Gökdoğan-Bozdoğan AA füzeleri

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

hergeleci

Goktug projesi -> havadan havaya fuze ailesinin uretimi
Gokdogan, Bozdogan -> fuze modelleri

Benim anladigim bu.

Yalniz, ben de hep Gokdogan ve Bozdogan fuzelerini karistiriyorum. Cunku gokdogan kusu daha iri ve koca penceli bir kus. Daha uzun menzilli ve daha buyuk olan fuzeye bu ad verilmeliydi. Bozdogan kusunun ucusu bile kisa menzilli fuzeye isminin verilmesi icin yeterliydi. /rant

https://www.youtube.com/watch?v=uapP1yldldk Mesajı Paylaş

saladin

Şub 07, 2019, 05:17 ÖÖ Last Edit: Şub 07, 2019, 05:20 ÖÖ by saladin
Niye 143'den bir F-16 uzerinde gozukuyor? Bu filo pilot egitiminde kullanilmiyor mu? Ben sahsen 401 Test  veya 132 Silah/Taktik filolarindan birinin olmasini beklerdim. Aklima gelen tek aciklama hala Ankara'da konuslu, ve Baltica'nin dedigi Ankara'da olmama probleminden dolayi 401 kullanilmadi. Ama yine de Konya'dan bir F-16'nin gecici olarak Ankara'ya gelmesi cok zor olmasa gerek. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Bozdoğan  görüş ötesi AIM-120 AMRAAM karşılığı radar güdümlü füze.

Gökdoğan, yakın hava savaşı için AIM-9 Sidewinder karşılığı IIR güdümlü füze.

Mesajı Paylaş

tomcat

Türkiye'nin ilk hava füzelerinin geliştirilmesine yönelik yürütülen Göktuğ Projesi'nde kritik bir eşiğe gelindi. TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş "Göktuğ Projesi ile ilgili son viraja girdik. IDEF'ten birkaç ay sonra atışlı testlerimiz yapılacak. 2020 sonunda projenin artık tamamlanmasını hedefliyoruz" dedi.

https://www.yenisafak.com/ekonomi/turkiyenin-ilk-hava-fuzeleri-atisa-hazirlaniyor-3468116 Mesajı Paylaş

petibor

Nis 26, 2019, 12:31 ÖS Last Edit: Nis 26, 2019, 12:33 ÖS by petibor
Şu hava-hava projeleri delice proje olarak görünüyor bana hep. Benim fikriyatıma göre normalde 2025 de filan Hisarlarında durumundan cesaretle start alması 2035 de bitmesi gereken bir proje bence. Kim cesaret etti nasıl yaptı buraya getirdi anlaşılmaz bir şey. SOM da öyle yani SAGE ile alakalı bir anormallik var. Orada madalyalık birileri var bence. Tabi benim füzeleri gözümde büyütmüş olmamda mümkün. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Meteor muadili bir projeye başlansa keşke. Ben biraz aceleci de olabilirim ama.. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

ben aceleci oldugunu dusunmuyorum. KAti yakitli ramjet (SFRJ) motoru teknolojisi bence standart kati yakitli roket motoru teknolojisinin evrimsel bir gelisimi degil.Dolayisiyla dogrudan o noktadan bile baslanabilirdi bence. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

catfish

Bu projede, benim için ilginç olaylardan biri de, Hisar ailesi için geliştirilmiş hazır bir IR başlık varken, bunu kullanmayıp yeni bir IR başlık geliştirmek. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Sen öyle diyorsun da, taa 15 sene önce Hava Kuvvetlerinden aklı başında her subay bunların yakasına yapışıyordu "Bize hava-hava yapın, BVR yapın" diye. O oluyor işte ancak.

Bakma, bizim hava savunma ile ilgili de, hava hava ile ilgili de vizyonumuz hiç fena değil. Değildi. Sen bakma, havada mühimmat vuracak füzeyi, namlulu sistemi vs ilk yapanlardanız biz. Ama sistemlerimiz hep büyük ve hantal oldu. Mesajı Paylaş

orko_8

Bu projede, benim için ilginç olaylardan biri de, Hisar ailesi için geliştirilmiş hazır bir IR başlık varken, bunu kullanmayıp yeni bir IR başlık geliştirmek.

Çünkü Hisar KKK'nın, Göktuğ HvKK'nın projesiydi; çünkü Hisar SSM'nin, Göktuğ MSB ArGe'nin projesiydi. Mesajı Paylaş

catfish

Ben, hazır bir kabiliyetin kullanılmamasını sorgulamak istemiştim. Nasıl ki Bozdağan'nın aktif radar arayıcı başlığını Aselsan geliştiriyorsa, Gökdoğan'ın IR başlığı için de mevcut kabiliyet kullanılabilirdi. Tamamen aynı görev için, ikinci bir arge maliyet ve riskinin göze alınması, bana garip geliyor. Mesajı Paylaş

petibor

Firmalar kurumlar arasında mükemmel uyum aramak şart değil. Her ülkede benzer didişmeler yarışmalar var. İsrail'in de füze firmaları birbirlerinden nefret ediyor. Mesajı Paylaş

NoLoven

Bu duyduğumuz çok güzel haberlerden sonra ben Roketsan'dan sürpriz bekliyorum. Keza Aselsan'dan da. Haberler gelmeye başladı. Emeği geçen yönetici, mühendis ve teknikerlere şahsım adına minnettarım. Gazanız mübarek olsun Yiğitler. Çünkü en az harekata katılanlar kadar belki onlardan bile çok daha değerli yaptıklarınız. Mesajı Paylaş

Terra

"GÖKTUĞ" için hedef 2021

TÜBiTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ilk kez IDEF 2017'de sergilenen GÖKTUĞ füzesi atışlı testlere hazırlanıyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve F-16'nın yanı sıra Milli Muharip Uçak tarafından atılabilecek GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Sistemleri ile önümüzdeki aylarda atışlı testler yapılacak.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş Göktuğ Projesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, " Projede son viraja girdik. IDEF'ten birkaç ay sonra atışlı testlerimiz yapılacak. 2020 sonunda projenin artık tamamlanmasını ve 2021 yılı içinde de ürünün silahlı kuvvetler envanterine girmesini hedefliyoruz."

Türkiye'nin ilk hava füzelerinin geliştirildiği Göktuğ Projesi'nin en fazla önemsedikleri projelerden biri olduğunu belirten Okumuş, "Aktif radar güdümlü ve uzun menzilde etkin görüş ötesi füzemiz ve görüntülemeli kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip görüş içi füzemizin balistik atış testleri başarıyla gerçekleştirildi, yer denemeleri aşamasının sonuna gelindi. Eş zamanlı olarak uçuşlu testleri de sürüyor. IDEF'ten birkaç ay sonra atışlı testlerimiz yapılacak. 2020 yılında atışlı testler de tamamlanmış olacak. 2021 yılı içinde ürünün silahlı kuvvetler envanterine girmesini hedefliyoruz." dedi.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN'ın 25 km, BOZDOĞAN'ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/26/goktug-icin-hedef-2021/ Mesajı Paylaş

petibor

F16 ya sertifiye edilmesi gibi bir mevzu hiç bahsi geçmeden hava kuvvetlerine teslim edilecek denmesi ve atışlı testlerinin olması nasıl yorumlamak gerek. JDAM taklidi HGK gibi arkadanmı dolanıyoruz yoksa ABD ile işbirliği içinde mi çalışılıyordur. Böyle bir mühimmat uçakla uyumu uğruna Amraam taklidi yaparsa bu mühendisin elini çok kısıtlar Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter