Raytheon SDB-Small Diameter Bomb

Başlatan nokta, Eyl 29, 2017, 08:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

SDB II'ye Yarım Milyar Dolarlık Sözleşme

Raytheon Missile Systems, Small Diameter Bomb (SDB) II'nin teknik ve üretim temelinde yapılacak değişikliklere yönelik tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve mühendislik çalışmaları için ABD Savunma Bakanlığı ile 450 milyon Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. Kontrat kapsamında yürütülecek çalışmaların 31 Ağustos 2024'e kadar tamamlanması planlanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor. Raytheon, F-15E Strike Eagle'lara SDB II entegrasyonunu ise bu yıl tamamlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-ye-yarim-milyar-dolarlik-sozlesme/4902/1 Mesajı Paylaş

putty

Bir şey sorcam bir ara small bomb projemiz konuşuyorduk o iha lardaki bomba mı yoksa başka bir projemiz mi var gözlerden uzak Mesajı Paylaş

HDS

Var, şimdi Aselsan ana yükleniciliğinde. Mesajı Paylaş

merzifonlu

SDB-II İle bombalardaki algılayıcılar teknolojik olgunluklarına erişmiş olacaklar. MMW+termal kamera+laser seeker var SDB-II'de, bu sayede gerçek anlamıyla her koşulda hedefi bulmak mümkün olabilecek.

Sırada bu tip çoklu moda sahip algılayıcıların birörnek hale getirilmesi ve ucuzlatılması var. Ana hedef "her militana/savaşçıya bir bomba düşecek" olacak bence. O kadar ucuz ve yaygın olacaklar... Mesajı Paylaş

putty

#4
Eyl 29, 2017, 09:25 ÖS Last Edit: Eyl 29, 2017, 09:26 ÖS by putty
Şu video nun SDB lar ile olan şeklini bir hayal edin. 2 tane F35 SAR radarları ile hava alanına milimetrik hassaslıkta 50 tane SDB yi 100 km uzaktan atmışlar yada bir fırkateyn e 15 tane SDB atıp uzaklaşmışlar. Yada bir cephe hattına daha büyük SAR radar uçakları ile tespit edilen hedeflere 300 tane SDB atılmış 100 km mesafeden

https://www.youtube.com/watch?v=KdzJWciha4A Mesajı Paylaş

merzifonlu

Ha unutmadan, elemanlar yani Boeing ve Saab bu zımbırtının topçu roketiyle fırlatılan versiyonu üzerinde de çalışıyorlar. Muhtemelen çalışmaları çoktan tamamlanmıştır. Bu aslında daha ilginç bir yaklaşım bana kalırsa.

https://www.youtube.com/watch?v=yLbO1NzITOc Mesajı Paylaş

nokta

SDB II Lot 1 Üretimi Tamamlandı

Raytheon, 13 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Small Diameter Bomb II'nin Lot 1 üretimini tamamladığını duyurdu. ABD Hava Kuvvetleri, 2. ve 3. parti üretimi için de Raytheon ile sözleşmelerini imzaladı.

SDB II, hedef tespiti için milimetre dalga radarı, soğutmasız termal görüntüleme teknolojisine dayalı kızılötesi güdüm sistemi ve yarı aktif lazer güdüm sistemi kullanan bir arayıcı başlığa sahip. Bombanın iki yönlü veri bağlantısı, uçuş sırasında hedef güncellemelerini almasını sağlıyor. SDB II, hizmete girmesinin ardından pilotların 40 mil üzerindeki mesafelerde daha fazla hedef tespit ve imhasına olanak sağlayacak.

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı ile F/A-18E/F Süper Hornet uçaklarına SDB II entegrasyon faaliyetlerine devam ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sdb-ii-lot-1-uretimi-tamamlandi/5311/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter