olmak üzere bölgedeki tüm terör örgütleri ile mücadelenin desteklenmesi maksadıyla kurulan Gedu Üs Bölgesi'nden bugüne kadar yapılan atışlar neticesinde, 717 DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirildi. Birer tank, muhabere merkezi ve çok namlulu roketatar, 5 çekili top, 110 araç, 5 cephanelik, 24 top, 39 katyuşa füzesi ve 97 havan mevzii imha edildi.

Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı'nda TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasındaki 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı. Bu çerçevede 3 bin 60'ı DEAŞ üyesi toplamda 3 bin 598 terörist etkisiz hale getirildi. DEAŞ'a ait ağır silahların da dahil olduğu 308 araç, 5 drone, 61 komuta kontrol merkezi sistemi, 39 cephanelik, 21 bombalı araç imalathanesi, PKK/KCK/PYD-YPG'ye ait 28 silahlı araç, 2 drone ve 28 savunma mevzisi infilak ettirildi.

Çalışmalar kapsamında 11 bin 210 el yapımı patlayıcı ve 5 bin 448 muhtelif mayın etkisiz hale getirildi. Fırat Kalkanı Harekatı süresince DEAŞ, PKK/PYD-YPG terör örgütlerine yönelik 303 hava harekatı yürütüldü. Suriye'de bir terör koridoru oluşumunu engellemek ve kalıcı bir güven ortamı oluşturmak maksadıyla 67'si Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde olmak üzere 197 kahraman asker şehitlik mertebesine ulaştı, 766 asker yaralandı.
http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/tsk-2017de-etkisiz-hale-getirilen-terorist-sayisini-acikladi/1029254 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Observer

BİLGİ NOTU
TARİH :   12 Ocak 2018
SAAT   :   15:45

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ YILLIK BASIN BİLGİ NOTU
(01 Ocak - 31 Aralık 2017)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve dışında başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini etkinlikle ve kararlılıkla sürdürmektedir.
2. Bu mücadele ile paralel olarak Suriye kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekâtı ve Astana görüşmeleri çerçevesinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgelerindeki görevler de hassasiyet ile yürütülmektedir.
3. Bu kapsamda yıl içerisinde, detayları müteakip maddelerde açıklanan, PKK/KCK terör örgütüne mensup 3239 ve DEAŞ terör örgütüne mensup 3777 olmak üzere toplam 7016 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
4. Ayrıca denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla, tüm denizlerde sancak ve varlık gösterilmekte; Akdeniz Kalkanı Harekâtı, Karadeniz Uyumu Harekâtı ve Ege Denizindeki görevlerin icrasına devam edilmektedir.
5. Türk Silahlı Kuvvetleri bu faaliyetlere ilave olarak BM, NATO, AB ve uluslararası/ikili anlaşmalar çerçevesinde başta K.K.T.C. olmak üzere yurt dışında Barışa Destek Harekâtı ve dost silahlı kuvvetlerin eğitimlerine katkı sağlanması kapsamında faaliyetlerine devam etmektedir.
6. Türk Silahlı Kuvvetleri, milli modern silah / araç sistemleri ile siber yetenekler dâhil Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri imkân ve kabiliyetlerini artırma; "Etkin, Caydırıcı ve Saygın bir silahlı kuvvetler" vizyonunu sürekli geliştirme yönünde önemli adımlar atmayı sürdürmektedir.

FETÖ/PDY İLE MÜCADELE
7. FETÖ/PDY ile mücadelede bugüne kadar 9.236 personel hakkında ihraç işlemi yapılmış, 5.399 personel tutukludur. Bu kapsamda yürütülen mücadele, kararlılıkla ve diğer kamu kurumları ile eşgüdüm içerisinde devam etmektedir.

PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE
8. 2017 yılı içerisinde, PKK/KCK terör örgütünün yurt içi ve sınır ötesi barınma ve faaliyet alanlarında terörle mücadele harekâtına aralıksız devam edilmiştir.
a. Irak kuzeyine icra edilenler de dahil toplam 399 hava harekâtı ile desteklenen operasyonlarda;
(1)   46'sı sözde lider kadrosunda olmak üzere toplam 2.701 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) Silah, mühimmat ve malzeme olarak; toplam 2.889 adet muhtelif cins ve çapta silah, 7213 adet ağır silah mühimmatı, 77 adet molotof kokteyli, 68 ton muhtelif tipte patlayıcı madde, 3.344 adet el bombası, 794.245 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı,
(3) 1.768 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 1.958 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.
b. Hudut güvenliğini sağlamak için icra edilen denetim ve kontrollerde sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 439.195 kişi yakalanmıştır.
c. PKK/KCK terör örgütünün finansal kaynağını oluşturan faaliyetlerden kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde yaklaşık 54 ton toz/kubar esrar ve uyuşturucu madde, 4.734.027 adet kök kenevir, 26.483 hap, 1.084 muhtelif silah ile çok miktarda canlı hayvan, kaçak sigara, akaryakıt, cep telefonu ele geçirilmiştir.
ç. Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgüte katılımlar azalmış, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti önemli ölçüde kısıtlanmıştır.

SINIR ÖTESİNDE İCRA EDİLEN HAREKÂT VE FAALİYETLER
9. Irak'ın kuzeyinde PKK/KCK terör örgütüne karşı icra edilen operasyonel faaliyetlere ilave olarak; başta DEAŞ olmak üzere bölgedeki tüm terör örgütleri ile mücadelenin desteklenmesi maksadıyla kurulan Gedu üs bölgesinden bugüne kadar yapılan atışlar neticesinde 717 DEAŞ TÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 1 adet tank, 5 adet çekili top, 110 adet araç, 5 adet cephanelik, 1 adet muhabere merkezi, 24 adet top, 39 adet katyuşa füzesi, 1 adet çok namlulu roketatar ve 97 adet havan mevzii imha edilmiştir.
10. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
a. Hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ terör örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtı (FKH)'nda, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır. Bu çerçevede;
(1)   Harekâtın başlangıcı olan 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren 3.598 terörist (3.060'ı DEAŞ, 538'i PKK/KCK/PYD-YPG) etkisiz hale getirilmiş,
(2) DEAŞ'a ait; ağır silahların da dâhil olduğu 308 araç, 5 adet drone, 61 adet komuta kontrol merkezi/sistemi, 39 adet cephanelik, 21 adet bombalı araç imalathanesi,
(3) PKK/KCK/PYD-YPG'ye ait; 28 adet silahlı araç, 2 adet drone, 28 adet savunma mevzii imha edilmiş,
(4)   İcra edilen patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları kapsamında 11.210 adet EYP ve 5.448 adet muhtelif mayın etkisiz hale getirilmiş,
(5)   FKH süresince DEAŞ, PKK/PYD-YPG terör örgütlerine yönelik toplam 303 hava harekâtı icra edilmiş,
(6) Harekât alanında PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
b. İdlib Bölgesinde, Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, TSK birlikleri "Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü" olarak görev yapmaktadır.
c. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. TSK bölgedeki görevlerini Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.
ç. Suriye'de bir terör koridoru oluşumunu engellemek ve kalıcı bir güven ortamı oluşturmak maksadıyla, tüm terör örgütleri ile kapsamlı ve etkin bir şekilde mücadeleye devam edilmektedir.
11. Bu faaliyetler esnasında 197 kahraman silah arkadaşımız (67 şehidimiz FKH bölgesinde olmak üzere) şehitlik mertebesine ulaşmış, 766 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

YURT DIŞINDA İCRA EDİLEN GÖREVLER:
12. Ayrıca; küresel ve bölgesel barışa katkı sağlamak maksadıyla NATO, BM, AB nezdinde icra edilen harekât faaliyetleri ile uluslararası/çok uluslu ve ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleştirilen diğer faaliyetlerle ilgili olarak;
a. NATO görevleri kapsamında;
(1)   2015 yılından beri Afganistan'da devam etmekte olan Kararlı Destek Misyonuna (RSM) destek sağlanmaktadır. Bu görev çerçevesinde; Türkiye tarafından Başkent (Kabil) Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanlığı görevine ilave olarak Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı da işletilmektedir.
(2) 1999 yılından beri devam etmekte olan Kosova Gücüne (KFOR); motorlu piyade bölüğü, irtibat ve izleme timleri ve destek unsurları ile katkı sağlanmaktadır.
(3) 2016 yılından beri devam etmekte olan Deniz Muhafızı Harekâtına (OSG); denizde durumsal farkındalığının artırılması, denizde terörizmle mücadeleye destek verilmesi ve deniz güvenliği için kapasite oluşturulması maksadıyla, yüzer/dalar unsurlar ve Mobil Eğitim Timleri ile destek sağlanmaktadır.
b. BM Harekatları kapsamında;
(1)   2006 yılından beri devam etmekte olan BM Lübnan Geçici Görev Gücüne (UNIFIL) bir suüstü gemisi ve Nakura/Lübnan'da bulunan karargâha personel desteği,
(2) 1999 yılından beri devam etmekte olan BM Kosova Misyonuna (UNMIK) personel desteği,
(3) 2013 yılından beri devam etmekte olan BM Somali Yardım Misyonuna (UNSOM) personel desteği sağlanmaktadır.
c. Avrupa Birliği harekâtı kapsamında 2004 yılından beri devam etmekte olan Bosna-Hersek ALTHEA Harekâtına, manevra bölüğü ve irtibat-izleme timleri ile destek sağlanmaktadır.
ç. Uluslararası harekât kapsamında 2008 yılından beri devam etmekte olan Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde yürütülen deniz haydutluğu ve denizde terörizm ile mücadele faaliyetlerine 29 Haziran - 02 Kasım 2017 tarihleri arasında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından Birleşik Görev Kuvveti-151'e (CTF-151) komuta edilerek katkı sağlanmıştır. Ayrıca Bahreyn'de konuşlu Birleşik Deniz Kuvveti Karargâhına personel desteği de sağlanmaktadır.
d. İkili ilişkiler kapsamında;
(1)   Somali Türk Görev Kuvveti (STGK) tarafından 30 Eylül 2017 tarihinden itibaren Somali Harp Okulunda 100 ve Astsubay Okulunda 45 öğrencinin eğitim/öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Eğitim gören personel Somali'nin terörle mücadele harekâtı kapsamında görev yapacaktır. TSK, Somali Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılmasına ve dünya barışına destek sağlamak maksadıyla Somali'de görevine devam etmektedir.
(2) Katar'a ilk olarak 2015 yılında konuşlanan Kara Unsur Komutanlığı, 2017'de icra edilen müşterek tatbikat sonrasında Tarık Bin Ziyad Kışlasında göreve başlamıştır. 2017 yılında Katar Birleşik Müşterek K.lığına dönüşen birliklerimiz halen eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

SAVUNMA İMKÂN VE KABİLİYETLERİNİ GELİŞTİRME GAYRETLERİ
13. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından; teknolojik gelişmeler yakından takip edilmekte, özellikle günümüzde büyük önem kazanan siber savunma alanındaki gelişmelere öncelik verilmektedir. Bu kapsamda; siber savunma yeteneklerinin artırılması, bu yeteneklerin milli olarak üretilmiş donanım ve yazılımlar ile kazanılması ve siber savunma alanında yetiştirilmiş nitelikli insan gücü tarafından milli menfaatlerimiz yönünde kullanılması için yoğun gayret sarf edilmektedir.
14. Türk Silahlı Kuvvetleri 2017 yılında teslim alınan başta ATAK Taarruz Helikopterleri, CH-47 Yük Helikopterleri, İnsansız Hava Araçları (İHA/SİHA), füze sistemleri, amfibi ve denizaltı kurtarma gemileri, A400 M ulaştırma uçakları ve Milli Piyade Tüfeği ile harekât etkinliğini artırmaya devam etmektedir.
15. Önümüzdeki dönemde envantere alınacak özellikle yerli savunma sanayimizin ürünleri olan, çok daha modern silah sistemleri ve teçhizatla, günümüzün muharebe ortamında etkinlik ve caydırıcılığın artırılması hedeflenmektedir.

SONUÇ
16. Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihimizden ve bağrından çıktığı asil milletimizin sağladığı imkânlardan aldığı güç ve azimle bir yandan bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam ederken diğer yandan da sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri geliştirerek etkinlik, caydırıcılık ve saygınlığını artırmaya yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.
17. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere, iç ve dış her türlü tehdide karşı şu ana kadar yürüttüğü mücadeleyi bundan sonra da giderek artan bir etkinlikle sürdürme azim ve kararlılığındadır.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_28 Mesajı Paylaş

Observer

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Wang Keun LEE'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı Ziyareti

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Wang Keun LEE, 11 Ocak 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı ziyaret etmiştir.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_62 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH   :   15 Ocak 2018
SAAT   :   19:45   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, 15 - 17 Ocak 2018 tarihleri arasında icra edilecek NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısına katılmak üzere Brüksel/Belçika'ya gitmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_44 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH   :   17 Ocak 2018
SAAT   :   15:15   

17 Ocak 2018 tarihinde 11.03'te konuşlu bulunduğu Eskişehir 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi maksadıyla içinde iki pilot ve bir teknisyen olduğu halde kalkış yapan bir CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı ile saat 12.50 civarında radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır.

Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır.

Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_45 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH   :   18 Ocak 2018
SAAT   :   12:10   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR ve MİT Müsteşarı Hakan FİDAN, 18 Ocak 2018 tarihinde Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery GERASIMOV ile bölgesel güvenlik konuları, Suriye'deki son gelişmeler ve Astana/Cenevre süreci hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya gitmişlerdir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_46 Mesajı Paylaş

Observer

BİLGİ NOTU
TARİH :   20 Ocak 2018
SAAT   :   09:50

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU
(12 - 18 Ocak 2018)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içerisinde PKK/KCK terör örgütüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.
2. Geçtiğimiz süreç içerisinde (12-18 Ocak 2018) , PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullandığı Bitlis, Mardin, Diyarbakır ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen orta ve küçük çaplı operasyonlara aralıksız devam edilmiştir.
a. İcra edilen operasyonlarda;   
(1)   20 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) 6 adet piyade tüfeği, 1 adet av tüfeği, 1 adet Milan tanksavar silahı olmak üzere toplam 8 adet hafif silah, 807 kg amonyum nitrat, 2 kg C-4 patlayıcı madde, 22 adet el bombası, 3 adet RPG-7 mühimmatı, 2 adet RPG-7 sevk fişeği, 6 adet fünye, 156 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 9 adet şarjör, BTÖ tarafından patlayıcı madde eylemlerinde kullanılacağı değerlendirilen 1 adet Isuzu D-Max marka araç, 39 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiş,
(3) 18 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 51 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.
(5) 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur.
b. Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 7.267 kişi yakalanmıştır.
c. PKK/KCK terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 1.7 kg uyuşturucu madde, 78 lt akaryakıt, 198.140 paket kaçak sigara, 11 adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.
ç. Azim ve kararlıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde, örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlanmıştır.
3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
a. Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.
b. Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK/YPG terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru gerçekleşen saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
c. İdlib bölgesinde, Astana görüşmeleri kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.
4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   20 Ocak 2018
SAAT   :   17:35   

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren "Zeytin Dalı Harekatı" başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   20 Ocak 2018
SAAT   :   20:30   

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren başlatılan "Zeytin Dalı Harekâtı" planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   21 Ocak 2018
SAAT   :   11:20   

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, "Zeytin Dalı Harekâtı" 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Tespit edilen hedefler, kara ateş destek vasıtaları ile ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu vb. 153 hedef ateş altına alınmış olup "Zeytin Dalı Harekâtı" planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   21 Ocak 2018
SAAT   :   12:30   

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, "Zeytin Dalı Harekâtı" 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Zeytin Dalı Harekâtı planlandığı şekilde devam etmekte olup, kara harekâtı başlamıştır.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   21 Ocak 2018
SAAT   :   16:10   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein BAGHERI ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Suriye'deki güvenlik sorunları ve terör örgütleriyle mücadelede yapılan işbirliği kapsamında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   21 Ocak 2018
SAAT   :   16:30   

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, "Zeytin Dalı Harekâtı" 20 Ocak 2018 saat 17:00'de başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Zeytin Dalı Harekâtı esnasında tespit edilen terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 45 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 32 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Harekât planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter