ASELSAN Lazer Savunma Sistemi (LSS)

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Aslında bu süreç de Şahi sürecine benziyor. :)

Proje ilk olarak Bilgem lazeri geliştirecek, optiği yapacak, Aselsan da hedef takip sistemi ve tüm sistemi yapacaktı.

Bilgem tarafı malum Tübitak çalkantılarından nasibini aldı.

Aselsan bir süre sonra "İşte olacaksa sistem böyle bir şey demonstratörünü IDEF 17'ye çıkardı. Şimdi de sistemi epey ilerletmişler.

Bir de yine Şahi örneğindeki gibi özel firmalar dahil oldular. Sağda solda gördüğüm bilgi kırıntılarına göre çok kipli lazerlerle, yani endüstriyel tipte düşük güçlü lazerlerle yakından bir şeyler tahrip etme demosu yarışına girdiler. Dünya gazetesine, oraya buraya demeçler verildi falan. Anladığım kadarı işe bu Ankara'da bir miktar hayal kırıklığı yaratmış.

Nihayetinde galiba en azından Aselsan işe yarar bir şeyler çıkaracak gibi. Mesajı Paylaş

Search and rescue

DIRCM'a da evrilecek nihayetinde. Mesajı Paylaş

merzifonlu

DIRCM için olursa daha iyi olur bence. Mesajı Paylaş

HDS

DIRCM ile bu denizaltı ve torpido kadar birbirine benziyor. Dalga boyları farklı, kullanılan lazerlerin tipleri çok farklı.

Burada kullanılan lazerler ham petrol gibi. Kuyudan çıkarıp az kaynatıp motora koyuyorsun yanıyor.

DIRCM ise petrolden nafta, nafadan kerosen, kerosenden de benzin elde etmek gibi. Tavuğun suyunun suyu.

Ama sanıyorum o konuda da belirli bir yere geldiler. Mesajı Paylaş

Terra

Aselsan'dan İHA'lara karşı kuruşluk lazer atışı

Aselsan öz kaynakları ile yürütülen lazer sistem­leri savunma programının son aşamasında saha  testleri Haziran ayı içerisinde gerçekleştirildi. Lazer Savunma Sistemi (LSS), arazi ve meskun mahal kullanımı için zırhlı araç üzerine entegre edildi.

Lazer Savunma Sistemi (LSS), şüpheli cisimlerin ve el yapımı patlayıcıların, mes­kun mahalde kullanılan branda, örtü benzeri geçici engellerin ve mini insansız hava araçlarının tespit ve imhasına yönelik geliştirildi. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün ev sahipliği yaptığı ve Ankara'da gerçekleştirilen sistem testlerine Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Demir, testlerde LSS'nin etkisiz hale getirdiği patlayıcı madde bağlanmış ticari insansız hava aracını simgeleyen çıkartmayı araç üzerine yapıştırdı.

Mini İnsansız Hava Aracı Lazer ile Patlatıldı

Testlerde LSS'nin hareketli bir kara aracı üzerinde iste­nen bölgeye süratle intikali, ardından el yapımı patla­yıcılara, branda, örtü gibi geçici yol engelleyicilere ve saldırı ya da istihbarat amaçlı uçan ticari dronlara karşı etkinliği gösterildi. LSS, altına patlayıcı madde bağlan­mış ticari insansız hava aracı güvenli bir mesafede pat­latmayı başardı. LSS, mini insansız hava aracının kame­rasını da yakarak etkisiz hale getirdi.

Lazere Aselsan imzası

Sistem bünyesinde yer alan; yüksek güçlü lazer, hassas takip ve stabilizasyon yetenekli taret yapısı, hedefleme­yi sağlayan termal kamera ve gündüz kamerası ve lazer ışınını hedefe odaklayan optik yapı ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla tasarlandı. LSS, herhangi bir li­sans ya da ihraç iznine tabi olmadan milli olarak üretildi.

Atış Maliyeti Kuruş Mertebesinde

LSS, üstün hedefleme yeteneği ve ayarlanabilir etkinliği ile sivil ve dost unsurların güvenliğine katkı sağlayacak. Atımların maliyeti kuruş mertebesinde olan sistem ile aracın yakıtı olduğu sürece kesintisiz atış yapılabiliyor. Böylelikle düşük maliyetli ancak çok adetli yapılarla gerçekleştirilen sürü tipi mini/mikro insansız hava aracı saldırılarına karşı maliyet etkin olarak kullanılabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/02/aselsandan-ihalara-karsi-kurusluk-lazer-atisi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter