TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

BİLGİ NOTU

TARİH :   08 Aralık 2017
SAAT   :   11:55

Türkiye-Katar doğal afet arama ve kurtarma eğitimi ve yerinde inceleme faaliyeti 04-07 Aralık 2017 tarihleri arasında Yenikent/Ankara'da icra edilmiştir.
Türkiye-Katar Doğal Afet Arama ve Kurtarma Eğitimi ve Yerinde İnceleme Faaliyeti'nde;
a. Arama Kurtarma faaliyetlerinde karşılıklı bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunulması,
b. Afet durumunda uygulanacak teknik, taktik ve yöntemlerin geliştirilmesi ve test edilmesi,
c. İki ülke doğal afet arama ve kurtarma timleri arasında müşterek harekât icra yeteneğinin artırılması amaçlanmıştır.
Doğal afet arama ve kurtarma eğitimi ve yerinde inceleme faaliyetine; TSK doğal afet arama ve kurtarma timleri, Katar arama kurtarma unsurları (gözlemci statüsünde) ve ikisi hava aracı olmak üzere toplam on araç katılmıştır.
Saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_23 Mesajı Paylaş

Observer

BİLGİ NOTU

TARİH :   08 Aralık 2017
SAAT   :   17:25

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BASIN BİLGİ NOTU

(01 - 07 Aralık 2017)


1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde PKK/KCK terör örgütüne karşı kararlılıkla mücadelesine devam ederken, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde ateşkes sürecinin tesisini ve devamını sağlamak maksadıyla, Gözlem Noktaları tesis etme kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.
2. Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz süreç içerisinde (01 - 07 Aralık 2017) PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Irak'ın Kuzeyi) bölgeleri, teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara aralıksız devam edilmiştir. Bu kapsamda;
a. Diyarbakır / Hani, Lice, Kulp, Hazro, Silvan, Bitlis / Merkez, Siirt / Eruh, Şırnak / Merkez ve Irak'ın Kuzeyi (Zap ve Avaşin-Basyan) bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edilmiştir.
b. İcra edilen operasyonlarda;   
(1)   2'si sözde lider kadroda olmak üzere 20 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) 26 adet piyade tüfeği, 2 adet Bangalore Torpido, 2 adet makinalı tüfek, 1 adet tabanca, 1 adet roketatar olmak üzere toplam 30 adet silah, 2 adet mayın, 2 adet 82 mm'lik havan mühimmatı, 36 kg tahrip kalıbı, 686 kg amonyum nitrat, 3 kg C-4 patlayıcı madde, 76,4 kg A-4 patlayıcı madde, 5 adet dinamit lokumu, 31 adet el bombası, 9.835 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 11 adet RPG-7 roketatar roketi, 19 adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 149 adet fünye, 12 adet ateşleme düzeneği, 100 adet El Yapımı Patlayıcı (EYP) devre beyni, 1 adet EYP anahtar sistemi, 107 adet şarjör, 11 adet telsiz, 3 adet el dürbünü, 1 adet gece görüş dürbünü ve 143 adet LPG tüp ele geçirilmiş,
(3)   41 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 72 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.
c. PKK/KCK terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 927,5 kg uyuşturucu, 26.370 paket kaçak sigara, 738 lt kaçak akaryakıt, 5 adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.
ç. Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 11.321 kişi yakalanmıştır .
d. Özellikle Diyarbakır ve Bingöl'de icra edilen etkili operasyonlar neticesinde PKK/KCK terör örgütüne bu bölgelerde önemli kayıplar verdirilerek ağır darbe indirilmiştir.
3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
a. Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla, icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.
b. Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / YPG terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
c. Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, belirlenen Gerginliği Azaltma Bölgelerinden biri olan İdlib bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.
4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır. Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH :   11 Aralık 2017
SAAT   :   19:10   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ın ev sahipliğinde; Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman GANIMI, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis M. SCAPARROTTI ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph L. VOTEL'ın katılımlarıyla daha önceden planlı olan ve bölgedeki güvenlik konularının görüşüleceği toplantı 14 Aralık 2017 tarihinde icra edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_41 Mesajı Paylaş

Observer

BİLGİ NOTU
TARİH :   15 Aralık 2017
SAAT   :   19:40

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BASIN BİLGİ NOTU
(08 - 14 Aralık 2017)

1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde PKK/KCK terör örgütüne karşı kararlılıkla mücadelesine devam ederken, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde ateşkes sürecinin tesisini ve devamını sağlamak maksadıyla, Gözlem Noktaları tesis etme kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.
2. Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz süreç içerisinde (08 - 14 Aralık 2017) PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Diyarbakır, Mardin, Tunceli, Siirt, Şırnak, Bitlis, Batman ve Irak'ın Kuzeyi) bölgeleri, teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara aralıksız devam edilmiştir. Bu kapsamda;
a. Diyarbakır/Hani, Lice, Kocaköy, Kulp; Mardin/Nusaybin, Midyat; Tunceli/Merkez, Hozat, Ali Boğazı, Yastık Deresi; Siirt/Eruh, Bağgöze; Şırnak/Merkez, Güçlükonak, Gabar; Bitlis/Tatvan; Batman/Hasankeyf, Mava Alanı ve Irak'ın Kuzeyi (Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk) bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edilmiştir.
b. İcra edilen operasyonlarda;   
(1)   39 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) 4 adet piyade tüfeği, 1 adet tabanca olmak üzere toplam 5 adet hafif silah, 5 adet mayın, 1 adet 82 mm'lik havan mühimmatı, 5 kg patlayıcı, 681,5 kg amonyum nitrat, 0,5 kg C-4 patlayıcı madde, 8 adet el bombası, 1.371 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 64 adet RPG-7 roketatar roketi, 25 adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 13 adet fünye, 30 adet şarjör, 3 adet telsiz, 5 adet el dürbünü, 1 adet gece görüş dürbünü, 128 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiş,
(3) 27 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 63 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.
c. PKK/KCK terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 112,5 kg kubar esrar, 11 kg toz esrar, 103.350 paket kaçak sigara, 3.095 lt kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir.
ç. Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 8.892 kişi yakalanmıştır.
d. 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.
e. Özellikle Mardin ve Irak'ın Kuzeyinde icra edilen etkili operasyonlar neticesinde PKK/KCK terör örgütüne bu bölgelerde önemli kayıplar verdirilerek ağır darbe indirilmiştir.
3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
a. Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla, icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.
b. Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / YPG terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
c. Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, belirlenen Gerginliği Azaltma Bölgelerinden biri olan İdlib bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.
4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_25 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH :   14 Aralık 2017
SAAT   :   17:45   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ın ev sahipliğinde; Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman GANIMI, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis M. SCAPARROTTI ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph L. VOTEL'ın katılımlarıyla, önceden planlı olduğu bildirilen toplantı 14 Aralık 2017 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında icra edilmiştir.

Toplantıda; başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki genel güvenlik durumu ve terör örgütleri ile mücadelede alınması gereken tedbirlerle ilgili hususlar görüşülmüştür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_42 Mesajı Paylaş

Observer

Bangladeş'e Sığınan Rohingyalı Müslümanlara Yardım Malzemesi Sevki

Myanmar'da yaşanan insani kriz nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve Bangladeş'e sığınan Rohingyalı Müslümanların sağlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, Sağlık Bakanlığına ait ağır iklim tipi bir adet Sahra Hastanesinin ve 10 kişilik kurulum ekibinin nakli maksadıyla 13 Aralık 2017 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait A400-M nakliye uçağı intikal ettirilmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_312 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH   :   18 Aralık 2017
SAAT   :   10:15   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Stuart PEACH'in resmî davetlisi olarak, askerî iş birliği konularını görüşmek ve bölgesel konularla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere İngiltere'ye bir ziyaret gerçekleştirmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_43 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH   :   18 Aralık 2017
SAAT   :   10:15   

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Stuart PEACH'in resmî davetlisi olarak, askerî iş birliği konularını görüşmek ve bölgesel konularla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere İngiltere'ye bir ziyaret gerçekleştirmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_43 Mesajı Paylaş

Observer

BİLGİ NOTU

TARİH   :   22 Aralık 2017
SAAT   :   16:52

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BASIN BİLGİ NOTU

(15 - 21 Aralık 2017)


1. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde PKK/KCK terör örgütüne karşı kararlılıkla mücadelesine devam ederken, Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde ateşkes sürecinin tesisini ve devamını sağlamak maksadıyla, Gözlem Noktaları tesis etme kapsamındaki faaliyetlerini de sürdürmektedir.
2. Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz süreç içerisinde (15 - 21 Aralık 2017) PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Diyarbakır, Mardin, Tunceli, Batman ve Irak'ın Kuzeyi) bölgeleri, teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara aralıksız devam edilmiştir. Bu kapsamda;
a. Batman/Hasankeyf, Mava Alanı; Diyarbakır/Kulp, Hazro, Lice, Silvan; Tunceli/Merkez, Yastık Deresi; Mardin/Nusaybin, Dibek Dağı ve Irak'ın Kuzeyi (Avaşin-Basyan ve Hakurk) bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edilmiştir.
b. İcra edilen operasyonlarda;
(1)   3'ü sözde lider kadroda olmak üzere 32 terörist etkisiz hale getirilmiş,
(2) 22 adet piyade tüfeği, 1 adet RPG-7 roketatar, 1 adet bangolore torpedo, 1 adet tabanca, 3 adet av tüfeği olmak üzere toplam 28 adet hafif silah, 10 adet 82 mm'lik havan mühimmatı, 655 kg amonyum nitrat, 9,8 kg C-4 patlayıcı madde, 15 kg tahrip kalıbı, 4 adet el bombası, 1.186 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 3 adet RPG-7 mühimmatı, 4 adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 130 adet fünye, 13 adet şarjör, 12 adet telsiz, 1 adet el dürbünü, 1 adet silah dürbünü, 1 adet gece görüş dürbünü, 1 adet gaz maskesi, 66 adet EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirilmiş,
(3) 59 adet EYP tespit edilerek imha edilmiş,
(4)   Teröristler tarafından kullanılan 109 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.
c. PKK/KCK terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 14 kg kubar esrar, 683 kg toz esrar, 1 kg uyuşturucu madde, 171.510 paket kaçak sigara, 7.397 lt kaçak akaryakıt, 19 adet kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.
ç. Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 10.030 kişi yakalanmıştır.
d. Özellikle Tunceli, Bingöl ve Irak'ın Kuzeyinde icra edilen etkili operasyonlar neticesinde PKK/KCK terör örgütüne bu bölgelerde önemli kayıplar verdirilerek ağır darbe indirilmiştir.
3. Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekât kapsamında;
a. Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ Terör Örgütünün tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksadıyla icra edilmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtında, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alınmıştır.
b. Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / YPG terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık verilmektedir. Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı, yerel yönetimlerin desteklenmesi vb.) çalışmalarına katkı sağlanmaktadır.
c. Astana mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, belirlenen Gerginliği Azaltma Bölgelerinden biri olan İdlib bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.
4. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_26 Mesajı Paylaş

Observer

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR'ın Sudan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın 24-27 Aralık 2017 tarihleri arasında Sudan, Çad ve Tunus'a icra edeceği resmî temaslara Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR da iştirak etmektedir.

Sudan'da gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, 24 Aralık 2017 tarihinde Orgeneral AKAR ve Sudan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Imad Aldien Mustafa ADAWİ arasında Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_57 Mesajı Paylaş

Observer

Somali TGK K.lığında Birinci Dönem Somali Piyade Bölüğü Eğitim Kapanış Töreni

23 Aralık 2017 tarihinde, Somali Türk Görev Kuvvet Komutanlığında Birinci Dönem Somali Piyade Bölüğü Eğitim Kapanış Töreni; Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed FARMAJO, Somali Savunma Bakanı Muhammed Mursel ABDURRAHMAN, Somali Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Abdiveli Jama GOROD, Türkiye Cumhuriyeti Somali Büyükelçisi Olgan BEKAR, Somalili askerî yetkililer ile yabancı diplomatik ve askerî misyon temsilcilerinin katılımı ile icra edilmiştir.

Töreni müteakip, ikili iş birliği anlaşmaları kapsamında Türkiye tarafından Somali'ye hibe edilen silahlardan oluşan sergi gezilmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_315 Mesajı Paylaş

HDS

Galiba bizim GZPT'lerin bir kısmı da buraya hibe olacak.  ???

GTT'leri verseydik bari. Mesajı Paylaş

ocay

GZPT'ler maşallah her yere gidiyor. İyi bir şey ama Mesajı Paylaş

BETONBEY

Akıllı hibe gibisi yoktur. 50 yıl yedik bu kazığı... Mesajı Paylaş

dum

Menbağı bizde..   verelim gitsin .geldiler kaç yaşına. Yenilemek lazım zaten ;) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter