Milli SDB - ASELSAN "Minyatür Bomba"

Başlatan ocay, May 11, 2017, 11:08 ÖS

« önceki - sonraki »

BATTLESTARGemi topundan atmak derken? O ivmelere nasıl dayanacakmış yerli GBU 39 acaba? Toptan atılan güdümlü merminin fiziksel isterleri ile uçaktan atılan güdümlü bombanın fiziksel isterlerinin birbiriyle alakası yok.


https://www.youtube.com/watch?v=SmUU1SUDeAo&t=1s

Burda toptan atılmasada kullanılmış. İvme yemiş yani.  Toptan atılırkende aynı tanktan anti tank füzesi atılır gibi olabilir. Belirli bir sabotun dış kabugun için de olur.

Amerikalılar lrlap isimli roket itkili mühimmatı ags top sisteminden attılar mesela.

Bence başarılamayacak kadar zor bir olay değil . Ama gerçek bir game changer olur. Mesajı Paylaş

HDS

MLRS sistemindeki 227mm roketin motorunun yanma süresi yaklaşık 2 saniye. Yani terminal hızına çıkarken bunu 2 saniyede yapıyor.


Bir top mermisinin ise "itki" gördüğü süre namlunun içinde kaldığı süre kadar. Bir merminin de namluda ne kadar "saniye" kaldığını tahmin edebilirsiniz. Dolayısı ile top mermisi dediğimiz şey yaklaşık topçu roketine göre 100-1.000 kat kadar daha fazla ivmeye maruz kalıyor.

SDB demek ki MLRS roketine dayanmış. Bizim sistemin de dayanabileceği varsayılabilir.

Ancak, bunu bir de top namlusuna koyup, onu barut hakkı ile atıp, sonra roket çalıştırıp sonra da SDB'yi ayırıp kanat açıp falan. Olmaz herhalde. Bunu en son Saturn V yapıyordu.   ;)

Bu arada, artık SDB MDB olaylarına da girmişken. Bunları da bizim karadan karaya sistemlere "giydirmek" çok iyi bir fikir. Bizim özellikle Yunanistan'ın bize yakın hava üslerini biz yerden uçak  bile kaldırmadan "hemen" imha edip onu bir köşeye itmemiz gerekiyor. Yunan'la falan da uğraşacaksak işimiz iş. Dolayısı ile çok sayıda ve tahrip gücü yüksek mühimmatı pistler, koruganlar ve hava savunma sistemleri gibi hedeflere "saçmamız" gerekiyor. Bunları füze tepesine bindirip "anında" hedef yakınına intikal ettirip, kanatlı sistemin görece "yavaş" süzülüşü ile de IIR ve INS gibi güdüm destekleri ile buraları etki altına almak bizim için hoş bir kabiliyet olur.


Bu sırada da uçaklar SOM ve sair mühimmat ile kalkıp, uzaktan "damage assesment" ile vurulamamış hedefleri temizler, ve daha uzaktaki seyir füzesi menzili gerektiren hedefleri baskı altına alır.

Bakmayın, Yunan'ın da epey dağıtık şekilde bir hedef "clutter"ı var. Şu OH-58'leri dahi hızla ve daha yerde imha etmek gerekiyor. Yoksa adaların arasında onları bulup imha etmek çok zor. Mesajı Paylaş

murattekin

Top ile atılan SDB ile uğraşacağımıza Excalibur türü bir mermi yapsak? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Hocam top mermisi menzili kısıtlı bir mühimmat. Kasırga ile biz 100km'ye başlık atabiliyoruz. Bir de SDB menzilini düşün. Yaklaşık 80km'de ayrıldığını ve bir de 60-80km öyle uçtuğunu düşünsene Hocam. 140-160 km menzilde çok süratli ve hassas vuruş demek.

Kasırga motoru epey büyük onun için MLRS ya da 122'likler gibi de değil, sanıyorum 6 saniye kadar yanıyor motoru. O sebeple ucunda optik olan bir yük için de daha kolay bir ortam olacaktır. Çevresine "kapsül" yapar onu da atarsın sonra. SDB ayrılır. Ya da KGK artık ne ise.

Demet'te yapılmıştı karbon kabuk. Mesajı Paylaş

orko_8

Şöyle bir şey yapsalar ya işte. Ucuz yollu, hava savunmasını stüre etsin, hava üssü vb sabit hedeflere etkili saldırı imkanı: http://www.siyahgribeyaz.com/2016/03/havadan-atlan-gudumlu-topcu-roketleri.html Mesajı Paylaş

HDS

Bu kesinlikle çok yaratıcı bir çözüm. Katı yakıtlı motorlu, tam kaba güç. Havada vurması çok ama çok güç. Sadece harp başlığı ile değil, motor gövdesinin momentumu vs ile de nüfuziyet sağlayacak, şarapnel gibi dağılacak tam "alan tahrip" mühimmatı.


Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#21
Oca 09, 2018, 08:13 ÖS Last Edit: Oca 09, 2018, 08:30 ÖS by delenda_est_carthago
Bir roketin ivmesiyle bir top mermisinin karşı karşıya kaldığı ivme arasındaki "order of magnitude" farkını HDS açıklamış zaten.

LRLAP ile SDBnin ne alakasi var gerçekten anlamadım. Elma ile armut Bile değil.  Elma ile tuzluk.

LRLAP mühimmatının tanesinin $800000-$1000000 gibi bir maliyeti olduğunu da hatırlatmak lazım.Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

putty

#22
Oca 09, 2018, 08:48 ÖS Last Edit: Oca 09, 2018, 08:55 ÖS by putty
Harop benzeri mühimmat kesin olarak ve muhtemelen delilah benzeri mühimmat lar ortaya çıktıktan sonrasını hayal ederek eksikleri tespit etmek yaratıcı çözümler üretmek gerek.
Ama doğrusu o durumda bile yinede bu SDB leri karadan atabilmenin keşke bir yolunu bulsak deriz
Uygun basit bir boster ile rahatlıkla en azından şimdiki menzili olan 100 km ye gidecek kadar irtifa ve hız kazandırılabilir.
Sonraki daha şahane SDB ler ile karadan kullanmak dahada elzem olur.
Harop benzerini kullanalım desek 20 kg harp başlığı ile savaş kazanamayız delilah benzerini kullanalım desek her hedefe bir jet motorumu sarf edeceğiz on binlerce som benzeri füze demek olacak iş değil. Yine en pratiği SDB olur heralde karadan karayada. Bence basit bir boster en iyi çözüm. Üniversal roket atıcımızdan atarız


Boster SDB diye arattım bu kavramsal çalışma çıktı. 150 km menzil diyor HDS nin hesabına uyuyor biraz boster biraz kendisi

Mesajı Paylaş

Hexciter

#23
Oca 09, 2018, 09:22 ÖS Last Edit: Oca 09, 2018, 09:33 ÖS by Hexciter
Kasırga'ya SDB biraz ufak gelmez mi? MLRS roketi Kasırga'nın yarı ağırlığında. Bu yüzden Kasırga motorunun önüne Mk-82 başlıklı bir KGK monte etmek daha mantıklı olmaz mı? Mesajı Paylaş

BETONBEY

İşin içinde Boeing ile birlikte SAAB'da var, GLSDB 1 GBU-39B'yi M26 roketiyle birleştiriyormuş.

Translate çevirisi der ki; "GLSDB, hassas, araziden kaçınma ve 150 km ileriye kadar ateşleme mesafesi ve fırlatma noktasının 75 km ilerisine kadar bir dizi sunar. Programlanabilir bir fünye, derin penatrasyon veya patlama yüksekliği için darbe ve geciktirme füzyonu sağlar".


Çalışılması lazım gerçekten... Mesajı Paylaş

putty

Onlar yaparsa bizde kesinlikle yaparız bu yüzden olmuş bilelim bence Mesajı Paylaş

saladin

@sadalone

Evet gorunus olarak SDB turu bombalar ucak icinde tasinmaya daha yatkin gozukuyor. Dedigin gibi gelecek icin dusunuluyor olabilir, zaten yeni cikan TFX videosunda sanirim ucaklar SDB atarken gozukuyor en sonunda.
Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bu GLSDB olayını 110 km sdb + 32-40 km sdb-1 ile yapmışlar sanırım.= 150 km.

Ben diyorum ki biz bu mühimmatı birde 155 mm (gerekirse kapsülle) atalım bura dan da bir 40+km kazanalım = 190-200 km Menzilli Gps/İns hareket edebilen hedefleri de vurabilen bir gemi baş topu geliştirebilir miyiz ?


Şimdi herkes diyebilir topun basıncına güdüm sistemleri vs nasıl dayanacak ? Excalibur 155 mm Gps/ins başlıklı top mermisinde nasıl dayanıyorsa öyle. Gerekirse benzer kapsül tarzı modifiyelerle.


Hani ilk nesil olarak bu tarz bir mühimmatı atabilen 10 dakikada sürekli 6 mühimmat atabilen şu tarz bir fırtına kulesinden 2 adeti gemiye koyup satı topu olarakta 57 mm kullansak enfes olur gibi.122 mm  zaten lowcost bir mühimmat motoru kullanılacak, Sdb'de lowcost, top mermisi de , bunların maliyeti birleştiklerinde artar ancak yinede vaad ettiklerine göre lowcost bir mühimmat ortaya çıkabilir.

Şu an fırtına namlusu dakikada 2 mühimmat atabiliyor. Fırtına 2 de bu otomatik doldurma'nın iyileştirilmesiyle bu artacaktı. Bunu gemi için alaşımını biraz daha zenginleştirip üstünde çalışarak dakikada 6 adete çıkartabiliriz bence. Keza Pzh 2000'in değerleri çok daha iyi.

Dakikada 6 adet atabilen 2 namlu x 2 gemi = dakikada 200 km ye 24 başlık çok güzel bence. Mesajı Paylaş

dum

Teknik sıkıntıları hiç saymadan , çünkü eninde sonunda halledilir, ama ,  her bir fırtına kulesi için 11 metre x2 = 22 metreyi sadece 2 topa ayıracak güvertesi olan gemiye zaten battlestar deniyor ;)


100+ km ve ayrı bir gemi bir zor bir hedef ve zor bir  fikir..


Bir tane de ben söyleyeyim.  Bayraktar lst'lerin ön güvertesinde (40 mm'lerin arkasında ) yer açıp , gerektiğinde yanyana 2 adet fırtına parketmek..
 Ve çıkarmayı desteklemek, ve yine, lhd'nin eğimli pistinin yanına , 2 adet fırtına parke etmek ve geliştirilmiş mübimmatlar ile 40-50 km'den kıyıya destek vermek gibi
Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@dumBu arkadaş 140-150 metre bir 10 metre daha uzasa olur be ustam. Birde lazer ciws takarız Hisar-U&Hisar-O/N&Gezgin&Süpersonic Atmaca  bomba bir gemi olur.

Hem bu tarz bir top takarsak sadece kara saldırıyı düşünmeyin, kol halinde seyreden filolara uçak gemilerine karşı felan o ciwslerin biraz meşgul olması yorulması lazım hani. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter