Gökdoğan-Bozdoğan AA füzeleri

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

malpsoy

Bir başlık hakediyor herhalde ...

Anadolu kartalı bir video hazırlamış ...

https://youtu.be/qvlHP6H9kC4 Mesajı Paylaş

ocay

Bir hava hava füzesinin menzilinin ne kadar değişken olabileceği burada görülebiliyor, üstelik atış zarfı manevra yapmayan hedefler için çizilmiş.

Özetle bir hava hava füesinin max menzili

-Hedefin hızı ve yüksekliğine
-Sizin hızınız ve yüksekliğinize
-Hedefin size göre nereye doğru uçtuğuna; size doğru mu geliyor, sizden uzaklaşıyor mu?
-Hedefin manevralarına göre değişebiliyor.

Başka bir faktör de EH. Eğer size elektronik harp uygulanıyorsa hedefi tespit ve takip; füze orta yol güdüm kabiliyetinizi değiştirebilir. Bu yüzden daha yakından ateşlemek zorunda kalabilirsiniz. Mesajı Paylaş

7Skies

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/ilk-milli-hava-fuzeleri-hedefe-ucacak/80000/80651/

Türkiye`nin ilk milli hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN`ın yerden balistik ilk atışları başarıyla gerçekleştirilirken, bu yılın son çeyreğinde testler yeni bir boyut kazanacak. Mesajı Paylaş
.

warrior

ANKARA - GÖKSEL YILDIRIM

Türkiye'nin ilk milli hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN'ın yerden balistik ilk atışları başarıyla gerçekleştirilirken, bu yılın son çeyreğinde testler yeni bir boyut kazanacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) görücüye çıkardığı GÖKTUĞ hava-hava füze sistemleri ailesi üyeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN'a yönelik çalışmalar sürüyor.

IDEF'teki tanıtımın ardından geçen sürede her iki füzenin de yerden balistik ilk atışları gerçekleştirildi. Bu testler kapsamında güdüm olmadan roket motorunun performansı ve havada füzeyi gerekirse imha edebilmeyle ilgili fonksiyonlar denendi. Sinop'taki test alanında gerçekleştirilen testler başarıyla tamamladı.

Füzelerin geliştirilmesi kapsamında bu senenin son çeyreğinde canlı hedefe yerden atışlar yapılacak. Bunu uçaktan yapılacak atışlar izleyecek.

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerine yönelik projenin 2020'de tamamlanması öngörülüyor.

SAGE, geliştirme sürecinin tamamlanmasının ardından projeyi bir üreticiye devredecek.

Füzelerin donanım ve yetenekleri
SAGE'nin, hava füzelerine yönelik çalışmaları 2013'te başladı. Bu çerçevede, kısa menzilli, yüksek manevra kabiliyetine sahip, kızılötesi görüntüleyicili arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN ile uzun menzilli, aktif radar arayıcı başlıklı BOZDOĞAN geliştirildi.

GÖKDOĞAN, gelişmiş karşı-karşı tedbir, her açıdan atış yeteneklerine sahip bulunuyor.

BOZDOĞAN, at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi nitelikler taşıyor.

Füzelerde, yüksek itki-az dumanlı katı yakıt teknolojisi, yüksek güvenilirlik ve güvenlik seviyesine sahip tam elektronik roket motoru emniyetli kurma ve ateşleme sistemi, yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa kullanılıyor.

Savunma sanayisinin Ar-Ge merkezi
SAGE, "savunma teknolojilerinde Türkiye'yi bağımsız kılma" vizyonuyla faaliyet gösteriyor.

Enstitü, savunma sanayisine, rekabet gücü ve katma değeri yüksek teknoloji, ürün ve hizmetleri Ar-Ge yoluyla sağlıyor.

Savunma sistemlerinin temel araştırması ve kavramsal tasarımından başlayarak, bu sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdüren SAGE, projelerinin çoğunu ilgili sanayi kuruluşlarıyla ortak yürütüyor.

Enstitü, bugüne kadar uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran "Hassas Güdüm Kiti",(HGK) seyir füzesi Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM) ardışık delici harp başlığına sahip beton delici mühimmat Nüfuz Edici Bomba ve uçaktan atılan bombalara güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandıran "Kanatlı Güdüm Kiti" gibi başarılı projelere imza attı.

https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ilk-milli-hava-fuzeleri-hedefe-ucacak/1098744
Mesajı Paylaş

radar

Demek ki hava-hava amaçlı BVR füzesi Bozdoğan ile kara-hava amaçlı HAWK muadili füze birbirlerine yakın tarihlerde aktif hale gelecekler. Mesajı Paylaş

putty

Mar 25, 2018, 09:59 ÖÖ Last Edit: Mar 25, 2018, 10:00 ÖÖ by putty
Hawk muadili denen zaten Hisar ın bir türevi. Fuarda başlıklarını gördük

buda haberde geçen hava hava nın tarayıcısı.
Mesajı Paylaş

radar

Hisar-O ile HAWK muadili füzeler farklı sistemler farklı projeler hocam. Mesajı Paylaş

putty

Mar 25, 2018, 10:08 ÖÖ Last Edit: Mar 25, 2018, 10:09 ÖÖ by putty
Konuyu sen açtın nereden çıktı o zaman Hawk konusu hava hava füzesinde durduk yerde aynı değil tabiki ama sanki hava hava füzesi ile hawk muadili imkanı yakalanmış gibi olaya yaklaştın bende daha yakın olarak Hisar var ondan önce onu hatırlattım. Yani Hisar sadece IIR füze değil onu anımsatmak istedim.  Mesajı Paylaş

FeÇe

Hisar nokta değil miydi hawk muadili olan.Sakforda olanlar biraz daha bilgilidirler Aydınlatırlar belki bizi. ;D Mesajı Paylaş

warrior

putty

Gurur verici görüntü teşşekkürler Mesajı Paylaş

putty

74 krizinde İsrail bize ilk hava-hava IR füzemizi vermişti. Yani Gökdoğan ın atası sayılabilecek füzeyi.

74
84
94
2004
2014
En az 50 yıldır adamlar kendi IIR füzelerini iyileştirmeye çalışıyor. Biz ise yerde güdümsüz atış denemeleri yapıyoruz Mesajı Paylaş

HDS

O kadar da değil be @putty,

IIR yeni bir şey. 90'latdan sonra başladı. AIM-9'un ilk X modeli IIR oldu. Öncesi ise Cirit arayıcısı gibiydi. E o da Cingöz'le 99'da başladı. 1.064nm lazere duyarlı olanı Cirit oldu. IIR arayıcı da Hisar oldu. O da on yıl oldu be @putty çalışıyoruz. Mesajı Paylaş

süper çavuş

70 lerin sonu yada hemen 80 başlarında israilden Shafrir-2 alımına dair bilgiler var uluslararası kaynaklarda  ama ilginçtir o dönemde görev yapan hiçbir personelin konuyla alakalı bilgisi yok.. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Çok benzer oldukları için  " Gar-8 " diye Shafrir-2 kullanıp farkına bile varmamış olabilirler o dönemlerde.. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter