Milli SDB - ASELSAN "Minyatür Bomba"

Başlatan ocay, May 11, 2017, 11:08 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

Fuardaki küçük ayrıntılardan biri Amerikan Small Diameter Bomb'un yerli eş değeri olan ASELSAN MB (Minyatür Bomba) idi, bu silaha ait 4 adet MB taşıyabilen lançer ve pnömotik salar ise Altınay firması tarafından sergileniyordu.

Mesajı Paylaş

murattekin

Bu projede bir gelişme var mı? Yoksa küçük gruplara da Mk.82 LGB mi atılıyor? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

bnb

Yerli imkanlarla üretilen Minyatür Bomba bu yıl envantere giriyor

DÜNYA

08.01.2018 16:33 - Güncelleme: 08.01.2018 16:33

Hava Kuvvetleri envanterine bu yıl girmesi beklenen Minyatür Bomba (MB) şimdiden düşmana korku salıyor. Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti'nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor.

Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla öne çıkıyor. 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri vuran MB, 60-70 kilometre uzaklıkta ise bir uçak hangarının üst betonunu delip hangara girip içeride patlayabiliyor.

Amerikan Small Diameter Bomb'un yerli eş değeri olan ASELSAN MB (Minyatür Bomba) bu yıl Hava Kuvvetleri envanterine giriyor.

ASELSAN'nın proje yöneticisi, TÜBİTAK SAGE'nin ise harp başlığı geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olarak yer aldığı Minyatür Bomba ilk olarak IDEF'17 fuarında ortaya çıktı.

Proje kapsamında düşman hava savunma sistemleriyle bu sistemlerin koruması altındaki hedeflere karşı F-16, F-4/2020 ve F-35 uçaklarından atılabilecek mühimmat ve çoklu taşıma salanı prototipleri geliştirilecek, entegrasyon ve sertifikasyonu yapılacak.

ASELSAN Minyatür Bomba'nın (MB) Hava Kuvvetleri envanterine 2018 başında girmesi beklenmektedir. Halen tasarım aşamasında olan Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti'nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor. Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla, 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri ve 60-70 kilometre uzaklıkta bulunan uçak hangarını imha edebilmektedir.

Star

https://www.google.com.tr/amp/www.aksam.com.tr/amp/dunya/yerli-imkanlarla-uretilen-minyatur-bomba-bu-yil-envantere-giriyor/haber-696406 Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

100 km güzel menzil.  Saab'ın ürettiği gsldb deki gibi buna bir roket motoru takarsak 150 km olur. Birde 127 mm-155mm bir gemi topundan atabilirsek buda 40-50 km menzil eder ki 200 km'lerde ucuz etkili vuruş kabiliyeti demek .

Eğer sdb2 lerdeki standarta ulaşırsa hareketli gemi filolarına saldırıda da kullanılabilir. Mesajı Paylaş

putty

Güdüm nedir sadece INS GPS ise bir anlamı yok bilinen anlamı ile SDB tam sayılmaz o zaman. Fuardaki öyle görülüyordu. Daha nokta vuruşlu olması gerek INS ile yetmez IIR olmalı  Mesajı Paylaş

putty

Oca 08, 2018, 07:18 ÖS Last Edit: Oca 08, 2018, 07:24 ÖS by putty
https://www.youtube.com/watch?v=hyaIrhGrCzo

bu SDB bambaşka bir silah bizimki eğer sadece INS+GPS ise kanatlı güdüm kiti gibi olacak bir anlamı yok o zaman
Bize bu lazım acaba bizimki nasıl. Bunu da yapabiliriz bizim ilgi alanımıza çok örtüşüyor. İkisi arasında dağlar kadar fark var onda SDB bunada SDB deyip hadi bizde yaptık denemez.
SDB yukarıdaki video daki gibi olmak zorunda o zaman çok faydalı olur öbürü zaten kanatlı güdüm kiti filan ondan zaten var sayılır

Bizim SDB kanatlı güdüm kitinin küçüğü sadece aşağıdaki GBU39 yani.
https://www.youtube.com/watch?v=j09uoOvi1tk

Mesajı Paylaş

HDS

O da olur @putty. :)

Bizimkiler şimdilik SDB I yapmışlardır. Onun da hafif ve çok sayıda taşınıp atılabileni gerek.

Neye karşı atacağına bağlı. Bu da gerekli. Unutma bizim istihbaratça tespit ettiğimiz düşman yerleşkeleri, radarları, füzeleri, helikopter pistleri açıktaki birlikler vs gibi dertlerimiz de var. Mesajı Paylaş

putty

4 km lik OMTAS ı ay üssü alfa füze yapmaya uğraşacaklarına aynı donanımı buna takıp terminal aşamada hedef kestirimi yapsınlar bir işe yarasın.
Fuzuli yerde IIR yapıyoruz lazım olana INS.
100 km ye INS mi olur
Bunca yıl SDB diye bekledik mini kanatlı güdüm kitimi olacak yani çıka çıka.
Tamam işe yarar ama zaten KGK var onunda gayet küçüğü var aynı şey aşağı yukarı
Güzel tabi ama bunca yıl bunlamı uğraştılar ben hep kameralı filan hayal ettim fuarda hayal kırıklığına uğramıştım
Ama belkide IIR dir bellide olmaz bize çok uygun bir iş bu IIR. Mesajı Paylaş

saladin

Ben de bu bombanın görev tanımını anlamakta zorlanıyorum. Büyüklüğü mk-81 kadar, o zaman Teber (lazer güdümlü) veya KGK (ins/GPS, MK81'e kolayca adapte edilebilir)  varken niye başka bir bomba daha? Amaç değişik patlayıcı başlıkta niye mk-81 gövdesine sahip, ama yukarıdaki sistemleri kullanan daha genel maksat bir şey değil? Mesajı Paylaş

ocay

Daha aerodinamik bi yapısı var Mk81'den Mesajı Paylaş

putty

Ben itirazımı geri alıyorum biraz düşününce mantıklı geldi. Sonuçta dünya artık bunlarla savaşacak INS side IIR ide MMW side SAL ıda olacaktır bunla başlanmış herkesin yaptığı gibi ilk model bu olacak tabi.

Aslında 100 km insanın muhakemesini bozuyor biraz o menzile INS mi olur diye hesap yapmak mantıklı değil. 15 km ye altındaki hedefe atar şartmı 100 olması. Kaldıki GPS i var yani hepmi karışacak bu GPS.
İlerde IIR de olur
Mesajı Paylaş

putty

Şu meşhur senede iki kere gösterdiğim video mu bir daha koyayım
Aslında bu SDB şu video daki B2 in yaptığı işi iki tane F16 nın SDB ile yapabilmesinide sağlayacak
Bomba küçük ama yanısıra uçakta küçük

https://www.youtube.com/watch?v=bjoMQRUWEe8 Mesajı Paylaş

saladin

Peki teber  ve kgk aynı işi yapmayacak mi? Teber lazer güdümlü bırak kaç olmaz denirse niye KGK'nin MK-81 versiyonu değil?

Aklıma gelen tek şey ince  olmasından dolayı belki daha fazla yüklenebiliyor dur. Ha bir de belki tek parça olduğu için hazirlanip yüklenmesi daha kolaydır.

Olcay aerodinamik konusunda haklısın ama KGK'de benzer menzile sahip. Ancak belki daha hızlı son saldırısı vardır. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Oca 08, 2018, 10:40 ÖS Last Edit: Oca 08, 2018, 10:46 ÖS by delenda_est_carthago
"Birde 127 mm-155mm bir gemi topundan atabilirsek buda 40-50 km menzil eder "

Gemi topundan atmak derken? O ivmelere nasıl dayanacakmış yerli GBU 39 acaba? Toptan atılan güdümlü merminin fiziksel isterleri ile uçaktan atılan güdümlü bombanın fiziksel isterlerinin birbiriyle alakası yok. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

sadalone

F-35'in iç istasyonları 2 KGK yerine 8 SDB alacak bu önemli bir fark değil mi. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter