TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ Lojistik Destek Gemisinin Denize İndirilmesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında Selah Tersanesi'nde inşa edilen "ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ" lojistik destek gemisinin denize indirilmesi töreni; Başbakan Sayın Binali YILDIRIM, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU ve çok sayıda davetlinin katılımıyla 08 Temmuz 2017 tarihinde Tuzla/İstanbul'da konuşlu Selah Tersanesi'nde icra edilmiştir.

Törene ayrıca, gemiye ismi verilen ve 1993 yılında denizaltıdan çıkış eğitimi esnasında şehit olan Üsteğmen Arif EKMEKÇİ'nin annesi, kız kardeşi ve yeğenleri de iştirak etmişlerdir. Tören, ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ lojistik destek gemisinin, denizcilik geleneklerine uygun olarak, Genelkurmay Başkanı'nın eşi Sayın Şule AKAR tarafından denize indirilmesi ile son bulmuştur.


http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_09 Mesajı Paylaş

Observer

TSK Siber Savunma Merkezi Projesi

TSK Siber Savunma Komutanlığı mevcut yeteneklerinin geliştirilmesi ve kısa vadede yeni yeteneklerin kazanılması maksadıyla yürütülen TSK Siber Savunma Merkezi Projesi (SİSAMER) kapsamında 7 gün 24 saat esasına göre görev yapacak Harekât Merkezi tesisi ilk safha modernizasyonu tamamlanmıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_234 Mesajı Paylaş

Observer

12 Temmuz 2017 tarihinde;

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
TCG TURGUTREİS, TCG BATIRAY ve TCG KARAMÜRSELBEY; SEA BREEZE-17 Tatbikatı kapsamında Odessa/Ukrayna liman ziyareti icra etmektedir.
NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG YILDIRIM, İstanbul liman ziyareti icra etmektedir.
Doğu Akdeniz'de petrol ulaştırmasının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına karşı varlık göstererek caydırıcılık sağlanması ve NATO'nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarının desteklenmesi maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında görevli TCG GAZİANTEP ve bir denizaltı, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir. TCG KALKAN keşif gözetleme icra etmiştir.
TCG GÖKÇEADA, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen WEST CAPELLA isimli gemiyi izleme görevi icra etmektedir.
Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmiştir.
TCG GÖKOVA; Kızılay tarafından Yemen'e insani yardım malzemesi taşıması maksadıyla kiralanan M/V BLUE FURY gemisine Refakat ve Koruma Görevi icra etmektedir.
Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun ile mücadele ve küresel deniz ticareti ile açık denizlerin serbestliği ilkesinin korunması maksadıyla tesis edilen Birleşmiş Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayan TCG GİRESUN tarafından Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında Aden Körfezinde karakol ve M/V BOW DIAMOND gemisine refakat ve koruma görevi icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 15 gemi seyir icra etmiştir.

Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması Kapsamında İcra Edilecek Faaliyetler:
Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması (AKKA) kapsamında, Türkiye tarafından 11-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında Ukrayna'da bir denetim icra edilmektedir.
Söz konusu denetim, Genelkurmay Başkanlığı Denetim Timi (üç subay) tarafından icra edilmektedir.
AKKA Denetim Timimiz, görevin tamamlanmasını müteakip 14 Temmuz 2017 günü yurda dönecektir.


K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
(12 Temmuz 2017)
Bölge / Yer   Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 578 şahıs yakalanmıştır.
Irak Sınırı

2.400 paket sigara ve 50 kg pirinç ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 13 şahıs ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 14 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 11 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH   :   13 Temmuz 2017
SAAT   :   11:15   

13 Temmuz 2017 tarihinde sabaha karşı 04.00 sularında Kilis'te konuşlu Seve İkmal Noktasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Yangın bir kısım mühimmatın depolandığı bir konteyneri de etkisi altına almıştır. Olayda can kaybı yaşanmamıştır. Olayın gerçekleştiği bölgenin emniyeti sağlanmış ve yangın kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili incelemelere devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_27
Mesajı Paylaş

Observer

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ın Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sohail AMAN'ı Kabulü

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sohail AMAN ve beraberindeki heyet, 18 Temmuz 2017 Salı günü saat 11.00'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR tarafından kabul edilmiştir.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_13 Mesajı Paylaş

nokta

Birleşik Deniz Kuvvetleri komutası Türkiye'ye devredildi

Aden Körfezi'ndeki Birleşik Deniz Kuvvetleri komutasının 29 Haziran'da Türkiye tarafından devralındığı ve görevi Tuğamiral Emre Sezenler'in yürüttüğü bildirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşik Deniz Kuvvetlerinin Somali açıkları ile Hint Okyanusu'nda deniz haydutluğu ile mücadele amacıyla 1 Ocak 2009'da kurulduğu hatırlatıldı.

Çok uluslu birleşik görev kuvvetinde Türk Deniz Kuvvetlerinden 9 subay ve 3 astsubay ile Avustralya, Bahreyn, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Suudi Arabistan'dan personel görev alıyor.

Öte yandan Tuğamiral Sezenler'in, Pakistan'ın Bahreyn Büyükelçisi Javed Malik, Japonya'nın Bahreyn Büyükelçisi Kiyoshi Asako, Kore Cumhuriyeti'nin Bahreyn Büyükelçisi Koo Hyunmo'ya nezaket ziyaretlerinde bulunduğu da bildirildi.

http://www.denizhaber.com.tr/birlesik-deniz-kuvvetleri-komutasi-turkiyeye-devredildi-haber-75382.htm Mesajı Paylaş

Observer

Konu: Somali Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed JUMALE GEDİ ve Beraberindeki Heyetin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı Ziyareti

Açıklama: Somali Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed JUMALE GEDİ ve beraberindeki heyet, 26 Temmuz 2017 Çarşamba günü saat 10.45'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı ziyaret etmiştir.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_17 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH :   30 Temmuz 2017
SAAT  :   20:15   

28 Temmuz 2017 günü saat 11:00 sularında, Suriye'den Türkiye'ye yasadışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan şahıslara yönelik, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayacak davranışlarda bulunan ilgili personel göz altına alınmış olup, haklarında derhal her türlü idari ve adli işlem başlatılmıştır.

Yasadışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan dört şahıs kolluk kuvvetlerine teslim edilmiş; yasal mevzuat çerçevesinde sağlık kontrollerinin yapılmasını ve durumlarının iyi olduğunun tespitini müteakip sınır dışı edilmişlerdir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_28 Mesajı Paylaş

Observer

TSK'nın açtığı yeni İnstagram hesabı, üzerinden henüz 1 hafta geçmeden 100.000'e yakın takipçiye ulaştı. TSK'nın resmi İnstagram hesabına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz?

https://www.instagram.com/tskgenelkurmay/
Mesajı Paylaş

Observer

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein BAGHERI ve Beraberindeki Heyetin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı Ziyareti

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein BAGHERI ve beraberindeki heyet, 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 11.00'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı ziyaret etmiştir.

Bu ziyaret sırasında;

-   Bölge güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütleri ile ortak mücadelede kararlılığın önemi,

-   Hudut güvenliği konusunda mevcut işbirliğinin gerekliliği,

-   Ayrıca, bölgesel güvenlik ve istikrar için yapılabilecek katkı konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_20 Mesajı Paylaş

Observer

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein BAGHERI ve Beraberindeki Heyetin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı Ziyareti

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Mohammad Hossein BAGHERI ve beraberindeki heyet, 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 11.00'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ı ziyaret etmiştir.

Bu ziyaret sırasında;

- Bölge güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütleri ile ortak mücadelede kararlılığın önemi,

- Hudut güvenliği konusunda mevcut işbirliğinin gerekliliği,

- Ayrıca, bölgesel güvenlik ve istikrar için yapılabilecek katkı konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_20 Mesajı Paylaş

HDS

TSK da mı adamın ismini İngilizce yazmaya başladı. Kendi Gn. Kr. Bşk. adını da "Houloussih" diye yazmak bizi şüphesiz ki daha anlaşılabilir kılar o halde..

Küçük şeyleri önemsemeyen teşkilat büyüklerini zaten beceremez. Mesajı Paylaş

saladin

HDS,
Dedigine katilmakla beraber, olayin bir de diplomatik yani olabilir. Ornegin, pasaportundaki latin harflerle yazilisin tercih edilmesi gibi. Ha bunu diger ziyaretcilere uygularlar mi, disisleri ne der? Iranlilara size ne diyelim diye  sorarlar mi falan gibi bir suru de soru isareti var tabi. Mesajı Paylaş

Observer

Somali Türk Görev Kuvvetinin Mogadişu/SOMALİ'de Göreve Başlaması

Somali Türk Görev Kuvveti (STGK); Somali Silahlı Kuvvetlerinin teşkilat, eğitim, öğretim, askerî altyapı ve lojistik sistemlerinin iyileştirilmesi ile eğitimine destek sağlamak maksadıyla Somali'de görevlendirilmiştir.

Somali'de görev yapacak Türk birliği 22 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Mogadişu/SOMALİ'de göreve başlamıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_250 Mesajı Paylaş

Observer

BİLGİ NOTU

TARİH : 26 Ağustos 2017
SAAT   : 14:10

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ HAFTALIK BASIN BİLGİ NOTU

(17 Ağustos - 24 Ağustos 2017)


Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı azimli ve kararlı mücadelesini devam ettirirken, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde de güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde (17-24 Ağustos 2017) BTÖ'nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkâri ve Şırnak) illerinde teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara taarruz anlayışıyla aralıksız devam edilmiş, bu kapsamda;
Şırnak / Beytüşşebap (İncebel / Kato Dağı), Şırnak/Silopi, Şırnak / Merkez (Namaz Dağı), Diyarbakır/Hani ve Hakkâri / Yüksekova bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edilmiş,
İcra edilen operasyonlarda;
(1)   43 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) 17 adet piyade tüfeği, 1 adet makinalı tüfek, 3 adet roketatar, 4 adet av tüfeği, 2 adet tabanca olmak üzere toplam 27 adet silah; 280 kg amonyum nitrat, 5,2 kg C-4 patlayıcı, 35 m patlayıcı fitil, 34 adet el bombası, 3.859 adet hafif silah mühimmatı, 1 adet antitank mayını, 125 adet fünye, 25 adet roketatar roketi, 21 adet roketatar sevk fişeği, 3 adet anten, 5 adet el dürbünü, 2 adet fotoğraf makinası, 2 adet kamera, 1 adet gece görüş dürbünü, 2 adet termal dürbün, 265 m kablo, 3 adet radyo, 72 adet şarjör, 13 adet telsiz, 33 adet tüp ele geçirilmiş,
(3)   30 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 14 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş,   
(5)   Van/Gürpınar, Özlüce mahallesi mülki sınırlarında tespit edilen ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından takip edilen bomba yüklü bir araca, İl Jandarma Komutanlığı unsurları tarafından müdahale edilmesi sonucu çıkan çatışmada, araç içerisinde bulunan 1 terörist vurularak, 1 terörist ise kendisini ve bomba yüklü aracı patlatmak suretiyle etkisiz hâle getirilmiştir.
BTÖ'nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 100.960 paket kaçak sigara, 214 lt akaryakıt, 200 adet kök kenevir ve 150 gr kubar esrar ele geçirilmiş,
Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 9.440 kişi yakalanmış,
2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 9 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.
Değerlendirme:
(1)   Bu hafta özellikle Şırnak / Beytüşşebap (İncebel / Kato Dağı), Şırnak/Silopi, Şırnak / Merkez (Namaz Dağı), Diyarbakır/Hani ve Hakkâri / Yüksekova bölgelerinde icra edilen orta çaplı operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütünün yaz dönemi yapılanmasına ağır darbe indirilmiş ve örgütün önemli kayıplar vermesi sağlanmıştır.
(2)   Yapılan operasyonlar kapsamında ele geçirilen silah, teçhizat, mühimmat ve malzemeler ile etkisiz hâle getirilen ve örgütten kaçarak teslim olan terörist sayısı göz önüne alındığında yürütülen operasyonların, bölücü terör örgütünü baskı altına aldığı ve örgütün dağılmasına yönelik önemli etkileri olduğu görülmektedir.
(3)   Bölücü terör örgütünün önemli gelir kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetleri, hudut hattında alınan etkili tedbirlerle engellenmeye devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde 9.440 kişi yakalanmış ve bol miktarda kaçak sigara ele geçirilmiştir.
(4)   Türk Silahlı Kuvvetleri, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için yüce Türk milletinden aldığı güç ile en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar kararlı, etkin ve caydırıcı mücadelesine devam edecektir.

Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekâtta, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km2'lik alan kontrol altına alınmıştır.
Bab ilçe merkezi, Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir.

Sonuç olarak;
Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta PYD/YPG/PKK, FETÖ/PDY ve DEAŞ olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürecektir. Söz konusu mücadele yürütülürken bölge halkımızın zarar görmemesi için her türlü dikkat ve duyarlılık gösterilmektedir.
Özellikle bu hafta içinde, geçen haftalarda olduğu gibi örgütün gerçek yüzünü görerek kendi isteğiyle silahlarını bırakıp teslim olan teröristlere yenileri eklenmiştir. Bu durumun ortaya çıkmasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı ve caydırıcı operasyonları ile kararlı duruşunun etkisi görülmektedir. Bölücü terör örgütünün, elemanlarının büyük bir bölümünü yitirmesi; örgüte yeni katılımların da azalması nedeniyle, son dönemde oldukça güç duruma düştüğü görülmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri; her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, sabır, kahramanlık ve fedakârlıkla tehdidin kaynağı neresi olursa olsun, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_06 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter