Pist Tahrip Silahları (Anti-Runway)

Başlatan ocay, Eki 19, 2015, 07:43 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Eki 20, 2015, 12:58 ÖS Last Edit: Eki 20, 2015, 01:32 ÖS by putty
Hastası olduğum video yu koyacağım
JDAM ile bir hava alanı saldırısı
Bizde HGK ile aynısını hatta KGK ile 50 km den yakınını yapabiliriz
LGB JDAM gibi silahlar bu kadar değerli hedef için bile yeterli olsa gerek

https://www.youtube.com/watch?v=bjoMQRUWEe8

Benim asıl endişe ettiğim konu görüş ötesi silahların daha doğrusu SOM gibi akıllı seyir füzelerinin mevcut hava alanlarımızı 1500 km den bile ateşlenerek rahatlıkla tamamen imha edebilecek olmasıdır. Uçaklarımız kabak gibi ortada komik korugan larda hedef olarak bekliyorlar. Rusya İsrail ve İran Yunanistan gibi çok becerikli veya sürprize çok açık endişe edilmeyi hak eden düşmanların kolaylıkla bu imkana sahip olacaklarıdır.

Hava alanlarımız mevcut durumunu ben şöyle görüyorum. Mesela düşman İsrail ise yada Rusya ise sabah 5 de savaş başlar ise biz 5.30 savaşı kaybetmiş artık kaçınılaz yıkım ve hatta işgal için geri sayıma girmiş halde olabiliriz. Bir düzine hava alanımızda 200 muharip uçağımız koruganlarda hedef olmayı bekliyorlar.
İşte en büyük hava alanlarımızdan Diyarbakır hava alanı. Bir seyir füzesi için olabilecek en güzel geometrik referanslar ile uçaklar tertemiz işaretlenmiş
Çimleri biçilmiş aynı tonda bir zeminde tertemiz cizgiler yollar onların sonunda yuvarlaklar onun ardında dörtköşe standart koruganlar ve içlerinde bir uçak. Hedefini karayolunu nehri takip ederek bulabilen bir füze için tertemiz bir algoritma imkanı.
Soğuk savaşın hava savunma önlemlerine göre tasarlanmış hava alanlarımızı süratle elden geçirmek en azından bir miktar kritik rakamda uçağı yer altında saklamak gerek. Artık yer altımı olur bir tepenin yanınamı taşınır orayı oyarlar bilmem ama şu hali ile çok tehlike altındayız. İran geçenlerde taktik füzeleri ile nokta atışı yeteneği kazandığını ilan etti. Doğru ise çok iyi hava savunma sistemleride yeterli değil. Bizim şu halimiz kabusluk resmen. Rusya mesela planları çoktan yapmıştır bir düğmeye basıp bütün hava gücümüzü yıkabilir buna çok inanıyorum. İsrail de öyle ve İranda öyledir.

Yukarıdaki resimde ne kadar soğuk savaşın izleri var. Aslında yapıldığı zamanın özenine sahip hava alanı. Dalışa geçen bir uçak her dalışta en az hedefi imha edebilecek şekilde yerleştirilmiş koruganlar. Yani hava alanını yapanlar akıllı tasarlamışlar ama zaman değişti artık dalışa geçen uçaklar yok 1000 km gelecek füze tepene inecek.
Hava alanlarının imhası büyük sorun değil. Sivili var bazı karayolları bile lazım olursa kullanılabilecek şekilde yapılmış. Tahrip olan yeri onarmak için istihkamcılar çok hazırlıklılar hemen priz alan çimentoları filan var ama uçaklar vurulursa ne yaparız. Hepi topu 200 uçak bu. Gözle görünen çok bariz bir tehdit var önlemi elden geldiğince geciktirmeden almış olmak gerek. Belkide almışlardır bilemiyorum çok eçık tehdit çünkü gözden kaçması olanaksız

Bakın bizden daha fazla derinliği olan iran tekerlekli her yere taşıyabileceği füzeyi bile korkudan nasıl saklamış. Bir spor salonunda bile gizler savaşta istese ama yer altına saklamış.
Biraz dağların içindeki hava alanı kahvehane muhabbeti şehir efsanesi ne döndü ama gerekli olan bu artık komik şekilde.

Mesajı Paylaş

Elçibey

Hocam Kuzey Kore gibi yer altına uçak sokarsak adam girişi vurur uçaklar da içeride kalır.Dahası patlama basıncı çok daha fazla olur.Güney Kore'nin böyle girişleri vurduğu bir tatbikat var youtubede.

Üstadlar daha iyi bilir ama biz derinliği olan bir ülkeyiz tüm üslerimiz düşmanın kolayca ulaşabileceği yerlerde değil ki.Ayrıca zaten seyir füzelerine karşı Oerlikon tarzı hava savunma topları üslerde konuşlandırılıyor benim bildiğim.

Açıkçası ben öyle yarım saatte yerde çakılacak bir Hava Kuvvetlerimizin olduğunu düşünmüyorum.Radar sistemleri,Heikler falan boşuna mı var.Sürpriz saldırı mı kaldı günümüzde?Bunun bir de gerginlik dönemi var.

Uçakların yerleşimi doğru bir biçimde.Ne kadar dağınık olursa o kadar az toplu hedef olur.Yani bir seyir füzesi en fazla bir hedef yok edebilir.Zaten saldıracak hava kuvveti kamuflajdan etkilenmez ki nerede üs olduğu belli göndereceği seyir füzeleri de GPS güdümlü;renk kamuflajı ne işe yarayacak anlamadım. Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

R.A.K

Eğer düşman tahrip edilen pisti kolayca/hızlıca onarabilecekse diğer seçeneklere göre maliyet etkin olarak sayın mhm'nin de dediği gibi düşmanın sensör kabiliyeti, hava üssünde uçakların ve pilotların uçabilir duruma gelmesi için gerekli unsurlarının (Pilotun uçuş sırasında kullanacağı gereçleri tutan bina, jet yakıtı deposu ve ikmal araçları, komuta kontrol/karargah/uçuş harekat merkezi gibi kritik birimlerin binaları kısaca pilotun uçuşa çıkmadan önce ve uçuş sırasında ihtiyaç duyacağı gereçlerden tutun da onu yönlendirecek ve yönetecek birimler) imha edilmesi bana bir an mantıklı geldi. Mesajı Paylaş

ocay

HDS

Övünülen Türk inşaat sektörü öyle onarmakla uğraşmaz. Yanına yeni pist döker akşamına.

Çıkarma gemisine bakmaz, denizi doldurarak gelir plajlara akar. Mesajı Paylaş

commandos

Bizim kadar inşaat ve yol işini oldukça hızlı yapan dünya üzerinde başka bir ülke daha yoktur sanırım... :) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Çabuk priz alan betonun yoksa nasıl yapıcan. Bombalanan hava alanına betonu döküp bir saat sonra üstünden uçak havalanmasını amaçlıyor adamlar. Mesajı Paylaş

sanbox

Konu ile ilgili yorumları okuyunca aklıma direk bizim boğaz köprüleri geldi, üç boğaz köprüsünün bu sekilde devre dışı kalmasına karşı hızlıca devreye alınabilecek ve  kullanılma hazır hale getirilecek bir yapı planlanmaktamıdır ? Düşünseniz üç körpünün bir savas anında vurulduğunu yenileri yapılana kadar iki yakanın ulaşımı deniz yolu ile  sağlamak bütün alt yapıyı felce uğratmaz mı ?

Teşekkürler, Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter