Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

@saladin de der ki: "@hds,
tesadufen san'lardan ayrilan, ABD en iyi universitelerinden birinden doktorali bir  tanidigim  Hollanda'ya gitti daha yeni. Bu Hollanda'nin cazibe merkezi olmasinin sebebi ne (niye Almanya degil de Hollanda)?"

Ben bir iki kere Eindhoven örneğini özellikle verdim. Zira hem üniversitesi iyi hem de ASML orada. Onun da kim olduğunu biliyorsun Hocam. :)

Bir taraftan termal detektör, bir taraftan GaN transistör üretmeye, beri yanda elli tane semiconductor işi kotarmaya çalışan memleketin, sanki iş yokmuşçasına bu konuda ASML'e hop diye gidebilecek yetkinlikte personelinin üçlü, beşli, onlu adetlerle oralara kaybetmesi çok acı. Onu belirtmeye çalıştım.

Acı bir yana; Adama gülerler.. Mesajı Paylaş

Revolver

@HARZEMŞAH demişki:

"Biz başka bir gezegende ya da ülkede mi yaşıyoruz?
Biz hak ettiğimizi düşündüğümüz yaşam standartını tutturabilmiş miyiz?
Toplum bize saygı duyuyor mu?
Benim Dünya görüşüm bu ülkede her geçen gün eriyip erozyona uğramıyor mu?
Mutlu muyum?

Ama yukarıdaki tüm sorular benim kişisel sorunlarımdır. Yalnızca beni etkiler. Ama katkıda bulunduğumuz, yönettiğimiz projeler tüm ülkeyi ve halkı etkiler..."

Hepimiz aynı duyguları paylaşmak zorunda mıyız? Madem öyle aynı sıkıntıları her kez çeksin. Bazıları ser sefil aç bilaç dağda bayırda canını feda ederken, bazıları da kıyak ihaleler alıp vatan millet sakarya nutku atmasın Mesajı Paylaş

şirpençe

Bir deyim var bizde " Gavura kızıp oruç bozulmaz" diye bu beyin göçü olayına böyle bakıyorum.
Diğer bir tabir de bahane olayı ile ilgili söylemek istemem, velhasıl olay fedakarlık ta bitiyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Vatandaş tam olarak bütün görevlerini yapmaya çalışırsın vergilerini kuruşu kuruşuna ödersin hatta başkalarının elektrik parasını da ödersin ama günün sonunda görevini yerine getirmeyenleri devlet affeder yeri geldi mi desteklerde sende alemin enayisi olursun.Adalet olmadı mı ülkeye dair ne umut kalıyor ne güven. Mesajı Paylaş

southwater

Revolver çok doğru yazmış.
Elit elit gibi davranır, siyasi görüşü değişmez.
Cukkayı kapan sözde aslan kesilir.
Ama şehitler hep garibanlardandır.
Adalet mülkün temelidir. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Beyin göçü meselesi ancak beynin niteliği incelenerek çözülebilir. Her beynin işleyişi farklıdır. Fakat genel olarak kendine göre bir gereklilikler, istekler, öncelikler, kabul edilebilirlikler zinciri oluşturur. Bunu güvenlik, esenlik, değer yargıları süzgecinden geçirir. Sonra kendi kararlarını yapabilirlikleri ile dengeleyerek harekete geçer. Sonuçta kalır yada gider...

Fakat dikkat edin! Bu sayılan süreçlerin hiçbirinde bir "Amaç" kavramı geçmedi. Hani uğruna fedakarlık etmeye değecek, zor şartlara katlanılmasını sağlayacak, düşünce gücünü çatlatırcasına kullanırken hiçbir pişmanlık duyulmamasını sağlayacak, kişisel menfaatlerin çok daha üstünde bir amaç. En önemlisi en zeki insanları bile canı gönülden inandıracak gerçek bir amaç. İşte bu amaç yok ise beyin yalnızca ilk paragrafta olduğu gibi kendi kişisel çıkarları için bir kişisel değerlendirme mekanizması işletecek ve ister ise göçecektir. Kimse de bu süreç yüzünden onu suçlayamaz. Zira gerçek suçlu amaçsızlık ve bizi ondan mahrum eden basiretsiz başlar zincirdir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

anafor2016

Sırf çocuğu olan ve o yüzden göç eden de baya var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter