TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD Timinin Suriye'deki Faaliyetleri

01 Aralık 2016 tarihinden itibaren Suriye'de görev alan Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD (Patlayıcı Madde Keşif ve İmha) Timi, bölgede kahramanca mücadelesini sürdürmekte olup bugüne kadar 2157 olaya müdahalede bulunarak bölge halkının güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynamıştır.

EOD Timi bölgede görev yaparken sivil halkın güvenliğini her zaman ön planda tutmuştur. Bu doğrultuda sivil halka karşılaşabilecekleri patlayıcı tehdidi durumunda nasıl davranmaları gerektiği konularında da eğitimler veren EOD Timi, bölge halkının gönlünde taht kurmuştur.

Kurulduğu tarih olan 1995 yılından itibaren dünyanın dört bir yanında ses getiren başarılı görevlere imza atan Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD Timi bundan sonra da kendisine verilen görevleri azim ve fedakârlıkla yerine getirmeye devam edecektir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_180 Mesajı Paylaş

Observer

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı Sivil Asker İşbirliği Faaliyetleri

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tarafından Sivil Asker İşbirliği kapsamında 13 Mayıs 2017 tarihinde, Şehit Kurmay Albay Faruk SUNGUR Lisesi'nde tamamlanan "Şehit Kurmay Albay Faruk SUNGUR Lisesine Basketbol - Voleybol Sahası ve Su Deposu Yapılması" projesinin açılışı yapılmış ve spor malzemeleri dağıtılmıştır. Ayrıca Şehit Uzman Çavuş Mevlüt BAYDUR Lisesi'nde tamamlanan "Şehit Uzman Çavuş Mevlüt BAYDUR Lisesine Çocuk Oyun Alanı Yapılması ve İki Adet Konteyner Derslik Yapılması" projesinin açılışı yapılmış, müteakiben okulda bulunan öğrencilere kırtasiye malzemeleri dağıtılmıştır. Söz konusu faaliyetler kapsamında, Afganistan'daki öğrencilerin eğitim şartlarının iyileştirilmesine katkıda bulunulmuştur.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_179 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH   :   31 Mayıs 2017
SAAT   :   22:40   

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_23 Mesajı Paylaş

Terra

Şehitlerimiz arasında tümen komutanı da varmış. Allah hepsine rahmet eylesin. Mesajı Paylaş

southwater

Kaza olmayabilir.
MGK açıklaması sonrası vuku bulmuştur.
Havalanmadan üç dk. sonra olay gerçekleşmiş.
2. bir kobra ket ihtimali göz ardı edilemez.
Allah Şehitlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Mesajı Paylaş

hergeleci

https://twitter.com/metesohtaoglu/status/870122754074443781

Bir avuc vatansever var zaten onlar da boyle is bilmez burokratlar ve yoneticiler yuzunden (engel alarm sistemleri hakkinda soylenenlere istinaden) aramizdan ayrilip gidiyorlar. Bu kadar mi is bilmezlik olur? Mesajı Paylaş

Observer

TCG GİRESUN Fırkateyni'nin Refakat ve Koruma Faaliyetleri

TCG GİRESUN Fırkateyni, Türk Kızılayı adına Somali'ye insani yardım malzemesi taşıyan M/V SEBAT gemisine 07-16 Haziran 2017 tarihleri arasında deniz haydutluğu riski bulunan Aden Körfezi ve Somali Havzası bölgelerinde refakat ve koruma görevi icra etmektedir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_204 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH : 09 Haziran 2017
SAAT   : 16:35   

08 Haziran 2017 tarihinde saat 21.00 sularında Hakkâri ili Çukurca İlçesi Güven Dağı bölgesinde malzeme nakli maksadıyla intikal halinde bulunan Sikorsky tipi helikopterimize bölücü terör örgütü mensuplarınca roketli saldırıda bulunulmuştur.

Helikopterimize atılan ve isabet etmeyen roketlerden birisi helikopterin kuyruk rotorunun alt tarafında patlamış; bunun sonucunda mecburi iniş yapan helikopterimizdeki görevli tüm kahraman silah arkadaşlarımız bölgeye sevk edilen diğer helikopterlerce tahliye edilmiştir. Yaralı personelimiz bulunmamaktadır.

Süratle bölgeye insansız hava araçları ve takviye birlikler gönderilmiş, bölgede bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla operasyon başlatılmıştır.

Kaza Kırım İlk Değerlendirme Heyeti bölgeye intikal etmiş, şu anda olay yerinde inceleme faaliyeti devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_24 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH:   13 Haziran 2017
SAAT   :   16:45   

TSK unsurlarının Katar'da daimi konuşlanmasına imkân sağlayan "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK'nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması" 15 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu anlaşmayı müteakip Ekim 2015 tarihinden itibaren TSK unsurlarının Katar'da konuşlanması ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

TSK unsurlarının konuşlanmasına yönelik ihtiyaçları yerinde tespit etmek, konuşlanılacak olan arazinin keşfini yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak maksadıyla 2015 yılından itibaren iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretler yapılmaktadır.

"Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması" ise 28 Nisan 2016 tarihinde imzalanmış ve 07 Haziran 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Böylece, TSK unsurlarının Katar'da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye'nin iç hukuk süreci tamamlanmıştır.

Konuşlanma çalışmalarının devamı niteliğinde son olarak 12 Haziran 2017 tarihinde üç kişilik bir askerî heyet Katar'a gönderilmiştir. Heyet, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar'da devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

Milli Denizaltı Çalıştayı

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Milli Denizaltısını yerli imkânlar ile inşa etmek maksadıyla oluşturulan Milli Denizaltı (MİLDEN) Çalıştayı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Koramiral Veysel KÖSELE, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü KORLU ve diğer davetlilerin katılımıyla 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü Pendik/İstanbul'da icra edilmiştir.

Milli Denizaltı (MİLDEN)'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçları çerçevesinde sahip olması gereken platform ve savaş sistemlerinin özellikleri ile anılan sistemlerin azami şekilde yerli olarak üretilebilmeleri için ulusal firmaları bilgilendirmek, ulusal firmaların dizayn ve üretim konusunda verebilecekleri desteğe yönelik yeterliliklerinin ve yetkinliklerinin tanıtımı ile dizayn ve inşa sürecinde karşılaşılabilecek olası riskli alanların ve milli üretime ilişkin zafiyet alanlarını belirlenmesi amaçlanmıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_216 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH: 22 Haziran 2017
SAAT   : 13:30   

Türkiye ile Katar arasında askeri eğitim, işbirliği ve birlik konuşlandırılması kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar'da birlik konuşlandırması sürecinin bir parçası olarak, 22 Haziran 2017 günü saat 08.00'de 5 zırhlı araç ve 23 personelin Doha'ya intikali tamamlanmıştır. Bundan sonra da faaliyetler planlandığı şekilde uygulanmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_26 Mesajı Paylaş

Observer

Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı

Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı 12-15 Haziran 2017 tarihleri arasında Aksaz/Marmaris'te icra edilmiştir. İlk kez bir tatbikatta görev alan TCG ALEMDAR'ın sahip olduğu modern sistemlerin testi başarıyla icra edilmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_221 Mesajı Paylaş

Observer

Kınalıada Korveti Denize İndirme Töreni

Millî gemi konseptinde dizayn ve inşa edilen "ADA" sınıfı korvetlerden KINALIADA'nın denize indirme ve "İ" Sınıfı fırkateyn İSTANBUL'un inşa başlangıç töreni; Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Millî Savunma Bakanı Fikri IŞIK ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU'nun katılımıyla 03 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında icra edilmiştir.

ADA sınıfı korvetlerin dördüncü gemisi olan KINALIADA korveti, projenin ilk gemilerinden elde edilen tecrübeler sayesinde, sözleşme tarihine göre yaklaşık 6 ay önce inşası tamamlanarak denize indirilmiştir.

Millî gemi konseptinin devamı olarak İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından dizayn edilen "İ" Sınıfı fırkateyn İSTANBUL'un 2021 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır.

http://www.tsk.tr/Faaliyetler/Faaliyet_07 Mesajı Paylaş

Atılgan

Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu: Muharip gemi ihraç edecek duruma geldik


Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Üsteğmen Ari̇f Ekmekçi Lojistik Destek Gemi̇si̇'nin denize indiriliş töreninde konuştu.
TCG Üsteğmen Ari̇f Ekmekçi Lojistik Destek Gemi̇si̇'nin denize indiriliş töreninde konuşan Bülent Bostanoğlu, Türki̇ye'nin son dönemde gemi inşasında önemli gelişme kaydettiğini belirterek, "Türkiye Cumhuri̇yeti̇ olarak asıl gücümüzün, si̇stem, si̇lah ve platformları üreti̇p, i̇damesi̇ni̇ ve moderni̇zasyonunu yapabi̇lecek teknoloji̇k kabi̇li̇yete dayandığını, hem askeri̇ hem de özel sektör tersaneleri̇mi̇zde gerçekleşti̇rdi̇ği̇mi̇z projelerle tüm dünyaya göstermekteyi̇z." dedi.

Selah Tersanesi'ndeki Şehit Kıdemli TCG Üsteğmen Ari̇f Ekmekçi Lojistik Destek Gemi̇si̇'ni̇n denize indirilme törenine katılan Bostanoğlu, 2016 ve 2017'de, askeri̇ ve özel sektör tersaneleri̇nde, yardımcı sınıf gemi̇lerden, ada sınıfı korvetlere, "i̇" sınıfı fırkateyne ve çok maksatlı amfi̇bi̇ hücum gemi̇si̇ Anadolu'ya kadar bi̇rçok platformun i̇nşasına, deni̇ze i̇ni̇şi̇ne veya hi̇zmete gi̇ri̇şi̇ne şahi̇t olduklarını söyledi.

"Lojistik destek gücümüz artacak"

Bostanoğlu, "Yüksek oranda modern yerli̇ si̇stem ve ci̇hazlarla donatılacak olan üsteğmen Ari̇f Ekmekçi̇'ni̇n Deni̇z Kuvvetleri̇ Komutanlığımız envanteri̇ne dahi̇l edi̇lmesi̇, sadece donanmamızın moderni̇zasyonu ve askeri̇ gemi̇ i̇nşa sanayi̇mi̇zi̇n geli̇şmesi̇ açısından deği̇l, aynı zamanda loji̇sti̇k destek gücümüzün katlanarak büyüyecek olması, böyleli̇kle dost ve müttefi̇k ülkelere destek i̇mkan ve kabi̇li̇yeti̇mi̇zi̇n de artacak olması açılarından da büyük önem arz etmektedi̇r." dedi.

Oramiral Bülent Bostanoğlu, yakın zamanda i̇nşasına başlanacak, deni̇zde i̇kmal muharebe destek gemi̇si̇ projesi̇ni̇n reali̇ze edi̇lmesi̇yle, Deni̇z Kuvvetleri̇nin loji̇sti̇k destek gücünde, sürat ve taşıma kapasi̇tesi̇ndeki̇ artışa paralel olarak, etki̇nli̇k ve esnekli̇ği̇nde de büyük oranda geli̇şme sağlanacağını dile getirdi.

"Günümüzde gemileri tasarlayıp, inşa edenler saygı görüyor"

Mi̇lli̇ savunma sanayi̇nin, kendi̇ gemi̇leri̇ni̇ kendi̇ tersaneleri̇nde di̇zayn ve i̇nşa edebildiğini aktaran Bostanoğlu, "Günümüzde, modern gemi̇lere sahi̇p olan bahri̇yeler deği̇l, bunları kendi̇ tasarlayabi̇len, i̇nşa ve i̇dame etme kabi̇li̇yeti̇nde olanlar saygı görmekte, etki̇n, caydırıcı ve kalıcı olabi̇lmektedi̇r. Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ olarak asıl gücümüzün, si̇stem, si̇lah ve platformları üreti̇p, i̇damesi̇ni̇ ve moderni̇zasyonunu yapabi̇lecek teknoloji̇k kabi̇li̇yete dayandığını, hem askeri̇ hem de özel sektör tersaneleri̇mi̇zde gerçekleşti̇rdi̇ği̇mi̇z projelerle tüm dünyaya göstermekteyi̇z." şeklinde konuştu.

"Muharip gemi ihraç edecek duruma geldik"

Gemi̇leri̇, potansi̇yel alıcı olan dost ve müttefi̇k ülkelere tanıtmak maksadıyla li̇man zi̇yaretleri̇ ve i̇ki̇li̇ eği̇ti̇mler i̇cra edip, gemi̇leri̇n fi̇i̇li̇ atışlarına yabancı gözlemci̇ler davet ettiklerini anlatan Bostanoğlu, "Muhataplarımıza gemi̇leri̇mi̇zi̇n i̇mkan ve kabi̇li̇yetleri̇ni̇ gösteri̇yoruz. Donanma Cemi̇yeti̇ni̇n başlattığı 'kendi̇ gemi̇ni̇ kendi̇n yap' kampanyasından 52 yıl sonra, savunma sanayi̇ndeki̇ tüm paydaşların gayretleri̇yle Türki̇ye, korvet büyüklüğünde muhari̇p gemi̇ i̇hraç edebi̇lecek konuma gelmi̇şti̇r. Selah tersanesi̇ni̇n değerli̇ yetki̇li̇ ve çalışanları TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş ve TCG Üsteğmen Ari̇f Ekmekçi̇ Loji̇sti̇k Destek gemi̇leri̇mi̇zi̇n, 2018 yılının i̇lk yarısında en mükemmel şeki̇lde tesli̇m edi̇leceği̇ne olan i̇nancımız tamdır. Gemi̇ i̇nşa sanayi̇mi̇zi̇n son yıllarda gerçekleşti̇rdi̇ği̇ projelerden elde edi̇len olumlu sonuçlar, bu projeni̇n başarısı adına geleceğe güvenle bakmamızı sağlamaktadır." dedi.


http://www.denizhaber.com.tr/bulent-bostanoglu-muharip-gemi-ihrac-edecek-duruma-geldik-haber-75138.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Başbakan Binali Yıldırım: Savunma sanayisinde yerlilik payını yüzde 60'ın üzerine çıkardık


Başbakan Yıldırım, "Savunma sanayisinde 15 yılda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Yerlilik payını yüzde 24'lerden yüzde 60'ın üzerine çıkardık" dedi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Selah Tersanesi'nde inşa edilen TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi Lojistik Destek Gemisi (A - 575), Başbakan Binali Yıldırım da katıldığı törenle bugün denize indiriliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, törendeki konuşmasında Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katacak bir lojistik destek gemisinin bugün sularla buluştuğunu dile getirdi.

"Her kapasitede gemi yapabiliyoruz"

Denize indirilen gemiler ve dev ulaştırma projeleriyle yerli savunma sanayisinin gücünü dünyaya ve bölgeye gösterdiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Allah'a şükür ki bugün karamsarlık yok, bugün ümit var, heyecan var, gelecek sevinci var, öz güvenimiz var. 50 yıl önce, yarım asır önce 'Türkiye gemi yapar mı yapmaz mı' tartışması sürerken bugün her cins, her kapasitede, her kabiliyette gemiyi yapabiliyoruz, yapmakla da kalmıyoruz dostlarımıza ve diğer ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak bir noktaya geldik.

Türkiye 14. sırada

Savunma sanayisinde son 15 yılda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Yüzde 24'lerden, yerlilik payını yüzde 60'ın üzerine çıkardık. Hedef daha büyük. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bunu gerçekleştirmeye kapasitemiz de var, kabiliyetimiz de var, imkanımız da var." dedi. Yıldırım, 2003'te Türk gemilerinin kara listedeyken, bugün artık beyaz listede yer aldığını ve dünyanın deniz ticaret filosunun yüzde 90'ını oluşturan 30 ülke arasında Türkiye'nin 14. sıraya yükseldiğini anlattı.

Son teknolojiye sahip 172 uluslararası ölçekte limanı olan Türkiye'nin, askeri, sivil, ticaret gemisi olmak üzere her türlü gemiyi kendi imkan ve kabiliyetleriyle yapabildiğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

"Son 15 yılda 14 askeri gemi projesini tamamladık ve yine 15 yılda savunma sanayimize 30 milyar doların üzerinde kaynak sağladık. Burada yapılan en önemli kısmı şudur; amaç yerlileştirmek ve millileştirmek. Yani yarın bir gün işler kötüye gittiğinde kendi kendimize yetecek imkan ve kabiliyete sahip olmak. Biz bunun zorluğunu 1974 Kıbrıs Harekatı'nda gördük. O gün Türkiye'ye yüzde 100 haklı olduğu, uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını kullandığı halde amansız bir ambargo uygulanmış ve Türkiye'nin bir anlamda diz çökmesi hedeflenmişti. O gün başlayan savunma sanayinde kendi kendimize yeterli olma ihtiyacı, bugün bizi bu noktaya getirmiştir. Demek ki zor olmayınca başarı gelmiyor. O gün yaşadığımız zorluklar bize bu noktada başarıyı getirmiştir."

165 gemi ve bot ihracatı yapıldı

Yıldırım, özel sektörün de askeri gemi inşaatında büyük başarılara imza attığını belirterek, aralarında Malezya, Bahreyn, Tanzanya, BAE, Katar, Mısır, Gürcistan, Pakistan, Türkmenistan'ın bulunduğu ülkelere çeşitli tip ve boyutlarda 165 gemi ve bot ihracatı yapıldığını kaydetti.

Daha güzel hedef ve hayalleri olduğunu ifade eden Yıldırım, "Hedefimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin önüne geçmektir. Bu hedeflere ulaştığımızda Türkiye olarak havada, karada ve denizlerde en ileri teknolojiye sahip bir donanıma geçmiş olacağız. Ürettiğimiz savunma araçlarıyla dünya pazarları arasında hatırı sayılır bir yer alacağız." dedi.

Üsteğmen Arif Ekmekçi'nin yakınları da törene katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyasında görülen dinamizmin, umutlarını daha da yeşerttiğini kaydetti. Millet ve ülke için bütün kurumlarla canla başla çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Yıldırım, gemiye adı verilen şehit Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmekçi'nin yakınlarının da tören alanında bulunduğuna dikkati çekti.

Şehit Kıdemli Üsteğmen Ekmekçi'nin su altı taarruz subayı olarak görev yaparken şehit düştüğünü ve uzun yıllar sonra naaşının bulunarak şehitliğe defnedildiğini anlatan Yıldırım, şehidin adının, bugün denize indirilecek gemide ebediyen yaşayacağını vurguladı.

"Sektöre tam destek"

Denizcilik alanında, gemi inşa sanayisinde ve çalışanlara tam destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini bildiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün suya indireceğimiz TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi Gemisi lojistik destek gemimiz, Güngör Durmuş'un ikizidir. Geçen ekim ayında onun da denize inişini hep birlikte gerçekleştirmiştik. Yüzbaşı Güngör Durmuş gemisinden sonra bugün denize indireceğimiz Arif Ekmekçi gemisiyle Deniz Kuvvetlerimiz çok daha güçlenmiş olacak. 4 bin ton motorin, yani dünyanın etrafını bir buçuk kere dolaşacak kadar deposunda yakıt olabilecek kabiliyeti var. 335 ton helikopter yakıtı, 630 ton içme suyu ve 108 metreküp yiyecek, kargo, kumanya kapasitesi var. Bu kapasiteyle tekne, Deniz Kuvvetlerimizin bütün muharip unsurlarının akaryakıt ihtiyacını karşılayacak ve sahildeki akaryakıt depolarının bütününe ikmal imkanı sağlayabilecektir. Geminin bir diğer özelliği ise uzun seyir siasıdır. Helikopter platformu ile 15 tonluk en ağır helikopterlerin bile gece gündüz iniş kalkış yapacağı, havada yakıt ikmali yapması için de uyumludur. Ayrıca bu gemi, en yüksek tonajlı helikopteri konuşlandırabilecek platforma da sahip olacaktır. Ek olarak asimetrik saldırılara karşı savunma ve iletişim imkanı da mevcuttur. Donanımı, kapasitesiyle sınıfının önde gelen gemilerinden TCG Arif Ekmekçi, Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere, ülke savunmamıza önemli bir katkı sağlayacaktır."


http://www.denizhaber.com.tr/binali-yildirim-savunma-sanayisinde-yerlilik-payini-yuzde-60in-uzerine-cikardik-haber-75134.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter