TSK'dan Haberler

Başlatan Observer, May 29, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD Timinin Suriye'deki Faaliyetleri

01 Aralık 2016 tarihinden itibaren Suriye'de görev alan Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD (Patlayıcı Madde Keşif ve İmha) Timi, bölgede kahramanca mücadelesini sürdürmekte olup bugüne kadar 2157 olaya müdahalede bulunarak bölge halkının güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynamıştır.

EOD Timi bölgede görev yaparken sivil halkın güvenliğini her zaman ön planda tutmuştur. Bu doğrultuda sivil halka karşılaşabilecekleri patlayıcı tehdidi durumunda nasıl davranmaları gerektiği konularında da eğitimler veren EOD Timi, bölge halkının gönlünde taht kurmuştur.

Kurulduğu tarih olan 1995 yılından itibaren dünyanın dört bir yanında ses getiren başarılı görevlere imza atan Hava Kuvvetleri Komutanlığı EOD Timi bundan sonra da kendisine verilen görevleri azim ve fedakârlıkla yerine getirmeye devam edecektir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_180 Mesajı Paylaş

Observer

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı Sivil Asker İşbirliği Faaliyetleri

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı tarafından Sivil Asker İşbirliği kapsamında 13 Mayıs 2017 tarihinde, Şehit Kurmay Albay Faruk SUNGUR Lisesi'nde tamamlanan "Şehit Kurmay Albay Faruk SUNGUR Lisesine Basketbol - Voleybol Sahası ve Su Deposu Yapılması" projesinin açılışı yapılmış ve spor malzemeleri dağıtılmıştır. Ayrıca Şehit Uzman Çavuş Mevlüt BAYDUR Lisesi'nde tamamlanan "Şehit Uzman Çavuş Mevlüt BAYDUR Lisesine Çocuk Oyun Alanı Yapılması ve İki Adet Konteyner Derslik Yapılması" projesinin açılışı yapılmış, müteakiben okulda bulunan öğrencilere kırtasiye malzemeleri dağıtılmıştır. Söz konusu faaliyetler kapsamında, Afganistan'daki öğrencilerin eğitim şartlarının iyileştirilmesine katkıda bulunulmuştur.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_179 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH   :   31 Mayıs 2017
SAAT   :   22:40   

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_23 Mesajı Paylaş

Terra

Şehitlerimiz arasında tümen komutanı da varmış. Allah hepsine rahmet eylesin. Mesajı Paylaş

southwater

Kaza olmayabilir.
MGK açıklaması sonrası vuku bulmuştur.
Havalanmadan üç dk. sonra olay gerçekleşmiş.
2. bir kobra ket ihtimali göz ardı edilemez.
Allah Şehitlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

hergeleci

https://twitter.com/metesohtaoglu/status/870122754074443781

Bir avuc vatansever var zaten onlar da boyle is bilmez burokratlar ve yoneticiler yuzunden (engel alarm sistemleri hakkinda soylenenlere istinaden) aramizdan ayrilip gidiyorlar. Bu kadar mi is bilmezlik olur? Mesajı Paylaş

Observer

TCG GİRESUN Fırkateyni'nin Refakat ve Koruma Faaliyetleri

TCG GİRESUN Fırkateyni, Türk Kızılayı adına Somali'ye insani yardım malzemesi taşıyan M/V SEBAT gemisine 07-16 Haziran 2017 tarihleri arasında deniz haydutluğu riski bulunan Aden Körfezi ve Somali Havzası bölgelerinde refakat ve koruma görevi icra etmektedir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_204 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH : 09 Haziran 2017
SAAT   : 16:35   

08 Haziran 2017 tarihinde saat 21.00 sularında Hakkâri ili Çukurca İlçesi Güven Dağı bölgesinde malzeme nakli maksadıyla intikal halinde bulunan Sikorsky tipi helikopterimize bölücü terör örgütü mensuplarınca roketli saldırıda bulunulmuştur.

Helikopterimize atılan ve isabet etmeyen roketlerden birisi helikopterin kuyruk rotorunun alt tarafında patlamış; bunun sonucunda mecburi iniş yapan helikopterimizdeki görevli tüm kahraman silah arkadaşlarımız bölgeye sevk edilen diğer helikopterlerce tahliye edilmiştir. Yaralı personelimiz bulunmamaktadır.

Süratle bölgeye insansız hava araçları ve takviye birlikler gönderilmiş, bölgede bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla operasyon başlatılmıştır.

Kaza Kırım İlk Değerlendirme Heyeti bölgeye intikal etmiş, şu anda olay yerinde inceleme faaliyeti devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_24 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH:   13 Haziran 2017
SAAT   :   16:45   

TSK unsurlarının Katar'da daimi konuşlanmasına imkân sağlayan "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK'nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması" 15 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu anlaşmayı müteakip Ekim 2015 tarihinden itibaren TSK unsurlarının Katar'da konuşlanması ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

TSK unsurlarının konuşlanmasına yönelik ihtiyaçları yerinde tespit etmek, konuşlanılacak olan arazinin keşfini yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak maksadıyla 2015 yılından itibaren iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretler yapılmaktadır.

"Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması" ise 28 Nisan 2016 tarihinde imzalanmış ve 07 Haziran 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Böylece, TSK unsurlarının Katar'da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye'nin iç hukuk süreci tamamlanmıştır.

Konuşlanma çalışmalarının devamı niteliğinde son olarak 12 Haziran 2017 tarihinde üç kişilik bir askerî heyet Katar'a gönderilmiştir. Heyet, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar'da devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

Observer

Milli Denizaltı Çalıştayı

Türkiye Cumhuriyetinin İlk Milli Denizaltısını yerli imkânlar ile inşa etmek maksadıyla oluşturulan Milli Denizaltı (MİLDEN) Çalıştayı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Koramiral Veysel KÖSELE, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü KORLU ve diğer davetlilerin katılımıyla 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü Pendik/İstanbul'da icra edilmiştir.

Milli Denizaltı (MİLDEN)'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçları çerçevesinde sahip olması gereken platform ve savaş sistemlerinin özellikleri ile anılan sistemlerin azami şekilde yerli olarak üretilebilmeleri için ulusal firmaları bilgilendirmek, ulusal firmaların dizayn ve üretim konusunda verebilecekleri desteğe yönelik yeterliliklerinin ve yetkinliklerinin tanıtımı ile dizayn ve inşa sürecinde karşılaşılabilecek olası riskli alanların ve milli üretime ilişkin zafiyet alanlarını belirlenmesi amaçlanmıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_216 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN AÇIKLAMASI

TARİH: 22 Haziran 2017
SAAT   : 13:30   

Türkiye ile Katar arasında askeri eğitim, işbirliği ve birlik konuşlandırılması kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar'da birlik konuşlandırması sürecinin bir parçası olarak, 22 Haziran 2017 günü saat 08.00'de 5 zırhlı araç ve 23 personelin Doha'ya intikali tamamlanmıştır. Bundan sonra da faaliyetler planlandığı şekilde uygulanmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_26 Mesajı Paylaş

Observer

Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı

Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı 12-15 Haziran 2017 tarihleri arasında Aksaz/Marmaris'te icra edilmiştir. İlk kez bir tatbikatta görev alan TCG ALEMDAR'ın sahip olduğu modern sistemlerin testi başarıyla icra edilmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_221 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter