ASELSAN Lazer Savunma Sistemi (LSS)

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

malpsoy

Lazer Savunma Sistemi (LSS), 500 metre menzile kadar, mini ve mikro İHA (insansız hava aracı) / İDA (insansız deniz aracı) tehditlerine, meskun mahalde terör unsurları tarafından kullanılan kamuflajlara ve 200 metre ve üzeri mesafede EYP (el yapımı patlayıcı) ve yol kenarı şüpheli paketlere karşı geliştirilmiş bir sistemdir.

Testlerdeki başarılı performansıyla dikkati çeken ve insansız hava aracını lazerle etkisiz hale getiren Lazer Savunma Sistemi sayesinde, hedefler yüksek hassasiyetle ve kısa sürede bertaraf edilecek.

Sistem, yüksek lazer çıkış gücüne sahip fiber lazer kaynağı, odaklayıcı atış kontrolcüsü, kızılötesi/gündüz kamera, lazer mesafe ölçüm cihazı, yönlendirme birimi, ilgili güç/kontrol elektronikleri, yazılımlar, soğutma ve güç üretme/depolama alt bileşenlerinden oluşuyor.

Sistemde bulunan fiber lazer kaynağı (ASELFİBER ailesi ürün grubu), Odağı Değişken Atış Kontrolcüsü (ODAK), kızılötesi/gündüz kamera (DÖRTGÖZ), lazer mesafe ölçüm cihazı (MRLR), yönlendirme birimi ve ilgili tüm mekatronik, yazılım, donanım tasarımları ve üretimleri ASELSAN imzası taşıyor. ASELFİBER ailesi ürün grubu 1 mikrometre dalga boyu bandında, yüksek verimli bir lazer kaynağı olarak görev yapıyor.

ODAK ise 50 metreden başlayarak 1 kilometrenin üzerinde otonom olarak hızla ayarlanabilen bir mimaride tasarlandı.
Öncelikli kullanım alanları, gemi platformları, enerji santralleri, hava alanları, sınır karakolları, karargah binaları ve konvoy geçiş güzergahlarıdır.

Kullanım Alanları

Tesis Koruma

İHA/İDA Savunması
EYP ve Şüpheli Paket Etkisizleştirme

Öne Çıkan Özellikler

Yüksek Güçlü Lazer Kaynağı
Çok Düşük Atış Maliyeti
Derin Magazin
Doldurma Süresi İhtiyacı Olmadan Sürekli Atış İmkanı
Optik Hedef Tespiti
Gelişmiş Hedef Takip Sistemi

Genel Özellikler

Yüksek Performanslı IR Kamera
Yüksek Performanslı HDTV Kamera
Lazer Mesafe Ölçer
Gelişmiş Optik Odaklayıcı
Hedef Bilgilerinin Hesaplanması
Köle Modunda Tevcih Edilebilme
Görüntü Optimizasyonu
Görüntü Polarizasyonu
Görüntü Dondurma
Çoklu Hedef Takibi
Kestirme Özelliği
BIT Fonksiyonu
Hassas Stabilizasyon
Lazer Karartma Sinyali Çıkışı
Elektronik Stabilizasyon
Lazer Maskeleme

Teknik Özellikler

Lazer Kaynağı
Çıkış Gücü : > 1 kW
Dalgaboyu : 1 μm
Işın Kalitesi (M2) : 1.1

Odaklayıcı

Odaklama Mesafesi (min) : 50 m
Odaklama Mesafesi (max) : 500 m

Termal Kamera

Elektronik Zoom : 2X, 4X
Bakış Açısı
(Geniş) : 13.5 ̊
(Orta) : 6.4 ̊
(Dar) : 2.0 ̊
(En Dar) : 1.0 ̊
Kızılötesi Sensör : 640 x 512 (Soğutmalı)
Kızılötesi Band : 3-5 μm
Odak : Otomatik ve Elle

Gündüz Kamera

Sensör Teknolojisi : CCD veya CMOS
Elektronik Zoom : 12X
Bakış Açısı
(En Geniş) : 30 ̊
(Geniş) : 13.5 ̊
(Orta) : 6.4 ̊
(Dar) : 2 ̊
(En Dar) : 1 ̊ (Sayısal Büyütme ile)
Çıkış Formatı : Sayısal, PAL

http://www.millisavunma.com/aselsan-lazer-savunma-sistemi-lss/

Mesajı Paylaş

Tango-1

ASELSAN - LSS Lazer Savunma Sistemi | LASAD Geliştirme Testleri [2016 - 2017]

https://youtu.be/ps50P4K_5HA Mesajı Paylaş

putty

Aynı video da şu video kesiminde ki  olayı Tübitak ın geliştirdiği gerçek zamanlı işletim sistemi olmadan başarmak çok zor olurdu diye düşünüyorum. Nasıl takip ediyor görüyormusunuz sanki iç güdüsü ile ne yapacağını bilir gibi yön değiştiriyor anında yanıt veriyor stabilizasyon. Belki abartıyorum ama bana çok başarılı geldi ve zor yani. Benim ayıptır demesi süper bilgisayarım var ama web kameram görüntümü ekrana bir saniye gecikme ile veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ps50P4K_5HA&feature=youtu.be&t=188

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Şu an için en önemli eksik etkin bir güç kaynağı gibi.

Bence en erken bu sistemler ciws olarak anca mini nükleer reaktör taşıyan gemilerde kullanılabilir. Mesajı Paylaş

HDS

Yahu ne alakası var? :)
Her sakallı hacı değil.

O lazerin güç tüketimi taş çatlasa 4-5kW civarlarında. Dandik bir benzinli jeneratör kadar. Mesajı Paylaş

HDS

Bu IDEF'te gösterdikleri sistem. O sırada "Olursa buna benzer bir konseptte olmalı" gösterimi idi, şimdi kanlı canlı olmuş.

Bunlar yapması ve kontrolü kolay, basit dron tehtidine karşı iş yapacak ucuz ve mobil olması gereken sistemler. Zırhlı taktik araca da koyabilmek gerek. Bugün, diyelim 1kW yaparsın, yarın aynı tarete 3kW koyabilirsin ölçeklendirebileceğin ölçüde.

Lakin ben tel kesme ve kamuflaj battaniyesi yırtma olayını sevdim.

Sanıyorum şu "şemsiyeliler" için de hoş bir sürpriz olurdu.

İşte "gerçekçi" bir yerlerden başarmak gerekiyor. DJI drona ÖKK şehidi vermiş memleketiz biz.

Bir de o taretin ufalması gerek. Kolay değil "boresighting" vs'den dolayı ama.... Mesajı Paylaş

putty

Ben bunların dron yada mini iha ile mücadele kisvesi altında asıl personele karşı kullanılacağını düşünüyorum. Düşünsenize karşı meskun mahalede 500 metre genişlikte 2 katlı binalardan oluşan bir meskun mahal yerleşimi var oradan ateş geliyor mevzillenilmiş. Enini boyunu içaretle bir frame içine al alanı düğmeye bas yazılım her kör karanlık noktaya otonom cihaz lazeri bir saniye tutsun orayı 30 saniyede bir ardışık olarak sürekli tarasın. Lazer printer lazer CD okuyucu lazer hologram yapmanın mükemmeliğinin arazideki karşılığını bir hayal edin. Bırt dedimmi 10 saniyede sana bakan herkes kör yada yaralı. Yasak tabi lazerin personele karşı kullanılması ama kim ne diyebilir Cobranın tepesinde Drona karşı bir alet içinde bir fonssiyon sana çalışıyor nereden kim bilecek görse ne diyecek Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Hds

Üstad şimdi ben sözelci bir insanım hesaptan fazla anlamam. Ama kendime göre bir hesap yaptığımda gemiye saniyede 0.95- 1 km ile gelen (ki cidden böyle geliyor ) süpersonik bir brahmos füzesini bu arkadaş 5 saniyede penetre edebilse desek çünkü bu 1 cm lik plakaya benzemez. Ki harekette ediyor.  E gemiye 1 km kalada vurması güvenlik açısından iyidir desek. Bu aletin 6 km menzilisi brahmosu vurabilir desek.

Bu meretin menzilide şu an için 250 metre felan . Yani ihtiyaç olan için 24 kat daha güçlü birşey 120 kw lık bir jeneratörle bu arkadaş 6 km yi 5 saniye vurabilirmi demek bu ? Mesajı Paylaş

putty

BATTLESTAR bir şey 1 kw ile çalışıyorsa 1 sn yedede 24 saniye dede aynı kw ile çalışır bir biri ile çarpılmaz saniyeler Mesajı Paylaş

HDS

@BS, Bu Brahmos vurmak için değil. Bu videoda ne yapıyor ise onu yapmak için.

Brahmos'u lazerle ve her şartta vuracak babayiğit henüz çıkamadı. Bir takım "gösterimler" var da muhtelif.
Ancak; Telaffuz edilen rakamlar da mesela 130-150kW'lar. Örnek diyorum.

Üstelik, yeni nesil lazerlerde çevrim, yani elektriği ışına dönüştürme verimliliği %50'lere vardı. Bu cihazda da %30 olsun. Yarım MW'lık güç demek.

Gemide bulunur bu güç. ;) Mesajı Paylaş

Revolver

@Battlestar

Geçen mesajına 'bir tarihçi olarak' diye başlamıştın. Şimdi de teknolojinin en uç noktasında matematik hesapları yapıyorsun. Hem de mesleğinin duayeni ile. Vallahi ne diyeyim. Tebrik ederim. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Revolver

Niye sen okulda bir şey öğrenirken öğretmenine bir şey sormuyormusun ? Ben orda bir şey sordum bir sözelciyim diye.

Bu arada bu iletiyi ekonomi başlığına yanlışlıkla attığını ordanda buraya aldığını görmedim sanma.

Bana nerde saldıracağını şaşıyorsun. Gerçek kimliğini çok merak ediyorum . Hayırlısı

Saygılar... Mesajı Paylaş

Tango-1

ASELSAN LSS - Lazer Savunma Sistemi - 3. FAZ Saha Testleri
https://www.youtube.com/watch?v=qPqs9tXM7hw Mesajı Paylaş

HDS

Bence çok iyi bir noktaya gelmiş.

Havadaki havanı top mermisini falan burmak kolay feğil. Böyle daha ulaşılabilir hedefleri yakalamak gerek. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Haz 23, 2018, 09:07 ÖÖ Last Edit: Haz 23, 2018, 09:18 ÖÖ by delenda_est_carthago
@HDS

Aynen. En azından "2yıl sonra anti balistik füze laserlerini TSK ya teslim ediyoruz" havası yaratmaya çalışmamışlar. Bu Bile önemli  bu atmosferde Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter