Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Gunun tweet'i bence Zaytung'dan gelmis.
https://twitter.com/zaytung/status/1043534901541257216?s=21

FotoHaber - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışında mobbing, işten atılma ve tutuklanma korkusu yaşamadan çalışmaktan sıkılan, adrenalin tutkunu Türk bilim insanlarına seslendi... Mesajı Paylaş

HDS

:)

"Beyinleri iğfal ediliyor" demişti yurt dışına gidenler için.

Şimdi de galiba; "Yine iğfal edilsin ama bu kez eden biz olalım" demeye getiriyor olmalı. Yabancıya gitmesin...

:) Mesajı Paylaş

onkomd

Evet öyle demişti. Unutmadım Mesajı Paylaş

hergeleci

Memlekete senede sadece bir iki kere geldigim icin degisim hemen gozume batiyor.

Bodrum Milas havalimaninin'dan Bodrum'a kadar giden yolun her iki tarafi silme cop. Dag bayir her taraf eksiksiz cop. Ulan tamam bazi yerler hadi uzak diyorum ama Jandarma kontrol noktasi bile ayni durumda. Havalimani'na giriyorsun hemen polis kontrol noktasinin elli metre oncesinde yolun hemen yanina bira icip kutularini atmislar. Memleket resmen cope batmis durumda.

Uc hafta araba kullandim, taksiciler sasirtmadi yine, az kalsin kavgaya girip ulkemde de hapishane gorecektim. Hadi taksicilerin hepsi silme ...... ...... da, trafikte de kural falan kalmamis.

Park halindeki arabanin icinden masalariyla kaldirimi kapatmis esnafin fotografini ceken zabitalara nasil davranildigini gordum. Herif tartisti sonra ne ceza yazarsan yaz deyip gitti zabitalara. Ben utandim.

Bak, hic oyle zor konseptler degil bunlar. Yapsana sunlari? Niye milletin kafasina daha en basindan "durulmaz buralarda" fikrini asiliyorsun? Yasayi koyuyor ama bir turlu uygulmayi beceremiyor bir turlu. En basit ve en kolay yapacagi isleri yapmayanlar bu konuda tartisilan buyuk problemlerin hicbirini cozemezler. Mesajı Paylaş

saladin

Hukumetin yeni adimi. www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24-bin-tl-aylikla-ulkene-geri-don-41018466

Elbette guzel bir adim ama sorunun temelini anlayamadiklarina da bir delil. Mesajı Paylaş

anafor2016

Para için giden sayısı çoğunluk değildir Mesajı Paylaş

petibor

Tersine beyin göçü yerine yabancı çaşıştırma politikası geliştirsek on bin kat daha çok potansiyel açılır önümüzde. Bu çerçevede gelecek olan Türk ise yine gelir ama bir yabancı gibi yaklaşmakta fayda var ona. Aselsan da mesela yabancı çalıştırmanın yolları geliştirilmeli. Dünyada toplasan bir kaç on bin Türk çıkar ama milyarlarca yabancı çıkar. Mesajı Paylaş

Southwater

Benim gördüğüm, Türkiye çöp yabancı dolu bir yer. Üniversite'ye gelenler de Arap falan.
Siyasi amaçlarla dağıtılmış burslar sorun elbette milletin ırkı vs değil; yani jeopolitiğe göre dizayn edilmiş eğitim politikası.
Aselsan'a yabancı sokmazdım bu arada. Mesajı Paylaş

HDS

Aslında özellikle mühendislik alanlarında çok sıkı çocuklar da geldi. Bizim kendi evlatlarımız, afedersiniz ama kendilerini bulunmaz bir mavi bok zannederken, ciddi makale çıkaran güzel yüksek lisans işlerinde İranlı çocuklar falan çalıştı. Çünkü? Türk tembel-di. Zaten aklı olan da Amerika'ya falan basıp gidiyordu.

Ben çok enteresan örneklerini biliyorum. Bir müşterim var. En üretken yazılımcısı bir Hintli çocuk, Türkiye'de okumuş, komik de olsa Türkçe bilen. Şimdi yanına bir Filistinli çocuk daha aldılar, aynı şekilde Türkiye'de okumuş olan. Bir iki satışçıları var, Türkiye'de okumuş Arap çocuk. Arapçası, Fransızcası, iyi İngilizcesi falan olan.

Özel örnekler var aslında. Ama işte ona da şartları yaratmak gerek. Yani kullanmak gerek bunları. Mesajı Paylaş

erdem

Kas 15, 2018, 12:21 ÖS Last Edit: Kas 16, 2018, 05:41 ÖÖ by erdem
Tabii Hindistan ve Ortadogu'dan eleman getirip calistirirken su durumu da dikkate almak gerek:

Bu insanlar bir sure sonra bu topraklara kok salmaya baslayacaklar. Sikinti su ki, bir Koreli veya Norvecli'den farkli olarak bu insanlarin ulkelerinde milyonlarca - milyarlarca insan var.

Hindistan'in sadece %1'i duzgun insan olsa (kuresel anlamda is yapabilecek - rekabet edebilecek) 10 milyonun uzerinde insan ihrac edebilir demek bu. Bu insanlar bir kere yerlestiler mi akrabalarini da getrimeye baslarlarsa ulkenin anahtarini teslim edersiniz iki nesilde.

Mesajı Paylaş

HDS

@erdem, Bu işi bir beceremeyen biziz galiba. Herkes şehirlerin ülkelerin altın anahtarını alıyor ama biz 3 milyon küsür Türk ile Almanya'da daha yeni bir etki elde ediyoruz. Mesajı Paylaş

sadalone

Geçen CNN Türk'de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk beyin göçü hakkında bir şeyler demiş.

''Beyin göçü meselesi iki taraflı bir iş. Güçlü bir devletseniz beyin göçü iyidir, zayıf bir devletseniz başka sorunlar ortaya çıkar.Bazı durumlarda beyin göçünün olması teşvik edilmelidir, Türkiye'nin beyin göçü vermesinde fayda var. Bizim dünyada daha bilinir, tanınır ve dünya'nın know how'ını daha transfer edebilir bir noktaya gelmemiz lazım. Dünya'nın en büyük kuruluşlarında on binlerce Türk çocuğunun olduğunu düşünün onlar oranının know how'ını süzdüklerinde bir şekilde bu Türkiye ile irtibatlanır ve bizim çocuklarımız orada bir lobi oluştururlar vesayire vesayire, bir çok faydası var bunun.Aslında önemli olan şey şu bizde nüfus sorunu yok ki yetiştirelim, yani çok kısıtlı bir beyin gücümüz varda onuda kaybetmeyelim derdinde değiliz, çok fazla genç nüfusumuz var. Genç nüfusumuz yüksek olduğu için verdiğimiz eğitimin kalitesini yükseltmemiz lazım.'' Mesajı Paylaş

saladin

Hakli bence ama problem iste egitimin kalitesinin yukselmemesi. O yuzden ilk soyledigi taraf yanlis hale geliyor, yani kaliteyi yukseltecek adamlari beyin gocuyle kaybediyor, yerine getirdikleri yardaslarsa egitimin daha kotulesmesine sebep oluyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter